Skocz do zawartości


Zdjęcie

Książki - chcialbym zaczac czytac!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cumulonimbus.
  • Postów: 240
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

WItam, mam zamiar wziac sie za czytanie ksiazek, ale szukam pozycji pelnych honoru, walki, odwagi (cos na wzor filmu ostatni samuraj i innych) w ktorych byloby troche humoru, choc nie musi.
Chcialbym tez zaczac czytac Pratchetta, ale nie wiem co wybrac, licze na wasza pomoc i moze male recenzje polecanych ksiazek, z gory dziekuje za wasz czas!

Użytkownik omgwtf edytował ten post 02.03.2008 - 21:48


#2

Metal Soldier.
  • Postów: 110
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pełnych honoru, walki i odwagi? Cóż, sprawa jest ciężka, żeby takie dzieło znaleźć wśród naprawdę dobrych książek, bo takie dobre książki opisują świat prawdziwy, takim jakim jest, czyli pełnym nieczystości i zła we wszelkiej postaci. Dzieła, które moralizują, są wśród wybitnych krytyków mało cenione.

Ale mam dla ciebie jednak pewną nadzieję:
Nie jest to do końca powieść, a raczej przesłanka o wszystkich cechach, o których mówiłeś. Przeczytaj sobie "Hagakure" w polskim wydaniu. Jest to samurajski kodeks bushido, w którym są przytoczone różne ciekawe sytuacje z życia wielu wspaniałych wojowników.

#3

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Polecam Ci książki Lian Hearn "Opowieści Rodu Otori" Na razie wyszły 4 części. Honor, walka i odwaga - wszystko to tam jest :)
No i jeżeli jeszcze nie czytałeś "Wiedźmina" Sapkowskiego to czas nadrobić zaległości :D

#4

Quiz.
  • Postów: 40
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak chcesz honoru i walki to:


George RR Martin i cykl "Pieśń Lodu i Ognia"

ABSOLUTNIE I NIEZAPRZECZALNIE NAJLEPSZA SERIA FANTASY W ZNANYM WSZECHŚWIECIE!!!

Kto nie czytał ten lajfus ;)

#5

Fanatyk.
  • Postów: 131
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja i tak polecam Ci trylogię "Władcy Pierścieni". Honor, odwaga są, a i trochę fantazji nie zaszkodzi :)

#6

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jeżeli naprawdę zaczynasz to poprę Aylinn i też doradzę Ci Wiedźmina - najpierw opowiadania, później sagę. Ale, mimo, że tam faktycznie mamy do czynienia z walką, odwagą i (czasami) honorem, nie jest to książka, na którą udzielę Ci pełnej gwarancji. Dlatego, że możesz być zwolennikiem patosu, który nie występuje w ogóle u Sapkowskiego. Tam świat jest bardzo brudny, język niecenzuralny. Do tego nie ma w tej książce bohaterów dobrych czy złych - są tylko różne odcienie szarości, co nie każdemu może się podobać. Ale jeśli Ci to nie przeszkadza, to zdecydowanie Ci się spodoba.
W przeciwnym przypadku Władca Pierścieni, a później inne, już trudniejsze w odbiorze dzieła Tolkiena (Dzieci Hurina, Silmarillion, Niedokończone Opowieści).
Wymienione wyżej tytuły to tylko całkowita podstawa, którą powinien znać każdy.

Z lektur nieobowiązkowych polecam literaturę średniowieczną: sagi islandzkie (najlepsza moim zdaniem Saga o Njalu), Opowieści Okrągłego Stołu, Beowulfa (chyba nie ma polskiego tłumaczenia - wersję angielską opracował sam Tolkien), Kronika Polska Galla Anonima (wbrew pozorom ma więcej wspólnego z eposem rycerskim niż zwykłą kroniką).
I jeszcze możesz przeczytać Sun Tsu "Sztuka wojny". Może to niekoniecznie to, o co pytałeś, ale warto poznać.

Narazie nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Jeśli coś sobie jeszcze przypomnę to dopiszę.

#7

Retired.
  • Postów: 312
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Powiem tyle- W wiedźminie honoru niewiele, bo zwykle jest on albo udawany, albo nieopłacalny. Jedynym osobnikiem jako-tako honorowym jest sam Geralt. A Silmarillion jest dziełem NAPRAWDĘ trudnym, co może zniechęcić.

Z Pratchetta polecałbym, może Piramidy, do tego Zbrojnych.
Taak, spodoba ci się postać Marchewy w tytule "Zbrojni"

#8

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Beowulfa (chyba nie ma polskiego tłumaczenia - wersję angielską opracował sam Tolkien)


Beowulfa czytałam na studiach po staro angielsku, ale już przełożonego na angielski, z któregoś tam wieku (ale to nie była wersja Tolkiena). Kurde jaka masakra. Sam epos świetny i ciekawy, ale przydałoby się polskie tłumaczenie albo przynajmniej uwspółcześniony angielski bo po tej męce stwierdziłam, że przez całe moje życie się chyba angielskiego nie nauczyłam :D Dobrze, że nie kazała nam czytać w oryginale.

Z Pratchetta mogę ci z czystym sumienie polecić "Eryka" (Bagaż rządzi), "Kosiarz" bo jest cała o Śmierci, a to moja ulubiona postać w Świecie Dysku :D "Maskarada" i nie ze Świata Dysku "Dobry Omen" napisany razem z Neilem Gaimanem :) .

#9

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

hmm to ja poleciłbym ci coś innego
mianowicie "Winnetou" Karola Maya
Jest tam naprawdę spora dawka honoru, walki i odwagi. Opowiada o przygodach Old Shatterhanda i jego brata krwi Winnetou, wodza Apaczów. Czytając tę książkę pierwszy raz nie mogłem się od niej oderwać.



#10

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jeśli Pratchetta chcesz to ja polecam Kosiarza, Morta (tam najwięcej Śmierci jest, a Śmierć wymiata) :D oraz Straż! Straż!, Na glinianych nogach, które są o nocnej straży i są genialne. ;) Ogólnie Pratchetta co nie weźmiesz to się uśmiejesz. :)

#11

Company.
  • Postów: 20
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o walkę, honor i odwagę to nie ma lepszeych pozycji niż książki kibicowskie:). Polecam...
"Men in black" - Książkę o chuliganach Man United, spisaną przez jednego z ich liderów O'Neilla, wspomaganego opisami gościa o wielce wymownej ksywie "One-Punch" Doyle'a.
"Congratulations, you just have met the ICF" - Historia najlepszej a przynajmniej najbardziej legendarnej ekipy chuligańskiej w historii futbolu.
"Naughty Forty" - utrzymana nieco w innej konwencji opowieść o 40-tu chuliganach Stoke City, książka, która zbiera najlepsze recenzje na Amazon.com
I jest tych książek setki... Niestety wszystkie po angielsku ;)

#12

MaWro.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z pratchetta polecam Zbrojnych oraz Mort.

#13

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Seria James'a Fenimore Coopera - jeżeli nie znuży Cię (o co nietrudno) to poczytasz sobie i o honorze i o walce.



#14

Scroll Lock.
  • Postów: 191
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ludzie, a gdzie podstawy. Całkiem, już o Sienkiewiczu zapomnieliście?? :/
"Ogniem i mieczem"
"Potop"
"Pan Wołodyjowski" :)

#15

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Seria Warcraft - pochłaniające.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych