Skocz do zawartości


Biblia zakazaną księgą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#16

Malin.
  • Postów: 73
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

skoro tak to powinnas juz dawno zauwazyc ze Kosciol ze wspolnoty w instytucje zmienil sie juzd bardzo dawno temu


Wcale sie nie zmienil Kosciol zawsze byl Kosciolem, jeszcze raz powtarzam nie utozsamiac z instytucja lub budynkami to nie o to chodzi. Kosciol to wspolnota ludzi majaca jedna wiare, i mnie to osobiscie daje wielka sile. Nie trzeba byc koniecznie w kosciele jako budynku, nie trzeba koniecznie zgadzac sie z ksiezmi, czy ich usprawiedliwiac, aby do tego Kosciola nalezec i sie z nim identyfikowac. A co do Jezusa, to on czesto przebywal w swiatyniach, jak chocby wtedy gdy mial 12 lat i nauczal w swiatyni...
  • 0

#17

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może i Malin masz rację względem tego co to, czym jest Kościół, ale pewnych stereotypów nt. owy tak łatwo się nie wyeliminuje, to taki naleciały przez setki lat kurz ...
  • 0

#18

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kościół, w któym służbę czynią kapłani jak i świeccy.

Mogę się mylić, ale nie przypominam sobie, abym gdziekolwiek czytał o następcach Piotra.
  • 0



#19

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

"Jezus Chrystus wybrał dwunastu najbliższych
swoich współpracowników – apostołów, którym zle-
cił dzieło przekształcania świata w królestwo Boże.
Dlatego też nakazał im głosić Ewangelię wszelkiemu
stworzeniu (por. Mt 28,18-20), sprawować Euchary-
stię na Jego pamiątkę (por. Łk 22,19) oraz odpuszczać
grzechy (por. J 20,22-23)."

Sorki za cytat, ale tak mi łatwiej.
  • 0

#20

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

...a jest jakiś fragment mówiący o tym, kto ma sprawować Eucharystię itp ?
  • 0



#21 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Muhad, ponieważ to jest już i tak trochę OT, to podsumuję krótko.

Wierni są Kościołem. Chrystus był Synem Bożym i ustanowił Kościół. Kościół, w któym służbę czynią kapłani jak i świeccy.

Oczywiście wolno Ci interpretować Biblię samodzielnie. Nie musisz przyjmować sakramentów. Ale bardzo Cię proszę, ludzi którzy należą do Kościoła, przyjmują Ciało Chrystusa, nie krytykuj jako bezrozumnych ciemniaków, którzy są zaślepieni i nie wiedzą w co wierzą.


To ze wierni sa kosciolem to tego nigdy nie negowalem...ale nie mozna utozsamiac sie z Instytucja robiaca forse, zaklamana instytucja.

nie traktuje ludzi jak ciemniakow, nigdzie tego nie napisalem.Odebrales to jak chciales ok, ale nie zarzucaj mi takich rzeczy.

jesli chodzi o to czy tak jak ich nazwales, ciemniacy, wiekszosc naprawde nie wie w co wierzy...kosciol sporo nagial prawdy i znieksztalcil...tu nie ma co sie spierac.

z reszta sie nie zgadzam.

skoro tak to powinnas juz dawno zauwazyc ze Kosciol ze wspolnoty w instytucje zmienil sie juzd bardzo dawno temu


Wcale sie nie zmienil Kosciol zawsze byl Kosciolem, jeszcze raz powtarzam nie utozsamiac z instytucja lub budynkami to nie o to chodzi. Kosciol to wspolnota ludzi majaca jedna wiare, i mnie to osobiscie daje wielka sile. Nie trzeba byc koniecznie w kosciele jako budynku, nie trzeba koniecznie zgadzac sie z ksiezmi, czy ich usprawiedliwiac, aby do tego Kosciola nalezec i sie z nim identyfikowac. A co do Jezusa, to on czesto przebywal w swiatyniach, jak chocby wtedy gdy mial 12 lat i nauczal w swiatyni...


fakt kosciol to wspolnota majaca jedna wiare i moze dawac sile. ale nie o to mi chodzi.
to ludzie(np. berety) utozsamiaja religie z instytucjami...kler juz tak namieszal ludziom w glowach ze wierza nawet w ksiezy...przyklad? chodzby O. Rydzyk. najlepiej juz niech tego nobla dostanie.

jesli chodzi o rozumienie kosciola. a co ja wczesniej napisalem? ze kosciol jest w sercach ludzi tak? nie napisalem ze nie trzeba isc do budowli zeby miec w sobie wiare?
ale niestety latka leca i sytuacja jest jaka jest, a ludzie sa coraz bardziej oglupiani...Ty jako rozsadna osoba rozumiesz pewne bledy kosciola itp. ale przecientniak tego nie wie, nie zna ani historii anie tego co kosciol narobil... nie jest tak? przeciez wiekszosc ludzi w Polsce to ludzie prosci, niewyksztalceni...nie wszyscy sa po studiach i nie wszyscy uzywaja rozumu...(oczywiscie nie mowie ze wszyscy bez studiow nie uzywaja rozumu). generalnie panuje dezorientacja i niewiedza na temat takich spraw. wlasnie wsrod tych rzeszy ludzi idacych do kosciola...jedni chodza ze strachu( skuteczna akcja kosciola) inni ida bo to tradycja, z kolei inni pojda bo rodzice tak chca....

tak wlasnie dziala ten mechanizm...nieliczni sie z niego wyrywaja.

zanim dziecko dorosnie, juz ma to wpajane...
  • 0

#22 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Jezus powiedział do Piotra : Ty jesteś Piotr, Opoka na tej opoce zbuduję Kościól mój . Proszę sobie poszukac w Biblii tego cytatu, bo mi się nie chce. Kościół jako instytucja jaki jest każdy widzi więć mówienie o tym to truizm w czystej formie dam więc sobie siana. Dobrze by było, żeby niektorzy też sobie dali. Pa. :surprised:
  • 0

#23

Malin.
  • Postów: 73
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

przeciez wiekszosc ludzi w Polsce to ludzie prosci, niewyksztalceni...nie wszyscy sa po studiach i nie wszyscy uzywaja rozumu...(oczywiscie nie mowie ze wszyscy bez studiow nie uzywaja rozumu). generalnie panuje dezorientacja i niewiedza na temat takich spraw. wlasnie wsrod tych rzeszy ludzi idacych do kosciola...jedni chodza ze strachu( skuteczna akcja kosciola) inni ida bo to tradycja, z kolei inni pojda bo rodzice tak chca....


No w sumie to masz racje. Ja troche inaczej moze widze pewne sprawy, bo nie wychowalam sie w Polsce, w Polsce jestem bardzo rzadko. Tu w Niemczech wyglada to troche inaczej. Przede wszystkim kosciol i panstwo to dwie oddzielne instytucje, ktore nie mieszaja sie do swoich dzialan.
  • 0

#24 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Jezus powiedział do Piotra : Ty jesteś Piotr, Opoka na tej opoce zbuduję Kościól mój . Proszę sobie poszukac w Biblii tego cytatu, bo mi się nie chce. Kościół jako instytucja jaki jest każdy widzi więć mówienie o tym to truizm w czystej formie dam więc sobie siana. Dobrze by było, żeby niektorzy też sobie dali. Pa. :surprised:


a znalazlas fragment gdy Jezus do piotra mowi ze kosciol jest wszedzie ? ogladalas zapewne filmy gdzie jezus wpadal w furie i rozwalal targi w swiatyniach...

Dziewczyno Jezus uczyl MILOSCI..... a to jaki kosciol chcial by powstal...tak naprawde taki kosciol nigdy nie istnial...nikt nie wzial slow Jezusa doo serca, nikt nie wyciagnal wnioskow...jego apostolowie albo musieli sie ukrywac albo gineli meczenska smiercia...a KOSCIOL? po smierci Jezusa znow postawil Targi w swiatyni i potem robilo sie coraz gorzej.Historie znasz, wiec sama Ingunia dobrze wiesz...Ja nie neguje wspolnoty, ja nie lubie instytucji z ktora ludzie zaczynaja sie identyfikowac...Kler juz tak namieszal ze ludzie z ksiezy robia niemal Boga... a to jest juz obrazliwe, niesmaczne i juz chyba niereformowalne.dochodzi do tego zatajanie faktow, historii, palenie niewygodnych tekstow, wpajanie ludziom nie tego co trzeba.Przeciez polityka kosciola polegala na zastraszaniu ludzi, jesli nie fizycznie to psychicznie.Personifikacja Boga i kreacja szatana. a jak Ktos sie wypnie to do piekla..a co z ludzmi ktorzy sa fantastyczni, dobrzy, milosierni a nie chodza do kosciola ani nie daja na tace? tacy tez do piekla..tak dziala kosciol.

przeciez wiekszosc ludzi w Polsce to ludzie prosci, niewyksztalceni...nie wszyscy sa po studiach i nie wszyscy uzywaja rozumu...(oczywiscie nie mowie ze wszyscy bez studiow nie uzywaja rozumu). generalnie panuje dezorientacja i niewiedza na temat takich spraw. wlasnie wsrod tych rzeszy ludzi idacych do kosciola...jedni chodza ze strachu( skuteczna akcja kosciola) inni ida bo to tradycja, z kolei inni pojda bo rodzice tak chca....


No w sumie to masz racje. Ja troche inaczej moze widze pewne sprawy, bo nie wychowalam sie w Polsce, w Polsce jestem bardzo rzadko. Tu w Niemczech wyglada to troche inaczej. Przede wszystkim kosciol i panstwo to dwie oddzielne instytucje, ktore nie mieszaja sie do swoich dzialan.


wy macie spokoj, u nas robi sie totalny chaos...ksieza i caly kler juz za duzo sobie pozwalaja...u mnie w miescie na kilkanascie kosciolow to moze 1 jest normalny, gdzie nie wyludza sie kasy i mowi sie o tym co byc powinno(przynajmniej wedlug ustalonych norm).
To juz nie sa zarty...niedlugo to w naszym kraju duchowni zaloza swoja partie polityczna i zaczna glosic swoje cherezje...zaloza 3 telwizje publiczne 24h ...pobawia sie w dzialania pdprogowe i beda mieli co beda chccieli :smile:
  • 0

#25 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Ależ muhadziu, doskonale wiem, czego nauczał Jezus. A co do polityki KK, to : jak już mówiłam. :papapa:

[ Dodano: 2006-05-05, 19:28 ]
P.S. Dlaczego na mnie krzyczysz ? ;( ;-) :smile:
  • 0

#26 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Przepram jesli bylem troszke ostry :gafa: :hug:

Jesli chodzi o KK to chyba sie zrozumiemy ;-) :smile:

glowa do gory :crazy:
  • 0

#27

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

jedni chodza ze strachu( skuteczna akcja kosciola) inni ida bo to tradycja, z kolei inni pojda bo rodzice tak chca....

niestety padłem ofiarą takiego zachowania... przez pewnien czas chodziłem, bo starsi tak chcieli, potem troche pochodziłem bo względnie się "bałem", a potem to już tylko tradycja, godzina wyjęta z życiorysu... :P

Co do samej biblii, to nigdy nie czytałem, bo od zawsze mi się wydawało naciągane to, że to niby są przekazane słowa w "czystej formie"....
  • 0



#28

tomektrz.
  • Postów: 10
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Dlaczego ten człowiek jest niewidomy?" Chrystus odpowiedział "Ponieważ pokutuje za grzechy poprzedniego życia"

Ale tu chyba chodzi nie o poprzednie życie jako wcielenie, lecz jako "poprzednie życie" w sensie popełnionych grzechów, złego życia...
  • 0

#29

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Co do samej biblii, to nigdy nie czytałem, bo od zawsze mi się wydawało naciągane to, że to niby są przekazane słowa w "czystej formie"....

Szczerze powiedziawszy, żałuj, bo mimo wszystko jest to naprawdę wartościowa Księga, z której wiele możesz wynieść. Nie zapominaj, że nie została ona przecież zmieniona od podszewki, całkowicie. Możesz wyłapać w niej również wiele interesujących smaczków, które nie zawsze pasują do tego, co głosi Kościół.
Zresztą nie tylko z tego powodu - po przyswojeniu sobie Biblii będziesz miał większe pojęcie na temat, na który się wypowiadasz, a nie - jak ma to miejsce obecnie - będziesz bazował na domysłach. Zachęcam do lektury.

...pobawia sie w dzialania pdprogowe i beda mieli co beda chccieli :smile:

Akurat działania podprogowe są bardzo nieskuteczne. Udowodnione naukowo :)
  • 0



#30

Frank Rijkard.
  • Postów: 81
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ostatni ciekawy pomysł Koscioła to wprowadzenie ,,Dzienniczka kandydata do skaramentu bierzmowania'' genialna sprawa otrzymujesz taki indeks w 1 klasie gimnazjum i przez 3 lata musisz chodzić na msze w niedziele i świeta wszsytkie a potwierdzeniem twojego uczestnictwa jest podpis księdza w miejscu specjalnie do tego wyznaczonym kler przy dacie mszy skłąda podpisik i masz pokwitowanie że byłes i że jesteś godzien przyjąc bierzmowanie :lol : co roku musisz kupić nowy dzienniczek cena za 4 kartelutki formatu A6 to 2 zł w przeciętnej klasie są 23 osoby odejmując 1-2 które nie kupia daje nam 22x2zł czyli na jednej klasie zgarniają 42 do 44 złotych razy 4 bo są cztery klasy daje 176 złoty gimnazjum obejmuje 3 lata nauki więc 176 razy 3 daje 528 zł i niech mi ktoś powie że wydrukowanie 264 dzienniczków w formacie A6 z 4 karteczkami kosztuje 528 zł :lol : pół biedy jakby te pieniądze szły na jakieś dobroczynne cele ale nie idą na zakupy typu dąb papieski albo kamień Jana Pawła 2 i z tym kamieniem to też było ciekawie.Kler po smierci Polaka papieża ubzdurał sobei że trzeba coś nazwać jego imieniem najpierw jego uwage wzbudziła szkołą która imineia nie posiada nie pomogły tłumaczenia ze trzeba na to kilku miesiecy formalności ksiądz sie uparł i już a kiedy jego próby spełzły na niczym zaczął gromić z ambony nauczycieli i urzędników prorokując im pośmiertelne męki.Po szkole nadszeł czas na nowy autobus szkolny tu też mu sie nei powiodło więc przytargał głąz i umieściłtabliczke ,,ku czci wielkiego Polaka od ludzi honoru'' zaś w tym roku zasadził dąb papieski.pozatym antysemityzm i rasizm jest w Polsce karany więc zadziwiające jest z jaką swobodą wikary operuje licznymi w jego wypowiedizach wezwaniami do zgładzenia niewiernych.W mojej karierze szkolnej było 6 księzy któzy mnie uczyli
pierwszy z nich rozstał sie z nami po tym jak uczennica udowodniłą że molestował ją doszło nawet do próby gwałtu
drugi opuścił moją miejscowość kiedy okazało się że robił nielegalne interesy
trzeci po licznych epizodach z okolicznymi męzatkami zrzucił sukienke i sie ożenił
czwarty po publicznym rzuceniu epitetami w burmistrza musiał rozstać się z parafią
piąty i szósty nadal tkwią w mojej miejscowości przy czym jeden to antysemita i rasista a drugi ma kompleksy i nazywa wszystko imieniem Jana Pawła 2
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych