Skocz do zawartości


Katastrofa w Fukushimie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1855 odpowiedzi w tym temacie

#631

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wracając do tematu, tutaj znajduje się mapa przedstawiająca poziom radiacji w różnych prefekturach Japonii.
  • 0



#632

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wracając do tematu, tutaj znajduje się mapa przedstawiająca poziom radiacji w różnych prefekturach Japonii.

Z tego, co rozumiem z tej mapki to promieniowanie jest bardzo małe... Podają to w nGy/h (jeśli dobrze rozumiem - nanoGrejach na godzinę). Największa wartość w jednej z prefektur wynosi 760 nGy/h, czyli 0,00076 mGy/h (miliGrejów), podczas gdy, wg wiki, w czasie zwykłego prześwietlenia dostajemy co najmniej 0,1mGy, czyli znacznie więcej niż wynosi promieniowanie w Japonii wg tej mapki.
  • 0



#633

Mike.
  • Postów: 259
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Od jakiegoś czasu brak nowych informacji co dzieje się z reaktorami 2, 3 i 4. Wpadli tam amerykanie i od razu cisza jak makiem zasiał. Na głównych portalach informacyjnych (nie tylko polskich) trwa odgrzewanie kotleta "wszystko pod kontrolą". Nie ma informacji o sile promieniowania, tym co zostało schłodzone, jak postępują prace, co jeszcze się planuje. Nawet japońskie kanały bardziej skupiają się na Libii niż elektrowni...
  • 0

#634

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Czy zbudowanie atomówki spowoduje, że kotłownie będzie można zburzyć i grzać prądem ? ;) Bądźmy realistami, u nas nigdy nic nie tanieje, postawią atomówkę a cena za kwh ani nie drgnie.


Popyt napędza podaż. Mniejsze zapotrzebowanie na węgiel to niższa cena węgla.


A jak mi UE karze płacić 500% więcej bo zatruwam atmosferę CO2 i za karę mam płacić to co mi da popyt/podaż ? Nawet nie ma gdzie się poskarżyć, bo wszyscy są anty CO2 bo to zło ostateczne szatan.

No tak bo bloki mają dobrze... Tak tylko powiem, że od kilku lat rok w rok (bo płaci się nie tylko w zimie tylko przez cały rok na ogrzewanie) ocieplanie malutkiego domu, dwa pokoje, kuchnia, łazienka, non stop drożeje. I nie są to grosze... Także nie dzielmy ludzi na mieszkających w domach i podludzi z bloków co to mają sto razy lepiej. Nie mówię, ok, jest więcej roboty w domu jednorodzinnym ale skoro decyduje się na takie wyjście to trzeba pogodzić się z tym, że nikt za kogoś nie posprząta na podwórku, nie narąbie drwa czy naprawi drzwi...


Nic nie dzielę, po prostu nie wierzę by osoby realnie grzejące węglem swoje domy były anty CO2. To by była głupota do kwadratu pluć we własne gniazdo. Stąd podejrzewam, że jak ktoś jest takim zaciętym "anty-węgiel" to pewnie go nie używa po prostu stąd mu łatwo tak to przychodzi gderanie o globalnym ociepleniu itp. I o to mi się rozchodzi by takie osoby "anty-węgiel" trochę pomyślały chociaż 5 sekund o normalnych Kowalskich co go używają bo inaczej by zimą zamarzli. A nie w kółko atom atom atom, czy atom mi dom ogrzeje czy nie ? Proste pytanie. Ile potrzeba tych elektrowni w Polsce by realnie nie dopłacając do interesu przerzucić się z ogrzewania węglem na prąd ? Oczywiście odrzucam opcję by mi dowalić 500% podatku do węgla bym zauważył, że grzanie prądem jest tańsze a niestety chyba tylko w tym kierunku to idzie. Najpierw dowalą do ceny węgla jakiś podatek, i cena wzrośnie kilkukrotnie, by później mi powiedzieć, grzej prądem bo wychodzi taniej...
  • 0

#635

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano


Wracając do tematu, tutaj znajduje się mapa przedstawiająca poziom radiacji w różnych prefekturach Japonii.

Z tego, co rozumiem z tej mapki to promieniowanie jest bardzo małe... Podają to w nGy/h (jeśli dobrze rozumiem - nanoGrejach na godzinę). Największa wartość w jednej z prefektur wynosi 760 nGy/h, czyli 0,00076 mGy/h (miliGrejów), podczas gdy, wg wiki, w czasie zwykłego prześwietlenia dostajemy co najmniej 0,1mGy, czyli znacznie więcej niż wynosi promieniowanie w Japonii wg tej mapki.


Nie ufałbym specjalnie tym danym - jedynie dają pojęcie o zasięgu anormalnych wyników pomiarów, a właściwie nie do końca bo nie ma danych z prefektur Fukushima, Miyagi, Iwate, jednostka którą się posługują (nGy/h) jest też niezbyt trafną - dawka pochłonięta jest zależna od wielu czynników zewnętrznych - powinni podawać te dane w Sv, ale oczywiście inaczej by to wyglądało ( w kontekście danych podawanych wcześniej z otoczenia elektrowni w Sv), więc nie jesteśmy tego w stanie zweryfikować - mimo że i Sv i Gy to 1 J/ 1 Kg.
Ciekawa jest właśnie ta cisza obecnie - Libia jest na topie - więc można trochę odwrócić uwagę.

pozdrawiam
  • 0

#636

PhoeniX.
  • Postów: 103
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A jak mi UE karze płacić 500% więcej bo zatruwam atmosferę CO2 i za karę mam płacić to co mi da popyt/podaż ?


Nie opowiadaj bajek, od kiedy to prywatne domy płacą podatek od wydzielanego CO2 ? Pytałeś o wpływ elektrowni atomowych na koszt grzania domu węglem to dostałeś odpowiedź.
  • 0

#637

Rutkoski.
  • Postów: 56
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

czas 23:00 PL

Użytkownik fanvnf edytował ten post 19.03.2011 - 23:24

  • 0

#638

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Może mają przerwę na papierosa.
  • 0



#639

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najważniejsze, że w chmurce nie ma zabójczego CO2...

Znalazłem taki oto lakoniczny news sprzed 2 godzin

After 13 hours, firefighters stop shooting water into Fukushima nuclear reactor - Kyodo News


Po 13 godzinach strażacy przestali lać wodę na reaktor atomowy w Fukushimie - Kyodo News
  • 0

#640

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Spójrzcie na tę animację,która jak sądzę pokazuje tempo i kierunek rozprzestrzeniania się promieniotwórczego Izotopu cezu 137.
Nie mam niestety pojęcia jakie stężenie tego izotopu w powietrzu może być niebezpieczne dla zdrowia ale wg tej prognozy do 26 marca radioaktywna chmura pokryje cały glob.
Głowny link (jęz.francuski) http://www.irsn.fr/F...radioactif.aspx

  • 1



#641

Rutkoski.
  • Postów: 56
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Spójrzcie na tę animację,która jak sądzę pokazuje tempo i kierunek rozprzestrzeniania się promieniotwórczego Izotopu cezu 137.
Nie mam niestety pojęcia jakie stężenie tego izotopu w powietrzu może być niebezpieczne dla zdrowia ale wg tej prognozy do 26 marca radioaktywna chmura pokryje cały glob.
Głowny link (jęz.francuski) http://www.irsn.fr/F...radioactif.aspx


mi się wydaje, że to fake.

Prawdziwe jest z tego instytutu:
http://www.zamg.ac.a...1-03-18GMT09:52
  • 0

#642

PhoeniX.
  • Postów: 103
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak na oko to wygląda jak by symulacja która przedstawił Jarecki różniła się od sumulacji z http://www.zamg.ac.a...1-03-18GMT09:52 czasem rozpadu promieniotwórczego izotopu. Na pierwszej animacji skażenie nie zanika z czasem, na drugiej zanika dosyć szybko tak jak by czas rozpadu który przyjęto do symulacji był góra kilku dniowy. Czyli jedna symulacja powie nam kiedy powietrze z nad Japonii dotrze do nas a druga (o ile założenia są prawidłowe) jak daleko sięgnie skażona chmura zanim ulegnie rozpadowi (wypromieniuje się).
  • 0

#643

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli ktoś jeszcze nie widział filmu dokumentalnego pt. ""Bitwa o Czarnobyl" to powinien obejrzeć żeby zrozumieć z czym zmagają się ludzie w Japonii

1/10
2/10
3/10
4/10
5/10
6/10
7/10
8/10
9/10
10/10

Użytkownik nexus6 edytował ten post 20.03.2011 - 01:05

  • 2

#644

PhoeniX.
  • Postów: 103
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak wygląda rozumienie tematu energii atomowej przez Polaków
http://wiadomosci.wp...72,galeria.html
A jak pisałem że przeciwnicy nie rozumieją zagadnienia i wszystkie katastrofy nuklearne wrzucają do jednego worka to ktoś się oburzał. Oni nie odróżniają typów reaktorów ani różnic pomiędzy terenem Polski i Japonii. Prości ludzie co się porwali na skomplikowane zagadnienia. Nie lubią używać elektryczności, nie lubią środowiska naturalnego... albo po prostu są hipokrytami.

ps. nie ma to jak 10 osobowy "protest" ;)
  • 0

#645

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sytuacja w Fukushimie: W reaktorze nr 3 zwiększyło się promieniowanie

W nocy z soboty na niedzielę straż pożarna i siły zbrojne Japonii zaangażowane zostały w akcję schładzania reaktorów nr 3 i 4 w uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima I. Mimo podjętych kroków w reaktorze nr 3 zwiększyło się promieniowanie.
Do basenu ze zużytymi prętami paliwowymi reaktora nr 3 zrzucono ok. 80 ton wody

Lądowe Siły Samoobrony zrzuciły ok. 80 ton wody do basenu ze zużytymi prętami paliwowymi reaktora nr 3. Akcja zakończyła się ok. godz. 9.30 (1.30 czasu polskiego) - poinformowało japońskie ministerstwo obrony.

W nocy z soboty na niedzielę tokijska straż pożarna przez 13 godzin wprowadziła ponad 2 tysiące ton wody do basenu ze zużytymi prętami reaktora nr 3. Pręty paliwowe stosowane w tym reaktorze są szczególnie niebezpieczne, bo zawierają pluton.

W niedzielę rano zaobserwowano wzrost ciśnienia w tym reaktorze, co wskazywałoby, że dotychczasowe starania nie przyniosły efektu - podał przedstawiciel japońskiej agencji bezpieczeństwa atomowego Hidehiko Nishiyama.

Agencja powiadomiła, że nie zamierza poszerzać strefy ewakuacyjnej wokół Fukushimy.

Operator elektrowni Fukushima I TEPCO zamierza uwolnić pewną ilość radioaktywnej pary, co znaczy, że znowu wzrośnie poziom promieniowania wokół uszkodzonej siłowni. Może to też spowolnić prace nad wznowieniem zasilania i funkcjonowania systemów chłodzenia w tym bloku energetycznym.

TEPCO poinformowała, że przegrzewające się baseny z prętami reaktorów nr 5 i 6 udało się schłodzić do temperatury odpowiednio 37,1 i 41 st. C.

Tymczasem udało się uruchomić system chłodzenia w reaktorze nr 6 po doprowadzeniu do niego zasilania. TEPCO ma nadzieję, że już w niedzielę to samo uda się zrobić w blokach nr 1 i 2, co pozwoliłoby na ponowne uruchomienie w nich chłodzenia.

Rząd Japonii poinformował w niedzielę, że w Tokio i jego okolicach wykryto radioaktywny jod, jednak nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia.

źródło informacji: PAP

http://fakty.interia...o-sie,1612382,4
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych