Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obserwacje planet


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#16

Stolpzioom.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

oczywiscie,przyjrze sie temu obiektowi. Bede rowniez prowadzil zapiski w zeszycie.
  • 0

#17

Mariner.
  • Postów: 79
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

na 100% Jowisz o tej porze roku nie ma tak jasnych gwiazd w tamtym miejscu a inne planety zakonczyly swoj okres i beda pewnie na zime widoczne.
  • 0

#18

IO.
  • Postów: 256
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Też wydaje mi się, że chodzi ci o Jowisza. Sam go przedwczoraj oglądałem, powinien być po prawej stronie od księżyca (teraz już w dość znacznej odległości).
  • 0

#19

spychi.
  • Postów: 39
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jest to Jowisz, który pojawia się od godziny 22:25
Można jeszcze zaobserwować Saturna oraz Merkurego patrząc na zachód, innych planet gołym okiem nie zobaczysz

a tak na marginesie to mój pierwszy post, odwiedzam to forum od jakiegoś czasu no ale pomyślałem o założeniu konta
  • 0

#20

Taco.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

innych planet gołym okiem nie zobaczysz


wyjedz z 30 km za miasto to sie zdziwisz :))

Jasny obiekt na poludniu to Jowisz (jasniejsze sa kolejno-Wenus->Slonce, nie wliczajac Ksieżyca)

Przez dobra lornetke jak na niego spojrzysz zobaczysz dodatkowo 4 Ksieżyce - Io,Europe,Callisto i Ganymede.

Do lokalizowania obiektów na niebie polecam wszystkim Program Stellarium bądź też Cartes'du'Ciel, ustawiacie tylko swoją pozycję i voila, macie calutkie niebo :)
  • 0

#21

spychi.
  • Postów: 39
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Posiadam Stellarium oraz teleskop więc mogę powiedzieć, że trochę się na tym znam i obiekty planetarne powyżej 4 mag nie są widoczne gołym okiem, a wenus bankowo nie zobaczysz gołym okiem bo zaraz obok masz słońce, a lornetką nawet bez filtra słonecznego nie ma co patrzeć bo ci z oka się zrobi jajko na twardo
  • 0

#22

IO.
  • Postów: 256
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Gołym okiem, przy dobrym wzroku i warunkach można nawet i 6 mag zobaczyć. A Wenus można oglądać przez krótki czas rano lub wieczorem, dlatego nazywa się ją Gwiazdą Zaranną/Wieczorną.
  • 0

#23

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najjaśniejsze gwiazdy i planety są dostrzegalne w dzień przy bezchmurnej pogodzie i czystym, wyżowym niebie. Trzeba jedynie mieć silną lornetę lub teleskop i wiedzieć, gdzie ich szukać.
  • 0



#24

spychi.
  • Postów: 39
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Najjaśniejsze gwiazdy i planety są dostrzegalne w dzień przy bezchmurnej pogodzie i czystym, wyżowym niebie. Trzeba jedynie mieć silną lornetę lub teleskop i wiedzieć, gdzie ich szukać.

pewnie, że je widać... tylko my rozmawiamy o obiektach planetarnych widzialnych gołym okiem
  • 0

#25

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oczywiście, dlatego moja wypowiedź odnosi się do wypowiedzi mojego poprzednika o Wenus, którą niejednokrotnie widziałem gołym okiem za dnia.
  • 0



#26

Mariner.
  • Postów: 79
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Za dnia oglądałem Wenus było widać gołym okiem choć nie powiem bo długo szukałem.
Widziałem także Marsa ale to jużorientacyjną pozycje obierałem i kierowałem teleskop i po jakiś 30 minutach sie udało.

Musze przyznać że planety przez teleskop ładniej w dzień widać bo nie ma takiego kontrastu z czarnym niebem choć przez teleskop nawet dzienne jest prawie czarne.
  • 0

#27

Viranis.
  • Postów: 90
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Musze przyznać że planety przez teleskop ładniej w dzień widać bo nie ma takiego kontrastu z czarnym niebem choć przez teleskop nawet dzienne jest prawie czarne.

Masz zbyt światłoczuły teleskop, spróbuj zastosować jakiś filtr planetarny. ;)
  • 0

#28

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Takie pytanie z trochę innej beczki: Mam teleskop. Taki lichy, mały na stojaku, trzy małe soczewki oraz trzy takie większe okulary (?), które nie wiadomo do czego służą. Chytrze podejrzewam, że do większego zbliżenia, jednak nie wiem jak z nich korzystać (tzn. wiem jak zamontować, tylko nie daje do żadnego efektu zadowalającego). Ze zwykłymi soczewkami mogę sobie oglądać Księżyc (z najlepszej z małych soczewek, nawet bardzo wygodnie i przy sporym przybliżeniu), jednak wygodna obserwacja Wenus, Marsa, Jowisza jest bardzo niezadowalająca - każda z tych planet jest niewyraźną, małą kulą (+ przy Jowiszu cztery księżyce, jako świetlne kropki).

I WANT MOAR. ;)
  • 0



#29

Viranis.
  • Postów: 90
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I prawdopodobniej więcej tym teleskopem nie zobaczysz, praw fizyki nie da się oszukać, powiększenie nie może być większe niż 2-krotna średnica lustra/soczewki (w zależności od typu teleskopu). Podejrzewam, że masz mały teleskop (bez skojarzeń proszę) więc nie uzyskasz powiększenia większego niż 150x, a w takim planety prezentują się jako małe kulki. Spróbuj zobaczyć Saturna, nawet najtańszą chińską tandetą z bazaru, można wyraźnie zobaczyć pasy. Dużo też zależy od seeingu (przejrzystość atmosfery, ruch powietrza), możesz sprawdzić jaki jest w twojej okolicy na wielu stronach. Nie obserwuj też przez otwarte (a tym bardziej zamknięte ;) ) okno, różnice temperatury powietrza powodują znaczne pogorszenie obrazu.
  • 0

#30

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Spróbuj zobaczyć Saturna, nawet najtańszą chińską tandetą z bazaru, można wyraźnie zobaczyć pasy.

Tego właśnie dojrzeć nie jestem w stanie. Związane z tym mogą być dodatkowe, większe okulary, dlatego pytam.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych