Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bierzmowanie i jego zwyczaje.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#31

Kari.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja też poszłam do bierzmowania pod przymusem (było to jakieś 2 lata temu), ale gorsze jest to, że rodzice zmuszają mnie do chodzenia do kościoła :/
Oni bardzo wierzą w te wszystkie (jak dla mnie) bzdury.. i nie rozumieją, że ja w to nie wierze i nie mam ochoty latać do kościoła co niedziele.. -.-
Najczęściej jest tak, że wychodzę z domu, ale do kościoła nie trafiam, albo idę tam z koleżanką i sobie gadamy :D
Macie może jakieś rady, jak ich przekonać, żeby mnie do tego nie przymuszali? ;)

BTW. Zdarzało się nawet tak, że jak nie poszłam do kościoła to kompa/neta mi zabierali oO
  • 0

#32

Koszmar senny.
  • Postów: 216
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

BTW. Zdarzało się nawet tak, że jak nie poszłam do kościoła to kompa/neta mi zabierali oO


Kari, toż to średniowieczne metody są.

Macie może jakieś rady, jak ich przekonać, żeby mnie do tego nie przymuszali?


Jeśli wierzysz w boga a masz dość KK i tych katolickich (jak dla nas) bzdur to powiedz że skoro bóg jest wszechwiedzący to On wie że ty w niego wierzysz i go szanujesz czcisz kochasz i coś tam jeszcze robisz i nie potrzebuje na to dowodów w stylu tych różnorakich zakazów nakazów KK bo przecież On wie o czym myślisz itd. itp

A jeśli jesteś ateistką to powiedz WW. wersję żeby problemów nie robić albo powiedz że nie wierzysz w boga ale nie masz nic przeciwko wierzącym i tego samego oczekujesz od wierzących ponieważ to się nazywa tolerancja, a ty uważasz rodziców za tolerancyjnych ludzi ale jednak się mylisz i czujesz się zawiedziona czy coś takiego.
  • 0

#33

Kari.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Spróbuję, lecz wątpię żeby pomogło.. Już kiedyś z nimi o tym rozmawiałam, że nie będę chodzić to był spokój przez jakies 2 miesiące.. później znowu to samo :/

Wiem, że średniowieczne metody :P ale moi rodzice niestety tacy są.. Jak dla mnie to oni są fanatykami, bo to nie jest normalna wiara..

A w Boga ja nie wierzę, oni tego nie wiedzą, myślą, że wierze, bo tak mówię żeby mięć spokój :D :P
  • 0

#34

Koszmar senny.
  • Postów: 216
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To zastosuj metodę coś za coś: Rodzice nie każą ci się po kościołach szwędać, ty jakoś się odwdzięczasz.
  • 0

#35

Kari.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To chyba raczej nie przejdzie :P
Oni na prawdę mają obsesję na tym punkcie.. :/
No ale będę dzielnie walczyć :D
  • 0

#36

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ludzie to jest przerażające, czytam kilka ostatnich postów i nie wierze.

Jak ten KK ludziom mózgi wyprał...

No cóż. Przyszłość w naszych rękach. Musimy wytrwać w naszych przekonaniach. Przy odrobinie szczęścia nasze dzieci nie będą miały problemów z bierzmowaniem itd. A KK pójdzie tam gdzie jego miejsce - czyli do diabła :P
  • 0

#37

Kari.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hehe całkowicie się z tobą zgadzam Vaherem :D

Dla mnie jest coraz ciężej żyć w takiej rodzinie, ale cóż rodziny się nie wybiera.. :P Mam tylko nadzieję, że to już długo nie potrwa..

Co do tematu to ja miałam za świadka mojego brata. Ksiądz się trochę czepiał ale go olałam :P
  • 0

#38

Polska.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja na szczęście problemów z rodzicami nie miałem. Powiedzieli mi otwarcie "chcesz to idź, nie chcesz nie idź Twój wybór i Twoje zdanie. pamiętaj tylko o ślubie kościelnym" Jak już pisałem wcześniej nasz ksiądz był taki, że mięliśmy jedną próbę, na żadne msze nie musieliśmy chodzić, a składaliśmy się tylko na krzyżyk i modlitewnik. Jestem osobą nie wierzącą i rodzice to zrozumieli i uszanowali. A do bierzmowania poszedłem nie dlatego, że wszyscy poszli i głupio by to wyglądało. Kiedyś jak bym chciał mieć ślub kościelny, to trzeba mieć bierzmowanie a nie leży mi pójście do bierzmowania w wieku 23-25 lat. Najlepiej otwarcie porozmawiać z rodzicami i im powiedzieć, że się nie chce chodzić na religie czy tam nie chcesz przyjąć bierzmowania. Teraz idę do Technikum i tam nie będę uczęszczał na lekcje religii i będę miał spokój ;)
  • 0

#39

Unbelievable.
  • Postów: 15
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja też w tym roku idę do bierzmowania.Na razie jeszcze nie powiedzialem rodzicom że nie wierzę, ale zamierzam powiedziec po bo... no jakby to powiedziec, nie chcę nikogo tym obrazic ale idę dlatego że po komunii św. dostalem od babki trochę papierków z królami polskimi i liczę że teraz też tak będzie, bo mam możliwośc wyjazdu do Londynu na kilka tygodni i potrzebuję kasy... :D
  • 0

#40

Koszmar senny.
  • Postów: 216
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do tematu to ja miałam za świadka mojego brata. Ksiądz się trochę czepiał ale go olałam :P


Pamiętaj:
1 Ksiądz ma zawsze racje
2 A jeśli nie ma patrz punkt pierwszy

Tak według KK powinny myśleć dzieci i młodzież

A co do ślubu kościelnego: Mi na nim nie zależy więc do bierzmowania nie pójdę, przecież i tak można wziąść ślub jednostronny czy jakoś tak. A jeśli nie będzie się dało to przecież narzeczona jeśli kocha to powinna to zrozumieć i nie robić wielce problemów.

A ślubu cywilnego Katolicy mi nie zabronią! >/
  • 0

#41

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

możesz sobie zrobić ślub humanistyczny skoro masz w d**** kościół, tylko oczywiście jeśli rodzina jest mocno wierząca będziesz nękany i w końcu być może zabity albo związany sznurem i z nożem na gardle weźmiesz kościelny, ludzie biorą kościelny bo myślą że inaczej nie można zrobić wesela, ale przecież można, a przysięgę i tak każdy ma wiadomo gdzie :)
  • 0

#42

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dokładnie. Skoro nie wierzysz, to po kiego uja 'chcesz w przyszłości wziąć ślub kościelny'? TROCHĘ to bez sensu. Prawda jest taka, że większość z Was pójdzie/poszła do bierzmowania, bo nie wypada nie iść. A takie zasłanianie się argumentami typu 'a bo to potem ze ślubem problemy' jest żałosne. Przed ślubem jak już tak bardzo będziesz chciał to pójdziesz do proboszcza czy kogo tam udzielającego tego sakramentu i udzieli Ci go w pięć minut bez ceregieli.
  • 0

#43

Kari.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Prawdę prawicie :D

Ja poszłam do bierzmowania tylko i wyłącznie pod presją rodziny :P
Ślubu kościelnego nie zamierzam brać, zresztą cywilnego też nie ale to już inna bajka :D

No ale jeżeli coś by się w przyszłości zmieniło to zawsze można być bierzmowanym później, a takie branie ślubu kościelnego, bo tak trzeba, albo że ktoś będzie krzywo patrzył to już na prawdę głupota.. bo wtedy według katolików jest się z tą osobą związanym do końca życia, a przecież nie wiemy jaka będzie przyszłość, może nie ułoży się nam tak jak planowaliśmy.. ;)
  • 0

#44

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no za odpowiednia opłata oczywiście to nawet nie ochrzczony, apostata i ekskomunikowany weźmie ślub kościelny :)
osobiście nie mógłbym na siebie patrzeć gdybym zrobił coś takiego, a że przyszła żona jest wierząca to co z tego ? ja nie jestem :crazy:
  • 0

#45

Polska.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skoro nie wierzysz, to po kiego uja 'chcesz w przyszłości wziąć ślub kościelny'? TROCHĘ to bez sensu. Prawda jest taka, że większość z Was pójdzie/poszła do bierzmowania, bo nie wypada nie iść. A takie zasłanianie się argumentami typu 'a bo to potem ze ślubem problemy' jest żałosne. Przed ślubem jak już tak bardzo będziesz chciał to pójdziesz do proboszcza czy kogo tam udzielającego tego sakramentu i udzieli Ci go w pięć minut bez ceregieli.


A jeśli żona by chciała by mieć ślub kościelny? I co jej wtedy powiem? "Jak byłem mały nie przystąpiłem do bierzmowania...musisz zadowolić się cywilnym" ?? A ksiądz ot tak ci bierzmowania nie da. Trzeba czekać na maj czy tam czerwiec i iść do bierzmowania razem z 15 latkami. Mi by raczej było głupio jak bym miał np 25 lat iść z "dziećmi" do bierzmowania...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych