Skocz do zawartości


Zdjęcie

O obrotach Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
180 odpowiedzi w tym temacie

#166

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Szczerze nie czytałem większości tematu, ale wydaje mi się że Księżyc jest jakby na "kiju" przymocowany do ziemi. To tak jakbyśmy wbili w jabłko kij, wystawili na wprost siebie i zaczęli obracać; wtedy jabłko będzie cały czas zwrócone do ziemi tą samą stroną. Swoją drogą zastanawiało mnie, dlaczego na ziemi nie ma takiego efektu, że np. 15 czerwca północ wypada o godz. 00:00, a pół roku później, 15 grudnia o 12:00, wydaje mi się że tak właśnie powinno być, że północ czy w ogóle godziny przesuwałyby się codziennie o (24:365)*60= 4 minuty dziennie, tak więc południe następnego dnia wypadłoby o 12 04, lub 11 56.
  • -1

#167

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Szczerze nie czytałem większości tematu,

To da sie zauwazyc...

ale wydaje mi się że Księżyc jest jakby na "kiju" przymocowany do ziemi. To tak jakbyśmy wbili w jabłko kij, wystawili na wprost siebie i zaczęli obracać;

Ale w tym przykladzie masz nastepujacy problem:tylko drugiej strony ksiezyca-jablka nie widac z Ziemi-obracacza, a w Twoim przykladzie nie widac rowniez drugiej strony Ziemi-obracacza z ksiezyca-jablka... ;)

Hihi coraz lepsze nazwy...

Użytkownik Ironmacko edytował ten post 05.11.2010 - 20:15

  • 0

#168

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@up - No tak, ale to tak jakby ziemia się kręciła wokół własnej osi, a księżycem trochę wolniej, czyli w trakcie obrotu przekładała kij z ręki do ręki powoli przesuwając po orbicie. I dlatego właśnie księżyc nie kręci się wokół własnej osi. Swoją drogą zastanawiało mnie, dlaczego na ziemi nie ma takiego efektu, że np. 15 czerwca północ wypada o godz. 00:00, a pół roku później, 15 grudnia o 12:00, wydaje mi się że tak właśnie powinno być, że północ czy w ogóle godziny przesuwałyby się codziennie o (24:365)*60= 4 minuty dziennie, tak więc południe następnego dnia wypadłoby o 12 04, lub 11 56.
  • 0

#169

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

[...] Swoją drogą zastanawiało mnie, dlaczego na ziemi nie ma takiego efektu, że np. 15 czerwca północ wypada o godz. 00:00, a pół roku później, 15 grudnia o 12:00, wydaje mi się że tak właśnie powinno być, że północ czy w ogóle godziny przesuwałyby się codziennie o (24:365)*60= 4 minuty dziennie, tak więc południe następnego dnia wypadłoby o 12 04, lub 11 56.

A wiesz czemu co 4 lata jest tzw rok przestepny?
  • 1

#170

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@Up - oczywiście, że wiem, ale mimo to że rok ma 365,25 dni to po roku południe nie wypada 6 godzin później lub wcześniej. Wyjaśnię to w inny sposób. Jak na załączonej grafice, rok trwa 4 dni, a dzień 1 dzień. To powinno przekazać co mam na myśli. Dołączona grafika
Jak widać obserwator o 12:00 ma jednego dnia południe, drugiego wieczór, trzeciego północ. Dlaczego tak samo nie jest na ziemi?

Użytkownik Kowal edytował ten post 07.11.2010 - 12:39

  • 0

#171

Easy_Rider.
  • Postów: 333
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@Kowal - to, co przedstawiłeś na ostatnim Twoim rysunku, to ruch postępowy po okręgu, nie będący ruchem obrotowym, można go również zinterpretować jako wypadkową przeciwnie skierowanych obrotów obiektu wykonującego obrót wokół własnej osi i wokół środka orbity w stosunku 1:1.

Jeżeli zakładasz, że "rok ma 4 dni", to w trakcie pełnego obiegu po orbicie, na każde 90° odległości kątowej na orbicie - przypada 1 pełny obrót wokół własnej osi obiektu orbitującego. Jeżeli w momencie startu obserwator jest zwrócony w kierunku środka orbity, to tak samo będzie zwrócony po wykonaniu każdej 1/4 okrążenia - czyli przy 90°, 180°, 270° i 360°, gdyż wartość kąta obrotu obiektu orbitującego wokół własnej osi sprawdzamy w stosunku do promienia wodzącego, jako jedynego w tym przypadku niezależnego układu odniesienia.

Natomiast co do Twoich wątpliwości na temat długości trwania doby i dlaczego nie jest ona krótsza o 4 minuty - tak by było, gdyby za podstawę liczenia czasu był przyjęty rok, wtedy doba nie byłaby odpowiednikiem obrotu Ziemi wokół własnej osi o 360°, tylko odpowiednio mniej, jednak bardzo skomplikowałoby to życie, gdyż po roku północ rzeczywiście byłaby o godz. 6.00 i nic nie pomogłyby tutaj lata przestępne, gdyż przy założeniu roku jako podstawy liczenia czasu - nie miałyby one w ogóle sensu.

Łatwiej więc było przyjąć za podstawę liczenia czasu dobę, czyli obrót Ziemi wokół własnej osi o 360°, czego skutkiem jest mniejsze zło, w postaci niecałkowitej wielokrotności doby, przypadającej na rok, czyli pełny obieg Ziemi po orbicie. Powstaje jedynie niedogodność związana z liczeniem lat, a nie dni, czemu zaradzono przez wprowadzenie lat przestępnych. Jednak, z powodu tej korekty dokonywanej co 4 lata, czas urzędowy nigdy nie będzie w pełni zgodny z czasem astronomicznym, wynikającym z ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca i w związku z tym faktycznie Nowy Rok (rozumiany jak wykonanie przez Ziemię pełnego obiegu wokół Słońca) powinniśmy witać niekoniecznie jak to jest tradycyjnie o północy, tylko niekiedy rano, w południe lub wieczorem.
  • 0

#172 Gość_Armstrong2009

Gość_Armstrong2009.
  • Tematów: 0

Napisano

Widzimy tylko jedną stronę Księżyca, ponieważ nie wykonuje on obrotów wokół osi własnej, lecz wokół osi przechodzącej przez Ziemię.


Gdyby tak było, Księżyc musiał by obracać się wokół własnej osi w miej więcej takim samym czasie, w jakim Ziemia obraca się wokół swojej, a nie obraca się. Okres obrotu Księżyca wokół własnej osi jest równy okresowi obiegu wokół Ziemi. Dlatego obserwatorowi na Ziemi wydaje się, że „Łysy” nie obraca się.

Gdyby Księżyc, nie obracał się wokół własnej osi, mielibyśmy możliwość zobaczenia jego niewidocznej strony. Z mojej strony, jako amatora astronomii, było by to piękne, najbardziej interesuje mnie krater Ciołkowskiego, który niestety jest dla nas na Ziemi niewidoczny.
Bardzo proste wyjaśnienie, wystarczy trochę wyobraźni, rysunek przedstawia hipotetyczną antenę na K, koloru czerwonego.


Dołączona grafika


Widok hipotetycznej anteny umieszczonej na Księżycu, gdy Księżyc nie rotuje (rysunek po lewej stronie) i rotuje z okresem równym okresowi jego obiegu wokół Ziemi (rysunek po prawej).


A że nie jest to normalne


W ruchu Księżyca, niema w niczego nienormalnego, a zwłaszcza paranormalnego, tylko czysta nauka :)



Na tej stronie wszystko jest fajnie opisane:

http://www.nauticali...astronomy5.html

Użytkownik Armstrong2009 edytował ten post 01.12.2010 - 02:55

  • 0

#173

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Reasumując:

Określenia "obrót wokół środka orbity" i "obrót wokół własnej osi" - to są atrybuty dwóch różnych, alternatywnych opisów ruchów Księżyca, a ich połączenie w całość - to kłamliwa teoria, mająca uzasadnić dziwne zachowanie K. Twierdzenie, że K. wykonuje obrót zarówno wokół środka orbity, jak i wokół własnej osi - to tak, jakby twierdzić, że K. porusza się jednocześnie po okręgu i po prostej.

Prześwietne :D

Zajrzałem do tego tematu w nadziei na poczytanie jakichś ciekawych faktów o obrotach Księżyca, może nawet jakichś paranormalnych teorii odnośnie jego obrotów, spodziewałem się prawie wszystkiego, ale za nic w świecie nie pomyślałbym, że zobaczę teorię jakoby Księżyc nie obracał się wokół własnej osi xD East_Rider, wielkie brawo, uśmiałem się jak nigdy xD

Użytkownik Matt' edytował ten post 11.12.2010 - 17:07

  • 2

#174

Shayar.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wybaczcie że odświerzam, lecz bardzo wkręciłem się w temat, i chcąc jednoznacznie pokazać że księżyc obraca się wokół własnej osi, przytoczę filmik, oglądajcie od 24 sekundy.

Mój odnośnik

Użytkownik Shayar edytował ten post 17.10.2012 - 21:35

  • 2

#175

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Przedziwny temat.
Mylenie ruchu obiegowego całego księżyca i ruchu obrotowego i zapominanie, że kwestia jakiegokolwiek ruchu powinna być rozpatrywana w związku z jakimś zewnętrznym ukladem odniesienia, takim samym dla obu ciał - na przykład względem dalekich gwiazd.

Trochę tu zamieszam faktami. Na początek: księżyc nie obraca się wokół Ziemi. W ogóle twierdzenie, że w układzie planeta-księżyc ten drugi obraca się wokół tej pierwszej nie jest prawdziwe. To znaczy może jest gdy księżyc jest bardzo malutki względem planety, jak Fobos względem Marsa, ale już w układzie Ziemia-Księżyc jest to zbyt duże uproszczenie. Tak na prawdę oba ciała obracają się wokół środka masy tworzonego przez siebie układu. W skrajnych przypadkach, jak Pluton-Charon środek ten leży między obydwoma obiektami i wydaje się, że obracają się wokół niczego. W przypadku Ziemi i Księżyca barycentrum leży wewnątrz Ziemi, ale nie pokrywa się z jej środkiem. Dokładnie to leży około 4600 km od środka Ziemi. Ziemia cały czas obraca się wokól osi własnej i punkt ten nie zajmuje w jej wnętrzu żadnego stałego położenia:
Dołączona grafika

Istnienie takiego ukladu pozwala wyjaśnić dlaczego przypływy mórz następują nie tylko od strony zwróconej do księżyca, ale też po przeciwnej. Z jednej strony Księżyc osłabia grawitację ziemi, skłaniając wodę do spływania w tym kierunku, z przeciwnej grawitacja jest osłabiana przez siłę odśrodkową.

A obroty Księżyca? Oś obrotów własnych księżyca nie jest równoległa do osi Ziemi, oraz jest nachylona o 6 stopni względem własnej orbity, ponieważ zaś precesja osi księżyca jest wolniejsza, i wynosi 18 lat, w każdej połówce miesiąca smoczego (27,2 dnia) raz widzimy jego biegun polnocny i trochę terenu za, a raz biegun południowy. Płaszczyzna orbity jest nachylona do ekliptyki o kąt 5 stopni.
Dodatkowo obrót wokół własnej osi nie jest zupełnie zsynchronizowany z prędkością obiegową. To znaczy jest średnio, ale nie w trakcie całego obiegu. Orbita księżyca wokół Ziemi jest eliptyczna i to dosyć silnie. Zgodnie z prawami Kaplera, gdy księżyc jest bliżej Ziemi, to porusza się szybciej, a gdy jest dajel, to wolniej.
Efekt jest taki, że gdy księżyc jest najbliżej Ziemi, porusza się na tyle szybko, że stały obrót wokól własnej osi nie nadąża, i możemy widzieć pewien kawałek tylnej strony. Gdy Ksieżyc jest na orbicie najdalej, jego ruch jest powolny i wolniejszy niż obrót własny. W efekcie możemy zobaczyć inny kawałek tylnej strony. Wszystkie te efekty powodują, że z ziemi można zobaczyć 59% powierzchni księżyca w różnych momentach.

Co z tego wynika? A no to, że choć średnio prędkość obrotu księżyca i jego obiegu są równe, to jednak nie są sobie równe zawsze, a co za tym idzie nie mamy tu do czynienia z żadną "karuzelą". Temu modelowi zaprzecza też fakt, że osie Ziemi i Księżyca nie są równoległe, a powinny być w takim karuzelowym układzie, podobnie jak zaprzecza mu niepokrywanie się punktu wokól którego obraca się Księżyc z środkiem Ziemi.

A tak w ogóle, witam na forum.
  • 12



#176

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Witam :)

Przedziwny temat.

Oj, przedziwny. ;)

A skoro już temat został przypomniany, to uzupełnię wypowiedź kolegi o grafikę, którą wykonałem na potrzeby wątku już 3 lata temu, w czasach jego "świetności". Jest okazja, to ją przedstawię.

Dołączona grafika

Rysunki przedstawiają istotę tzw. libracji (ważenia się) Księzyca. Srebrny Glob został podzielony na dwie równe części, które pozwalają zobrazować tempo jego obrotów wokół własnej osi.

A obroty Księżyca? Oś obrotów własnych księżyca nie jest równoległa do osi Ziemi, oraz jest nachylona o 6 stopni względem własnej orbity, ponieważ zaś precesja osi księżyca jest wolniejsza, i wynosi 18 lat, w każdej połówce miesiąca smoczego (27,2 dnia) raz widzimy jego biegun polnocny i trochę terenu za, a raz biegun południowy. Płaszczyzna orbity jest nachylona do ekliptyki o kąt 5 stopni.

To tzw. libracja w szerokości. Orientacja osi obrotu Księżyca nie zmienia się w czasie jego obiegu, co powoduje, że zwraca on w kierunku Ziemi raz bardziej półkulę północną, a raz południową (patrząc z Ziemi widzimy wahania "góra-dół").

Dodatkowo obrót wokół własnej osi nie jest zupełnie zsynchronizowany z prędkością obiegową. To znaczy jest średnio, ale nie w trakcie całego obiegu. Orbita księżyca wokół Ziemi jest eliptyczna i to dosyć silnie. Zgodnie z prawami Kaplera, gdy księżyc jest bliżej Ziemi, to porusza się szybciej, a gdy jest dajel, to wolniej.
Efekt jest taki, że gdy księżyc jest najbliżej Ziemi, porusza się na tyle szybko, że stały obrót wokól własnej osi nie nadąża, i możemy widzieć pewien kawałek tylnej strony. Gdy Ksieżyc jest na orbicie najdalej, jego ruch jest powolny i wolniejszy niż obrót własny. W efekcie możemy zobaczyć inny kawałek tylnej strony.

To tzw. libracja w długości. To efekt wywołany nakładania się ruchu obrotowego Księżyca ze stałą prędkością kątową i ruchu obiegowego, którego prędkość kątowa jest niejednostajna. Na dolnym rysunku zaznaczyłem położenia Księżyca, które dzielą równe odstępy czasu. W położeniach M1 i M2 Księżyc odsłania odpowiednio najbardziej na wschód i na zachód wysunięte części swojego globu (patrząc z Ziemi widzimy wahania "lewo-prawo")

Wszystkie te efekty powodują, że z ziemi można zobaczyć 59% powierzchni księżyca w różnych momentach.

A sumarycznie wygląda to tak: link
  • 5



#177

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

http://www.youtube.c...d&v=wn1Lfp9R1m8

a czy przypadkiem nie moze byc tak ze to my mieszkamy na ksiezycu i krecimy sie jak bąk wkoło ...... ? rząd kłamie wiec niby czego nie moznaby narzucic cywilizacji zyjacej na ziemi pewien schemat i tak ma byc x| piszecie o NWO, ale nie zauwazacie tego ze juz w nim człowiek tkwi odkąd wyszedł z buszu ! Macie obecnie przykład w Egipcie gdzie kiedys narzucono religie jakiegos tam allaha a teraz na naszych oczach morduje sie cywilów !! Gdzie jest to sprawiedliwe USA ? I ONZ ??? a co robi NASA :mrgreen: :mrgreen: :D

Użytkownik real edytował ten post 18.08.2013 - 23:02

  • 2

#178

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

E tam... Z żartami to do innych tematów.
  • 0



#179

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie wiem po co przez 12 stron kłóciecie się czy Księżyc obraca się czy nie obraca wokół własnej osi. To oczywiste.

Zastanawiającą rzeczą jest kiolka niesamowitych zbiegów okoliczności..

Rcuh wokoł własnej osi idealnie zgrywa się z ruchem obrotowym, a księżyc jest w idealnej odległości do Ziemi aby zakrywał tarcze słoneczną co jest wyjątkiem na skale układu słonecznego. Nie chciałbym niczego sugerować ale patrząc obok tego, że na księżycu dzieją się naprawde dziwne rzeczy i stoją tam naprawde dziwne obiekty zaczyna to być naprawdę dziwne.
  • -1

#180

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Filmik, który wstawił real bardzo ciekawy, szczerzę powiedziawszy to nawet ja - sceptyk, mam mieszane uczucia co do ksieżyca, jest tyle mocnych ' za ' i ' przeciw ', że ciężko wyrobić sobie konkretne stanowisko w tej sprawie.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych