Skocz do zawartości


Manipulacje naszych mediów...


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
204 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Chciałbym otworzyć zbiorczy temat związany z przekłamaniami lub pisaniem półprawd w mediach.
Oto pierwszy z brzegu..
TVN24 podaje że:

Świat mówi o kradzieży w Auschwitz

Moim zdaniem taki tytuł jest nieuprawniony lub lekko przesadzony.
Przejrzałem internetowe wydania CNN, FOX NEWS, BBC, Paris Match Die WELT i nie ma tam nic o tej sprawie. (no może tylko na BBC jako druga, trzecia wiadomość)
TVN24 podaje też, że na izraelskich portalach wiele się mówi na ten temat, ale czy IZRAEL to cały świat?
Jeśli to możliwe to chciałbym aby w tym temacie wklejać różne podobne sprawy.
PS:
Jeżeli temat jest za mało poważny dla tego działu można go przenieść gdzie indziej.

Użytkownik osiris edytował ten post 18.12.2009 - 10:42


#2

Hunter.
 • Postów: 302
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dobry pomysł :)
Ja dorzucę od siebie dosyć znany link, ale chyba przedstawiający jasno, że "fakty" podawane w mediach trzeba traktować z przymrużeniem oka.
http://www.youtube.com/watch?v=tjdqa0I4jRk

edit AlienGrey
Jeśli wideo nie załaduję się, podaję link bezpośredni:


#3 Gość_Horror

Gość_Horror.
 • Tematów: 0

Napisano

Z wiadomościami jest tak, jak z wizyta u lekarza. Jak chcesz poznać diagnozę, to odwiedź trzech lekarzy. Jeżeli dwóch powie to samo, to jest szansa że właśnie to ci dolega. Jeśli chcesz wyrobić sobie własną opinię o zdarzeniach prezentowanych w serwisach informacyjnych, oglądnij dwie, trzy stacje. Ja oglądam TVN (19.00), potem TVP (19.30) i na koniec powtórkę Wiadomości na Polsat2 (20.05). To obraz całości. Nie sposób nie dostrzegać różnic w przekazie tego samego wydarzenia. Trudno dostrzec tam znamion obiektywizmu. To oczywiście w niusach z naszego rodzinnego kraju z sfery polityki. A cała reszta to zapchaj dziury. Mniej lub bardziej wartościowe donosy. To jakim zostaną opatrzone tytułem nie świadczy z automatu o wartości przekazu. Do tego powinniśmy się już przyzwyczaić. Nie postrzegałbym tego w aspekcie świadomego wprowadzania widza w błąd, tudzież manipulacji. Liczy się obraz/treść owego przekazu. „Fakty” słyną z niekonwencjonalnej formy tytułowania swoich wieści. Często są to skojarzeniówki. Na Polsacie panuje patos i ogólna dramaturgia. W TVP, no cóż... Inne, stacje też są rozpoznawalne, BBC, FOX News, CNN.
Każda z nich musi się „wyżywić”. To i tak nic, w porównaniu do serwisów internetowych. Onet, WP... Tam dopiero mamy popisy. Tytuły wprowadzają wręcz w trans. Istnieje pewna zależność. Im lepszy tytuł, tym gorsza treść. Idzie przywyknąć.

A co do tematu.

TVN24 podaje też, że na izraelskich portalach wiele się mówi na ten temat, ale czy IZRAEL to cały świat

Jego obywatele są...obywatelami świata? Wiesz o co mi chodzi. Może więc im (TVN) też?

#4

Arkadiusz.

  Pilot in command

 • Postów: 757
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

"Ti vi en tłenty for" stara się być medium stylizowanym na wielkie amerykańskie stacje informacyjne. Obiektywizmu tam nie uświadczymy, bo ma być masowo, głośno, a nadawanie trwa całą dobę. Problem w tym, że Polska to nie USA, i tu po prostu coś godnego uwagi (czyt. tragicznego, niebezpiecznego, krwawego) na szczęście dzieje się rzadko. Z braku tematów TVN24 podkręca atmosferę i sieje panikę. Zauważcie, że z normalnej o tej porze roku pogody już zrobili kataklizm i co chwila aktualizują dane o ofiarach. To nic, że te ofiary to głównie pijacy, którym nie uśmiecha się odwiedzać noclegowni, bo tam nie wolno pić, i kierowcy na letnich oponach, którzy uważają Polskę za Florydę, a takie warunki za chwilowe i nietypowe. Gdzieś nawet padły słowa, mówiące że do anomalii pogodowych powinniśmy się przyzwyczaić (tak, śnieg i mróz w grudniu to jak upały w styczniu)
Świat kreowany przez media informacyjne to miejsce, gdzie człowiek nie ma prawa żyć spokojnie nawet minuty. To narzucanie wizji piekła, w którym jeśli nie zginiesz w katastrofie, to zamarzniesz, napadną cię, okradną i zabiją. Nawet jeśli to przeżyjesz, i tak w odwodzie są Żydzi, masoni i cykliści, którzy tylko czyhają, aby "ubarwić" twoje życie oraz uczynić je nieznośnym do tego stopnia, że pewnie popełnisz samobójstwo. Media nie będą obiektywne, dopóki będą istnieć grupy polityczne, które z chęcią wykorzystają je do swoich celów. W końcu to "czwarta władza"...#5 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Zauważcie, że z normalnej o tej porze roku pogody już zrobili kataklizm i co chwila aktualizują dane o ofiarach.

Masz całkowicie rację.
Trochę śniegu naprószyło a biją na alarm jakbyśmy byli w Etiopii.
To w Madrycie napadało więcej śniegu i nikt chyba z tego powodu nie rwie sobie włosów z głowy.
Z braku niusów każda pierdoła urasta do rangi zdarzenia dnia.
Rowerzysta pijany wypierniczy się w rów a cały dzień dają to wiadomość jako pierwszą.
Krytykuje się takie tabloidy jak SuperExpress czy Fakt a telewizyjne media już dawno weszły w ich buty.

Hunter , wyrywanie wypowiedzi z kontekstu to ostatnio naczelna patologia prasowa w walce politycznej.

Użytkownik osiris edytował ten post 18.12.2009 - 14:35


#6

Arkadiusz.

  Pilot in command

 • Postów: 757
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wiadomo, że tytuł ma zachęcać do przeczytania artykułu, jednak umieszczenie napisu typu "Michał Wiśniewski nie żyje!" tylko po to, żeby czytelnik kliknął i dowiedział się, że Wiśniewski faktycznie nie żyje, ale ze swoją byłą żoną od roku, jest co najmniej niesmaczne. Najgorsze jest to, że np. Onet.pl byłby kolejnym zwykłym portalem, gdyby nie komentarze w postaci bełkotu dzieci, które dorwały się do klawiatury. Budować popularność na głupocie? Też można. Byle znalazł się czytelnik i statystyka strony zaliczyła kolejny tysiąc wejść.#7

Cahir.
 • Postów: 1195
 • Tematów: 74
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

TVN24 podaje też, że na izraelskich portalach wiele się mówi na ten temat, ale czy IZRAEL to cały świat?


TVN jest niezwykle wyczulony na punkcie Izraela i w ogóle żydostwa. Jak coś na naszych starszych braci w wierze nie tak zaraz owa piękna stacja podnosi larum wyzywając wszystkich od antysemitów czy innych dziwactw, aj waj.

Tak w zasadzie jak widzę (szczególnie na onecie) czy słyszę jakiś tytuł to sobie dziele przez przynajmniej 10 te jego 'chwytliwośc' i nie dziwię się potem, że nie było w artykule owego kataklizmu z tytułu.

Użytkownik Cahir edytował ten post 18.12.2009 - 15:17
#8

Paweł.
 • Postów: 1000
 • Tematów: 22
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chciałbym otworzyć zbiorczy temat związany z przekłamaniami lub pisaniem półprawd w mediach.

Świat mówi o kradzieży w Auschwitz

Moim zdaniem taki tytuł jest nieuprawniony lub lekko przesadzony.

Gdyby temat podchwycił brytyjski "The Sun" czy inny szmatławiec, tytuł wyglądałby mniej więcej tak: "Skradziono tablicę z polskiego obozu koncentracyjnego", lub "Dokonano kradzieży w polskim obozie śmierci."#9 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Gdyby temat podchwycił brytyjski "The Sun" czy inny szmatławiec, tytuł wyglądałby mniej więcej tak: "Skradziono tablicę z polskiego obozu koncentracyjnego", lub "Dokonano kradzieży w polskim obozie śmierci."

No to jeszcze nic straconego, wszystko przed nami.
Możliwe, że właśnie ten incydent można właśnie w taki sposób wykorzystać aby znów oszkalować Polskę.
Będzie to następny przykład manipulacji.
Ta sytuacja o polskich obozach śmierci działa na zasadzie, że kłamstwo powielane setki razy staje się prawdą.


I mamy znów z TVN24 następny smaczek:

Działy się dantejskie sceny, wszystkie loty były anulowane. Najgorszy był zupełny brak informacji, co się tak naprawdę dzieje.
Byliśmy przerzucani od bramki do bramki. Nie mieliśmy nawet szans poszukać noclegu - skarżył się w rozmowie z PAP jeden z pasażerów, Szymon Karwacki.Okazuje się, że koczowanie na lotnisku urosło do rangi dantejskich scen, które to nazewnictwo zostało wytłuszczone jako podtytuł niusa.

Dla jasnośći podajmy definicje dantejskich scen.

Dantejskie sceny, albo Dantejskie piekło jest to związek frazeologiczny oznaczający zachowanie się tłumu ludzi ogarniętych strachem, rozpaczą albo paniką, w warunkach chaosu, zamieszania, w sytuacji trudnej, dramatycznej, katastrofalnej. Inaczej: sceny wstrząsające, makabryczne, koszmarne.
Pochodzą od imienia Dantego Alighieri, nawiązując do Piekła, I części jego Boskiej Komedii, zawierającej opis wędrówki po dziewięciu kręgach piekielnych.Możemy się zastanawiać skąd tyle dramatyzmu w tym zdarzeniu i nagle olśnienie:

Wśród pasażerów, którym pogoda pokrzyżowała plany znaleźli się między innymi pracownicy polskiego MSZ i polskich think-tanków, którzy byli z wizytą w Brukseli. Problemy mieli też m.in. były szef dyplomacji Adam Daniel Rotfeld i Marian Krzaklewski.


Użytkownik osiris edytował ten post 18.12.2009 - 18:02


#10

NoMeansNo.
 • Postów: 1580
 • Tematów: 8
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Oj. Bez przesady: to zwrot podobny temu np.: wszyscy mówią o... (a wiadomo, że jest to całkowicie niemożliwe). Są to pewne utarte zwroty, które pojawiały się i pojawiają się - a mówienie o tym jako o manipulacji jest przesadne.

#11 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

No może nie ma manipulacja, ale przesadna egzaltacja sprawą, która nie zasługuje na określenie dantejskie sceny, bo z takowymi zapewne nie mieliśmy do czynienia.
Określenie zbulwersowanego pasażera nie musi być od razu brane do tytułu celem wzbudzania niepotrzebnych emocji.
Niedługo okaże się, że doszło do dantejskich scen na zabawie ludowej bo Franek Jankowi dał w zęby i przyłożył broną.
Walczmy o rzetelność dziennikarską i nazywaniem rzeczy i zdarzeń wg ich rangi.

Użytkownik osiris edytował ten post 18.12.2009 - 18:30


#12

NoMeansNo.
 • Postów: 1580
 • Tematów: 8
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

O właśnie - egzaltacja i pewna (zbyt łatwa) skłonność do uproszczeń. Z drugiej strony precyzyjne wyrażenia typu: w 10 dziennikach, 14 wiadomościach radiowych itp. byłoby czynieniem z wiadomości mało strawnej papki. Dziennikarzy uczy się by mówili jak do 5 latka - serio, bo wtedy ich przekaz ma szansę by być odebrany przez standardowego, szarego odbiorcę!

#13 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Wróćmy jednak do sprawy, która była przyczynkiem dla tego tematu:
Fragment z Wirtualnej Polski:

Izraelski instytut upamiętniający ofiary Holokaustu Jad wa-Szem jest oburzony kradzieżą tablicy z napisem "Arbeit macht frei" z bramy obozu Auschwitz. - Akt ten stanowi rzeczywiste wypowiedzenie wojny ze strony elementów, których tożsamości nie znamy, ale podejrzewam, że chodzi tu o neonazistów kierujących się nienawiścią do obcych - oświadczył dyrektor instytutu.


A jak się okaże że to zwykłe menela, zbieracze złomu ukradli ten napis?
Czy za taki chamskim aktem wandalizmu muszą od razu stać naziści chcący wywołać III wojnę światową.
Ktoś tu chyba się zagalopował.

#14

NoMeansNo.
 • Postów: 1580
 • Tematów: 8
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

O ile się nie mylę to dyrektor mówi o swoich podejrzeniach. I podejrzewa: neonazistów. Ty w swojej wypowiedzi (o ile rozumiem) mówisz o: zbieraczach złomu. Na dzień dzisiejszy - oba tropy są spekulacjami, do których chyba każdy ma prawo. Dla jasności mnie też wydaje się drugi trop - tropem właściwszym. Ewentualnie może to być pewna forma"kolekcjonerstwa".

#15 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Ja nie spekuluję tylko daję kontrapunkt dla takich spekulacji, ale dajmy sobie spokój, bo chyba nie warte jest to aż tak "burzliwej" dyskusji.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u