Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zakazane Księgi Watykanu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#16

Artemus.
  • Postów: 83
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dopiero teraz przeczytałem "ISTNIEJĄCE KOPIE". Jak widac niezbyt to wiarygodna lista, lepsza i zawierająca kilkanaście punktów była opublikowana w polskim przekładzie książki.
  • 0

#17

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ponieważ podsumowanie jest słuszne, wypadałoby pokiwać z aprobatą głową a nie śmiać się do rozpuku. Chyba, że... Nie, nie wierzę, że uważasz fikcję Lovercrafta za prawdziwą.


Skoro to tylko fikcja, to czym są te księgi...wytworem wyobrażni ?
Ja nie znam prozy Lovercrafta...

Aha, Arkham Asylum, Pickman, Innsmouth to też fikcja, tak żeby nie było niedomówień.


W Polsce są takie wsie, których nie ma na większości map.
Do mojej babci są wysyłane listy z adresem "ulica Kaliska " a to nie ulica tylko mała wieś (dookoła tylko lasy i pola) :mrgreen:
  • 0

#18

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

mortyr, większość nazw własnych w prozie Lovercrafta to jego wyobraźnia. Niektóre mają jakieś podstawy w okultyźmie...
Ale nie o to chodzi tutaj. Ludzie dali obrazki z księgami znajdującymi się w Unwersytecie Miskatonic. Ponieważ nie ma takiego uniwersytetu, dalsza rozmowa o tych źródłach jest bezcelowa, gdyż są błędne.
Analogia z wsiami jest bez sensu, bo uniwerek to nie miejsce w zabitej dechami wiosce.
  • 0

#19

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ludzie dali obrazki z księgami znajdującymi się w Unwersytecie Miskatonic. Ponieważ nie ma takiego uniwersytetu, dalsza rozmowa o tych źródłach jest bezcelowa, gdyż są błędne.


Tak, tylko w takim razie co to są za księgi i jakie jest ich pochodzenie.

[ Dodano: 2006-06-24, 22:59 ]
Czy komuś by się chciało preparować całe księgi, żeby oszukać ludzi - i to w dodatku chyba niewielkie grono ?
  • 0

#20

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ależ oczywiście, że by się chciało preparować. Na podstawie Lovercrafta stworzono spory biznesik związany z RPG i karciankami, a także grami (świetne Dark Corners of Earth).

http://www.miskatonic.net/

To też ktoś zrobił przecież, prawda?
  • 0

#21

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ależ oczywiście, że by się chciało preparować. Na podstawie Lovercrafta stworzono spory biznesik związany z RPG i karciankami, a także grami (świetne Dark Corners of Earth).


No dobrze... a co z innymi zakazanymi księgami - to też fikcja?
  • 0

#22

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Taa... dobre te księgi zakazane. Zrobiłem małe śledztwo i wiem już na 100% że to bzdury jakich mało.

Księga "Cthaat Aquadingen"
Jeden egemplarz odnalazł wiosną 1935 roku Titus Crow... A kto to był Titus Crow? Bohater horrorów Briana Lumleya :-D Księgę odnalazł w opowiadaniu z 1977 roku "The Horror at Oakdeene". :-D
Lumley wzorował się na powieściach Lovecrafta i do całej historii Cthulu dodał swojego Titusa Crow i tą "zakazaną" księgę :-D Myth busted :-D

Księga "Codex Daemonicus"
Trzy godziny siedziałem nad tym ale znalazłem! Oto jedyny znany światu fragment tej "zakazanej księgi" i jedyna znana światu i "prawdziwa" informacja o tej księdze:

Wszelako jest jeszcze Inny, którego Imię nigdy nie bywa wymawiane, jest on  
bowiem Wyrzutkiem Wygnanym i z Nieba, i z Piekła, jednako potępionym  
pośród wyższych Bytów i na ziemskim padole. Jego Imię wykreślono z  
każdej Księgi i Tablicy, zasię jego Wizerunek zniszczono w każdym Miejscu,  
gdzie Ludzie oddawali mu cześć. On jest Wyklęty i budzi najwyższy Strach,  
na jego bowiem Rozkaz zmarli powstają z grobów i Sionce samo gasi swój  
blask.

Tak zwany “ostatni zakazany ustęp” z Codex Daemo-nicus,  
księgi powstałej w 1516 roku i również "zakazanej" aż do 1926  
roku, kiedy ukazała się ponownie w Paryżu nakładem  
wydawnictwa Ibid Press (bez ostatniego ustępu). Jedyny nie  
okrojony egzemplarz Kodeksu przechowywany jest obecnie w  
tajnej skrytce w Bibliotece Watykańskiej.


Powyższymi słowami zaczyna się horror Grahama Mastertona pt.: "Wyklęty" (The Pariah) napisanej w 1983 roku. I to cała historia tej księgi :-D Zastanawiałem sie dlaczego w sieci nie wymieniano tej księgi przed 2003 rokiem - takie najstarsze wpisy znalazłem. Okazało się że w 2003 rzekomy Codex spopularyzowała wirtualna seria The Watchers (to taka rzeczywistość równoległa). :-D Myth busted! :-D

Księga Salamandry
To wygląda na dzieło Internetu bo nie ma nic innego w necie ( w żadnym cywilizowanym języku) oprócz tego "opisu" który dał upadły anioł. No może z wyjątkiem tego:
(Księga Salamandry) zwiększa szansę trafienia krytycznego atakiem magicznym oraz atak magiczny postaci. :-D
Wygląda to na twór jakiegoś mało rozgraniętego osobnika - żeby zrobić wrażenie napisał wątek o hitlerowcach tylko od kiedy to hitlerowcy prowadzili badania nad książkami w obozach koncentracyjnych??? :-D Myth busted!

Księga "Przeksztańców Pszaniec Piekielny"
czasem pisany "Pszeksztańców..."
Ciężko na temat tej "księgi" znaleźć coś w innym języku niż polski bo co te dwa pierwsze słowa znaczą? Ano nie znaczą kompletnie NIC. Jeszcze tych "przeksztańców" można na siłę podciągnąć do "przechrztańców" czyli tych co się przechrzcili ale "pszaniec" to już do niczego nie podobny. Jest pszeniec - taka mała roślinka ale "pszańca" brak. Po polskiej stronie sieci jest tylko kilka razy wymieniony na różnych forach z jednozdaniowym opisem jak powyżej. Dla mnie totalna lipa. Myth busted!


A najbardziej w tych całych poszukiwaniach ubawiło mnie to jak ludzie kłamią w żywe oczy. Napotkałem fantastyczne opisy na różnych forach co te księgi nie robią, jaką wielką moc mają, niektórzy nawet twierdzą że mieli dostęp do tych ksiąg :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Polewka na całego :lol :
  • 0

#23

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

O lol, jak patrzyłem na te księgi to miałem uczucie jakbym patrzył na 'hands resist him' a tu... lipa na koniec :D

Szkoda bo mógłby być ciekawy z tego temat :crazy:
  • 0



#24

Emanuel.
  • Postów: 84
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pytanie ? Co to jest?

to pismo przypomina trochę elfickie

to jest ręczne pismo alfabet łaciński z całą pewnością, tylko jakość jest żenadna i niestety nie odczytam tego (jestem paleografem niby hy hy, z wykształcenia). pismo ręczne, bez ręcznych prowadnic pod duktem - nie wygląda mi to na oryginał.
  • 0

#25

Marcicho.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To ja wam wysle to co znalazłam zaiteresowały mnie te podpisy pod obrazkami( Philippe Druillet Tout Droits)i oto co znalazłam.


Les Humanoïdes Associés to francuskie wydawnictwo komiksowe, specjalizujące się głównie w pozycjach z gatunku science-fiction. Powstało w 1974 roku. Jego założycielami są Jean Giraud, Jean-Pierre Dionnet, Philippe Druillet i Bernard Farkas. Wśród wydawanych przez nie serii są Incal, Technokapłani, Kasta Metabaronów, Trylogia Nikopola, Tetralogia potwora.
(Z Wikipedii)

Oraz
http://dreamers.com/...lbumcomics.html

Sma nie wiem co o tym myśleć..
  • 0

#26

Azathoth.
  • Postów: 42
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mortyr, żaden Mordor tylko R'lyeh bo to są fotki z Necronomiconu który wykonał sobie jakiś fan Lovecrafta (sam sobie niedługo taki sprawie xD ), też miasta takie jak Arkham, Dunwich i Innsmouth Lovecraft sobie wymyślił, Arkham wyjątkowo jest inspirowane Salem, Uniwersytet Miskatonic też nie istnieje, nigdy nie odbyła się także wyprawa do Gór Szaleństwa na Arktyce które także nie istnieją, nigdy nie żył też żaden Szalony Arab Abdul Alhazred.
  • 0

#27

waziu.
  • Postów: 66
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zakazano swego czasu czytania wszystkich ksiąg, które nie były zgodne z naukami kościoła
Wszystko, co było podejrzane:
"Agrippa"

"Albertus Magnus" - pełny tytuł: "Największe sekrety wspaniałego Albertusa Magnusa, sekrety egipskie, sekrety zwierząt i kwiatów oraz kilka słów na temat kobiet" (rozpowszechniona dopiero po jego śmierci);

Asyryjskie Tablice - zbiór 666 glinianych tablic z VII w. p.n.e. należących do asyryjskiego króla Asurbhanipala (metody leczenia);

"Awesta" - "Zend-Awesta"; święta księga mazdaizmu stworzona prawdopodobnie przez ojca mazdaizmu - Zaratustrę, napisana w dialekcie wschodnioirańskim;

"Tybetańska Księga Umarłych" - zwana inaczej "Bardo T`odrol" (nad każdym 'o' powinien być przegłos) zawiera instrukcje prowadzenia duszy zmarłego poprzez śmierć do kolejnego wcielenia lub nirvany;

"Czarny Kur" - średniowieczny grimuar zawierający głównie praktyczne zaklęcia (pomocne w życiu bardziej gospodarskim i domowym);

"Czerwony Smok" - następny średniowieczny grimuar, zawierający zaklęcia i rytuały 'czarnej' magii, jak sądzę pierwotnie wjęzyku niemieckim;

"Daemonolatria" - napisana przez Nicolasa Remy około 1600, był to prokurator generalny w Księstwie Lotaryńskim, zaciekły wróg czarownic...to wyjaśnia zawartość księgi (opisy domniemanych czynów oskarżonych oraz kar, jakie ich 'słusznie' spotykały);

"De lapide philosophorum" - księga o kamieniu filozoficznym, rodzime dzieło autorstwa alchemika Michała Sędziwoja;

"De tripliciti vitae" - "O troistości życia", napisał ją Marsilio Ficino (trochę o astrologii i medycynie);

"Demonology" - napisana przez Jakuba I Stuarda w 1597, generalnie księga nie traktuje o demonach, a o czarownicach i czarostwie;

"Divinae institutiones" - napisana przez Lucjusza Laktancjusza (III/IV w. n.e.) o dwóch rodzajach demonów;

"Egipska księga umarłych" - zbiór nakazów i zakazów religijnych oraz magicznych, które pozwalały duszom na bezpieczne podróżowanie w zaświatach;

"El gran grimorio del Papa Honorio" - grimuar papieża Honoriusza (zawiera opisy rytuałów i rekwizytów potrzebnych do uprawiania czarów; nie jest pewne, kto ją napisał;

"Enchrydium Papieża Leona" - opisy czarnych mszy, inwokacji czarnych mocy, egzorcyzmów itp. nie wiadomo, kto był jej autorem;

"Enua Anu Enlil" - księga sumeryjska (astrologia)

"Historia naturalis" - dzieło pliniusza Starszego, 37 tomów (fizyka, chemia, geografia, astronomia, medycyna, botanika, zoologia, mineralogia, sztuki tajemne);

"Hollenzwang" - (przegłos nad 'o'), podobno autorem był Johann Faustus; rzeczywisty Faust żył w XV/XVI w. w Niemczech. Zbiór rozpraw o demonach, piekle, nekromancji, magii);

"Kausika-Sutra" - staroindyjski grimuar zawierający opisy praktyk magicznych, instrukcje dotyczące rytuałów, itp.

"Księga Henocha" - napisana ponoć przez samego Henocha, jedno z najważniejszych dzieł w Kabale;

"Lemegeton" - inaczej "Mniejsze kłódki Salomona", uzupelnienie do Salomonis Clavicule; składa się z 5 ksiąg: Goetia, Theurgia Goetia, Ars Paulina, Ars Almadel, Ars Notoria (za dużo, żeby tu napisać ;

"Liber dictus Thesaurus Thesaurorum et Rosarium Philosophorum" - autorem jest Arnold de Villanova (filozofia, ideologia, cele różokrzyżowców);

"Liberum magnum" - znana także pod tytułem "Księga twardowskiego", napisał ją Pavel Zidek (nad 'z' znaczek w kształcie 'v'), księga zawiera nauki husytów;

"Magiae Naturalis" - napisana w XVI w. przez Jana Baptystę della Porta, (autor dokonuje podzialu czarostwa na magię czarnoksięską i naturalną);

"Malleus maleficarum" - "Młot na czarownice", chyba nie trzeba nic dodawać...;

"Me" - księga przeznaczenia w mitologii sumeryjskiej; ( instrukcje dotyczące odprawiania rytuałów magicznych oraz nakazy i zakazy społeczno-religijne, przyszłe i przeszłe dzieje świata);

"Necronomicon" - księga traktująca o demonach starszych niż te opisane w Lemegetonie, autorem jest Arab Abdul Alhazred (VIII w. n.e.), autor ponoć zniknął bez śladu (też za dużo do napisania, nadaje się na osobny temat);

"O sympatii i antypatii wśród istot żyjących i kamieni" - księga autorstwa Greka Bolosa w III w. p.n.e. (alchemia i magia);

"Oneirocriticon Artemidora" - tekst z II w. p.n.e., autorstwo przypisuje się Artemidorowi Daldianosowi, greckiemu wróżbicie;

"Picatrix" - jeden z najstarszych zachowanych grimuarów sredniowiecznych (wywoływanie duchów, tworzenie talizmanów, itp.)......jeszcze tego w necie nie znalazłam, ale jak ktoś ma, niech napisze

"Rękopis abisyński" - podobnie jak wyżej, zaklęcia, inwokacje, receptury i formuły, sposoby tworzenia amuletów i talizmanów itp.

"Rosarium Philosophorum" - "O róży filozofów", omawia kwestię kamienia filozoficznego, dzieło z XVI w.

"Szmaragdowa tablica" - ogromny szmaragd pokryty formułami (alchemia i magia), autorem tablicy jest prawdopodobnie Hermes Trismegistos;
fragment (przesłanie autora): "Ponieważ to, co jest na dole, jest takie samo, jak to, co jest na górze, zaś to, co jest na górze, jest takie samo, jak to, co jest na dole, to wszystko służy osiągnięciu jednego celu".

"Taumatologia" - kolejne dzielo Jana Baptysty della Porta (astrologia, fizjonomia, magia miłosna, lecznicza itp.)

"Zohar" - pełny tytuł "Sefer ha-Zohar", autorstwa Szymona bar Jochara oraz Mojrzeszowi z Leon, hiszpańskiemu kabaliście (komentarz do tekstów Pięcioksięgu, stąd nazwa: 'ukryty midrasz';

"Zwój Ebersa" - zwój papirusowy o dłg. ponad 20 m (spis receptur lekarstw, opis rytuałów i zaklęć, nawet opis zabiegów chirurgicznych);

Żródło:
http://www.niewyjasn...ne-t441-s7.html

Użytkownik waziu edytował ten post 02.12.2007 - 21:30

  • 0

#28

nature.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

fragmenty...

Necronomicon

"nie nalezy sądzić, że człowiek jest najstarszym i ostatnim władcą na ziemi(...).
dawne istoty były, są i będą zawsze.
nie w znanych nam przestrzeniach, ale
pomiędzy nimi. spokojne, takie same jak za pierwotnych czasów,
bezwymiarowe, istnieją, choć są dla nas niewidzialne."





Codex Daemonicus




"wszelako jest jeszcze inny, którego imie nigdy nie bywa wymawiane,
jest on bowiem wyrzutkiem wygnanym i z nieba i z piekła,
jdnako potępiony wśród wyższych bytów i na zemskim padole.
on jest wyklęty i budzi najwyższy strach, na jego bwiem rozkaz
zmarli powstają z grobów i słońce samo gasi swój blask."
  • 0

#29

m4st3r.
  • Postów: 182
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Tymi słowami zaczyna się jeden ze słynnych horrorów znakomitego horroro-pisarza, pana Grahama Mastertona pt. "Wyklęty".

Dla ciekawskich wstawiam recenzję:

Bohater opowieści John Trenton jest antykwariuszem i prowadzi sklep z pamiątkami w miasteczku Salem. Po tragicznej śmierci żony, Jane, John popada w depresję. Pewnego dnia kupuje na aukcji obraz z widokiem przylądka, na którym stoi jego dom. Kiedy jakiś tajemniczy mężczyzna chce odkupić od niego akwarelę, John postanawia wyjaśnić jej zagadkę. Wkrótce odkrywa, że Jane była czarownicą na usługach azteckiego demona, władcy krainy zmarłych. Zostaje wciągnięty w przerażający koszmar, który staje się rzeczywistością.

- Oryginalny tytuł: „The Pariah” (1983)
- Tłumaczenie: Danuta Górska
- Wydawnictwo: Amber (1990), Zysk i S-ka (1995), Rebis (2004)


Więcej znajdziesz tutaj.
  • 0

#30

Gohanssj5.
  • Postów: 40
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Lemegeton jest na język Polski. Na allegro mozna kupic za 35 złotych z przesyłką. Niestety jest pozbawiony V części, a przynajmniej nie jest opisana jako "Godna Uwagi".

Przepraszam nie dojrzałem, że jednak na końcu znajduje się V Księga ale jest nazwana "Ars Nova"

Użytkownik Gohanssj5 edytował ten post 08.12.2011 - 23:21

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych