Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ksiądz wykorzystał seksualnie 100 dzieci.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1

Scroll Lock.
  • Postów: 191
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kościół katolicki w Irlandii krył swoich księży, którzy molestowali i seksualnie wykorzystywali dzieci - czytamy na stronach "Daily Telegraph". Wniosek taki płynie z opublikowanego właśnie raportu na temat nadużyć Kościoła katolickiego w tym kraju
W Dublinie opublikowano rządowy raport w sprawie procederu trwającego w latach 1975 - 2004. Prace nad nim trwały trzy lata. Raport liczy sobie 700 stron. Rząd Irlandii przeprosił, że nie zdołał ochronić dzieci i zapewnił, że nigdy już nie dopuści do podobnej sytuacji.

Z drugiej strony w latach 1975 - 2004 państwo roztoczyło nad duchownymi coś co możnaby określić mianem parasola ochronnego. Dzięki temu przez dziesięciolecia przestępcy seksualni w sutannach byli bezkarni. Jak wynika z raportu, polityka taka miała za zadanie utrzymanie dobrych relacji państwo - Kościół katolicki. Wobec duchownych prawa zatem nie egzekwowano.

700 stron szokującego raportu ws. przestępstw seksualnych

Jak pisze "DT", przez trzy lata specjalna komisja badała kościelne archiwa. Prześwietlano również zaangażowanie państwowych służb, w tym policji. Badano działania biskupów - szczególną wagę przywiązano do roli 46 księży z dublińskiej archidiecezji.

Obecne władze z ministrem sprawiedliwości, Dermotem Ahernem, na czele apelują do poszkodowanych przez duchownych o to, aby zgłaszali się na policję i składały zeznania.

To, co jest bulwersujące w raporcie, to stwierdzenia, że duchowni, którzy seksualnie wykorzystywali dzieci, byli przez swoich zwierzchników przenoszeni do innych parafii. I na tym sprawa się kończyła. Już słychać głosy, że treść jest wstrząsająca i będzie szokować.

Raport jest co prawda gotowy od kilku miesięcy, ale władze czekały z publikacją do czasu decyzji Sądu Najwyższego. Na jego wniosek niektóre części dokumentu zostały zatajone, ze względu na dobro postępowania.

Wniosek z raportu jest prosty: policja w stosunku do przestępstw seksualnych księży stosowała politykę "o nic nie pytaj, o niczym nie mów". Organa państwa przymykały oczy, a kościelne władze tuszowały sprawy.

Cztery nazwiska okryte hańbą

Dokument szczególnie uderza w czterech arcybiskupów. Są to: John Charles McQuaid (zmarły w 1973 roku), Dermot Ryan (zmarł w 1984 r.), Kevin McNamara (1987 r.) i kardynał Desmond Connell (obecnie już na emeryturze).

Pierwsze akta ws. zwyrodniałych czynów księży zostały wydane przez wspomnianego kardynała w 1995 roku. Istniały już wtedy materiały, z których wynikało, że 28 księży przyznaje się do przestępstw seksualnych na dzieciach.

O tych jak i wielu innych sprawach biskupi wiedzieli. Śledczy w dokumencie napisali np., że jeden z księży przyznał się do molestowania ponad 100 dzieci.

To już drugi tego typu raport opublikowany w Irlandii. Pierwszy, już opublikowany w maju, dotyczył zakonnic, które znęcały się nad dziećmi mieszkającymi w domach opieki.

Od czasu ujawnienia przypadków wykorzystywania dzieci i znęcania się nad nimi przez duchownych, kościół katolicki w Irlandii zobowiązał się do wypłacenia ponad 160 milionów euro na odszkodowania dla pokrzywdzonych.

Schwarzcharakter seksafer w Kościele katolickim

Arcybiskup Dublina, krytykowany jest od wielu lat z powodu stanowiska, jakie zajął w sprawie molestowania dzieci przez księży. W 2002 roku kardynał uznał jednak, że "poważnie zbłądził", nie postępując właściwie w sprawie księży oskarżanych o pedofilię. Poprosił o "wybaczenie za te braki".

Arcybiskup Dublina zlecił w 1995 roku poszukiwania w archiwach Kościoła, w wyniku których podał policji nazwiska 17 księży z diecezji dublińskiej, oskarżanych o pedofilię.

Nazywając seksualne nadużycia wobec dzieci "niewypowiedzianym złem", kardynał Desmond Connell w liście do wiernych diecezji dublińskiej napisał: - Mimo wysiłków, jakie podjęliśmy w przeszłości, nie zdołaliśmy radzić sobie z tym we właściwy sposób.

- Głęboko ubolewam nad błędami, jakich sam się dopuściłem w próbach poszukiwania rozwiązań tego problemu - powiedział kardynał Connell.

Przyznał, że działanie w wielu instancjach (kościelnych) nie było wystarczająco szybkie i zdecydowane, przy czym nie z powodu celowych zaniedbań, lecz z powodu nieodpowiedniego pojmowania nawrotowej natury pedofilii.

Kardynał Sean Brady: głębokie ubolewanie Kościoła

Kardynał Sean Brady, stojący na czele Kościoła katolickiego w Irlandii, wyraził "głębokie ubolewanie" ws. raportu potępiającego Kościół za lata milczenia na temat przemocy wobec dzieci w placówkach religijnych. Publikacja tego dokumenty miała miejsce kilka miesięcy temu.

W liczącym 2600 stron raporcie rządowej Komisji ds. Przemocy wobec Dzieci, opublikowanym po 9 latach badań, napisano, że tysiące dzieci było bitych i gwałconych w placówkach prowadzonych w Irlandii przez Kościół katolicki od lat 30. XX w. Według raportu molestowanie seksualne i gwałty były powszechne w instytucjach dla chłopców, a przedstawiciele Kościoła zachęcali do karania poprzez bicie i wielokrotnie chronili pedofilów przed aresztowaniem.

Kardynał przyznał, że raport zawiera "haniebny katalog okrucieństw: zaniedbania, przemoc seksualna, fizyczna i psychiczna wobec dzieci".



Źródło

Ciekawe czy w naszym kaczylandzie doczekamy się kiedykolwiek podobnego raportu...
  • 4

#2

Wojak.
  • Postów: 183
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A potem gadają na mszach że ludzie nie chodzą do kościoła i mają wiarę gdzieś.Sami odpychają ludzi od kościoła zwłaszcza dzieci.Pamiętam jak byłem ministrantem, nastał czas ''Chodzenia po kolędzie'' ja z takim jednym gościem zapowiadaliśmy (wiecie o co chodzi) na następny dzień idę szczęśliwy że pierwszy raz będę chodził z księdzem po domach.Gdy już doszedłem ksiądz rzucił się na mnie z pretensjami że to nie ja miałem zapowiadać że nie ministranci o tym decydują i że mogę iść do domu, no to poszedłem i już nie wróciłem i od tamtej pory nie chodzę do kościoła.Albo jeszcze inne zdarzenie, idę sobie chodnikiem mijam robotników którzy właśnie naprawiali kawałek chodnika przed kościołem i idzie ksiądz...
Wszyscy do nie szczęść Boże a on jak jakiś arystokrata omija ich z uniesioną głową.Już nie wspomnę że kolejny wikary w ''mojej'' parafii chodził w sutannie pijany i zaczepiał stare babki przed sklepem.
  • 3

#3

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

O nie! Proszę mi tu nie obrażać kleru! Temat nie powinien brzmieć "wykorzystywał... 100 dzieci" tylko, co najwyżej "100 dzieci prowokowało i zachęcało do haniebnego czynu niewinnego księdza". Mniej więcej tak odpowiedziałaby eskorta katechetyczna w mojej szkole (i chyba nie tylko...)
  • 3



#4

martius.
  • Postów: 545
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Takie coś tym bardziej powinno popychać KrK do reformacji w kierunku tych przykrych spraw pedofilskich. Dla takich to minimum ekskomunika powinna być nie mówiąc o więzieniu ...

Użytkownik martius edytował ten post 26.11.2009 - 20:26

  • 0

#5

Wojak.
  • Postów: 183
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tyle że dzisiaj ksiądz ma status 007 i w razie czego ciemny lud się za nim wstawi.
  • 1

#6

Paris.

    V.I.P.

  • Postów: 282
  • Tematów: 7
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Chyba każdy, kto nie jest zaślepiony potrzebą chodzenia do kościoła widzi, że księża to przeważnie zboczeńce i alkoholicy...
Będąc u bierzmowania proboszcz komentował mój dekolt oraz opowiadał kawały o seksie. Twierdził, że "gdybym miał kilka lat mniej, już byś była moja" - na żarty niby.
Inny natomiast chodząc po kolędzie był tak pijany, że musiał trzymać się płotu, żeby iść...
  • 1

#7

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

"Chyba każdy, kto nie jest zaślepiony potrzebą chodzenia do kościoła widzi, że księża to przeważnie zboczeńce i alkoholicy... "
Ano, a polacy to przeważnie złodzieje i pijacy. Nie no kurde przeginacie w drugą stronę, NIE MOŻNA tak generalizować. Zawsze się trafiają różni ludzie.
  • 3

#8

Cthulhu.
  • Postów: 406
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Największy problem, to ten, że władze kościelne ich kryły. Czy tak trudno byłoby postąpić według swojej wiary i sumienia, i po prostu wywalać takich księży? Dostaliby zasłużoną karę w więzieniu jak "normalni" ludzie, a nie ci pseudo-święci.

Użytkownik Cthulhu edytował ten post 27.11.2009 - 10:41

  • 0



#9

Scroll Lock.
  • Postów: 191
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chyba każdy, kto nie jest zaślepiony potrzebą chodzenia do kościoła widzi, że księża to przeważnie zboczeńce i alkoholicy...


nie demonizujcie też tak kleru. Nie każdy ksiądz to pijak, złodziej i pedofil. Chociaż jestem ateistą, to w pełni popieram działania księdza u mnie na wsi. Pomaga potrzebującym, stara się organizować czas młodzieży żeby nie siedziała na ławeczce pod sklepem i nie piła piwa, nie miesza się do polityki, nie doi od owieczek kasy w każdy możliwy sposób(czyli tzw ogłoszenie podczas niedzielnej mszy " dzisiejsza taca będzie przeznaczona na nowe opony do mercedesa księdza proboszcza), a przedewszystkim nie ma nic do ludzi o moich przekonaniach, i nie stara się ich nawrócić na siłę. Z tego gościa jest poprostu dusza człowiek. Wiem że to może być wyjątek jeden na tysiąc, ale są też w instytucji ludzie którzy naprawdę mają tzw "powołanie".

Ze stronki tvn24.pl Klik

Irlandczycy rozprawiają się z mrocznymi praktykami swojego Kościoła. Przygotowany na zlecenia rządu raport ujawnia: katoliccy hierarchowie tuszowali przypadki seksualnego wykorzystywania małoletnich przez księży w archidiecezji dublińskiej, zaś policja traktowała kler tak, jakby stał ponad prawem.


Czyli sytuacja jak w Naszym pięknym państewku. A myślałem, że takie rzeczy tylko w Polsce.

Użytkownik Scroll Lock edytował ten post 27.11.2009 - 12:58

  • 2

#10

Wojak.
  • Postów: 183
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiadomo wyjątki się zdarzają ale co ma jeden dobry ksiądz przeciwko kilku tysiącom i to nie jest tylko wymysł ateistów tylko potwierdzone fakty ja przejechałem Polskę wzdłuż i wszerz i spotkałem tylko 2 dobrych księży.I pamiętajcie że dobry ksiądz to nie taki ,który przygotuje piękną mszę i naprawi dach w kościele ale taki, który żyje dla ludu.

Użytkownik Wojak edytował ten post 27.11.2009 - 13:07

  • 1

#11

Scroll Lock.
  • Postów: 191
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jednak moim zdaniem nakaz celibatu, który jest sprzeczny z prawami natury, prowadzi do przeróżnych patologii.


Celibat jest sprzeczny z prawami natury ale nie jest sprzeczny z prawami Kościoła. A o co może chodzić w wypaku Krk jeżeli nie o kasę??Gdyby księża katoliccy mieli dzieci i rodzinę nie wkładali by tyle kasy wyskubanej od owieczek w nieruchomości kościelne i utrzymanie "góry", tylko inwestowaliby we własną rodzininę, a wtedy zyski całego Kościoła musiałyby bardzo znacznie spaść.

Święta prawda. Wielu ma kochające gospodynie i jest szczęśliwymi wujkami dla dzieci swoich gospodyń. Bo co innego mogą zrobić, jako zdrowi mężczyźni z normalnymi potrzebami?


Ksiądz o którym pisałem jest w podobnej sytuacji, nawet o tym nie wspominałem, bo wydawało mi się to oczywiste. A co jest najlepsze w mojej społeczności lokalnej każdy o tym dobrze wie i to aceptuje. Na początku owszem było kilka przeciwnych mu osób ale zobaczyli, że ma jaja i odpuścili. Jednak nie wydaje mi się, żeby w przsypadku małżeństw księzy miało się coś szybko zmienić. Jeżeli ksiądz żyje z jakąś kobietą to raczej nikogo to nie dziwi.
  • 0

#12

Marcelo.
  • Postów: 96
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 12
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ksiądz też jest człowiekiem, co znaczy, że nie każdy postępuje tak samo. Może zdarzy się coś takiego jak jest opisane wyżej, ale rzeczą ludzką jest błądzić... Dlatego ja staram się to dzielić na dwie części: Kościół jako instytucja i Kościół jako wiara. Wiara to co innego niż kościół. Niektórzy ludzie kościoła starają się wykorzystać "władzę" nad ludem do swoich spraw. Dlatego nie każdy ksiądz nadaje się na to stanowisko. W to nie należy mieszać wiary, tylko sam kościół (instytucja). Jeśli jeszcze oni bronią tych księży to stają wtedy po stronie tego co uważają za zło...
  • 1



#13

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ksiądz też jest człowiekiem, co znaczy, że nie każdy postępuje tak samo. Może zdarzy się coś takiego jak jest opisane wyżej, ale rzeczą ludzką jest błądzić...

Ale to właśnie 'profesja' księdza jest obarczona takimi przywilejami, które do czegoś go nawołują i nakazują mu pewne postępowania. Według mnie tłumaczenie tego, co wyrabiają księża jakimikolwiek wywodami dotyczącymi: bycia mężczyzną, brakiem rodziny, popędami itd. szczerze... gówno mnie obchodzą! Od tego jest ksiądz by żyć w czystości, a jak mu to nie wychodzi to po jaką cholerę pchał się w habit?! Niech sobie jaja zwiążą...

Wybaczcie za te kolokwializmy, ale jaki kraj, taki język.

Księży z powołania jest naprawdę nieliczna garstka i są to osoby głównie zamknięte w sobie (od małego; patologia w rodzinie itp.), co nie zawsze może być widoczne na pierwszy rzut oka.

O komercjalizacji kościoła nie będę się wypowiadał bo za chwilę mam obiad...
  • 1



#14 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Tych księży, przykładnych, postępowych lewicowców, którzy od wielu lat walczyli z zacofanym zaściankiem należy dożywotnio odizolować. Najlepiej do klasztoru gdzie obowiązują śluby milczenia. A niech się męczą i wprawiają bo po śmierci mogą mieć jeszcze gorzej.
  • 1

#15

Scroll Lock.
  • Postów: 191
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tych księży, przykładnych, postępowych lewicowców, którzy od wielu lat walczyli z zacofanym zaściankiem należy dożywotnio odizolować. Najlepiej do klasztoru gdzie obowiązują śluby milczenia. A niech się męczą i wprawiają bo po śmierci mogą mieć jeszcze gorzej.


nie ma to jak ironia, ale taka jest prawda ...

Od tego jest ksiądz by żyć w czystości, a jak mu to nie wychodzi to po jaką cholerę pchał się w habit?! Niech sobie jaja zwiążą...


to tak samo jak pchasz się na studia a nie chcesz się uczyć ;p tylko balować, bo niektórzy tylko po to studiują ;p

Dołączona grafika

Użytkownik cisz edytował ten post 28.11.2009 - 12:11

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych