Skocz do zawartości


Zdjęcie

Księżyce Marsa - FOBOS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#46

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ted Molczan, na podstawie danych obserwacyjnych armii amerykańskiej, podejrzewa, że od sondy Fobos-Grunt mogły odłączyć się lub odpaść dwa elementy.

Ted Molczan, kanadyjski obserwator sztucznych satelitów Ziemi, na podstawie ostatnich obserwacji radarowych prowadzonych przez dowództwo sił strategicznych USA, wysnuł wniosek, że od sondy Fobos-Grunt mogły odłączyć się lub odpaść dwa niewielkie fragmenty.

Radar armii USA do śledzenia obiektów kosmicznych zidentyfikował 1 grudnia dwa nowe obiekty, skatalogowane pod numerami 37940 i 37947. Zmiany ich orbit wskazują, że musiały stopniowo odłączać się od ciała macierzystego, najpewniej sondy Fobos-Grunt. Powolne oddalanie się obiektów od siebie wyklucza eksplozję czy rozszczelnienie się jakiegoś zbiornika. Obiekt NORAD 37947 ma już orbitę dużo niższą od sondy, ok. 147x167 kilometrów. W poniedziałek o 07:16 czasu moskiewskiego sonda miała orbitę o wysokości 206,4x298,9 kilometra.

Jak szacuje Ted Molczan, wspomniany fragment oddzielił się od sondy 29 listopada około godziny 16 GMT. Fragment ma około 10 centymetrów długości i może mieć masę około 0,5 kilograma.

Kolejną złą wieścią są obserwacje optyczne statku, które potwierdzają przypuszczenia, że sonda jeszcze do niedawna utrzymywała pozycję na orbicie (obserwacje z 11, 13 i 19 listopada), ale ostatnie pomiary wskazują, że zaczęła rotować lub chaotycznie się obracać. Taki stan rzeczy może oznaczać, że sonda nie włącza się nawet na chwilę, gdyż akumulatory nie zdążą się naładować, i ponowne nawiązanie łączności ze statkiem może już nie być możliwe.


kosmonauta.net (RIA Nowosci)


Rosyjska sonda Fobos-Grunt (na której pokładzie znajdował się polski penetrator geologiczny CHOMIK) została przez Europejską Agencję Kosmiczną spisana na straty. Teraz inżynierowie mają nadzieję, że 13-tonowy, bardzo toksyczny obiekt nie spadnie nam na głowy.

Dla przypomnienia – tuż po starcie sonda utknęła na orbicie, jako że kolejny poziom silników nie wystartował zgodnie z planem. Od tego czasu próbowano z sondą nawiązać kontakt, czego nawet ostatnio udało się dokonać. Nie udało się jednak przejąć nad nią kontroli.

Dlatego ESA uznała misję za straconą i zaprzestała prób nawiązania kontaktu. Rosjanie jednak cały czas będą próbowali przywrócić ją do stanu używalności chociaż w takim stopniu, aby uniknąć niezwykle drogiej katastrofy. Ważąca 13 ton (z czego główną część jej masy stanowi silnie toksyczne paliwo) może spaść na Ziemię wśród efektownych wybuchów. Co gorsza – może ona poważnie skazić teren, na którym się rozbije.

Mają też oni nadzieję, że pojazd, który wymknął się spod kontroli nie uszkodzi na orbicie żadnego satelity.

Fobos-Grunt ma spaść na Ziemię na początku stycznia 2012 roku.


geekweek
  • 0

#47

Kutasiewicz.
  • Postów: 46
  • Tematów: 1
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

12.07.1988 - Fobos-2 (1F nr 102) – 29.01.1989 sonda weszła na orbitę wokół Marsa. 27.03.1989 łączność z sondą została utracona. Lądowania na Fobosie nie zrealizowano.

A teraz Fobos-Grunt też szlak trafił, Fobos jest sexy, lecz nie dla Rosjan z tego wynika, że dwie wojny między-planetarne przegrali właśnie Rosjanie....
  • 0

#48

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Animacja ruchu obrotowego Fobosa wykonana na podstawie zdjęć z sondy ESA Mars-Express.

http://apod.nasa.gov...d/astropix.html

Źródło: http://spaceinvideos...3/12/Phobos_360
  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych