Skocz do zawartości


Gross: polski antysemityzm jest wciąż bardzo silny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#31

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

mi tam nie robi roznicy czy ktos jest zydem, chrzescijaninem, katolikiem, buddysta, ateista czy masazysta.
jak ktos jest zlym czlowiekiem to zasluguje na piekielna smierc w piekielnej odchlani w piekielnej temperaturze przy glosie piekielnej muzyki.

Użytkownik zak edytował ten post 22.01.2008 - 20:14


#32

pardon.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Blessed Hellz Death in Hellz Abyss an Hellz Temperature 'n' Hellz Music

#33

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A tu taki kontrowersyjny chociaż niewyobrażalnie ciekawy artykuł :) Nie wiem ile w tym prawdy,ale jak tak u nas sie patrzy na dyrektorów banków,polityków ludzi w mediach co po niektórych...sam nie wiem,ale warto poczytać.

LINK

#34

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

LINK

:mrgreen: No tak - akurat tej strony - jako merytorycznego wkładu w dyskusję juz mi od dawna brakowało.

A co do poruszonej sprawy sławnego zapisu o pomawianiu narodu. Po pierwsze primo - zapis jest mało mądry. W ciekawy sposób ustosunkował się do tego Konstanty Gebert:

"Wstydzę się, że w moim kraju obowiązuje taki przepis. A nie lubię wstydzić się za mój kraj. Przypominam więc, że już dwa razy publicznie zadenuncjonowałem się w „Gazecie” z tego artykułu, a teraz czynię to po raz trzeci. Pomawiam więc naród polski o udział w zbrodni nazistowskiej poprzez wymordowanie Żydów w Jedwabnem w 1941 r. i o udział w zbrodni komunistycznej poprzez zamordowanie robotników w Gdańsku w grudniu 1970 r. Mam nadzieję, że prokuratura, która tak ochoczo rzuciła się na Grossa, a wcześniej na hiszpańską dziennikarkę, która napisała coś złego o Polsce, przestanie dyskryminować obywateli Polski i wreszcie się za mnie weźmie."

Po drugie primo: choćby zaczekajmy na prokuraturę?

A po trzecie primo: przypominam sobie przedstawiony gdzieś powyżej argument o ojcu autora. Ok. Z tym, że dlaczego pomijamy matkę? Bo jej pochodzenie i życiorys już nie pasują do paskudnej tezy? :)

#35

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Za co tak wogóle Żydzi nie są lubiani? Z zasady, czy może jakieś wydarzenia z przeszłości miały na to wpływ?
No przecież coś musiało mieć na to wpływ. Czy potraficie wymienić co Wam nie pasuje w tej nacji?

#36

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Apo, ja do dziś próbuję dojść o co w tym chodzi. Nigdy nie poznałam żadnego Żyda, więc jakoś nie widzę powodu, dla którego miałabym nie lubić całej nacji. Zresztą nawet jakbym poznała i nie polubiła to nie z powodu wyznania tylko z powodu tego jakim jest człowiekiem. Wielu ludzi po prostu powtarza to co im rodzice mówią zamiast pomyśleć przez chwilę. To działa w jedną i drugą stronę. Jednych rodzice uczą, że Żydzi są źli bez podawania konkretnych dowodów, a jednych uczą, że wszyscy Polacy to antysemici bez podawania konkretnych powodów.
Niestety wielu ludzi po prostu nie przemyśli sobie wielu spraw i potem powtarza zasłyszane (lub znalezione w internecie) głupoty.
Ja na studiach mieszkałam z muzułmaninem, więc co? Miałam się zastanawiać kiedy wysadzi mnie w powietrze bo przecież wszyscy wyznawcy Allacha to terroryści?

#37

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm zainteresujcie się historią,bo tego raczej wam nikt tu nie opowie:) W każdym bądź razie II wojna światowa to naprawdę nie jedyny przypadek tak okrutnego postępowania.Głównie chodziło o $$$kaske:)

#38

golibroda.
  • Postów: 430
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Za co tak wogóle Żydzi nie są lubiani? Z zasady, czy może jakieś wydarzenia z przeszłości miały na to wpływ?
No przecież coś musiało mieć na to wpływ. Czy potraficie wymienić co Wam nie pasuje w tej nacji?


Widzisz. To dxziala na zasadzie samospelniajacej sie przepowiedni.
Zydzi sami zaczeli wmawiac wszystkim, ze narodem przesladowanym, mieli w sumie racje gdy sie wezmie pod rozwage ich historie, zwlaszcza II WŚ. Potem ta metoda oskarzali wszystkich o antysemityzm, sami z siebie robili ofiary choc nie zawsze nimi byli. No i potem juz poszlo. Zydzi oskarzali ludzi a antysemityzm, ludzie skoro i tak juz zostali zaszufladkowani zaczeli ich nie lubic (nie wszyscy oczywiscie) i kolko sie zamknelo.
Metoda okazala sie na tyle skuteczna, ze podazyly nia inne grupy. Homoseksualisci, muzulmanie, ostatnio nawet pedofile.
Oskarzasz kogos o rasizm, homofobie i i nietolerancje i masz swiety spokoj. Bo ten ktos juz jest w defensywie i musi sie tlumaczyc, choc niejednokrotnie nie zrobil niczego zlego.

#39

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zydzi sami zaczeli wmawiac wszystkim, ze narodem przesladowanym, mieli w sumie racje gdy sie wezmie pod rozwage ich historie, zwlaszcza II WŚ.

Cięzko jest się z tym zgodzić, a samo zdanie chyba zawiera w sobie coś sprzecznego. Czyli: Żydzi wmawiali istnienie czegoś takiego jak prześladowanie ze względów narodowościowych/religijnych czy też - jak piszesz w drugiej części zdania - zjawisko takie jednak miało miejsce. Albo albo. "Wmawianie" to przekonywanie do czegoś co nie miało miejsca, przekonywanie o zdarzeniach, sytuacjach, które nie miały miejsca.

Potem ta metoda oskarzali wszystkich o antysemityzm, sami z siebie robili ofiary choc nie zawsze nimi byli. No i potem juz poszlo.



Ale Żydzi nie musieli robić z siebie ofiar ponieważ tymi ofiarami byli - jako członkowie pewnej wspólnoty. Mylisz pewną kolejność, która miała miejsce. Starasz się też przekonać do twierdzenia mówiącego o tym, że antysemityzm, niechęć do Żydów wynika obecnie ze stosunku społeczności żydowskiej do rzeczywistości.

#40 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Dodam jeszcze, że Żydzi nigdy nie integrowali się do końca ze społeczeństwem, które pozwoliło im żyć w swoich granicach. Zawsze mieli poczucie odrębności i wiedzieli, że nigdzie nie są postrzegani jako "nasi". Idąc dalej nie czuli większej więzi z narodem wśród, którego żyją i dlatego nie mieli skrupułów by ugrać jak najwięcej dla siebie kosztem autochtonów czy też znaleźć sobie innego pana jeśli tylko układ sił się zmieniał. Między innymi dlatego Otto von Bismarck powiedział:

Po cóż innego stworzył Bóg Żydów polskich, jak nie po to by byli naszymi szpiegami?



I tu nie ma żadnego podszytego antysemityzmu tylko taka była kolej rzeczy. Antysemityzm nie wziął się z nieba.

Użytkownik Aton edytował ten post 23.01.2008 - 13:27


#41

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dodam jeszcze, że Żydzi nigdy nie integrowali się do końca ze społeczeństwem, które pozwoliło im żyć w swoich granicach. Zawsze mieli poczucie odrębności i wiedzieli, że nigdzie nie są postrzegani jako "nasi".

No w sumie to też i nie do końca prawda - przynajmniej z tego co jest mi wiadome. Nie ma tez jakiegoś generalnego planu w tym względzie. Zwłaszcza Żydzi na zachodzie Europy charakteryzowali się raczej silnym wtopieniem się w społeczności w których żyli. W Europie wschodniej proces ten miał trochę inny wygląd. tutaj rzeczysiście powstają silne skupiska ludności żydowskiej, kultywujące swoja tradycję oraz w spoóśb zdecydowany opierając się procesom asymilacji. Ciekawa sytuacja miał miejsce w związku z emigracją do Stanów w której to Żydzi z tych dwóch regionów Europy znacznie się od siebie różnili a z czasem model zachodni pozwolił na zmianę tego na poły gettowego zwyczaju, co skutokowało pełną asymilacją Żydów przy jednoczesnym dalszym kultywowaniu tradycji narodowych i religijnych.

I tu nie ma żadnego podszytego antysemityzmu tylko taka była kolej rzeczy. Antysemityzm nie wziął się z nieba.

A wziął się z tradycyjnego postrzegania innych - jako obcych, co przy okazji połączone z tradycyjnym postrzeganiem Żydów jako tych którzy odrzucili i ukrzyżowali Jezusa - w konsekwencji wytworzyło "niechęć" - by delikatnie to ująć.

#42

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No własnie - ukrzyżowanie Jezusa. Jak zwykle aspekt religijny nie był by sobą gdyby nie skłócił ludzi...czasami mam wrażenie, że Żydzi są jak murzyni - myślą, że wszyscy ich nienawidzą. Owszem zdarzają się pojedyncze jednostki Żydów przez których cała nacja dostaje po dupie (historia z przejmowaniem kamienic w Warszawie i kosmicznych czynszów - bo sobie jakaś kobitka przypomniała że ma do tego prawa). Ja osobiscie znam parę osób pochodzenia Żydowskiego i złego słowa nie powiem na nich, ale zauważyłem że trochę się nad sobą użalają i wszędzie widzą wrogów - tak jak by to była kara że są Żydami.

#43

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Owszem zdarzają się pojedyncze jednostki Żydów przez których cała nacja dostaje po dupie (historia z przejmowaniem kamienic w Warszawie i kosmicznych czynszów - bo sobie jakaś kobitka przypomniała że ma do tego prawa).

Ale czy to jest przyczyna i to jedyna przyczyna? Zwróć uwagę na to, że problem odbieranie majątków nie dotyczy tylko Żydów. Taki sam proces dotyczy Polaków i także problem podnoszenia czynszów (by wywalić starych lokatorów dla przykładu) jest tez i stricte polski. No i co w tym momencie? Pochodzenia spadkobiercy już nie odgrywa żadnej roli w takim przypadku. Coś podobnego obserwowałem w związku z kamienicą w której żyje moja babcia (wiem, wiem - jednostkowe przykłady o niczym nie świadczą) - kilka lat temu pojawił się spadkobierca, który domagał się zwrotu majątku. Przy okazji ta kamienica w czasie Powstania Warszawskiego została zrównana do fundamentów, a po wojnie - odbudowana przez państwo. Spadkobierca jest Polakiem - ale przez jakiś czas krążyła "pogłoska", że żądania zgłaszane są przez Żyda...

#44 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Według mnie państwo nie powinno NIKOMU NIECZEGO oddawać. To były inne czasy i dzisiajsze państwo Polskie nie może brać odpowiedzialności za to, że np. Niemcy wywołali wojne potem jak szczury pouciekali przed sowietami, a teraz chcą majątków. Chcesz coś mieć to poprostu kup sobie to.


Dla mnie było niesłychanym skandalem kiedy pokazywali Polaków we Lwowie i Ukraińców w Przemyślu. Polacy chcą "Domu polskiego we Lwowie", a Ukraińcy "Domu ukraińskiego w Przemyślu" różnica polega w postawie dwóch narodów.


Polacy chcą odkupić dawny budynek, który przed wojną należał do Polaków jeśli tylko im władze pozwolą.

Ukraińcy RZĄDAJĄ oddania budynku, który był w posiadaniu Ukraińców przed wojną.



Ja zwyczajnie nie moge tego pojąć jak naród, który dokonał na Polakach na Wołyniu i Podolu mordu/eksterminacji/rzeźi/masakry(nie ma takiego słowa, które odzwierciedliłoby tamte zdarzenia) mają czelność czegokolwiek rządać. Wszyscy tylko jak sępy rzucają się na nasz piękny kraj Polaków, a to kłamliwą propagandą jak Gross, a to roszczeniami do naszego majątku i ziem.

#45

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Polacy też swoje zrobili...jeśli chodzi o Ukraińców (ukraińskie wsie na Lubelszczyźnie).

Użytkownik Dr Jan Pająk vel Spider edytował ten post 23.01.2008 - 15:50





 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych