Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obserwacje planet


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#31

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Spróbuj zobaczyć Saturna, nawet najtańszą chińską tandetą z bazaru, można wyraźnie zobaczyć pasy.

Tego właśnie dojrzeć nie jestem w stanie. Związane z tym mogą być dodatkowe, większe okulary, dlatego pytam.



Zapewne chodzi tu o planetę Jowisz, która jest jaśniejsza i ma większe rozmiary kątowe niż planeta Saturn. Pasy chmur widać na Jowiszu znacznie wyraźniej, natomiast blask Saturna jest bardziej przytłumiony, za to rzuca się w oczy otaczający go okazały pierścień.
W porównaniu do obserwacji Księżyca, który z racji bliskości jest łatwym celem nawet dla posiadacza lornetki, planety wymagają użycia silnych powiększeń a co za tym idzie teleskopu o dużej średnicy. Trzeba wiedzieć, że rozróżniamy refraktory (lunety które maja obiektywy soczewkowe) i refraktory, czyli teleskopy których obiektywem jest lustro wklęsłe. Istnieją też teleskopy o konstrukcji mieszanej z dodatkowym korektorem (tzw. systemy katadioptryczne) o bardzo krótkiej, zwartej budowie.
Teleskopy lustrzane z reguły mają większe średnice, dłuższe ogniskowe i można w nich uzyskać znacznie silniejsze powiększenia. Ważną ich zaletą jest znacząco przystępna cena w porównaniu do refraktorów soczewkowych (lunet) o tej samej średnicy obiektywu.
Obserwacje planet wymagają zdobycia pewnego doświadczenia i z reguły wydają się być mniej widowiskowe niż obserwacje Księżyca. Początkujący takie obserwacje powinni wykonywać w gronie osób posiadających zarówno doświadczenie jak i odpowiedni sprzęt, wówczas łatwiej im będzie zrozumieć tę tematykę. Oprócz obserwacji wizualnych, można prowadzić obserwacje fotograficzne z użyciem komputera, które pozwalają osiągnąć zadziwiające rezultaty.
  • 0



#32

Viranis.
  • Postów: 90
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zapewne chodzi tu o planetę Jowisz.

Miałem na myśli pierścienie Saturna, lornetką 50x20 (czyli powiększenie 20 krotne) można je dostrzec. Mr.Mojo Risin Jeśli planety są niewyraźne, rozmazane możesz też spróbować przed obserwacjami wychłodzić optykę teleskopu, czyli po prostu trochę wcześniej wynieść go na zewnątrz. Różnice temperatury między wnętrzem teleskopu, a otoczeniem też znacząco pogarszają obraz.
  • 0

#33

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wystudzenie optyki teleskopu do temperatury otoczenia to podstawa udanych obserwacji i zwykle trzeba na to przeznaczyć minimum pół godziny. Zimą to już zupełnie inna bajka, dlatego obserwacje na mrozie pozostawiam prawdziwym zapaleńcom, bo z własnego doświadczenia wiem, jak wiele samozaparcia potrzeba do tego rodzaju hobby. Dla zilustrowania wklejam fotkę sprzed mniej więcej 10 lat, wykonaną podczas obserwacji fotograficznych przy kilkunastostopniowym mrozie poza miastem.

Dołączona grafika
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych