Skocz do zawartości


Zdjęcie

USA - IRAK cała prawda


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
478 odpowiedzi w tym temacie

#466

golibroda.
 • Postów: 430
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Wojny przyczyna kryzysu ekonomicznego"

Edit Pit:
3.14 Nie nadużywaj emotikonów, kolorów, wielkich liter, pogrubień i innych dekoracji tekstu.
Pierwsze upomnienie

 • 0

#467

adiridas.
 • Postów: 21
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z posty pana @radosława sporo rzeczy można zobaczyć obejrzeć w filmie/serialu Generation.Kill np. obrona pustych ze sprzętu szpitali w Bagdadzie ,sprzeczne/bez sensu rozkazy czy specjalne bombardowanie przez dowództwo wiosek(zwalanie winny na żołnierzy) czy pojedyncze zabójstwa na cywilach . Serial powstał na podstawie książki napisanej na faktach . Polecam :)
 • 0

#468

mortyr.
 • Postów: 1171
 • Tematów: 46
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kolejny miks zdumiewających ataków snajperskich na wojska amerykańskie i sojuszników w Iraku :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Hasło do pliku:
HjKj#ffnvkzdf56g

Link do pliku :
455.2 MB
http://www.uafile.org/127672

(wyjaśniam jak pobrać plik: klikamy na link, po otwarciu strony na środku jest aktywny zegar odliczający 8 sekund. Potem klikamy na ten sam wyróżniony przycisk z napisem na środku strony. Zaczyna się pobieranie.)
 • 0

#469

mortyr.
 • Postów: 1171
 • Tematów: 46
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Cztery ofiary zderzenia śmigłowców

Czterech żołnierzy zginęło w wyniku zderzenia się dwóch śmigłowców wojskowych USA w Iraku - poinformowały źródła wojskowe Stanów Zjednoczonych.
Jak poinformował major Jose Lopez do zdarzenia doszło niedługo po godzinie drugiej w nocy w poniedziałek. Ofiary to żołnierze koalicji.

- Przyczyny wypadku nie są na razie znane. W sprawie trwa śledztwo - powiedział Lopez.

źródło:
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html

A teraz film z ataku na te dwa śmigłowce od sufickiej organizacji Jaish al Naqshbandiyah- z tego co możemy zobaczyć, zdaje się, że jednak je zestrzelono wbrew opinii Pentagonu:

Link do filmu 50mb:
http://stashbox.org/v/380835/350.rmvb

(wyjaśniam jak pobrać plik: klikamy na link, po otwarciu strony jest tam napis: File Information, a pod spodem Filename 350.rmvb - klikamy na ten napis "350.rmvb" i zaczyna się pobieranie pliku)
 • 0

#470

mortyr.
 • Postów: 1171
 • Tematów: 46
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Płoną amerykańskie flagi w Iraku
SZÓSTA ROCZNICA INWAZJI


Płonące amerykańskie flagi i demonstranci skandujący "Nie dla okupacji!" - tak zwolennicy radykalnego szyickiego duchownego Muktady as-Sadra obchodzili w Bagdadzie szóstą rocznice inwazji na Irak.

W Bagdadzie współpracownik Sadra, szejk Haidar al-Dżabiri, wzywał do udziału w marszu 9 kwietnia. Na ten dzień przypada szósta rocznica przejęcia kontroli nad Bagdadem przez wojska USA. - Dzisiaj pochylamy się nad okrutną okupacją Iraku, a 9 kwietnia będziemy apelować o wyzwolenie - mówił Dżabiri wiernym zgromadzonym na modły w szyickiej dzielnicy Bagdadu, Mieście Sadra.

- Muktada wzywa was do wielomilionowego udziału w marszu - podkreślił.

Nie dla okupacji!

Odpowiedź zgromadzonych była entuzjastyczna. W górę poszybował transparent z napisem: "Iracki rządzie, kiedy będziesz godny zaufania i uwolnisz naszych uwięzionych synów?".
Rozlegały się też okrzyki: "Nie, nie dla okupacji. Tak, tak dla wyzwolenia. Tak dla Iraku". Demonstrujący podpalili też dwie amerykańskie flag.

Tysiące sadrystów wyszły na ulice w pięciu innych miastach: Basrze, Kucie, Diwanii, Amarze i Nasirii. Protestujący domagali się uwolnienia swoich towarzyszy przetrzymywanych w irackich i prowadzonych przez Amerykanów więzieniach.

Sześć lat w Iraku

Inwazja na Irak rozpoczęła się 20 marca 2003 roku. Po trzech tygodniach walk wojska koalicyjne przejęły kontrolę nad większością irackich terytoriów.

Pod koniec lutego amerykański prezydent Barack Obama zadecydował, że większość amerykańskich wojsk opuści Irak do sierpnia 2010 roku. Na miejscu pozostanie 35-50 tys. wojskowych USA.

źródło:
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html
 • 0

#471

mortyr.
 • Postów: 1171
 • Tematów: 46
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Sąd wojskowy za strzały w tył głowy
AMERYKAŃSKI SIERŻANT ODPOWIADA ZA ZABÓJSTWO IRAKIJCZYKÓW


Złapanych Irakijczyków związał, zasłonił im oczy, a potem zabił strzałami w tył głowy. Ciała wrzucił do kanału. Przed amerykańskim sądem wojskowym w niemieckiej miejscowości Vilseck stanął 40-letni starszy sierżant armii Stanów Zjednoczonych John Hatley.

Do zabójstwa czterech Irakijczyków doszło w Bagdadzie w kwietniu 2007 roku. Zostali oni złapani po ataku na amerykański patrol, w którym zginęło dwóch żołnierzy USA.

Wcześniej przesłuchano ich w amerykańskiej bazie w Bagdadzie, lecz nie było
wystarczających dowodów na ich udział w ataku na amerykańskich żołnierzy. Mimo to składający się z siedmiu żołnierzy nocny patrol zabrał ich poza bazę i w odwecie dokonał egzekucji.

Skazani na długoletnie więzienia

W morderstwo zamieszanych było łącznie siedmiu żołnierzy.

Dwóch dostało kary długoletniego więzienia. Sierżant Joseph P. Mayo został skazany na 35 lat więzienia, a sierżant Michael Leahy, inny bezpośredni sprawca zamordowania Irakijczyków, został w lutym skazany na karę dożywotniego więzienia.

Dwóch, stojących na czatach, skazano na kary po kilka miesięcy więzienia. Dwóch uniewinniono.

źródło:
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html
 • 0

#472

mortyr.
 • Postów: 1171
 • Tematów: 46
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tak makabryczne, że aż tajne
ZDJĘCIA Z IRACKICH WIĘZIEŃ


- Już sama próba opisania tych zdjęć napawa grozą. To tortury, gwałty i inne nieprzystojne akty - oświadczył emerytowany generał, który widział zdjęcia z osławionego więzienia Abu Ghraib. Do tej pory nikt nie wiedział, że w śledztwie wypłynęły tak makabryczne dowody. Dlatego część raportu o tym, co się działo za murami więzienia utajniono.

Dochodzenie przeprowadzone w 2004 roku w sprawie traktowania Irakijczyków w osławionym więzieniu Abu Ghraib pod Bagdadem, ujawniło tak drastyczne wydarzenia, że zadecydowano o utajnieniu części raportu, obejmującego ponad dwa tysiące zdjęć - pisze w czwartek londyński dziennik "Daily Telegraph". Sama treść raportu została odtajniona.

Generał: publikacja uderzy w autorytet USA

W wywiadzie dla "Daily Telegraph" odpowiedzialny za śledztwo w sprawie Abu Ghraib emerytowany obecnie amerykański generał Antonio Taguba powiedział, iż całkowicie zgadza się z decyzją prezydenta Baracka Obamy w sprawie zablokowania publikacji zdjęć, mających jego zdaniem skrajnie makabryczny charakter.

Dodał, iż publikacja zdjęć byłaby "bezcelowa", tym bardziej, że jedynym skutkiem takiego kroku byłoby obniżenie autorytetu sił USA w sytuacji, gdy podejmowane są działania na rzecz stabilizacji sytuacji w Iraku.

Obama zapowiadał ujawnienie całego raportu w kwietniu, ale po zapoznaniu się z zawartym w nim materiałem zdjęciowym, zmienił zdanie. Według londyńskiego dziennika, prezydent USA zapewnił jednak, iż osoby przedstawione na zdjęciach zostały zidentyfikowane i podjęto wobec nich "odpowiednie działania".

„Daily Telegraph” – to dowody makabrycznych gwałtów

Jak pisze "Daily Telegraph", na zdjęciach pokazano o wiele drastyczniejsze sceny niż wyobrażano sobie do tej pory.

Dokumentacja obejmuje ponad 400 przypadków naruszeń praw więźniów w Abu Ghraib i w sześciu innych więzieniach w Iraku. na zdjęciach są m.in. sceny niewyobrażalnie brutalnego zgwałcenia irackiej więźniarki przez amerykańskiego żołnierza, czy dokonanego przez tłumacza (Amerykanina egipskiego pochodzenia) gwałtu na młodym chłopcu irackim. Akt ten udokumentowała na zdjęciach obecna w celi amerykańska strażniczka.

Gwałtów w Abu Ghraib - kobiet i mężczyzn - dokonywano ze szczególnym okrucieństwem m.in. za pomocą pałek policyjnych, metalowych tulei czy drutu - pisze "Daily Telegraph".

źródłach:
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html
 • 0

#473

thewake.
 • Postów: 218
 • Tematów: 10
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

serce mi peka widzac tych ludzi torturowanych przez potwory :(((((


http://www.antiwar.c...?articleid=2444
 • 0

#474

mortyr.
 • Postów: 1171
 • Tematów: 46
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zginął w brytyjskim areszcie, miał na ciele 93 rany
DRASTYCZNY FILM ZE "ZMIĘKCZANIA" WIĘŹNIÓWKaptur na głowę, rozkaz długotrwałego stania w niewygodnych pozycjach i nieustające wrzaski strażnika - tak Brytyjczycy traktowali w Basrze irackich więźniów. Drastyczny film obrazujący znęcanie się pokazano podczas otwartego przesłuchania ws. śmierci 26-letniego Irakijczyka.

W poniedziałek rozpoczęło się otwarte śledztwo, mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy i pokazanie, jak traktowano innych Irakijczyków zatrzymanych w tym czasie w Basrze. Pokazano na nim drastyczny film ze "zmiękczania" aresztowanych.

Dochodzenie, oficjalnie rozpoczęte we wrześniu zeszłego roku, prowadzi były sędzia Sądu Najwyższego, sir William Gage, ale rozprawy publiczne rozpoczęły się dopiero w poniedziałek. Do końca 2010 roku sędzia Gage ma przedstawić raport z dochodzenia ministrowi obrony.

36 godzin znęcania się

W październiku 2003 roku Baha Mousa, hotelowy recepcjonista i syn pułkownika irackiej policji, umarł w brytyjskim areszcie w Basrze. W czasie 36-godzinnego pobytu w więzieniu Musie zakładano na głowę kaptur, przez który nic nie widział, nie pozwalano mu spać, pozbawiano jedzenia i picia, wystawiano na działanie mechanicznego hałasu.

Po śmierci na ciele Irakijczyka były 93 rany, miał złamany nos, pęknięte żebra, a jego twarz wyglądała jak po ciężkim pobiciu.

Według adwokata Gerarda Eliasa Irakijczycy przetrzymywani wraz z Musą zeznali, że zmuszano ich do tańca, w którym mieli naśladować krok Michaela Jacksona. Wymagano od nich, by ich jęki bólu układały się w chór. Inny więzień twierdzi, że musiał leżeć głową w dół nad dołem z odchodami i że oddano na niego mocz.

Rok więzienia za zbrodnie wojenne

Widać na nim, jak brytyjski kapral Donald Payne wrzeszczy na więźniów i zmusza ich do stania w niewygodnej pozycji. Część Irakijczyków słania się na nogach, ale uwieczniony na taśmie Brytyjczyk zmusza ich do dalszego wysiłku.

W 2007 roku właśnie Payne został pierwszym żołnierzem ze Zjednoczonego Królestwa, skazanym za zbrodnie wojenne w Iraku. Dostał rok więzienia i karnie zwolniono go ze służby po tym, gdy przyznał się do nieludzkiego traktowania więźniów. Sześciu jego towarzyszy uniewinniono.

To właśnie po szamotaninie z Paynem i szeregowcem Aaronem Cooperem 15 października 2003 roku umarł Mousa. Według różnych wersji Irakijczyk miał umrzeć przez uduszenie albo po uderzeniu głową o podłogę, gdy żołnierze chcieli założyć mu plastikowe kajdanki.

Zakazane techniki


Techniki "zmiękczające" więźniów, takie jak zakładanie kapturów, oddawanie na nich moczu, pozbawianie ich snu i jedzenia, zostały zakazane przez premiera Edwarda Heatha w 1972 roku. Heath zrobił to po śledztwie dotyczącym traktowania niektórych członków IRA w Irlandii Północnej.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony zgodziło się w lipcu 2008 roku wypłacić rodzinie Baha Mousy 2,83 miliona funtów odszkodowania. Wcześniej uznano, że żołnierze złamali zakaz tortur zapisany w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 1950 roku.

źródło:
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html
 • 0

#475

mortyr.
 • Postów: 1171
 • Tematów: 46
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

PRAWDZIWY EXCLUSIVE SPECJALNIE DLA FORUM, PO RAZ PIERWSZY W JĘZYKU POLSKIM NAJNOWSZY WYWIAD Z PRZEDSTAWICIELEM IRACKICH PARTYZANTÓW :

Anti-Imperialist Media


Wywiad z Rzecznikiem
ISLAMSKIEJ ARMII W IRAKU (IAI)
Dr. Ibrahim'em al Shammari

Lipiec 2009Autor Tłumaczenia : Tomasz Łętowski


W imię Boga, Miłosiernego, Litościwego.
Witamy ciebie i dziękujemy za twoje starania i jesteśmy gotowi, aby współpracować z tobą.

Jak postrzegacie przyszłość Iraku, czy iracki ruch oporu będzie w stanie, uwolnić go od U.S.A. i Iranu?

Dobre pytanie; ruch oporu dostrzega, że Irak jest pod dwoma okupacjami: pierwszą Irańską i drugą Amerykańską. Polityczny plan ruchu oporu postanawiał od początku, że Irak powinien zostać uwolniony od wszelkiego rodzaju okupacji, czy to widocznej lub niewidocznej jak Irańska i będziemy kontynuowali naszą pracę. Ruch oporu uzyskał osiągnięcie zapaści przez zmuszanie administracji Stanów Zjednoczonych, by zaadoptowały wycofanie z Iraku i podczas gdy większe siły zbrojne np. Amerykańskie wycofają się, wtedy będziemy również dążyć do końca irańskiej obecności.

Jakie są główne różnice pomiędzy "Polityczną Radą Irackiego Ruchu Oporu” (PCIR - “Political Council of Iraqi Resistance” ) i " Frontem Dżihadu i Przemian” (JCF - “Jihad and Change Front”)? Czy pracujecie wspólnie z nimi?

"Polityczna Rada Irackiego Ruchu Oporu" jest główną konstrukcją irackiego oporu. Została utworzona w 2007 roku, po pięciu latach okupacji. Bracia we " Froncie Jihadu i Przemian",
"Armia Rashideen" i " Brygady Rewolucji1920" byli wśród PCIR i nawet formowali ją, ale w ostatniej chwili postanowili nie uczestniczyć i utworzyć " Front Dżihadu i Przemian" ze względu na swoje własne powody.
Więc ta rada jest głównym frontem dla irackiego ruchu oporu skoro obejmuje każdego i każda grupa ruchu oporu może dołączyć się do niej szczególnie, że 14 punkt oświadczenia, które zadeklarowaliśmy satysfakcjonuje każdego. Pracujemy ze wszystkimi dobrymi ludźmi i nie przestawiliśmy żadnego weta we wspomaganiu jakiegokolwiek wysiłku ruchu oporu.

Istnieje ofensywa dokonywana przez Armię Naqshabandiya, która publikuje kompilację wideo każdego tygodnia. Jakie są wasze relacje z nimi i co myślicie w odniesieniu do Izzat'a al Douri?

Nie mamy żadnych więzi z Izzat'em Al Douri i " Armią Naqshabandiya" która spłaca przymierze wobec niego. Oni pracują w Iraku, tak jak my i dziękujemy za wysiłek każdej grupy.

Jakie są główne problemy i sukcesy waszej armii w ubiegłym roku?

"Islamska Armia w Iraku" działa w stowarzyszonej drodze i szuka symbolizmu. Więc kiedy zagadnienie snajpera (Juba) wzbudzało się w górę , stał się on symbolem ruchu oporu, a teraz skupiamy się na zdolnościach rakiet ze względu na ich konieczność w następnej fazie. Kiedy okupacja USA zdecydowała wycofać się z Iraku, to oznacza zwycięstwo irackiego ruchu oporu i Islamskiej Armii.


Jak ludzie za granicą mogą wspierać Iracki Ruch Oporu, szczególnie w Zachodnim Świecie?

Każdy, kto jest przeciw amerykańskiej okupacji może pomóc przez ujawnianie faktów wewnątrz Iraku. Irak cierpi od dwóch paskudnych okupacji: Amerykańskiej i Irańskiej, jeżeli anty-ludzkie zbrodnie zostały przedstawione ludności z zachodu wtedy jest to duże poparcie dla nas. Również przedstawiając prawdziwą twarz administracji Stanów Zjednoczonych, która narusza wszystkie prawa człowieka i jak irackie kobiety od tego cierpią.
Jest 1 milion ofiar w Iraku i pięć milionów wdów, które szukają ciał swoich mężczyzn w pustkowiach i śmieciach po zabiciu ich przez Szyickie milicje, które są chronione przez okupację USA. Jest pięć milion wdów i sierot szukających jedzenia i opieki. 70% dzieci nie może chodzić do szkoły, gdy Irak przed okupacją skończył z analfabetyzmem długi czas temu. Irak miał najlepsze uniwersytety w arabskim świecie, ale pod okupacją USA 84% tych uniwersytetów zostało splądrowanych. Mieliśmy tuziny autostrad i teraz są bardzo złe drogi. Mieliśmy bardzo dobre szpitale i profesjonalnych doktorów i teraz te szpitale nie są dobrze wyposażone. Sytuacja w Iraku jest tragedią na wszystkich poziomach. Sunnicka ludność jest unicestwiana przez Szyickie milicje, popierane przez USA i Iran. Jeżeli wszystkie te fakty będą prezentowane wtedy to będzie pomocne dla Iraku.

Czy będą nowe publikacje wideo w przyszłości, na przykład "Juba 5”?

Mamy nadzieję, że (Juba 5) będzie opublikowany. Teraz opublikowaliśmy 11-stą oficjalną publikację wideo i damy tobie jej zwiastun filmowy.
Chciałbym podziękować za twoje wysiłki i docenić każdego, kto popiera sprawę ludności w Iraku nawet, jeśli jest to Amerykanin i wiemy, że część amerykańskiej ludności była przeciw okupacji i zagłosowali za Obamą aby wycofać się z Iraku.
Dziękujemy.

Linki do filmu z wywiadem (napisy j.angielski)- High Quality 80 mb:

http://www.archive.o...I-Interview2009

http://ia301521.us.a...terview2009.avi
 • 2

#476

GuardAngel.
 • Postów: 373
 • Tematów: 37
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To co robią amerykanie w Iraku to zwykłe ludobojstwo. Wszedzie gdzie amerykanie prowadza dzialania zbrojne cierpia cywile !!! a gdy organizują sie i przeciwstawiaja jedynie slusznej amerykanskiej demokracji staja sie terrorystami !!!!!
Zdjecia drastyczne !!!!
http://www.antiwar.c...s/perm/ag25.jpg
http://www.antiwar.c...s/perm/ag19.jpg
http://www.antiwar.c...s/perm/ag20.jpg
Polecam też film "Green Zone"

edit AlienGrey
Uwaga!
Fotografie przedstawiają treści dość brutalne.

Dołączona grafika
 • -1

#477

zygix.
 • Postów: 671
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

WikiLeaks o wojnie w IrakuPortal WikiLeaks opublikował blisko 400 tys. dokumentów źródłowych o wojnie w Iraku. Pentagon próbuje dezawuować wynikający z nich obraz popełnianych przez USA i ich koalicjantów zbrodni.

WikiLeaks opublikował 391 832 dokumenty o różnym stopniu tajności. Część z nich mogłaby być oficjalnie odtajniona w ciągu 10 lat od powstania, a niektóre dopiero po 50 latach. Ujawnione dokumenty powstały w latach 2004-2009.

Z dokumentów opublikowanych przez WikiLeaks wynika, że znana Amerykanom liczba ofiar agresji na Irak jest o co najmniej 15 tysięcy większa niż dotąd przyznawali . Pentagon i inne agendy administracji USA zarejestrowały śmierć 109 032 ludzi (według opublikowanych wcześniej Afghan War Diaries, w tym samym czasie w Afganistanie zginęło ok. 20 tys. ludzi), w tym w samym Bagdadzie 45 497.

Dołączona grafika


Analitycy zwracają uwagę na liczne braki w ujawnionej dokumentacji. Nie odnotowują one na przykład żadnych cywilnych ofiar zaciętych walk w Faludży w dwóch okresach 2004. Według Iraq Body Count, między kwietniem a listopadem zginęło tam 1226 - 1362 cywilów.

Wątpliwości budzi też kwalifikowanie ofiar w dokumentach Pentagonu. Śmierć wielu cywilów jest klasyfikowana jako straty bojowe. W najbardziej znanym przypadku z 2007, gdy amerykański śmigłowiec ostrzelał grupę ludzi na ulicach Bagdadu, zabijając m.in. 2 dziennikarzy agencji Reuters, wszystkich zabitych zaklasyfikowano jako enemy.

Wojna w Iraku była szczególnie krwawa dla dziennikarzy. 52 z nich zginęło w czasie walk, kolejnych 89 zostało zamordowanych poza obszarami walk. Większość z nich to Irakijczycy wspomagający korespondentów zagranicznych.

681 cywilów zginęło w wyniku użycia siły przez żołnierzy kierowanej przez USA koalicji na posterunkach kontrolnych. Ponad 2 tysiące zostało rannych (ponad 300 w wyniku rykoszetów strzałów ostrzegawczych). Wśród ofiar byli głusi i psychicznie chorzy, którzy nie reagowali na wezwania żołnierzy. Co najmniej 6-krotnie ostrzelano samochody odwożące do szpitali kobiety w ciąży. Przypadków użycia siły na tych posterunkach zarejestrowano blisko 14 tysięcy.

Dokumenty ujawnione przez WikiLeaks pokazują też obraz zbrodni popełnianych przez irackich stronników Amerykanów – policjantów i żołnierzy. Stosowali oni na dużą skalę tortury, co było tolerowane przez żołnierzy amerykańskich. Dokumenty pokazują około 1300 takich przypadków.

Z dokumentów można się też dowiedzieć więcej o roli prywatnych kontraktorów Pentagonu. Wynika z nich, że najemnicy często otwierali ogień do ludności cywilnej. Dotyczy to w szczególności spółki Blackwater (po wcześniejszym ujawnieniu jej roli w Iraku zmieniła nazwę na XE).

Pentagon nie odniósł się do większości z faktów zawartych w ujawnionych dokumentach. Podobnie jak w przypadku 90 tysięcy tajnych dokumentów dotyczących wojny w Afganistanie, do których wcześniej dotarł WikiLeaks, przedstawiciele DoD zwracają przede wszystkim uwagę na wpływ, jaki mogą one wywrzeć na bezpieczeństwo żołnierzy USA i ich sojuszników.

Reszta tu..

Użytkownik zygix edytował ten post 24.10.2010 - 14:54

 • 0

#478

zygix.
 • Postów: 671
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Czyżby najemnicy byli ponad prawem...?Trochę ''historii'' nt. sławnych najemników z Blackwater(po wcześniejszym ujawnieniu jej roli w Iraku zmieniła nazwę na XE):

,,Blackwater z siedzibą w Północnej Karolinie została założona w 1997 przez Erika Prince, byłego żołnierza US Navy SEAL. Zrobiło się o niej głośno, kiedy 16 września 2007 jej ludzie w misji konwojowej pozbawili omyłkowo życia 17 niewinnych cywilów irackich. Rząd w Bagdadzie zażądał od Amerykanów wycofania ludzi Blackwater z Iraku. Na razie jednak tego nie uczyniono.''

,,Blackwater, nazywana czasami prywatną armią Waszyngtonu, zatrudnia oficjalnie w misjach konwojowych i ochronnych w Iraku około 1000 osób. W USA mówi się jednak, że liczba uzbrojonych najemników pracujących dla różnych instytucji rządowych Stanów Zjednoczonych dochodzi w Iraku 40 tysięcy. ''

,,Rząd iracki zawiesił działalność Blackwater USA po incydencie, w którym – według różnych doniesień – zginęło 8 do 20 ludzi (w tym iracki policjant), a rannych zostało 13-35 Irakijczyków. Uzbrojeni pracownicy przedsiębiorstwa w południe 17 września otworzyli ogień do cywilnych mieszkańców Bagdadu.''

,,Przeprowadzone przez władze irackie śledztwo wykazało, że najemników-ochroniarzy nikt nie prowokował. Poinformował o tym gen. Abdul-Karim Chalaf z irackiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Jego zdaniem pełną odpowiedzialność za incydent ponoszą pracownicy Blackwater PSD (Private Security Detail).''

,,Władze irackie prowadzą dochodzenia jeszcze w sześciu podobnych sprawach. Jedna z nich dotyczy strzelaniny w gmachu telewizji irackiej, gdzie zginęło trzech Irakijczyków. 24 grudnia 2006 ochroniarz z Blackwater USA zastrzelił w niejasnych okolicznościach członka ochrony wiceprezydenta Iraku. Wówczas po raz pierwszy rząd iracki otwarcie protestował przeciwko bezkarności amerykańskich PMC.''
(23-09-2007)


,,Henry Waxman – szef komisji nadzoru i reform rządowych Izby Reprezentantów Kongresu USA, demokrata z Kalifornii, publicznie oskarżył 22 października 2007 w Waszyngtonie słynną korporację Blackwater, kontraktującą byłych zawodowych żołnierzy sił specjalnych z całego świata do ochrony dyplomatów i cywilnego personelu Stanów Zjednoczonych w zapalnych rejonach świata (Irak, Afganistan, Ameryka Łacińska), o oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia świadczeń socjalnych swojemu personelowi.''

,,Zdaniem Waxmana chodzi o miliony dolarów nie wpłacone na fundusz opieki zdrowotnej, ubezpieczenia, ochronę przed bezrobociem i związane z tym należności podatkowe. Dodał on, że Blackwater celowo kamufluje swoje działania przez Kongresem USA i instytucjami kontrolującymi przestrzeganie prawa. ''
(23-10-2007),,Blackwater zakupił EMB 314 Super Tucano w wersji dwumiejscowej (inne oznaczenie A-29B), identycznej z wykorzystywaną przez brazylijskie wojska lotnicze. Samolot przeznaczony jest do misji rozpoznawczych, dozoru, ale również bezpośredniego wsparcia na polu walki, szczególnie w konfliktach asymetrycznych.'

,,Samolot został jednak pozbawiony 2 skrzydłowych wkm FN Herstal M3P kalibru 12,7 mm. Prawdopodobnie po to, by obejść brazylijskie przepisy, zabraniające sprzedaży uzbrojenia dla przedsiębiorstw prywatnych bądź w strefy konfliktów zbrojnych.''

,,Blackwater to ogromne przedsiębiorstwo, zarabiające przede wszystkim na rządowych zleceniach na misje ochrony w Iraku i Afganistanie. Ma ono nie tylko jeden z największych ośrodków treningu taktycznego w USA, ale również samoloty transportowe, śmigłowce (razem prawie 35 egz.), samochody patrolowe własnej konstrukcji (Grizzly), a nawet statek-bazę. Przeciwko spółce prowadzone jest jednak dochodzenie federalne w sprawie zabicia w ubiegłym roku 17 irackich cywilów, a także z powodu oskarżeń o przemyt broni. ''
(03-06-2008),,Amerykański Departament Sprawiedliwości przedstawił zarzuty 6 najemnikom Blackwater, oskarżając ich o zabójstwo i usiłowanie zabójstwa łącznie 34 nieuzbrojonych Irakijczyków. Grożą im kary wieloletniego więzienia.''

,,Pierwsze opisy po masakrze – pochodzące tak od amerykańskich wojskowych, jak i przedstawicieli Blackwater – mówiły o działaniu w samoobronie, choć przyznawano, że odpowiedź była nieadekwatna do sytuacji. Z drugiej jednak strony informowano również, że do ochroniarzy otworzyli ogień iraccy policjanci, którzy chcieli chronić ludność cywilną. Dowody, zebrane przez prokuraturę, przeczą tej tezie.''

,,Świadczą one, że choć najemnicy działali pod wpływem silnego stresu, nikt nie otworzył do nich ognia, ani przed, ani w czasie zdarzenia. Mimo tego ostrzelali przechodniów i pasażerów uciekających przed nimi samochodów, używając karabinu maszynowego M240, karabinków M4 i karabinu wyborowego SR-25. Wykorzystali również granaty ręczne oraz wystrzeliwane z granatnika M203.''

,,Według prokuratury, prowadzone na miejscu śledztwo wykazało, że żadna z zabitych i zranionych osób nie była uzbrojona, nie należała również do ruchu oporu. Ujawniono np., że jeden z granatów wpadł do szkoły dla dziewcząt, zabijając dziecko. Wśród osób, które straciły życie, był również przechodzień, który stał nieruchomo, trzymając ręce nad głową. Otrzymał śmiertelny postrzał w szyję.''

,,W przypadku udowodnienia zarzucanych czynów, najemnicy mogą w praktyce otrzymać kary dożywocia. Za każde zabójstwo w afekcie grozi im do 10 lat więzienia, a za usiłowanie zabójstwa – do 7 lat. Nieuzasadnione użycie broni zagrożone jest karą 30 lat więzienia. Wyroki są sumowane. ''
(10-12-2008),,5 pracowników Blackwater, oskarżonych o zabójstwo w afekcie 14 nieuzbrojonych Irakijczyków w Bagdadzie, we wrześniu 2007, zostało uniewinnionych. ''

,,Strzelali do bezbronnych przechodniów, używając karabinu maszynowego, granatnika, karabinu snajperskiego i karabinków automatycznych. Zabili 14 osób, w tym dzieci i kobiety. Kolejnych 20 osób zostało rannych.''

,,Ostatecznie wczoraj sąd federalny w Waszyngtonie uniewinnił wszystkich 5 najemników.''
(07-01-2009),,Xe Services LLC, prawny następca Blackwater International, zapłaci 42 mln USD kary za setki przypadków złamania przepisów, dotyczących eksportu broni.''

,,Działalność przedsiębiorstwa była od kilku lat zdecydowanie krytykowana. Ze względu na nieuzasadnione użycie broni czy unikanie podatków, a także przekupstwa i morderstwa.''

,,Ostatnio ujawniono kolejne zarzuty, dotyczące nielegalnego handlu bronią. By uniknąć rozprawy i utrzymać zdolność do występowania o zlecenia rządowe, przedstawiciele Xe Services zdecydowali się zapłacić departamentowi stanu 42 mln USD kary.''

,,Opłata jest zadośćuczynieniem za setki wykroczeń, w tym sprzedaż broni do Afganistanu, nieuprawnione oferowanie usług w południowym Sudanie oraz szkolenie snajperów policji tajwańskiej, bez odpowiedniej zgody rządu USA.''
(23-08-2010),,Do tej pory w Iraku i Afganistanie prowadzi działania 40 tysięcy najemników. Niepełna dokumentacja ukazuje co najmniej 16 przypadków użycia broni przez pracowników Blackwater wobec cywilów między 22 stycznia 2004 a 18 października 2007.'' (24-10-2010)


www.altair.com.pl

Użytkownik zygix edytował ten post 25.10.2010 - 15:54

 • 0

#479

Książe Zła.
 • Postów: 683
 • Tematów: 77
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mój kuzyn, który walczył w Iraku jak wrócił nigdy już nie był taki sam...

Potrafił czasem mówić do mnie "Marek", bo zdawało mu się, że widzi swojego kolegę z wojska, który zginął, bo dostał rykoszetem w głowę...

Nieraz patrzył się przed siebie takim pustym wzrokiem jak jakiś upiór i mówił, jakby sam do siebie takim głosem człowieka zniszczonego przez życie, że rakiety latały mu nad głową, na każdego żołnierza, którego zabił przypadało 6 zabitych cywili itd.

Kiedyś chciał też zabić sąsiada, bo myślał, że dalej jest na wojnie, ale policja powinęła mu broń, zanim to uczynił.

Teraz, po upływie paru lat trochę się uspokoił, ale dalej niesamowity z niego psychol :)
 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych