Skocz do zawartości


Zdjęcie

Na tropie sekretów Sfinksa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
124 odpowiedzi w tym temacie

#46

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie bardzo rozumiem dlaczego prosta uwaga, że starożytni Egipcjanie potrafili rzeźbić posągi z granitu wywołała taką reakcję. Przecież chyba wyraźnie to udowadnia, że Egipcjanie potrafili obrabiać ten rodzaj kamienia. No bo chyba nikt mi nie powie, że kosmici przylatywali i wypalali laserem czy też innymi niezwykle zaawansowanymi narzędziami pomniki faraonów albo że jakaś nieznana, zaginiona i zaawansowana cywilizacja wykuła pomniki królów żyjących wiele stuleci po nich?

no jak podali na dicovery czy national geo rozpalali ognisko po czym odłupywali kawałek skały i dalej tłucząc dochodzili do takiego stanu jak na fotce ... oczywiście teraz należałoby wybuchnąć śmiechem bo to się kupy (a raczej jest to kupa śmiechu te ich tłumaczenie) nie trzyma gdyż naukowcy są bezradni i nie potrafią podać innej metody...


Pomyłka. Tak to robiono przy nadawaniu bryle ogólnego kształtu. Wyraźnie i niezaprzeczalnie egipskie obeliski z granitu powstawały właśnie w ten sposób. Najpierw uzyskiwano w ten sposób ogólną bryłę przyszłego obelisku, potem ją obrabiano. Jedyne co się liczyło to czas i cierpliwość. Ogień i odłupywanie to początek obróbki i nikt nigdy nie mówił, że w ten sposób uzyskiwano ostateczny kształt - na przykład kształt zapodanych już przede mnie pomników egipskich wykonanych z tego granitu będącego niby "nie do obrobienia".
  • 4



#47

Garry.
  • Postów: 116
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie bardzo rozumiem dlaczego prosta uwaga, że starożytni Egipcjanie potrafili rzeźbić posągi z granitu wywołała taką reakcję. Przecież chyba wyraźnie to udowadnia, że Egipcjanie potrafili obrabiać ten rodzaj kamienia. No bo chyba nikt mi nie powie, że kosmici przylatywali i wypalali laserem czy też innymi niezwykle zaawansowanymi narzędziami pomniki faraonów albo że jakaś nieznana, zaginiona i zaawansowana cywilizacja wykuła pomniki królów żyjących wiele stuleci po nich?


Ja tam znam ludzi, którzy skłonni byliby w to uwierzyć :P

Co do obróbki, to że obrabiali marmur inaczej, niż my teraz nie znaczy wcale że równie efektywnie.

Użytkownik Garry edytował ten post 13.02.2010 - 07:51

  • 0

#48 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Radek, ale czemu kłamiesz i wklejasz zdjęcie NIE z Egiptu, tylko jakiegoś zakładu kamieniarskiego ?


Bez komentarza

Nie bardzo rozumiem dlaczego prosta uwaga, że starożytni Egipcjanie potrafili rzeźbić posągi z granitu wywołała taką reakcję. Przecież chyba wyraźnie to udowadnia, że Egipcjanie potrafili obrabiać ten rodzaj kamienia. No bo chyba nikt mi nie powie, że kosmici przylatywali i wypalali laserem czy też innymi niezwykle zaawansowanymi narzędziami pomniki faraonów albo że jakaś nieznana, zaginiona i zaawansowana cywilizacja wykuła pomniki królów żyjących wiele stuleci po nich?



Wiesz co? Trochę to bezczelne. Nie ucz ojca dzieci robić. Kruchość granitu także jest różna, pomimo tego, że to jeden z najtwardszych tworzyw na świecie, są jego odmiany i w zależności od tej odmiany różna kruchość. Do tego zawsze jak byłem u dziadka to widziałem jakich narzędzi się używa i właśnie po tym co widziałem wiem, że szlifowanie na gładko granitu jest dość problemowe, tak jak i cięcie go. My używamy do tego mechanicznych urządzeń. Myślisz, że dłutkiem Egiptuski to zrobili? Mylisz się.

Najpierw weź granit powąchaj ignorantku, a potem weź sobie dłutko i zacznij za pomocą młotka walić. Wiesz co zrobisz? Ukruszysz go tylko i zniszczysz.


A na tym national geo czy cuś mówili tylko o tym, czy pokazali jako dowód, że można tak z ogniskiem? :)
Gdyby to było takie proste wytłumaczenie, to w zakładach pogrzebowych bawiliby się ogniem a nie marnowali kasę na sprzęt.

Użytkownik Muhad edytował ten post 13.02.2010 - 08:59

  • 0

#49

rolpiek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

w ten sposób ogólną bryłę przyszłego obelisku, potem ją obrabiano. Jedyne co się liczyło to czas i cierpliwość. Ogień i odłupywanie to początek obróbki i nikt nigdy nie mówił, że w ten sposób uzyskiwano ostateczny kształt - na przykład kształt zapodanych już przede mnie pomników egipskich wykonanych z tego granitu będącego niby "nie do obrobienia".


ale my nie mówimy o tych rzeźbach tylko o elementach budowli takich jak piramidki


jak mówiłem niech robią nawet 1 rzeźbe 20 lat - tylko teraz wyjaśnij jak zrobili te ponad 2 mln bloków skalnych ...
każdy dłubali po 20 lat ???

to weź rozpal ognisko , odłup od skały kawał bryły i obrób ją w sześćiościan za pomocą prymitywncyh narzędzi ....
wykonalne ? oczywiście, ale ile czasu ci to zajmie !!!
i JEDEN błąd w czasie tej wieloletniej obróbki i kamień traci kształt ... więc ta teoria że egipcjanie przy pomocy prymitywnych środków to zrobili jest niewiarygodna

albo posiadali jakiś dobry sprzęt/technologie albo to nie oni zbudowali - i tego jestem pewien, oni najwyżej jak znaleźli piramidki "odremontowali" je - to by się zgadzało z tym że znaleziono "mieszkania" budowniczych w pobliżu piramid którzy wbrew wcześniejszym domysłom nie byli niewolnikami - tylko tych mieszkań jest bardzo mało więc tak niewielka grupa ludzi mogła robić co najwyżej "remont" znalezionych na pustyni piramid a nie je wybudować od podstaw - no chyba że posiadali sprzecik jaki my widzimy w filamch s-f




z ogniskiem chodziło o to że w miejscu gdzie je rozpalono skała był osłabiona i łatwiej odłupać od niej bryłe
co nie zmienia faktu że i tak trzeba ją odłupać a potem uformować
  • 0

#50

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czy ktoś sie pokusił o przeczytanie tego artykułu który wstawiłem? Artykułu napisanego przez specjalistę od kamieniarki.

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Użytkownik kapuchy edytował ten post 13.02.2010 - 10:53

  • 0

#51 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Kapuchy to tylko potwierdza to o czym mówię.
  • 0

#52

redfive.
  • Postów: 339
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kasa, kasa,...
Początki archeologi egipskiej były bardzo bolesne dla znalezisk. To co dało się zrabować zniknęło jeszcze w czasach starożytnych, resztę wywieźli Europejczycy, natomiast budowle potraktowano jako cenne magazyny surowców budowlanych.
Mamy za to 3 kupy ograbionych kamieni, i warującego zwierzaka po kilku lepszych lub gorszych przeróbkach , czy renowacjach.
Każdy jak może próbuje zarobić parę groszy na tym temacie ,a niektórym nawet dobrze na tym idzie, nie zmienia to faktu ,że należy ostrożnie podchodzić to tego , co się czyta.
  • 0

#53 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

Czy ktoś sie pokusił o przeczytanie tego artykułu który wstawiłem? Artykułu napisanego przez specjalistę od kamieniarki.


Aquila nie musi, bo on wszystko wie, bo bierze udział w debacie. :mrgreen:

A Egiopcjanie skądś brali ciśnienie, diament, komputery i maszyny - przecież granit jest co nie?

Ignorancja to drugie imię tego Chlopca, to dlatego nie ma sensu z nim dyskutować - mam nadzieję że pokazałem jak nieudolnie omija rzeczowe argumenty zasłaniając się jakimś bełkotem.
Bredzi coś o posągach a przed nosem ma ślady obróbki mechanicznej narzędziami z 21 wieku...


Podobnie robią egiptolodzy - na pytanie dlaczego nie biorą poważnie fragmentu listy królów dotyczącej Towarzyszy Horusa nie potrafią udzielić odpowiedzi, jedyna jakiej możemy się domyślać to "hhhhmmmm.... to przecież niemozliwe żeby historia Egiptu sięga 40 tys lat albo dłużej, nasze głowy tego nie zniosą" - efekt - wchodzimy na wiki i nie ma nawet wzmianki że na Papirusie Turyńskim byli jacyś władcy przed Menesem.


dziękuję za uwagę, pozdrawiam myślących ludzi!!!

Użytkownik radoslaw edytował ten post 13.02.2010 - 12:13

  • 2

#54 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Dlatego ja z Auilą nie lubię dyskutować, bo on z góry już ma ustalone swoje zdanie. Nad motywacją owego ustalenia już się nie zastanawiam. Po prostu żałosne to jest i tyle. Szkoda tylko swój czas tracić na cwaniaczka i manipulatora.
  • -1

#55

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Kruchość granitu także jest różna, pomimo tego, że to jeden z najtwardszych tworzyw na świecie, są jego odmiany i w zależności od tej odmiany różna kruchość.


Skąd wniosek, że granit ze zdjęć Radka jest znacznie inny od tych, z jakich wykonano posągi? Poza tym Egipcjanie rzeźbili posągi z rozmaitych rodzajów granitu - czarnego, czerwonego... W tej chwili po prostu następuje ucieczka od tych rzeźb, aby tylko utrzymać temat "Egipcjanie nie byli w stanie obrabiać granitu!!!!!!!!!!!"

Faktem jest, że byli. I to widać wyraźnie. Można w to nie wierzyć, no ale w obliczu zachowanych do dziś rzeźb granitowych to byłoby chyba dość dziwne.

Myślisz, że dłutkiem Egiptuski to zrobili? Mylisz się.


Cóż, biorąc pod uwagę to, że wśród zachowanych narzędzi egipskich z okresu w którym powstawały te rzeźby faraonów z granitu znajdowały się proste dłuta, piły do cięcia kamienia itp a brak było jakichkolwiek współczesnych maszyn uważam, że mam dość duże prawo do twierdzenia, że tak - robili to za pomocą znanych sobie narzędzi i nie potrzebowali do tego tych współczesnych.

Gdyby to było takie proste wytłumaczenie, to w zakładach pogrzebowych bawiliby się ogniem a nie marnowali kasę na sprzęt.


A przy okazji produkowaliby jeden nagrobek miesięcznie lub tygodniowo. Szał. Niestety Twoje próby wyśmiewania starożytnych Egipcjan psują te właśnie pokazane wcześniej egipskie rzeźby z granitu.

jak mówiłem niech robią nawet 1 rzeźbe 20 lat - tylko teraz wyjaśnij jak zrobili te ponad 2 mln bloków skalnych ...
każdy dłubali po 20 lat ???


Po pierwsze - skąd Ci się wzięło 20 lat? Wielu faraonów nawet tyle nie panowało. Po drugie - skąd Ci się wzięły 2 miliony bloków granitu? Bloków granitowych w Wielkiej Piramidzie jest niewiele, może góra kilkadziesiąt. Cała reszta to wykuwane w pobliżu bloki wapienia (dużo bardziej miękkiego). Być może właśnie stad brało się Twoje niedowierzanie, mam nadzieję, że teraz spojrzysz na to trochę inaczej.

Aquila nie musi, bo on wszystko wie, bo bierze udział w debacie.


Materiały które zebrałem wystarczają mi do odrzucenia wszelkich teorii alternatywnych. Nigdy nie mówiłem, że wiem wszystko, więc nie przypisuj mi tego, czego nigdy nie powiedziałem. Choć w porównaniu do egiptologów wiem niewiele, to jednak wystarczająco dużo, aby patrzeć na "alternatywne teorie" z rozbawieniem :)

A Egiopcjanie skądś brali ciśnienie, diament, komputery i maszyny - przecież granit jest co nie?


Przecież pomniki faraonów z granitu też są, co nie? Dlaczego zatem je pomijasz?

to przecież niemozliwe żeby historia Egiptu sięga 40 tys lat albo dłużej, nasze głowy tego nie zniosą


W debacie masz trochę informacji na ten temat. Nie zauważyłem nigdzie w komentarzach rzeczowego odniesienia się do zaprezentowanych tam materiałów. No, chyba że mam rozumieć, że za "zaginioną, zaawansowaną cywilizację" mamy uważać niemalże jaskiniowców z narzędziami z krzemienia?

Poza tym, Radku:

Ignorancja to drugie imię tego Chlopca, to dlatego nie ma sensu z nim dyskutować - mam nadzieję że pokazałem jak nieudolnie omija rzeczowe argumenty zasłaniając się jakimś bełkotem.


Czy mam przypomnieć Ci moment, w którym uciekłeś od tematu "słownika sumeryjsko-anasazijskiego" który nam zaprezentowałeś (już tak go nazwę, nie wiem czy poprawnie) a który okazał się totalnie zmyślony i zakłamany czy też moment, gdy uciekłeś od tematu "Księżyc jest niezwykle wyjątkowy, bo zawsze widać tylko jedną jego stronę, a to oznacza, że musiał go ktoś zaprojektować" gdy wykazane zostało, że to jak najbardziej normalne i powszechne w kosmosie? Jeżeli już chcesz kogoś oskarżać o takie zachowanie, to staraj się sam tak nie postępować bo inaczej to zabrzmi to dosyć... fałszywie.

dziękuję za uwagę, pozdrawiam myślących ludzi!!!


Zatem dziękuję za pozdrowienia :)

Dlatego ja z Auilą nie lubię dyskutować, bo on z góry już ma ustalone swoje zdanie.


Rozumiem, że Ty takiego, już z góry ustalonego zdania wcale nie masz? ;) I masz na tyle w tej kwestii "otwarty umysł", że nie odrzucasz tutaj niczego co tylko może obalać teorie w które wierzysz? ;)
  • 6



#56

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To, że rzeźby, monolity zostały wykonane, to fakt i nikt temu nie przeczy. Natomiast sposób w jaki zostały wykonane jest wciąż nieokreślony. Trudności w obróbce granitu nawet z wykorzystaniem współczesnych technik są oczywiste. Tak samo oczywistym jest, że tak precyzyjna obróbka za pomocą miedzi, diorytu czy innych narzędzi sposobów o jakich się mówi w ogólnie przyjętych podręcznikach jest może nie tyle niemozliwa, co kompletnie bezsensowna, bo trwała by latami i była kompletnie nieopłacalna. Poza tym ślady jakie pozostały na blokach jednoznacznie mówią, że głazy były obrabiane w sposób jaki przy zastosowaniu metod o jakich Ty mówisz Aquila, byłby niemożliwy. Ślady wyraźnie wskazuja na techniki PODOBNE do współczesnych, lub takie jakie i nam jeszcze nie są znane.
O tym, ze Egipcjanie opanowali obróbkę twardych skał mówi się na podstawie tego co po nich pozostało, a nie na podstawie DOWIEDZIONYCH metod jakimi Egipcjanie się posługiwali. To pozostaje wciąż w sferze bardzo powaznych niejasności.
  • 0

#57

feelit.
  • Postów: 116
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kapuchy mam podobny pogląd, nawet dobre podsumowanie Ci wyszło. Ciężko stwierdzić, co było albo jak to moglu być zrobione z informacji które my dostajemy. Niby wszystko jest poparte wiedza i wydaje się oczywiste, ale zawsze powstaje cień wątpliwości. I o ten cień mi chodzi, gdybyśmy sami mieli możliwości badania moglibyśmy wyciągnąć własne wnioski, a tak to posługujemy się wnioskami wyciągniętymi od kogoś. Najlepiej jakbyśmy sami zaczęli szukać źródła wtedy wszystko było by jasne i mieć własny pogląd. Taka rozkmina. Odnośnie tematu to ludzie są zdolni to wielu rzeczy, posiadają spryt i umiejętność łączenia faktów i logicznego myślenia możliwe, że posiadali techniki zdolne do transportowania tak wielkich bloków kamieni, jednak z narzędzi których korzystali i czas w jakim to robili wydaje się nieprawdopodobne.
  • 0

#58 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

Aquila pokaż dłuto co robi takie cuda:

Dołączona grafika

Bo ja mogę Ci jeszcze raz pokazać dzisiejsze maszyny które robią znaczki podobne jota w jotę:

Dołączona grafika

Trochę się powtarzam, ale pominięcie takich kwestii to jakiś żart.

Zdajesz się nie dostrzegać różnicy pomiędzy posągiem a seryjną produkcją wielkich bloków - czas potrzebny do ich obrobienia to jedna kwestia, prostopadłe i długie krawędzie połączone z dużymi powierzchniami to następna.

Próbujesz robić z ludzi idiotów - "nie mamy zielonego pojęcia jak obrabiali najtwardszy granit na świecie (od 6.5 do 7 w 10 stopniowej skali twardości, powyżej 5 do cięcia potrzebny jest diament) - ale ten granit tam jest, więc go jakoś obrabrobili, mieli od cholery czasu bo to dawno było - a ślady po mechanicznych skomplikowanych narzędziach lepiej pomińmy, bo to niezdrowy temat...".

Nie będę dalej się bawił w przeklejanie obrazków - podaję źródło do ponad 2 tysięcy zdjęć w wysokiej rozdzielczości z Egiptu:
link

pozdrawiam

p.s. Panowie Wafel1 i Kapuchy - czy nie uważacie że Wasze wypowiedzi są za bardzo stonowane - tj że są namacalne dowody na wysoce skomplikowaną technologicznie metodę obróbki?
  • 3

#59

rolpiek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Poza tym Egipcjanie rzeźbili posągi z rozmaitych rodzajów granitu - czarnego, czerwonego... W tej chwili po prostu następuje ucieczka od tych rzeźb, aby tylko utrzymać temat "Egipcjanie nie byli w stanie obrabiać granitu!!!!!!!!!!!"

a na jakiej podstawie twierdzisz że to Egipcjanie zrobili te rzeźby ?
bo stoją w Egipcie ? :))

to jest być może podstawowy błąd myślenia - założyłeś że te rzeźby/posążki czy jak to zwał zrobili - podobnie jak piramidy - Egipcjanie, a co jeśli one są starsze i pochodzą od "wytwórców" piramid sprzed np. 10 tys lat ?

w jaki sposób możesz datować czas stworzenia tej rzeźby kamiennej ?
z tego co wiem to nie można jednoznacznie tego określić

Użytkownik rolpiek edytował ten post 14.02.2010 - 00:20

  • 0

#60

feelit.
  • Postów: 116
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

radoslaw m.in moja wypowiedz odnosila sie do tego co zaprezentowales. Granit ktory jest bardzo twardy, i twierdze ze niemozliwy do obrobki przy pomocy narzedzi z tamtego okresu. Czy to obcy czy ludzie go obrobili to nie mam pojecia. Moge sie postawic po ktores ze stron, ale nie widze sensu bo jasnych odpowiedzi brak. Co jezeli piramidy juz staly i narzedzia ktore zostaly odkryte ( z tamtej epoki ) nie sluzyly do budowy ale do odnowy. Nie czytalem hieroglifow ale mogli sobie przywlaszyc dzielo tej budowli, a w pozostawionych tekstach wyrytych przy odnowie "podmalowac to i owo" ?

Rolpiek mozliwe, a jezeli chodzi o pochowki zrobili sobie z tego swiatynie na wlasne potrzeby. Bo prezentowala sie zacnie. A wiadomo swiatynia to religia to wychowywanie w wierze do czegos to manipulacja to korzysc dla osoby manipulujacej

Użytkownik wafel1 edytował ten post 14.02.2010 - 00:47

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych