Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wisiorek Majów/Azteków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#31

Wazelina.
  • Postów: 45
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wprawdzie kolega założył ten temat, aczkolwiek mam nadzieję, że nikt się nie obrazi, gdy się pod niego podepnę.
Ponad rok temu dostałam pewien amulet. Wprawdzie nie sądzę, by był jakiś super hiper pro wyjątkowy, aczkolwiek chciałabym się chociaż dowiedzieć, jak się nazywa. Ponieważ go dostałam, nie powiedziano mi pełnej nazwy. Wiem jedynie, że to amulet prekolumbijski. Szukałam informacji w internecie, niestety nic nie znalazłam.
Amulet wygląda tak:

http://i43.tinypic.com/2hwp5s.jpg

Wybaczcie, zdjęcie może nie jest jakieś górnolotne, aczkolwiek to jedyne, jakie posiadam.
  • 0

#32

Maruko.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wazelina: O ile jest to rzeczywiscie wisiorek rodem z ameryki lacinskiej (na zasadzie mejd in czajna), to wiazalbym go z ameryka poludniowa, cywilizacjami andyjskimi. Czesto pojawia sie motyw postaci trzymajacej w dloniach berla/noze. Co wiecej - u Inkow byl nim Wirakocha, czyli najwyzszy bog. Taka postac pojawia sie w ikonografii na wielu tkaninach, ceramice czy slynnej Puerta dl Sol w Tiahuanaco. Jest to jednak dosc ambitna interpretacja..

Pawaw1: Na podstawie czego wysnuwasz taka interpretacje?

aha i do Wazeliny jeszcze: Zdjecie pierwsza klasa : P
  • 0

#33

KriSSnt.
  • Postów: 387
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Faktycznie - miła foteczka 10/10 i buziaczki :D
  • 0



#34

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pawaw1: Na podstawie czego wysnuwasz taka interpretacje?



Na podstawie zamieszczonego "symbolu" i na podstawie znaczeń poszczególnych symbolów... i nie mówię, że to oznacza ziemię i cztery żywioły na 100%... po prostu pasuje do schematu i niektóre symbole się zgadzają...
  • 0



#35

Maruko.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pawaw1: Na podstawie czego wysnuwasz taka interpretacje?



Na podstawie zamieszczonego "symbolu" i na podstawie znaczeń poszczególnych symbolów... i nie mówię, że to oznacza ziemię i cztery żywioły na 100%... po prostu pasuje do schematu i niektóre symbole się zgadzają...


Interesuje mnie wlasnie o jaki schemat dokladnie chodzi. Czy te znaki pojawiaja sie gdzies indziej, czy bardziej tak na oko wg wlasnej oceny?

Troszke jak Drzewo zycia wyglada wg mnie, ale ciezko cokolwiek mowic.
  • 0

#36

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Interesuje mnie wlasnie o jaki schemat dokladnie chodzi. Czy te znaki pojawiaja sie gdzies indziej, czy bardziej tak na oko wg wlasnej oceny?

Troszke jak Drzewo zycia wyglada wg mnie, ale ciezko cokolwiek mowic.


Schemat jest na załączonym przeze mnie obrazku z wyjaśnieniami poszczególnych symboli ( a schemat jest w prawym górnym rogu całego obrazka). Zawsze żywioły są podawane w takiej kolejności od lewej ogień, po prawej woda, na dole ziemia i analogicznie powietrze na górze. I te żywioły otaczają ziemie, bądź człowieka ( symbol krzyża)

P.S na obrazku było wszystko opisane i tak jak pisałem nie znam znaczenia tych trzech symboli ale bardzo mi pasowało do tego schematu więc tak to zinterpretowałem.. oczywiście mogę się mylić bo nie zajmuje się symboliką na co dzień..
  • 1



#37

Wazelina.
  • Postów: 45
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Maruko, dzięki za odpowiedź. ;) No nic, będę szukać dalej.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych