Skocz do zawartości


Zdjęcie

LRO - Lunar Reconnaissance Orbiter


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#31 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

Tak dla porządku:

Dołączona grafika

Zdjęcie ciemnej strony wykonane przez Orbiter (z bodjże 23 czerwca) jest ewidentnym dowodem na istnienie wielkiej sztucznej sruktury na Księżycu.
Oczywiście na oficjalnej stronie NASA długo nie pomieszka :mrgreen:
I oczywiście żaden z pasjonatów astronomii z tego forum nie raczył go wstawić, tak samo jak nie będzie raczył dostrzec na nim nic ciekawego :mrgreen:

Po niespełna czterdziestu latach oczekiwania, sonda LRO przesyła nam pierwsze zdjęcia pozostałości programu Apollo udowadniające lądowanie Amerykanów na Księżycu!


Bingo Gustlik!!!
Dzięki temu obalą hoax-teorię o nielądowaniu na Księżycu którą NASA sama stworzyła.
Super!!!
Sądzę że wtedy można się już do NASA spokojnie modlić :mrgreen:
No, jak to nie wystarczy można będzie dowalić komuś oryginalnym filmem prosto z tajemnych znikających i pojawiających się Taśm Prawdy z pierwszegp lądowania "one step..." blablabla - po 40 latach obróbki komputerowej?
Fajnie że wklejacie opisy sprzętu i myślicie że NASA dysponuje tylko takimi rupieciami - ale może czas zacząć myśleć i zrewidować swoje podejście do NASA?
Tak czy inaczej pozdrawiam, jesteście w końcu moim innym ja, tylko trochę zapętlonym :mrgreen:
  • -2

#32

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ciemna strona Księżyca jest w całości lub częściowo pogrążona w mroku, zapewne masz na myśli "stronę dalszą". Zdjęcia które przedstawiasz (mocno skompresowane i jak to u Hoaglanda bywa niewyraźne) zostało wykonane podczas kalibracji sondy LCROSS i przestawia termiczny obraz południowej półkuli Księżyca.

Dołączona grafika


Czerwony +70 C
Niebiesko-fioletowy -100 C


Nie do końca rozumiem co jest niewłaściwego w tym obrazie i Ty też nie wiesz, dopiero jak Hoagland wystuka do tego swoją rewelacje, to ją tu wkleisz... mogę się domyślać, iż rozchodzi się o obszar "Mare Moscoviense" a dokładniej, że Sir. H widzi w nim swoistą kopułe czy budowle czy coś podobne, ponieważ jest on otoczony pomarańczowym kolorem (chłodniejszy obszar). Czy facetowi chodzi o to, że "wielka sztuczna struktura" niby wystaje ponad powierzchnię Księżyca i dlatego ma wyższą temperaturę?

Okolica Morza Moskiewskiego jest w obrębie wzgórz i promienie słoneczne nie ogrzewają ich zacienionych, nierównych zboczy (co na obrazie widać jako pomarańczowy pierścień), a padają prostopadle na płaską powierzchnię "Sea of Moscow" łatwiej ją nagrzewając. Poza tym, jak można komuś wciskać wielkie struktury, kiedy całkiem niedawno japońska sonda Kaguya Selene przesłała nam piękny obraz wspomnianego wyżej miejsca:

Dołączona grafika


Powiem Tobie szczerze drogi kolego, że nie interesują mnie "ewidentne dowody", moon hoax`owe sensacje, chociaż jeszcze całkiem niedawno mnie trapiło skąd taki syf się bierze i czytałem spiskowo - nędzne posty. Wnioski mam takie, że co niektórzy ludzie wierzą w teorie spiskowe, ponieważ nie wymagają od nich wiedzy tylko wyobraźni i im bardziej wybujała tym lepsza, co w zasadzie jest o wiele prostsze i ciekawsze od nudnej prawdy. Dodam jeszcze radzio, że wszystko ma swój czas, ludzie niedowierzający w lądowania na Srebnym Globie doczekali się zdjęć śladów wskazujących iż byli w błędzie. Podobnie jest z Księżycowymi budowlami i zamieszkującymi go ufoludkami. Za niedługo człowiek wróci na Księżyc i będzie spore rozczarowanie - żadnych sztucznych struktur, draco na nim nie ujrzysz nie wspominając, że na zdjęciach z LRO także.
  • 1

#33

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mała ciekawostka do zdjęcia z Fra Mauro, miejsca lądowania załogi Apollo 14.


Dołączona grafika


Myślę, że widać na nim pozostawiony wózek MET (Mobile Equipment Transporter), i jego padający na prawo cień. Zdjęcie poniżej wykonał Edgar Mitchell, po zakończeniu drugiego wyjścia na powierzchnię Księżyca.

Dołączona grafika
  • 0

#34

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli widać cień wózka, to widoczna wyżej cienka linia może być cieniem ażurowej anteny parabolicznej, stojącej nieco wyżej od modułu lądowania?
  • 0



#35 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Naprawdę bardzo interesujący materiał! 100% dowód na to, że człowiek wylądował na księżycu - na to czekałem i mam co chciałem :D Z niecierpliwością będę tutaj zaglądał po następne ciekawe zdjęcia.
  • 0

#36

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeśli widać cień wózka, to widoczna wyżej cienka linia może być cieniem ażurowej anteny parabolicznej, stojącej nieco wyżej od modułu lądowania?


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Może być i nawet uważam, że tak właśnie jest. Jeszcze troche i się znajdzie piłka ;)
  • 0

#37

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Sonda LCROSS sfotografowana przez astronoma-amatora Paula Mortfielda.

Dołączona grafika


29 czerwca tego roku, sąsiedzi Paula Mortfielda w Ontario (Kanada) usłyszeli odgłosy świętowania dochodzące z jego domu.
"Ja tylko zaobserwowałem sondę LCROSS" - wyjaśnił Mortfield. Używając amatorskiego, zdalnie sterowanego teleskopu o średnicy zwierciadła 40 centymetrów, uchwycił jak sonda przemknęła obok galaktyki spiralnej IC3808. Sonda znajdowała się wówczas około 480 000 kilometrów od Ziemi.

LCROSS po przelocie obok Księżyca w dniu 23 czerwca weszła na orbitę ziemską o nachyleniu płaszczyzny orbity 45° i okresie obiegu 37 dni. NASA zachęca astronomów-amatorów do śledzenia sondy.
"Im więcej obserwatorów tym lepiej" - mówi Brian Day z Ames Research Center. "Chcemy rozbić ten statek o dno stale zacienionego kratera, znajdującego się ćwierć miliona mil stąd, z dużą dokładnością. Astronomowie-amatorzy mogą pomóc nam precyzyjnie określić pozycję LCROSS w locie".
Typowo LCROSS nawiązuje kontakt z kontrolą misji (za pomocą anten Deep Space Network) raz na trzy dni, co jest w zupełności wystarczające. Amatorzy mogą jednak wypełnić te przerwy, obserwując LCROSS każdego dnia.
"Chcemy aby jak najwięcej ziemskich oczów obserwowało naszą sondę w trakcie lotu" - dodaje Day, "nie tylko aby śledzić jej pozycję, ale także na wypadek jakiejś anomalii. W przeszłości amatorzy wielokrotnie obserwowali momenty odgazowań promów czy innych sond".
Paul Mortfield miał obawy co do sfotografowania LCROSS. "Nie wiedziałem czy sonda będzie miała wystarczającą jasność lub nawet, czy jej pozycja będzie zgodna z przewidywaną efemerydą. Ale była tam - zobaczyłem ją już na pierwszym zdjęciu. Właściwie byłem całkowicie zaskoczony, że tak łatwo ją odkryłem". Mortfield oszacował jasność sondy na 16-stą wielkość gwiazdową - wartość ta zbliżona jest do jasności wielu asteroid z grupy NEA (asteroidy bliskie Ziemi).

NASA Science

Od dnia w którym Mortfield pierwszy raz dostrzegł LCROSS, także inni sfotografowali tę sondę. Portugalski astronom-amator Paulo Lobao sfotografował ją przy użyciu teleskopu o średnicy jedynie 10 centymetrów ;)

Dołączona grafika


Aby odnaleźć sondę wystarczy wejść na stronę Horizons (JPL):

http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi

wprowadzić "LCROSS" jako obiekt docelowy. Następnie program wygeneruje zestaw współrzędnych, które można wprowadzić do systemu wyszukiwania niemal każdego nowoczesnego teleskopu amatorskiego.

Kontrolerzy misji i naukowcy wybrali najlepsze miejsca do upadku stopnia rakietowego Centaur oraz sondy LCROSS. Wszystkie proponowane miejsca leżą w stale zacienionych kraterach znajdujących się w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Dołączona grafika


Sun mask określa jak głęboko (w kilometrach) dane miejsce leży poniżej linii oświetlenia przez Słońce. Natomiast Earth mask określa czy miejsce zderzenia znajduje się w bezpośrednim zasięgu wzroku z Ziemi, czy też znajduje się poniżej linii horyzontu. 9 października księżycowy biegun południowy będzie odchylony o około 2,5° w kierunku Ziemi - umożliwi to ziemskim obserwatorom bezpośrednią obserwację zderzenia w kraterach Shoemaker i Cabeus B.

Dołączona grafika


  • 1

#38

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kilka dni temu kamera sondy LRO sfotografowała ponownie okolice Fra Mauro - miejsce lądowania załogi Apollo 14. Chociaż jest to obraz wykonany podczas kalibracji kamery a sonda nie uzyskała jeszcze swojej orbity roboczej, to korzystne oświetlenie pozwala ujrzeć jeszcze więcej detali, w szczególności ścieżkę utworzoną przez Alana Sheparda i Edgara Mitchella oraz ciągnięty przez nich wózek MET w kierunku Krateru Cone i jego odłamki skalne (sfotografowane także przez załoge 6 Lutego 1971 roku).

Dołączona grafika


Saddle Rock


Dołączona grafika


Droga do lądownika Antares


Dołączona grafika


Zestaw ALSEP


Dołączona grafika


Przed krawędzią Krateru Cone


Dołączona grafika


  • 3

#39

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla porównania warto zobaczyć mozaikę z kadrów filmu, nakręconego kamerą 16mm podczas startu powrotnego kabiny LM "Antares". Kamera była umocowana w prawym oknie i uruchomiono ją tuż przed zapłonem silnika.

Dołączona grafika

Szkoda, że w polu widzenia kamery nie znalazła się podstawa lądownika, natomiast doskonale widać ślady prowadzące od statku do zestawu ALSEP.
  • 3



#40 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

Jaktam paliwko w orbiterku?
Wszystko ok?
Bo słyszałem że Pleyadanie uszczuplili trochę zapas :mrgreen:
http://redicecreatio...cle.php?id=7785

pozdrawiam
  • 2

#41

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dzisiaj zostało opublikowane zdjęcie prezentujące miejsce lądowania załogi Apollo 12 - Oceanus Procellarum. Możemy zauważyć ślady pozostawione przez Peta Conrada oraz Alana Beana, zestaw ALSEP, podstawę lądownika Intrepid oraz sonde Surveyor 3 :)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jak widać sonda ma się świetnie ;)

Użytkownik Gustlik edytował ten post 04.09.2009 - 16:27

  • 0

#42

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dnia 19 listopada 1969 roku, lądownik Intrepid ląduje zaledwie 180 metrów od „Surveyora” i jak się potem okazało - tylko 6 metrów od brzegu krateru, w którym sonda się znajduje.

Dołączona grafika


Jedno z archiwalnych zdjęć prezentuje pogrążony częściowo w cieniu krater Surveyor, widać także samą sondę Surveyor 3 (głównie panele baterii słonecznych).

Dołączona grafika


Jedną z ciekawostek jest, że zaraz po wylądowaniu sondy Surveyor 3 dnia 20 kwietnia 1967, pierwsze informacje wskazywały, że wykonał on aż trzy podejścia do lądowania, zanim ostatecznie osiadł na powierzchni. Taka sytuacja przypominała nieco leniwie odbijającą się piłkę, a spowodowana była niewłaściwym zadziałaniem procedury wyłączenia silnika hamującego oraz kiepskim miejscem lądowania - pochyły, wschodni stok płytkiego, okrągłego krateru o średnicy blisko 200 m. który później otrzymał właśnie nazwe Surveyor. Na podstawie pierwszych zdjęć stwierdzono, że sonda dotknęła powierzchni, odbiła się od niej na wysokość 10 m, dotknęła jej po raz drugi 8 metrów dalej, ponownie się odbiła (na 3,3 m), przeleciała 2,4 metra i ostatecznie osiadła wykonując jeszcze poślizg. Surveyor 3 miał sporo szczęścia że nie przekoziołkował. Niespokojne lądowanie potwierdzili selenonauci, podchodząc do niego i fotografując jego podstawę.

Dołączona grafika


Użytkownik Gustlik edytował ten post 04.09.2009 - 17:50

  • 3

#43

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Apollo 11 - Drugie spojrzenie


Dołączona grafika


Dołączona grafika


Tym razem Słońce oświetlało powierzchnie 28 stopni nad horyzontem, co sprawiło że możemy zaobserwować mniejsze cienie i wydobywające się subtelne różnice jasności na powierzchni. Wygląd "Bazy Spokoju" zmienił się diametralnie.

Dołączona grafika


Obraz ukazuje nam wydeptaną ścieżkę do kamery TV, a może nawet jej podstawe (strzałka). Możemy zidentyfikować Early Apollo Science Experiments Package (EASEP), blask urządzenia Lunar Ranging Retro Reflector (LRRR) oraz Passive Seismic Experiment (PSE). Widzimy także, ślady marszu Neila Armstrong'a w kierunku krateru Little West (33 m średnicy).

Dołączona grafika


Źródło:
http://wms.lroc.asu....iew/M104362199R

Surveyor 1


Dołączona grafika


Surveyor 1 był pierwszym z serii siedmiu amerykańskich misji na Księżyc, które poprzedziły wyprawy Apollo. Pięć z siedmiu misji się udało. Misja Surveyor`a 1 rozpoczęła się w dniu 30 maja 1966 a sonda wylądowała 2 czerwca 1966. Celem misji było miękkie lądowanie na Księżycu i zebranie informacji na temat Księżycowego regolitu.

Dołączona grafika

Sonda była prowadzona przez system kamer telewizyjnych (późniejsze misje zostały udoskonalone o dodatkowe instrumenty). Próbnik wylądował na stosunkowo gładkiej powierzchni Oceanus Procellarum (Ocean Burz), które jest również jednym z obszarów określonych w Project Constellation, jako priorytetowy cel dla przyszłych załogowych misji Księżycowych.

Zdjęcie z 1966 roku.


Dołączona grafika


Surveyor 1 zebrał ponad 11.000 zdjęć i funkcjonował aż do 7 stycznia 1967. Co najważniejsze wykazał, że powierzchnia Księżyca była wystarczająco silna, aby utrzymać lądowanie "pojazdu kosmicznego" czy człowieka.

Źródło:
http://wms.lroc.asu....iew/M102443995L

Podskakujące i turlające sie głazy


Dołączona grafika


Krater TSIOLKOVSKY


Zdjęcie Apollo 15


Dołączona grafika

Kolejnym celem kamery NAC satelity LRO jest wnętrze krateru CIOŁKOWSKI (TSIOLKOVSKY),a właściwie fragment wypiętrzonego w jego centrum masywu górskiego. Ten wyjątkowy pod względem geologicznym krater o średnicy 180km, znajduje się po niewidocznej z Ziemi stronie księżycowego globu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Charakterystyczne dla tego rodzaju tworów są skupiska olbrzymich głazów oraz liczne "rolling stones" na zboczach góry.

Dołączona grafika


Dołączona grafika


http://wms.lroc.asu....iew/M103668324R
http://astro-forum.org

Po ukołowaniu orbity roboczej 50km, najnowsze informacje z centrali LROC potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi na temat fazy roboczej misji. Aktualnie, ekipa misji odbiera dzienną dawkę danych o pojemności 40-45 gigabajtów, co między innymi przekłada się na 200-250 obrazów z kamer WAC plus 300-350 obrazów z kamer NAC! Łącznie w ciągu doby napływa tam ok. 600 obrazów powierzchni Księżyca.

Użytkownik Gustlik edytował ten post 20.10.2009 - 19:56

  • 3

#44

SolarWarden.
  • Postów: 259
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skończ z bajkami i poznaj fakty. Nie da się w tajemnicy wysłać ludzi na Księżyc.

LRO będzie fotografował tysiące miejsc na Księżycu, których położenie jest określone na dokładnej mapie. Nawet Ty sam możesz zaproponować cel dla kamer tej sondy, o ile zostanie zaakceptowany. :mrgreen: Zajrzyj na stronę w linku:

http://target.lroc.a.../lroc_page.html


Ciekawa sprawa. Przydało by się by powtórzyć zdjęcie nr AS15-P-9625 w HQ, gdyż owy obszar (a szczególnie centralna jego część) jest dość kontrowersyjny.

Próbowałem dodać owy obszar do zbadania, ale nie mogłem dokładnie odszukać tej lokalizacji. To znaczy same współrzędne znalazłem, ale jakoś mi to idealnie nie pasowało z tym ze zdjęcia. Może ktoś jest w te klocki lepszy i da rade dodać? :-)
  • 0

#45

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawa sprawa. Przydało by się by powtórzyć zdjęcie nr AS15-P-9625 w HQ, gdyż owy obszar (a szczególnie centralna jego część) jest dość kontrowersyjny.

Próbowałem dodać owy obszar do zbadania, ale nie mogłem dokładnie odszukać tej lokalizacji. To znaczy same współrzędne znalazłem, ale jakoś mi to idealnie nie pasowało z tym ze zdjęcia. Może ktoś jest w te klocki lepszy i da rade dodać? :-)

Tu masz linka GoogleMaps do tego centralnego obszaru z AS15-P-9625: LINK.
Orientacja dłuższego boku zdjęcia: SW-NE.

Z tego co widziałem, obszar jest już dodany.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych