Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prehistoryczny młotek znaleziony w USA...


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
111 odpowiedzi w tym temacie

#46

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Skoro technologia nie była zbyt dobra, to mi powiedz jak "przypadkiem" może wyjść coś co jest lepsze niż technologia, którą użyto do stworzenia tego czegoś? To tak jakby oczekiwać, że Gutenbergowi zamiast prasy drukarskiej wyjdzie drukarka laserowa... Trochę już za bardzo od tematu odszedłem. Ani ja cie nie przekonam do autentyczności tego młotka, ani ty mnie, że jest fałszywy.
  • 0



#47 Gość_chruszczow

Gość_chruszczow.
  • Tematów: 0

Napisano

a ja wcale nie twierdze że młotek jest fałszywy, wrecz chce i to bardzo żeby był naprawde tak stary jak podano :) tylko że zanim powiem "super, mamy dowód na to że kosmici byli u nas 140 mln lat temu" to wole poznać dokładne ekspertyzy tego młotka a nie jakieś amatorskie i moze niedokładne :)
  • 0

#48

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

chruszczow, dodałem małe sprostowanie do treści artykułu. Podałem kto dokonał tych ekspertyz. Chyba nie są amatorskie prawda? Mam nadzieję, że to cię przekona...
  • 0



#49 Gość_chruszczow

Gość_chruszczow.
  • Tematów: 0

Napisano

A no to spoko, takim ekspertyzom mozna wierzyć :)

tylko ciekawi mnie jeszcze jakie właściwości ma stop żelaza chloru i siarki, bo jesli nie maiłby zadnych specjalnych własciwości to nie widze sensu robienia takiego stopu :) i skoro wywalili jakimś cudem yngiel to mogli też żelazo oczyścić z chloru i siarki. tak mi sie wydaje ale nie jestem ekspertem od metalurgi i nie wiem czy takiego stopu sie obecnie używa albo uzywało a tak na szybko to nic o takim stopie nie znalazłem niestety ;(
  • 0

#50

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skoro więc dyskusję na temat składu chemicznego mamy zakończoną, to może wrócimy do błędów w jego datowaniu? ;->
  • 0



#51

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie ma sprawy Lynx, daj jakiś argument potwierdzający błędne datowanie, chętnie podyskutuję...
  • 0



#52

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie ma sprawy Lynx, daj jakiś argument potwierdzający błędne datowanie, chętnie podyskutuję...

Proszę bardzo :-)

Dotychczasowe datowania młotka opierają się metodzie stratygraficznej, która, jak wiadomo, jest metodą datowania względnego (pozwala na stwierdzenie, które warstwy w profilu geologicznym są starsze, a które młodsze). Obecny właściciel znaleziska od samego początku przypisuje mu wiek ordowicki, czyli w przybliżeniu od 488 do 444 mln. lat. Niestety, nie ujawnia podstaw, dla jakich przyjmuje taki wiek. Kolejna data jaka pojawia się w związku z tą sprawą to 135-140 mln. lat, a więc okres dolnej kredy, konkretnie walanżyn. Tu przynajmniej wiemy, że autorzy powołują się na wiek warstw skalnych z okolicy odnalezienia artefaktu. Tymczasem wiadomo, że młotek został znaleziony w miejscu, w którym potok Red Creek przecina warstwy aptu (125-112 mln. lat). Gdyby bryła skały z artefaktem była integralną częścią podłoża, wówczas określenie wieku znaleziska było by pewne. Okazuje się jednak, że w chwili odnalezienia leżała luzem w korycie potoku, co dodatkowo potwierdza jej obły wygląd. W sytuacji, gdy nie ma powiązania pomiędzy artefaktem a warstwami geologicznym w miejscu znalezienia, wszelkie datowania oparte na metodzie stratygraficznej należy uznać za pozbawione podstaw.

Sprawę można by łatwo wyjaśnić dzięki datowaniu bezwzględnemu, na takie jednak nie chce się zgodzić właściciel młotka.
  • 0



#53

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Hmm... W tym wypadku muszę się z tobą zgodzić, jednak nawet gdyby młotek miał 200 tysięcy lat to i tak za wcześnie jak na epokę żelaza.
Do obucha przyklejone są resztki skały, które wyglądają tak jakby z nim stopione.Znajdujące się na powierzchni metalu purchle musiały powstać pod ciśnieniem co najmniej 2 atmosfer przy odcięciu dopływu promieni UV, czyli w warunkach atmosferycznych zupełnie innych niż obecne.

[ Dodano: 2006-06-16, 20:18 ]
W muzeum, w którym kiedyś ten młotek był wystawiany znaleźć można skamieniałe kości dinozaura obok skamieniałej czaszki tura. Oba eksponaty zostały znalezione w tej samej formacji skalnej... A duże ssaki i dinozaury wymijają się o co najmniej kilka milionów lat...
  • 0



#54

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hmm... W tym wypadku muszę się z tobą zgodzić, jednak nawet gdyby młotek miał 200 tysięcy lat to i tak za wcześnie jak na epokę żelaza.

A gdyby miał 200 lat? ;->

Do obucha przyklejone są resztki skały, które wyglądają tak jakby z nim stopione.Znajdujące się na powierzchni metalu purchle musiały powstać pod ciśnieniem co najmniej 2 atmosfer przy odcięciu dopływu promieni UV, czyli w warunkach atmosferycznych zupełnie innych niż obecne.

2 atmosfery mogła zapewnić warstwa ziemi i skał, która przy okazji odcięła promieniowanie słoneczne. Obecność wody z kolei mogła przyspieszać rekacje chemiczne prowadzące do pozornego stopienia skały z obuchem.

W muzeum, w którym kiedyś ten młotek był wystawiany znaleźć można skamieniałe kości dinozaura obok skamieniałej czaszki tura.

Przydało by się więcej informacji. Kto oznaczał czaszkę tura i zidentyfikował kości dinozaurów? Jakiego wieku była skała w której wszystko leżało?
  • 0



#55

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A gdyby miał 200 lat?

2 atmosfery mogła zapewnić warstwa ziemi i skał, która przy okazji odcięła promieniowanie słoneczne. Obecność wody z kolei mogła przyspieszać rekacje chemiczne prowadzące do pozornego stopienia skały z obuchem.

Gdyby miał 200 lat nie zdążyłby skamienieć... informacje o czaszce tura i kościach dinozaurów oparłem na książce, niestety nie pisało tam kto to oznaczał.
  • 0



#56

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdyby miał 200 lat nie zdążyłby skamienieć...

I to właśnie może być powodem, dla którego drewno trzonka nie jest skamieniałe :-)
  • 0



#57 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

no przeciez jest skamieniale:>
  • 0

#58

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

no przeciez jest skamieniale:>

Nie jest. Źródło.
  • 0



#59 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

no przeciez jest skamieniale:>

Nie jest. Źródło.


szanuje Twoje zdanie ale sie z nim nie zgadzam:>
  • 0

#60

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

szanuje Twoje zdanie ale sie z nim nie zgadzam:>

Rozumiem. Choć masz przed nosem dogłębną analizę młotka przeprowadzoną przez osobę znającą się na rzeczy, wolisz, nie posiadając argumentów, upierać się przy swoim. Cóż, wolno Ci :-)
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych