Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dobro i zło


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kocot.
  • Postów: 16
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem ciekaw co sądzicie o tych dwóch jakże ważnych aspektach egzystencji.

Ja uważam tak: Są to dwa bieguny, które wzajemnie bez siebie nie mogą istnieć. Gdy np. komuś marzy się idealne życie, pełne spokoju, bez stresu... nie może tak być! Uważam że w życiu chodzi jedynie o dążenie do światła, ale drugim nieodzownym elementem jest walka z ciemnością. Dlatego ludzie nie mogą się załamywać patrząc na świat pełen bólu i cierpienia, dlatego że takie jest jedno z praw kosmosu: światło nie może istnieć bez ciemności. To jest także równowaga jaką powinna utrzymywać każda rozumna istota we wszechświecie. Nigdy nie będzie jedynie pięknie, zawsze będzie istnieć ciemność, która będzie zwalczana przez jasność. Tak po prostu musi być...

A co wy o tym sądzicie
  • 0

#2 Gość_Bayakus

Gość_Bayakus.
  • Tematów: 0

Napisano

To tak jak z Horusem i Setem.Kiedy nastaje poranek Horus pokonuje Seta kiedy zapada noc Set zsyła Horusa do świata podziemi.Życie jest taką mieszanką tylko tutaj nie mamy pewności kiedy zapada noc.
  • 0

#3

craven.
  • Postów: 164
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dobro i zło jest raczej ogólnym i niezdefiniowanym pojęciem, dla każdego oznacza praktycznie co innego, a to co dla jednych jest złe dla innych okazuje się dobre. Punkt widzenia jak zawsze zmienia się wraz z punktem siedzenia. Masz jednak racje apropo równowagi, tak samo jak "w każdym plotce jest ziarno prawdy", i myślę że ta równowaga nie jest niezachwiana, za to często przechyla się nie tak jakbyśmy tego chcieli (wojny, głód itp).
  • 0

#4

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak już nadmienił Craven, dobro i zło to bardzo płynne pojęcia. Pojęcia, które z pewnej perspektywy stapiają się w jedno. Moim zdaniem nie ma dobra i zła, są tylko wydarzenia i ich konsekwencje. A jakie to są konsekwencje, decyduje percepcja odbiorcy tych zdarzeń.
  • 0

#5

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dokładnie dobro i zło jest zależne od wartości jednostki. Nie chodzi po ulicy tylko jest w umyśle, skoro coś sprawia przyjemności to umysł automatycznie wprowadza w podświadomości przeciwieństwo tego wydarzenia, czynności i zapisuje je jako złe takiego w którym nie chcielibyśmy się znaleźć, ale czy aby na pewno wtedy takie jest?
  • 0

#6

SapereAude.
  • Postów: 276
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moja definicja.

Zło - ogół pojęć, czynności niezgodnych z sumieniem poszczególnej jednostki.
  • 0

#7

ICM600.
  • Postów: 184
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie da się jednoznacznie zdefiniować "dobra" i "zła", a każde próby zrobienia tego prowadzą jedynie do powierzchownych i niekompletnych wniosków. Mimo tego spróbuję przynajmniej częściowo określić te pojęcia.

Zło- czyn, myśl, działanie prowadzące do cierpienia fizycznego bądź psychicznego jednostki, której dana czynność dotyczy.

Dobro- przeciwieństwo zła, postępowanie mające na celu zadowolenie, zaspokojenie pragnień fizycznych i umysłowych jednostki, której dane postępowanie dotyczy, jednak nie może się to odbywać kosztem innych istot, ponieważ prowadzi to do zła.

Dokonując takiego podziału, trzeba wprowadzić jeszcze trzecie pojęcie, jakim jest (hmmm... nie wiem, jak to nazwać, najlepszym słowem wydaje mi się...) obojętność:
postępowanie nie niosące ze sobą żadnych doznań, nie mające wydźwięku ani dobrego ani złego. Jednak czy "obojętność" istnieje w rzeczywistości??? Chyba nie, gdyż każdy czyn, nawet wyniesienie(albo nie) papierka po batonie do kosza lub powiedzenie (albo nie) "dzień dobry" czy też odrobienie pracy domowej (lub nie) wiąże się z konsekwencjami, jakimi mogą być jedynie dobro lub zło.

Dobro i zło nie mają żadnego związku z dogmatami ustanowionymi przez religie, przepisami państwowymi, bądź regułami stworzonymi przez inne instytucje, ponieważ "prawa" przez nie tworzone są manifestacją nie wiadomo z czego wynikającej ideologii pojedynczych jednostek i próbą narzucenia jej masom. Jako przykład podam onanizm (pewnie niektórzy z Was czytających mój post skrzywili się na ten wyraz, a dlaczego? bo powiedziano Wam, że macie się skrzywić. Tak! Pogląd, że wszystko związane z seksualnością człowieka jest be i fe został Wam narzucony przez religię!). Osobiście twierdzę, że nie ma czegokolwiek złego w onanizowaniu się i nie widzę powodu, dla którego czyn ten miałby być zły. Pewnie biblioznawcy i teolodzy podniosą wrzask, że to Bóg w Starym Testamencie zakazał masturbacji i innych praktyk seksualnych, jednak patrząc na tego waszego "Boga" odnoszę wrażenie, że czcicie szatana, reptoida bądź nie wiadomo jaką jeszcze inną maszkarę kryjącą się za tym tytułem.
Kolejnym przykładem niech będzie rozporządzenie wydane w USA, że żaden żołnierz nie może mieć w ekwipunku... parasola. Prawda, że bzdurny przepis?? Jednak przez władze tego kraju parasol w ręku żołnierza widziany jest jako zły.
Jeszcze jeden przykład bzdurnego przepisu. Zakaz prowadzenia samochodu do lat (w Polsce) osiemnastu. z czego to wynika?? Pewnie z przeświadczenia, że w niższym wieku jest się jeszcze niedorosłym emocjonalnie do prowadzenia auta, bo na pewno nie chodzi o to, że piętnastolatek nie potrafi kierować samochodem. Jednak patrząc na niektórych "dorosłych" kierowców można mieć spore wątpliwości co do słuszności tego przepisu. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, ale to chyba zbyteczne. Przecież gołym okiem można spostrzec, że jesteśmy manipulowani przez ludzi u władzy w każdy możliwy sposób, nawet przez kontrolę naszych sumień. Ale to temat na inną dyskusję.

To takie moje przemyślenia. Mógłbym pisać w tym temacie godzinami, ale nie chce mi się, dlatego skończę na tym, co napisałem.
  • 0

#8

SapereAude.
  • Postów: 276
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciągle twierdzę, że moja definicja jest dużo prostsza i zawierająca w sobie każdy istotny aspekt :D (Ah, ta skromność :roll: )
  • 0

#9 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Raz, że temat jest zbyt ogólny. Dwa, że powstały dwa nawiązujące do dobra i zła:
http://www.paranorma...?showtopic=1076
http://www.paranorma...showtopic=17619
Zamykam.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych