Skocz do zawartości


Zdjęcie

Panslawizm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Panslawizm (74 użytkowników oddało głos)

Co myślisz o tej idei?

  1. Tak, stworzyć państwo wszastkiich Słowian! (15 głosów [18.07%])

    Procent z głosów: 18.07%

  2. Tak, ale luźny związek. (18 głosów [21.69%])

    Procent z głosów: 21.69%

  3. Tak, ale coś na kształt UE. (15 głosów [18.07%])

    Procent z głosów: 18.07%

  4. Tak, ale tylko niektóre państwa. (11 głosów [13.25%])

    Procent z głosów: 13.25%

  5. Nie, nigdy. (18 głosów [21.69%])

    Procent z głosów: 21.69%

  6. Nie mam zdania. (6 głosów [7.23%])

    Procent z głosów: 7.23%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1

kuba94.
  • Postów: 8
  • Tematów: 2
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

PANSLAWIZM - XIX-wieczna idea, powstała w Czechach mająca na celu zjednoczenie wszystkich narodów słowiańskich w jedno państwo.
(http://pl.wikipedia....wiki/Panslawizm)

Piszę o tym, ponieważ ostatnio zobaczyłem na YouTube kilka filmików propagujących tę ideę.
Oto dwa z nich:

http://www.youtube.c...feature=related
http://www.youtube.c...feature=related

Co o tym myślicie? Czy Waszym zdaniem jest to coś dobrego, czy może zawiązek do powstania kolejnego Związku Radzieckiego? na tym forum aż roi się do artykułów, filmów i tematów dużo mówiących o różnych uniach (na przykład UE), masonach, Bilderbergach, Klubie Cygańskim itd. Czy uważacie, że taki związek (zwany Unią Słowiańską, Sławią) byłby na to wszystko lekiem i dobrą alternatywą, czy kolejnym spiskiem i "kombinowaniem".
Prawie wszyscy wiemy, co stało się z Jugosławią i Czechosłowacją, których jedną z przyczyn powstania był panslawizm

Zachęcam do oglądania filmików i czytaniem do nich komentarzy na YouTube.
  • 0

#2

Aryan.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobrze trafiłeś, bo ja osobiście jestem panslawistą. :)

Od razu mówię, że nie na miejscu jest porównywanie tego z UE czy ZSRR. Dlaczego? Zarówno UE, jak i ZSRR to typowa lewica, socjalizm. Natomiast panslawizm to bardziej nacjonalistyczny, prawicowy nurt przechodzący nieco w narodowy socjalizm. Brzydzimy się wszelkimi marksistami, jak i wściekłymi kapitalistami w zamian proponując powrót do klasycznych, słowiańskich wartości.

Od razu mówię, że rozróżniamy wśród Słowian pomniejsze kultury narodowe, czy regionalne (np. kultura rosyjska, kultura polska) i zamierzamy je zachować. To nie ma być globalne państwo a la UE, czy ZSRR tylko... jakby to powiedzieć... unia, ale w prawdziwym tego słowa znaczeniu. :)

EDIT: jeśli tylko ktokolwiek ma pytanie dotyczące tego ruchu, chętnie odpowiem.
  • -1

#3

P.Wiśniewski.
  • Postów: 110
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Prawicowy nurt powiadasz. Mam zatem pytanie - jak sobie wyobrażacie (jako panslawiści) kwestie religijne? Czy - jak to lubią mówić skrajni prawicowcy - "tylko pod krzyżem...", czy też dopuszczacie miks wyznań chrześcijańskich, czy kompletnie macie to gdzieś i pełna swoboda? :)
  • 1

#4

Muhomorniczy.
  • Postów: 135
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

śmiechu warte ,

klasyczne słowiańskie wartości,ciekawe jakie,takie same jak wszędzie indziej ,ale mje to powód na unie
  • 1

#5

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

panslawizm to nacjonalistyczny, prawicowy nurt przechodzący nieco w narodowy socjalizm.

Chryste uchowaj. Prawicowy nurt przechodzący w socjalizm!
No to teraz wracamy do liceum na lekcje WOSu, a potem przepraszamy za opowiadanie kompletnych iditotyzmów, i dodatkowo obrażanie prawicowców.

Piękną realizacją panslawizmu byłoby stworzenie Zjednoczonych Państw Słowiańskich na wzór USA z XVIII/XIX wieku.
Republika, gdzie rząd ograniczony jest prawem, a ludzie pozostają wolni. Ale to wyklucza socjalizm(jeszcze narodowy!)

w zamian proponując powrót do klasycznych, słowiańskich wartości.

Znaczy co?:D Zamiast pieniądza opartego na złocie wolicie skórki wiewiórcze?:D A może po prostu chcecie hodować bydło i uprawiać ziemię?
Czym są "słowiańskie wartości"? To wracamy też na lekcję historii, ale to już do gimnazjum.

To nie ma być globalne państwo a la UE

A ja myślałem, że do UE mogą należeć tylko państwa z kontynentu zwanego Europa. Dziwne, pewnie ta nazwa mnie zmyliła. Unia Europejska.... Hmmmm....

'unia, ale w prawdziwym tego słowa znaczeniu. :)

Śmiało, rozpisz się. Widzę, że będę miał z czego szydzić.
  • 2

#6

kuba94.
  • Postów: 8
  • Tematów: 2
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Dobrze trafiłeś, bo ja osobiście jestem panslawistą. :)

Od razu mówię, że nie na miejscu jest porównywanie tego z UE czy ZSRR. Dlaczego? Zarówno UE, jak i ZSRR to typowa lewica, socjalizm. Natomiast panslawizm to bardziej nacjonalistyczny, prawicowy nurt przechodzący nieco w narodowy socjalizm. Brzydzimy się wszelkimi marksistami, jak i wściekłymi kapitalistami w zamian proponując powrót do klasycznych, słowiańskich wartości.

Od razu mówię, że rozróżniamy wśród Słowian pomniejsze kultury narodowe, czy regionalne (np. kultura rosyjska, kultura polska) i zamierzamy je zachować. To nie ma być globalne państwo a la UE, czy ZSRR tylko... jakby to powiedzieć... unia, ale w prawdziwym tego słowa znaczeniu. :)

EDIT: jeśli tylko ktokolwiek ma pytanie dotyczące tego ruchu, chętnie odpowiem.


Człowieku, spadłeś mi z nieba, potrzebowałem kogoś takiego w tym temacie. Jak to sobie wyobrażasz?
Jedno państwo pod Rosją, tak jak to mówili pierwsi Panslawiści, czy może skłaniasz się w strone neoslawizmu, czyli luźniejszego związku. Jak znam naszego Wielkiego Brata ze wschodu, to oni nie przepuszczą żadnej okazji, żeby dominować nad innymi narodami. (ostatnio pokazali to w Gruzji i ta akcja z gazem na Ukrainie.) Nie jestem przeciwnikiem panslawizmu, ale chyba wiesz co było z Jugosławią? Zresztą narodowy socjalizm to chyba faszyzm.? Też chcecie mordować, tym razem Nie-Słowian (Węgrów, Rumunów), tak jak Hitler z Żydami? Fajnie byłoby się zjednoczyć, ale są jeszcze nacjonalizmy (Polska - Rosja, Serbia - Chorwacja).
A z resztą, co to są "klasyczne, słowiańskie wartości"?
Trzeba by to sobie jeszcze dobrze przemyśleć.

A tak z innej beczki: Dużo was jest i czy są jakieś większe organizacje panslawistyczne?
  • 0

#7

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja osobiscie chcialbym zeby bylo cos na wzor UE, ale nie do konca. Pewne rzeczy mozna skopiowac, ale nie wszystkie.

A wogole, ja uwazam, ze nie ma doskonalego ustroju a tym bardziej unii/zwiazku itp. Swiat nie powinien byc zbudowany w taki sposob. Najlepszym rozwiazaniem na poczatku byloby, istnienie miasta-panstwa (tak jak w grecji) i zeby te wszystkie m-p byly na rownym poziomie uprawnien. Jednak to wiaze sie z calkowitym obaleniem dzisiejszej hierarchii i zmiana myslenia ludzi o sprawach zwiazanych z wszelka polityka.
  • 0

#8

liwia.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak to sobie wyobrażasz? Jedno państwo pod Rosją, tak jak to mówili pierwsi Panslawiści, czy może skłaniasz się w strone neoslawizmu, czyli luźniejszego związku. Jak znam naszego Wielkiego Brata ze wschodu, to oni nie przepuszczą żadnej okazji, żeby dominować nad innymi narodami.

Słuszna uwaga. Jakakolwiek unia słowiańska ma teoretyczne szanse się udać tylko w przypadku, gdy wyłączy się Rosję z tej imprezy. W przeciwnym razie będzie to zawsze ZSRR-bis. Ponadto do słowiańskości Rosji i Rosjan niektórzy mogą mieć zastrzeżenia. No i oczywiście kocioł bałkański jest zapewne nie do przeskoczenia. Jak zatem panslawiści widzą taki twór, patrząc w miarę realistycznie? Rzeczpospolita Narodów Kilkorga? No nie wiem.
  • 0

#9

Settika.
  • Postów: 60
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ej, momencik! Ktoś już wpadł na podobną ideę! Czekajcie, jak ten gościu się nazywał... Adolf Hitler? Chyba tak.

No to proponuję najpierw eksterminować Romów. Brudasy! Potem proponuję zbombardować Stany Zjednoczone... paskudny zlepek kilku ras, nie mają nic do czystości słowiańskiej krwi!
  • 0

#10

liwia.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ej, a wcześniej to Karol Wielki, Napoleon i ojcowie założyciele Zjednoczonych Stanów!

No i witki opadają... To co, może Adolf Hitler był panslawistą?

Settika, panslawizm w swych założeniach nie miał dążności do eksterminacji czy dyskryminacji innych grup etnicznych. Jeśli już koniecznie musisz szukać niemieckich analogii, to raczej nie do hitleryzmu a do procesu zjednoczenia Niemiec. Wystarczyło przeczytać dokładnie pierwszy post, żeby nie pisać bzdur. Panslawizm to ruch kulturalno-polityczny dążący pierwotnie do wyzwolenia Słowian, a następnie do utworzenia słowiańskiej wspólnoty polityczno-gospodarczej. Ani słowa o ekspansji, eksterminacji i chęci panowania nad światem. To, że coś ma przedrostek "pan-" nie znaczy od razu, że ze środka wyskoczy Adolf Hitler.
  • 0

#11

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ej, a wcześniej to Karol Wielki, Napoleon i ojcowie założyciele Zjednoczonych Stanów!

W czasach Karola nie istniał narody - chodziło o podbój.
Napoleon - to jakiś chory przykład. Chciał podbijać i tyle. Zwiększyć potęgę swojego państwa. Nie po to tworzył Nam państwo by je włączać w jakiś większy organizm.
Ojcowie Założyciele - no tutaj to bluźnisz jak cholera. Bluźnisz tak mocno, że aż nie chce mi się tego komentować. Ale jak będziesz się upierać to coś skrobnę :)
  • 0

#12

liwia.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Silent... Wiem, nie jestem idiotą. Chciałam wskazać, że wyciąganie ideologii Hitlera jako porównania dla panslawizmu, u którego podstaw pierwotnie nie leżała ekspansja, podbój, supremacja i dyskryminacja, a dążenie do wyzwolenia, było nie na miejscu.

To, że ideę panslawizmu na przestrzeni dziejów skompromitowali imperialiści, którzy jej hasłami wycierali sobie usta to już inna rzecz.

Edit:
Dopiero zwróciłam uwagę, że masz w sygnaturce kawałek z Waszyngtona. Jeżeli uraziłam Twoje uczucia parareligijne to przepraszam. Jeśli nadal jesteś oburzony, to powtórzę, że pierwsze zdanie mojego poprzedniego posta był to zabieg stylistyczny mający na celu ośmieszenie prymitywnych hasłowych skojarzeń pseudohistorycznych na poziomie podręcznika wczesnego gimnazjalisty, vide to z Hitlerem.
  • 0

#13

Settika.
  • Postów: 60
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oj, mieliśmy już liceum, gimnazjum, może jeszcze jakaś anegdotka a propo podstawówki!

Szkoda, liwia, że nie łapiesz. :) Nie zaprzeczysz, że ten cały 'panslawizm' polega na zjednoczeniu wszystkich Słowian... dlatego nie może być porównywany do np. Unii Europejskiej. Myślałam, że ludzie są na tyle rozwinięci, żeby być ponad nacjonalistycznymi zachciankami zjednoczenia konkretnej rasy.
  • 0

#14

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaznaczyłem odpowiedź : nie mam zdania.
Czy tworzenie takiego państwa ma sens? Jeżeli byłoby wzorowane na Unii Europejskiej, to moim zdaniem nie. Całkiem dobre rozwiązanie zaproponował _Silent_:

Piękną realizacją panslawizmu byłoby stworzenie Zjednoczonych Państw Słowiańskich na wzór USA z XVIII/XIX wieku. Republika, gdzie rząd ograniczony jest prawem, a ludzie pozostają wolni.

Oprócz tego bardzo niskie podatki, gospodarka wolnorynkowa (bez jakiejkolwiek ingerencji rządu), a rola państwa ogranicza się głównie do ochrony jednostek przed przemocą z zewnątrz i ze strony innych współobywateli.
  • 0



#15

liwia.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Oj, mieliśmy już liceum, gimnazjum, może jeszcze jakaś anegdotka a propo podstawówki!

Nie wiem, być może aluzja à propos podstawówki byłaby bardziej na miejscu, jednak nie chciałam być przesadnie złośliwa :mrgreen:

Szkoda, liwia, że nie łapiesz. :) (...) Myślałam, że ludzie są na tyle rozwinięci, żeby być ponad nacjonalistycznymi zachciankami zjednoczenia konkretnej rasy.


Wybacz, ale pewien rodzaj wnioskowania pozostaje poza granicami mojego pojmowania. Jak ma się panslawizm do nacjonalizmu, skoro ten drugi - jak sama nazwa wskazuje - uznaje państwo narodowe za nadrzędną, najdoskonalszą i właściwie jedyną dopuszczalną formę organizacji (o prymacie interesu narodowego nad wszelkim innym nie wspominając)? Słowianie nie są narodem. Nie są też rasą. "Ten cały panslawizm" w swej romantycznej i demokratycznej wersji polegał na zjednoczeniu wolnych i równych Słowian w federacji państw. U podstaw panslawizmu nie leży chęć zebrania ludzi w kupę podług kryterium rasowego, a międzynarodowa, ułatwiona poprzez więzy kulturowe współpraca na rzecz istnienia wolnych narodów słowiańskich - warto zauważyć, że kreował się wśród Słowian na terenie Austro-Węgier. A porównanie ideologów panslawizmu do Hitlera uważam za niestosowne.

Settika, mam wrażenie, że panslawizm w jego rosyjskiej imperialistycznej wersji (koncepcja Danilewskiego, tj. zjednoczenie Słowian w jeden twór państwowy pod berłem Rosji, w języku rosyjskim, po prawosławnemu i najchętniej z izolacją od Europy Zachodniej) niesłusznie utożsamiasz z panslawizmem w ogóle. Jest to niestety dość powszechne, jednak o tyle zrozumiałe, że w końcu to właśnie Moskwa odniosła największe sukcesy na polu realizacji polityki nawiązującej do panslawizmu. Osobiście nie jestem pewna, czy teorię Danilewskiego można nazwać panslawistyczną - raczej panrosyjską, wszak przyjmowała ona jako fundament błędne założenie, że Słowiańszczyzna = Ruś.

Należy jednak pamiętać, że chwytliwy w XIX wieku motyw panslawizmu podjęły szybko różne opcje polityczne, przerabiając go stosownie do własnych potrzeb. Carska Rosja zupełnie wypaczyła romantyczną koncepcję panslawizmu, łącząc ją z samowładztwem. Dla równowagi dominująca w tym czasie w Polsce demokratyczna koncepcja panslawizmu zakładała wykluczenie Rosji ze wspólnoty państw słowiańskich, ponieważ wykazywała ona (zdaniem romantycznych polskich panslawistów) nietypową dla Słowian skłonność do autorytaryzmu.


Czy tworzenie takiego państwa ma sens? Jeżeli byłoby wzorowane na Unii Europejskiej, to moim zdaniem nie. Całkiem dobre rozwiązanie zaproponował _Silent_:

Piękną realizacją panslawizmu byłoby stworzenie Zjednoczonych Państw Słowiańskich na wzór USA z XVIII/XIX wieku. Republika, gdzie rząd ograniczony jest prawem, a ludzie pozostają wolni.

Oprócz tego bardzo niskie podatki, gospodarka wolnorynkowa (bez jakiejkolwiek ingerencji rządu), a rola państwa ogranicza się głównie do ochrony jednostek przed przemocą z zewnątrz i ze strony innych współobywateli.

Brzmi to rzeczywiście całkiem nieźle, niestety jest zupełnie nierealne. O ile 150 lat temu nurt panslawistyczny spełniał może jakąś pozytywną rolę piewcy wolności i obrońcy dziedzictwa kulturowego Słowian, jego założenia polityczne już wtedy były utopijne.

Tym bardziej teraz. Ciekawa jestem, jak Aryan, który przedstawił siebie wyżej jako panslawistę, widzi tę ideę w praktyce. Słowianie są przecież grupą niezmiernie zróżnicowaną – wschodni, zachodni i południowi znajdują się de facto pod wpływem różnych kręgów kulturowych, nie tworzą więc wspólnoty w tym względzie. Nie istnieje też wspólnota celów, co więcej, zaszłości minionego stulecia powodują, że cele niektórych krajów słowiańskich są względem siebie wręcz antagonistyczne. Ewentualne zjednoczenie w jakiejkolwiek formie byłoby naturalne i logiczne tylko i wyłącznie w teorii.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych