Skocz do zawartości


Dowody na istnienie diabła, demonów...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Witam.
Z racji na to, że nie wierzę w demony, w jakieś czerwone diabły z wyłupiastymi oczami i w to "standardowe" piekło które jest dla niektórych po śmierci zastanawiam się nad dowodami na istnienie diabła lub szatana (jak kto woli).

Wiem, że w Biblii jest wiele cytatów na ten temat ale zapomnijmy o historii.

Wiele ze zdjęć i filmów pokazują ewidentnie duchy które w większości są do nas neutralnie nastawione... pewnie niektóre posty będą w stylu: diabeł jest pod postacią ducha - ale jaką macie podstawę by tak sądzić? Czy ktoś zarejestrował coś co wygląda jak diabeł z piekła? Fakt... niektóre duchy są groźne i niebezpieczne ale to są moim zdaniem dusze umarłych które mają do nas jakieś "wonty" za jakieś wydarzenia w trakcie życia.

Istnieje taka możliwość, że sie całkowicie mylę - ale w końcu każdy ma jakieś odchyły. :mrgreen: Biorąc pod uwagę, że nie wczytywałem się w te "sztańskie" sprawy i nie wiele o tym wiem.
  • 0

#2

Marchewa.
  • Postów: 536
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

o nagraniu diabła lub przynajmniej zrobieniu mu zdjęcia niesłyszałem x] oczywiście demony nie wyglądają zapewne jak czerwone istotki z rogami i widłami (chyba)... ale wdł. mnie jak jest dusza zmarłego która jest zła to już ją można uznać za demona...

P.S: przynajmniej mamy nagrania egzorcyzmów... 1 prawie dowód ;]
  • 0

#3

Pingwin.
  • Postów: 443
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ta.. . Może i masz racje ale skąd wiesz jak wygląda diabeł i czy w ogóle on istnieje ... Może szatan wchodzi w jakąś duszę ducha :P
  • 0

#4

Marchewa.
  • Postów: 536
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

może diabeł wogule wyglądu nie ma... może jest jak powietrze :P a może wygląda jak Diablo z Diablo II, a może jak kościotrup, a może jak sąsiadka... sądze że aby tego sie dowiedzieć musielibyśmy wysłać kogoś do najgłębszych czeluści piekeł... a jak wiemy to niemożliwe...
  • 0

#5 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Czyli po głębokich rozważaniach tzw. "Diabeł" służy tylko do straszenia niegrzecznych dzieci. :mrgreen:
Poza tym dalej tkwię w przekonaniu, że diabły i demony często pojawiające się w tematach na tym forum po prostu nie istnieją. Dlatego uważam, że nie powinno się mówić szatan, diabeł itd tylko np. "zły duch" itp. Ale oczywiście "kijem Wisły nie zawrócę" więc ok.
Szatan, demony, diabły istnieją tylko w bajkach. A osoby opętane przez "diabła" są opętane przez złą duszę o szczególnych właściwościach albo mają mają defekt części mózgu odpowiadającej za koordynację ważnego narządu np. mięśni.
Pozdrawiam.
  • -1

#6

BENDER.
  • Postów: 166
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli po głębokich rozważaniach tzw. "Diabeł" służy tylko do straszenia niegrzecznych dzieci. :D


Raczej chrześcijan, to by się nawet zgadzało - "idź do kościoła albo pójdziesz do piekła heretyku!"

Użytkownik BENDER edytował ten post 03.02.2008 - 00:08

  • 0

#7

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak na razie nie znalazłem żadnego wizualnego dowodu na istnienie duchów,a co dopiero na diabła.Najciekawszym zjawiskiem jest chyba opętanie.Chociaż jestem sceptyczny to jednak z wielu relacji różnego rodzaju egzorcyzmy rzeczywiście pomagają.Czy to jest sugestia czy nie,choroby psychicznej nie leczy się egzorcyzmem :) Ten film mi się podobał o tej tematyce Egzorcyzmy Emily Rose
  • 0

#8

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Obecnie nawet wielu teologów twierdzi, że Szatan to metafora zła, z nie faktycznie istniejąca postać. Sam też skłaniam się do tego twierdzenia. Diabeł był istotą służącą do trzymania trzódki w ryzach przez szanowny KK.
  • 0

#9

Marchewa.
  • Postów: 536
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no jeśli ufać egzorcystom i demonologom to piekło ma bardzo dużo demonów i arcydemonów (szatan, ball i inni) ale wdł. mnie szatan istnieje... ale dowodów na niego nie znajdziemy bo siedzi w piekle i wysyła do opętania złe dusze lub swoich demonicznych sługusów... a że jestem chrześcijaninem to nie wierze by Jezusa chciała podpuścić "metafora zła"... ale to tylko okiem katolika :P
  • 0

#10

BENDER.
  • Postów: 166
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ostatnio czytałem, że w miastach tylko 9% polaków ufa księżom, więc powoli diabeł odejdzie do lamusa bo nie będzie kogo straszyć, przynajmniej u nas.
  • 0

#11

Pingwin.
  • Postów: 443
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Diabłem się straszyło ludzi w średniowieczu i chyba tak zostało ludzi wierzą tak jak małe dzieci , że jak nie będą grzeczni to dostaną rózgę. A dorośli jak będą źli to pójdą do piekła i diabeł przyjdzie do nich i ich usmaży itp ... x|
  • 0

#12

Marchewa.
  • Postów: 536
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

może piekło jest, może niema... umrzemy zobaczymy :P
  • 0

#13 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Heh, spróbuje podyskutować na ten temat z księdzem na religii. :mrgreen:
  • 0

#14 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Czyli po głębokich rozważaniach tzw. "Diabeł" służy tylko do straszenia niegrzecznych dzieci.
Poza tym dalej tkwię w przekonaniu, że diabły i demony często pojawiające się w tematach na tym forum po prostu nie istnieją. Dlatego uważam, że nie powinno się mówić szatan, diabeł itd tylko np. "zły duch" itp


Twoje podejście do sprawy jest trochę dziwne, nie powiem ;) nazwa jest tylko elementem wymyślonym dla ułatwienia sobie życia przez człowieka i niezależnie od tego jak fatycznego "złego ducha" byś nazywał czy może jego jako metaforę zła, jak powiedział Gynvael z czym się zgadzam w 90%, to i tak każdy będzie wiedział o co chodzi.... Tak więc nie bałamuć ludzkości, że diabły, szatany to złe określenia, a zły duch jest dobre... Jak dla mnie to jedno i to samo i w Miodka lepiej się nie bawić ;)

Powiedziałam, że z szatanem jako metaforą zła się zgadzam w 90%, ale tylko dlatego, że ta metafora jak wszystko inne musiała mieć swoje źródło... pragnę zaznaczyć, że Bibila to nie źródło historyczne, tylko o podłożu fantastycznym i dlatego lepiej tam niczego się nie doszukiwać... Wg mnie "złe duchy" zakorzeniły się w naszej podświadomość jedynie w skutek obserwacji przy dawnych i obecnych pogańskich rytuałach, które były kontynuowane w literaturze i filmach i wchłonięte przez Kościół katolicki...KK utrzymał tą wiarę, ze względu na obserwowanie oznak tych istot przy egzorcyzmach, które jednak bujdą też do końca nie są, a także wzmianki ten fakt potwierdzające z Biblii... natomiast te diabły, które zostały poruszone w poście tematycznym i którego autor miał zapewne na myśli śmierdzącą siarką istotkę z widłami, została utworzona w podaniach i legendach dla lepszego zobrazowania istoty sprawy dzieciom (stąd pożytkowanie opowiadań przy ich wychowaniu ;) ) i ludziom prostym, a więc określenie diabły równie dobrze może oznaczać "złego ducha" :)
co do metafory, no to faktycznie, KK dodał sobie, że te istoty, które wywołują opętanie mają jakąś tam hierarchię jak anioły etc.- powstała taka cała oprawa, żeby było o czym mówić na religii no i oczywiście przyjęto, żeduchy te są odpowiedzialne za złą naturę człowieka, stąd pewnie pogląd, że człowiek zaczął uważać to wszystko jako jeden wielki synonim :)
Ostatecznie: ja podświadomie wierzę, że coś takie jak "złe duchy" istnieje i nie mam zamiaru bawić się w udawanianie czego, czego udowodnić się nie da... tym bardziej, że nawet świadkowie często są określani jako kuglarze, szarlatani czy chorzy psychicznie :)
  • 0

#15 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Czyli po głębokich rozważaniach tzw. "Diabeł" służy tylko do straszenia niegrzecznych dzieci.
Poza tym dalej tkwię w przekonaniu, że diabły i demony często pojawiające się w tematach na tym forum po prostu nie istnieją. Dlatego uważam, że nie powinno się mówić szatan, diabeł itd tylko np. "zły duch" itp


Twoje podejście do sprawy jest trochę dziwne, nie powiem ;) nazwa jest tylko elementem wymyślonym dla ułatwienia sobie życia przez człowieka i niezależnie od tego jak fatycznego "złego ducha" byś nazywał czy może jego jako metaforę zła, jak powiedział Gynvael z czym się zgadzam w 90%, to i tak każdy będzie wiedział o co chodzi.... Tak więc nie bałamuć ludzkości, że diabły, szatany to złe określenia, a zły duch jest dobre... Jak dla mnie to jedno i to samo i w Miodka lepiej się nie bawić ;)

Powiedziałam, że z szatanem jako metaforą zła się zgadzam w 90%, ale tylko dlatego, że ta metafora jak wszystko inne musiała mieć swoje źródło... pragnę zaznaczyć, że Bibila to nie źródło historyczne, tylko o podłożu fantastycznym i dlatego lepiej tam niczego się nie doszukiwać... Wg mnie "złe duchy" zakorzeniły się w naszej podświadomość jedynie w skutek obserwacji przy dawnych i obecnych pogańskich rytuałach, które były kontynuowane w literaturze i filmach i wchłonięte przez Kościół katolicki...KK utrzymał tą wiarę, ze względu na obserwowanie oznak tych istot przy egzorcyzmach, które jednak bujdą też do końca nie są, a także wzmianki ten fakt potwierdzające z Biblii... natomiast te diabły, które zostały poruszone w poście tematycznym i którego autor miał zapewne na myśli śmierdzącą siarką istotkę z widłami, została utworzona w podaniach i legendach dla lepszego zobrazowania istoty sprawy dzieciom (stąd pożytkowanie opowiadań przy ich wychowaniu ;) ) i ludziom prostym, a więc określenie diabły równie dobrze może oznaczać "złego ducha" :)
co do metafory, no to faktycznie, KK dodał sobie, że te istoty, które wywołują opętanie mają jakąś tam hierarchię jak anioły etc.- powstała taka cała oprawa, żeby było o czym mówić na religii no i oczywiście przyjęto, żeduchy te są odpowiedzialne za złą naturę człowieka, stąd pewnie pogląd, że człowiek zaczął uważać to wszystko jako jeden wielki synonim :)
Ostatecznie: ja podświadomie wierzę, że coś takie jak "złe duchy" istnieje i nie mam zamiaru bawić się w udawanianie czego, czego udowodnić się nie da... tym bardziej, że nawet świadkowie często są określani jako kuglarze, szarlatani czy chorzy psychicznie :)


No i dobrze mówisz/piszesz, tylko mam pewne zastrzeżenia: ja nie chce nikomu nic wmówić!
Czyli doszliśmy do wniosku, że nie wiadomo czy istnieje piekło po śmierci czy nie. A te "bajkowe" diabły są w całości fantastyczne - o to mi chodziło. :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych