Skocz do zawartości


Zdjęcie

Projekt Perseidy 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Projekt Perseidy 2009


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obserwacjami "spadających gwiazd" na spotkanie w Urzędowie.
Obóz Astronomiczny PKiM pod hasłem Projekt Perseidy 2009 odbędzie się w dniach 10 – 16 sierpnia w
Urzędowie niedaleko Lublina. Uczestnicy tegorocznego spotkania będą świadkami maksimum jednego z
najbardziej spektakularnych rojów meteorowych – Perseidów i aktywnie przyczynią się do lepszego
poznania jego natury.

Dołączona grafika


Projekt organizowany jest z myślą o początkujących obserwatorach, którzy pod okiem astronomów,
a także doświadczonych obserwatorów Pracowni Komet i Meteorów zdobędą umiejętności i wiedzę niezbędne
do prowadzenia samodzielnych obserwacji i zrozumienia natury obserwowanych zjawisk. Prowadzone będą
obserwacje wizualne, fotograficzne i video. Każdy z uczestników będzie mógł zapoznać się z działaniem
i obsługa sprzętu pracującego w Polish Fireball Network, wygłoszone zostaną wykłady przybliżające
zagadnienia związane z tematyka meteorowa

Dołączona grafika


Obserwacje podczas Projektu Perseidy 2009 będą miały znaczenie naukowe. Bardzo dużo uwagi poświęcone
będzie najnowocześniejszym metodom automatycznych obserwacji meteorów. Dzięki zebranym danym pragniemy
zbadać aktywność oraz strukturę roju Perseidów a wyniki zostaną opublikowane w czasopismach naukowych.

Dołączona grafika


Do tej pory Urzędów gościł dwa Seminaria Polskiej Sieci Bolidowej (PFN). Obóz Astronomiczny PKiM
organizowany jest tu po raz pierwszy. Mamy nadzieję że miejsce spodoba się wam i zagości ono na stałe
w planie co rocznych spotkań Pracowni.

Dołączona grafika


Do dyspozycji będziemy mieli w pełni wyposażony domek z wieloma przygotowanymi dla nas miejscami do spania.
Ilość miejsc jest ograniczona pojemnością budynku, jednak istnieje możliwość rozbicia namiotu tuż przy budynku.
Udział w obozie jest bezpłatny. Od uczestników oczekujemy udziału w obserwacjach oraz wykładach. Możliwe jest
uczestniczenie tylko w części spotkania.


Zarząd Pracowni Komet i Meteorów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Urzędowie


Zachęcamy do zgłaszania chęci udziału w Projekcie Perseidy 2009 wypełniając ten formularz. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 1 sierpnia 2009.

Użytkownik dżekson edytował ten post 06.08.2009 - 19:25

  • 0



#2

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aby nie rozpoczynać nowego wątku bez potrzeby.
Od północy obserwuję niebo, w nadziei, że uchwycę coś gołym okiem. Utrudnia mi to bardzo jasny Księżyc i mgła, zawężająca pole obserwacji. Do teraz udało mi się ujrzeć dwie sztuki, b. ładne. Pierwsze w moim życiu zresztą :)

I starczy, o całej sprawie dowiedziałem się dziś po południu, a do takiej obserwacji trzeba odpowiednio się przygotować, choćby kładąc się wcześniej z nastawionym na odp. godzinę budzikiem, wspomóc się kawą. Mi brakło tego i tego. Idę spać. Jutro się przygotuję odpowiednio.
  • 0



#3

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

mi niestety dzisiejszej nocy utrudniła pogoda obserwacje, ale na dzisiejsze maximum ładnie jest, ZHR około 93 powinno wynieść około 23 :P
w tym roku upolowałem około 15 :P w tamtym roku w noc maximum, przeszło 200 na pewno :P

Dołączona grafika


  • 0



#4

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kawa w termos i naprzód!
  • 0



#5

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja do tej pory upolowałam ledwie 4 ale było to jakieś 3 dni temu (za to zaobserwowałam kilka satelitów które gwałtownie zmieniały swoją jasność, ciekawe zjawisko). Od tamtej pory nie obserwowałam bo pogoda na to nie pozwoliła. Dziś też chmurska. Mam nadzieję ,że do wieczora się rozwieją.
  • 0



#6

Avion.
  • Postów: 312
  • Tematów: 18
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też starałam się wychwycić, jednak na całym niebie rozpościerały się chmury. Tylko księżyc udało mi się zobaczyć. Dzisiaj też spróbuję..
  • 0

#7

craven.
  • Postów: 164
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja dzisiaj nockę zarwę chyba na obserwowaniu, chociaż wygląda na to, że niebo będzie u mnie zachmurzone :/ no i do tego księżyc dość jasno świeci (62% oświetlonej powierzchni) więc nie wiadomo co z tego wyjdzie.
  • 0

#8

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

U mnie szykują się bardzo dogodne warunki do obserwacji. Niebo bardzo szybko się rozpogadza, już teraz jest odsłonięta znaczna część, a co najważniejsze: nie zbiera się mgła, która bardzo mi uprzykrzyła zeszłą noc.
Kawa w gardełko, jeszcze relaks i ok. północy wyjdę.



Mam też ten przywilej, że mieszkam na wsi, parę km od "głównej" (trasa 9) drogi, w oddaleniu od jakiegokolwiek miasta. Iłżę trudno zakwalifikować do tej kategorii, chociaż prawa miejskie ma już od 770 lat or sth ;) W każdym razie nieba i okolicy nie psuje mi żadna poświata większej zbiorowości ludzkiej.
  • 0



#9

muchomor.
  • Postów: 84
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja ostatnio przez przypadek zaobserwowałem "spadającą gwiazdę", czasami wychodzę wieczorem na balkon i popatrzę sobie na nocne niebo przez parę minut, więc raczej miałem szczęście że to zobaczyłem. To było jakieś parę dni temu, około godziny 23 czy 24. Dopiero dziś się dowiedziałem że to jest taki sezon. Życzenia sobie przygotujcie :P
  • 0

#10

Shunkan.
  • Postów: 24
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzisiaj również będzie można je zaobserwować, jeżeli tak to od której i gdzie(na niebie tzn)?
  • 0

#11

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyszedłem zobaczyć, czy niebo już się nadaje i przez 10 minut zaobserwowałem 19 obiektów, z czego cztery były bardzo ładne. Wróciłem cieplej się ubrać i wziąć coś do picia.

Warunki o wiele bardziej dogodne i szczęście bardziej sprzyja niż zeszłej nocy. Teraz chyba jest najlepszy czas, ponieważ Księżyc nie wszedł jeszcze za wysoko.
  • 0



#12

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Super. Doprawdy, jak można mieć takiego pecha? Na południu i zachodzie niemal bezchmurne niebo, na wschodzie i północy tyle chmur, że ledwie się księżyc przebija. Jak myślicie? Zobaczę coś patrząc na południowy wschód gdzie niebo jest w miarę pozbawiene chmur ale za to ślicznie mi oświetla otoczenie latarnia uliczna znajdująca się tuż za rogiem mojego domu?
Na północny wschód nie mam się co porywać - za duże zachmurzenie a tam chyba powinny być najciekawsze meteory. Iść spać czy wytężac ślepia w okolice gdzie aktualnie widnieje Jowisz?
  • 0



#13 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Wyjrzałem przez okno ale nic nie widziałem, a niebo prawie bezchmurne. Gdzie patrzeć dokładnie? To zaraz wybiorę się w lepsze miejsce :D
  • 0

#14

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chmury na północnym wschodzie się rozeszły, rozpoczynam obserwację. Pierwszy zaobserwowany. Ładny, minimum -3 mag.
  • 0



#15

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

U mnie niestety chmury. Prawie zawsze, gdy coś ciekawego dzieje się na niebie, to widoczność jest równa zeru. Może nad ranem będzie lepiej. Do tej pory i tak miałam szczęście zobaczyć jednego perseida - dobre i to ;)
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych