Skocz do zawartości


Zdjęcie

Projekt Perseidy 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#16

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No i zapeszyłem. Wyszedłem 20 minut temu ponownie i dosłownie zza mojego domu nadeszły chmury, które w ekspresowym tempie zakryły większość nieba, o ironio - zostawiając ten najbardziej oświetlony przez Księżyc.

Skończyło się na 28 obiektach. Było warto czekać :) Ale taki szybki finisz trochę rozczarowuje. Jutro wątpię, bym zdobył się na ponowny wysiłek przygotowania i leżenia na dworze, może w piątkową noc coś z tego będzie, gdyż najprawdopodobniej będę miał grilla - byle pogoda dopisała.
  • 0



#17

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Coś słabe to maksimum. Do tej pory zaobserwowałam 6 meteorow w tym 1 z innego roju bo leciał w zupełnie inną stronę (z północy na wschód podczas gdy radiant jest na północnym wschodzie). Wie ktoś o której jest największe maksimum?
  • 0



#18 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Właśnie, kiedy maksimum i gdzie dokładnie? Stałem jakiś czas i zaobserwowałem tylko jeden obiekt kątem oka. Do tego dochodzi bezczelna policja która nonstop krąży na moim osiedlu i muszę mieć oczy dookoła głowy. Napiszcie jakieś konkrety :P
  • 0

#19

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A co ma policja do tego? Przecież nic nielegalnego nie robisz. Btw. Te dziady (meteory) chyba latają grupami. Widzę albo 3 w ciągu kilkunastu sekund albo żadnego przez kilka minut.
  • 0



#20 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Niestety, to że nie robię nic nielegalnego nie znaczy, że nie mogą spisać i dać po twarzy kilka razy "bo tak". Wolę uważać. :/

Idę obserwować niebo dalej. Mam nadzieję, że będzie więcej obiektów niż ten jeden.

edit.

Dzięki za minusa, kimkolwiek jesteś. :D

Użytkownik androll33 edytował ten post 13.08.2009 - 01:37

  • 0

#21

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No nic. Ja idę spać. Koniec obserwacji. Wynik: 22 meteory , w tym jeden z innego roju. I spotkanie 3 stopnia z nietoperzem który o mało na mnie nie wpadł gdy się zbierałam, musiałam się uchylić. A podobno nietoperze tak dobrze "widzą" w ciemności. Swoją drogą ciekawe co ta dziadyga robiła w moim ogrodzie. Wcześniej tam ani nigdzie w okolicy żadnych nietoperzy nie widziałam.
  • 1



#22 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Mój wynik to 10 w tym jeden naprawdę duży meteor, czyli nie tak źle. Szkoda tylko że jestem otoczony blokami i mam ograniczone pole widzenia, pewnie było by więcej. Zmarzłem porządnie ale warto było. :D Nietoperze też były, na szczęście te miały dobrą nawigację i latały z dala ode mnie. Idę spać a jutro następne "gwiezdne łowy", dobranoc wszystkim. I dziękuję za minusy :rotfl:
  • 0

#23

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No, ja miałam dość dobrą widoczność. Na północ od mojego domu są niemal same pola i lasy, wschód jest delikatnie przysłonięty przez dom sąsiadów ale tylko do pewnej wysokości. No i gdy leżałam w ogrodzie na tarasie (na materacu, 3 poduszkach i pod 4 kocami xD) widoczność zasłaniała mi trochę pergola i choinka. Szkoda tylko, że co chwilę przelatywały chmury, niby leciały szybko i za parę minut już znikały za horyzontem ale część meteorów mogłam przez nie przegapić. No i księżyc też dawał się we znaki. Początkowo ustawiłam się tak, że był ukryty za choinką i nie raził po oczach ale chwilę później przesunął się o parę stopni a przecież nie będę co 5 minut przesuwać materaca.

Jeśli chodzi o zaobserwowane przeze mnie meteory to większość z nich należało do tych jaśniejszych (pewnie miało to związek z przejrzystością powietrza, słabsze po prostu trudno mi było dostrzec). 2 z nich szczególnie mnie zainteresowały. Jeden początkowo ciągnął za sobą szarą smugę, później nagle zajaśniał na pomarańczowo i zniknął. Inny w pewnej chwili chyba rozpadł się na 2 części: szara smuga, ułamek sekundy nic a po chwili 2 błękitne smugi wywodzące się z jednego punktu nieco dalej niż skończyła się szara smuga. Taki efekt fajerwerku.

PS: Dzięki za minusa, ciekawa jestem za co. Za to ,że skończyłam obserwację? Za to ,że zaobserwowałam dość dużo meteorów? A może za wstawienie ciekawostki o "netoperku"? Za literówkę wywołaną przez pisanie na telefonie komórkowym przy wykorzystaniu słownika T9 (już poprawione)? Pewnie nigdy się nie dowiem.
  • 0



#24

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

U mnie zachmurzenie okropne, także tylko wyszedłem przed klatkę i dałem sobie spokój. Dzisiaj zapowiada się nieźle, ale co z tego, skoro idę do chirurga i przez trzy dni nie będę mógł opuścić domostwa. Pech.
  • 0



#25

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

maximum było o godzinie 22:59, na załączonej grafice wszystko było pokazane :]

Dołączona grafika

aktualnie ZHR wynosi 64.. około północy z dnia 13.08 na 14.08.. wyniesie lekko ponad 50, czyli jeszcze można wypatrzyć..

Dołączona grafika

w tym roku zaobserwowano 2370 perseidów przez 61 obserwatorów w 28 krajach w tym polski, a to jeszcze nie koniec.. max ZHR wyniósł ponad 160..

jak polują łowcy? materiał TVN24 z 2007
http:// www.tvn24.pl/12690,1518262,wiadomosc.html

co do moich obserwacji.. pogoda nie sprzyjała do godziny 23, potem powoli od północnego zachodu niebo zaczęło się przejaśniać.. i dojrzałem parę perseidków.. z czasem niebo się wypogodziło jednak obserwacjom nie sprzyjał księżyc.. mimo to całą noc spędziłem na obserwacji.. i wisienką na torcie były 3 perseidy możliwe że nawet -4mag na prawie rozjaśnionym słońcem niebie.. jeszcze 10minut przed wschodem ;)

ogólnie udało mi się zaliczyć przeszło 100, gdyby nie ognisko ze znajomymi do 2 w nocy było by pewnie więcej..
poza tym udało mi się dostrzec kilka meteorów ze z słabego roju Kappa Cygnid...

Użytkownik dżekson edytował ten post 13.08.2009 - 13:00

  • 0



#26

Shunkan.
  • Postów: 24
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja razem z meteorami widziałem jakiś obiekt. Wyglądał jak samolot ale zdecydowanie za nisko leciał i światła jakby się wokół czegoś kręciły.
  • 0

#27

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyszedłem zobaczyć, czy niebo jest ładne (a jest czyściutkie) i od razu zobaczyłem trzy perseidy :) O północy wyjdę na dłużej.
  • 0



#28

pantokrator666.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

12 sierpnia widziałem ok 50 w nie całą godzine :D w tym ponad 10 naprawde robiących wrażenie :D
dzisiaj tylko 4 ale dlatego, że w mieście...
  • 0

#29 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Wczoraj widziałem dwie. Dzisiaj idę dalej polować.
  • 0

#30

Logos i Logos-em.
  • Postów: 52
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja właśnie wróciłem z "polowania na Jowisza"- przy takich chmurach można to nazwać polowaniem. No ale widziałem planetę i 4 księżyce.
Przy okazji: 11 Perseidów. Gdyby nie pogoda, to warunki sprzyjające- wiadomo, jak to w Bieszczadach, brak sztucznych świateł, zanieczyszczeń...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych