Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bert Hellinger


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bert Hellinger, pochodzenia Niemiec, urodził się 16 grudnia 1925 roku koło Heidelbergu w miejscowości - Leimen. Znany jako psychoterapeuta, twórca metody ustawień rodzinnych. Hellinger studiował teologię, filozofię oraz pedagogikę. Nie ukończył żadnej uczelni, dlatego nie uzyskał akademickiego psychologicznego wykształcenia. Spędził dwadzieścia pięć lat w zakonie. W trakcie swojego powołania przebywał przez szesnaście lat w Zulusów.

Hellinger jest autorem ponad 40 książek. Każda z nich to publikacja, która niemal od razu zdobywała rzesze czytelników. O niektórych możesz przeczytać w dziale Biblioteka Hellingera.

Od kilkudziesięciu lat Hellinger często przyjeżdża do Polski, gdzie prowadzi liczne wykłady, odczyty, warsztaty i szkolenia w zakresie swojej metody. Na wykładach psychologa, gdziekolwiek by się nie pojawił, zawsze jest pełna sala.

Metoda Hellingera znana jest na całym świecie, dzięki temu, że w skuteczny sposób pomaga nawiązać zerwane więzy rodzinne. Metoda stała się bardzo popularna zwłaszcza wśród młodych ludzi z problemami emocjonalnymi. Trafia zwłaszcza do osób, chcących znaleźć skuteczne i oryginalne rozwiązanie swoich kłopotów, a tym samym szukających odpowiedź na nurtujące egzystencjalne kwestie.

Co właściwie zawdzięczamy psychologowi? Hellinger zauważył, że osoba, obca osoba, postawiona w danej sytuacji (reprezentant), w danym kręgu rodzinnym, będzie miała takie same odczucia, takie same emocje, jak osoba, na jakiej miejscu się znalazła. Będzie tak, nawet w sytuacji, kiedy dwie te osoby nigdy się nie poznały.

Metoda Hellingera spotyka się jednak z wieloma zastrzeżeniami ze strony psychologów. Niemieccy naukowcy przestrzegają przed jej stosowaniem. Ustawienia rodzinne określają mianem "psychomanipulacji". Z naukowego punktu widzenia nie jest to bezpodstawne oskarżenie. Sesje ustawień rodzinnych mogą wyglądać dla obserwatora niczym pokaz szarlatana który hipnotyzuje osoby biorące udział w spotkaniu. Obcy sobie ludzie wpadają sobie w ramiona, płaczą, padają na ziemie. Czują rzeczy których teoretycznie nie powinni czuć. Nagłą złość, nienawiść, radość skierowaną do obcych osób - reprezentantów członków rodziny osoby której dotyczy dane ustawienie.

Ustawienia są bardzo elastyczną formą, można przypisać reprezentantowi nie tylko postać rodziny osoby której dotyczy ustawienie. Często reprezentanci reprezentują uczucia, stany umysłu, idee - np nieszczęście i szczęście, los danej osoby itp itd. To wszystko wykracza poza zwykłą psychologie, budzi wątpliwości i zadziwia. Osoby uczestniczące w takich spotkaniach nie mogą zrozumieć czemu te wszystkie uczucia się w nich pojawiają. Nawet ludzie sceptyczni ich doświadczają, to czy obce myśli pojawią się w twojej głowie nie jest uzależnione od twojej wiary w tą metode.

Oczywiście tą metodę stosuje wielu terapeutów, każdy z nich traktuję ją na nieco inny sposób i kieruje się innymi drogami. Ale głównym założeniem jest doprowadzenie takiego ustawienia do stanu choćby względnego ładu. Im trudniejsze ustawienie tym dłużej może to trwać, albo w skrajnych przypadkach wcale się nie udać. Terapeuta kieruje reprezentantami w taki sposób, by pomóc pogodzić się osobie której ustawienie dotyczy ze swoim losem, i pokazanie co tak na prawdę leży u rdzenia jej problemów.



Osobiście miałem możliwość uczestniczenia w takim trzydniowym spotkaniu z niemieckim terapeutą. Podchodziłem do tego powiedzmy średnio entuzjastycznie. Lecz gdy pierwszego dnia zostałem wybrany na reprezentanta dziecka poddanemu aborcji, zrozumiałem że to nie żadna sztuczka ani hipnoza. Czułem coś co nie należało do mnie, to co znalazło się we mnie w tamtej sytuacji nie było moimi uczuciami. Czułem skrajną nienawiść do reprezentantki która była wybrana za moją niedoszłą matkę, a widziałem tą osobę pierwszy dzień w życiu. Oczywiście nie traci się wtedy własnego Ja, dalej można kontrolować to co się dzieje i jeśli zechcesz po prostu odejść, jednak rozbudzają się w tobie emocje i słowa których nie powinieneś poczuć/wypowiedzieć.

Widziałem jak osoby - reprezentanci targani czyimiś emocjami płakali, zwijali się w kłębek. Kobiety oznajmiające iż czują dziecko pod sercem, i wiele innych zadziwiających i niemal nieprawdopodobnych sytuacji które toczą się miedzy obcymi sobie ludźmi - reprezentantami.

Muszę przyznać że udział w takim spotkaniu jest niezwykle ciekawym doświadczeniem, i jeśli będziecie mogli i chcieli coś takiego przeżyć - polecam. Choćby tylko by zobaczyć to jako obserwator.



link
  • 0



#2

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przeniesienie, jest istotą działania nieświadomego, w zdawałoby się świadomym świecie. Uwolnione w sprzyjających sytuacjach emocje dotykają symptom. Pozostaje jeszcze sytuacja w której powstało traumatyczne zdarzenie. Ustawienia tego typu możemy odnaleźć również u Indian.
  • -1



#3

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak, Hellinger właśnie będąc misjonarzem odkrył takie praktyki u szamanów. Jest to zadziwiające zwłaszcza w tym względzie, że nie odbywają się żadne transy czy inne praktyki medytacyjne podczas wchodzenia w role reprezentanta. Człowiek którego dotyczy ustawienie tylko kładzie ręcę na twoich łopatkach i ustawia tam gdzie wedle jego przeczucia powinieneś stać. Po chwili człowiek czuje ten System który jest odpowiednikiem relacji między członkami rodziny (żyjącymi czy też nie).
  • 0



#4

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ustawienie wynika z równowagi energetycznej przestrzeni. Oraz bezpiecznych odległości pomiędzy osobami. Czyli dalej mówimy o budowie przestrzeni. Masz racje ciekawe doświadczenia. Pozwalające poznać swoją pozycję lub jej brak. Niejednokrotnie czuliśmy się komfortowo lub nie przy tablicy, w centrum sali. Może było wręcz przeciwnie. Wolelibyśmy stać z boku. Miejsce jakie najczęściej zajmujemy w przestrzeni, dużo mówi o naszych relacjach.
  • -1



#5

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wchodzenie w czyjąś rolę jest bardzo emocjonujące, jeśli ktoś lubi smakować czyjeś uczucia. ;) Do tego takie sesje niezwykle zbliżają ludzi w nich uczestniczących. Po 3 dniach już wiele osób zna się bardzo dobrze. Bo raz jesteś czyimś ojcem/matką, raz czyimś dzieckiem, a potem ktoś jest twoim dziadkiem. Na dodatek podczas ustawienia czujesz do tych osób to co do osób przez nich reprezentowanych.
  • 0



#6

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak zmiana pozycji wpływa na psychikę człowieka, możemy zobaczyć np. w filmie pt. Eksperyment (D.B. Cooper - jeszcze raz dzięki za film ). Często słyszymy o diametralnej zmianę zachowań ( wejście w rolę ) kogoś tam po otrzymaniu stanowiska. Stanowisko go " przerosło ". Zresztą wykorzystanie wiedzy o budowie przestrzeni możemy znaleźć - w teatrze, kinie, przy stole ... Właśnie przy stole. Wystarczy siąść na miejscu - " głowy domu ". świetne doświadczenie.
  • -1



#7

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jednak takie siadanie na miejscu głowy domu daje nam odczucia oczywistej wyższości nad innymi. Tej motody nie można do końca wyjaśnić znalezieniem się w przestrzeni, bo osoby-reprezentanci sami zmieniają pozycje jeśli poczują taki impuls - siadają, odchodzą, kładą się. To znaczy że to nie tylko pozycja wpływa na nasze emocje w takim przypadku.

Zależnie od tego czy ustawienie będzie miała inna osoba, to samo ustawienie reprezentantów może mieć inny skutek. To coś więcej niż po prostu znalezienie się w przestrzeni. Same korelacje przestrzenne nie mogą wyjaśnić aż takiej analogi zachowania reprezentantów do członków realnych rodzin.
Oczywiście teoretycy tej metody mają na to swoje wyjaśnienie, jest to System rodziny. Według którego przynależymy do naszej rodziny, a ona przynależy do nas. Ta przynależność rodzi w nas zależność nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Takie zależności mogą ciągnąć się bardzo wstecz, i powodować wiele problemów i lęków.
  • 0



#8

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przykład ze stołem jest możliwością do ćwiczeń. Każdy ma taką możliwość. Stół w domu, u dziadków, gabinetach ...
Poczucie wyższości lub jego brak, nie koniecznie wynika z faktycznej pozycji osoby np. w tym przypadku " głowy domu ".

Przestrzeń jest środowiskiem, w niej reprezentanci znajdują się w równowadze lub nie. Ich energie się równoważą lub nie.
Przesunięcie w powoduje zmiany.
Harmonia lub zaburzenia zawsze przebiegają na wielu poziomach. Mentalnym, emocjonalnym i fizycznym. Mają również na nie wpływy powstałych zapisów - archetypów.
  • -1



#9

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oczywiście, korelacja z przestrzenią ma istotne znaczenie, ale na wpływ takich ustawień wpływa coś jeszcze. Jedna osoba stoi, dwie siedzą. Jedna z siedzących boi się stojącej osoby, druga nienawidzi ale nie obawia. Tego nie można wyjaśnić położeniem, bo dwie osoby były na początku w takim samej pozie.
  • 0



#10

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W przestrzeń, został wprowadzony element osobistej przestrzeni. Jeśli zostanie ona przekroczona czujemy najpierw dyskomfort, następnie czujemy się zdenerwowani, następnie wzrasta w nas agresja. Nasza granica przestrzeni osobistej jest równa. Ale możemy przyjąć, że dla nas jest to 0,60 cm. W ten obszar wpuszczamy naprawdę najbliższych sobie.
  • 0



#11

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lecz nie można tego podpiąć pod wyjaśnienie tej metody. Tu ludzie znajdujący się nie ważne jak blisko/daleko od siebie podczas ustawienia zaczynają czuć coś nieswojego.
  • 0



#12

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

he he he ... o jakim podpinaniu mówisz.
Hellinger w swojej metodzie wykorzystał miedzy innymi tą wiedzę, którą fragmentarycznie przytoczyłam. Możemy ja również odnaleźć w działaniach szamanów np. Indian.
Podobne ćwiczenia przechodzą np. przyszli kosmonauci.
Jego metoda ma zalety. Zostaje jeszcze przejście od ujawnienia symptomu do zmiany pozycji, pozwalającej nam .... i tak dalej.
  • 0



#13

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ot takie zwykle podpinanie. : P

Co mają kosmonauci do tego?
  • 0



#14

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Można użyć słowa wykorzystał Hellinger wiedzę, do opracowania swojej metody. Ładniej brzmi.
Kosmonauci między innymi biorą udział w programach wykorzystujących własną energię, energię przestrzeni i powstające zależności.
  • 0



#15

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie jestem znany z ubierania rzeczy w ciepłe słówka. :D Na uczelni robie za naczelnego chama (80% kobiet na roku, i jak tu powiedzieć że mają poczucie humoru i zdrowe postrzeganie własnej osoby. ;d Często tęsknie za moim w 90% męskim liceum.).

Hmm, masz jakieś żródła tego że astronauci tak się zabawiają? Bo nigdy nie słyszałem o czymś podobnym w ich wykonaniu.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych