Skocz do zawartości
Zdjęcie

Najbardziej tajemniczy manuskrypt średniowiecza…


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#31

stokrotka1.
 • Postów: 2
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Profesor Stephen Bax z Uniwersytetu Bedforshire jest o krok od odkrycia treści Manuskryptu Voynicha - XV-wiecznej księgi, której znaczenie do dziś jest zagadką

Kryptolodzy i lingwiści próbują rozszyfrować manuskrypt już od ponad stu lat. Jak do tej pory wszystkie starania mające na celu ujawnienie treści księgi zawierającej tajemnicze ilustracje i tekst nie przynosiły żadnych rezultatów. Wszystko może się jednak zmienić za sprawą badań profesora Stephena Baxa.

Wykorzystując swą szeroką wiedzę z zakresu średniowiecznych tekstów oraz znajomość języków semickich, profesor próbuje odkodowywać tekst znak po znaku. Naukowiec twierdzi, że udało mu się odczytać z XV-wiecznego rękopisu pojedyncze wyrazy, między innymi nazwy roślin.

 Manuskrypt zawiera wiele ilustracji gwiazd i roślin. Byłem w stanie zidentyfikować część z nich i odkryć ich nazwy korzystając dla porównania ze średniowiecznych herbarzy. Na tej podstawie zacząłem rozszyfrowywać całość. Jak na razie wyniki są ekscytujące – powiedział badacz. Dodał, że informuje o rezultatach swojej pracy już teraz, ponieważ chce zmobilizować do pomocy innych lingwistów.

Datę powstania księgi szacuje się na początek XV wieku, a jej autorstwo i znaczenie wciąż pozostają nieodkryte. Swą nazwę zawdzięcza antykwariuszowi Wilfriedowi Voynichowi, który w 1912 roku odkupił go od jezuitów i rozpoczął badania. Wolumin liczy ponad 200 stron i dzieli się na sześć części, nazwanych przez naukowców na podstawie zdobiących je rysunków: zielarską, astronomiczną, biologiczną, kosmologiczną, farmaceutyczną oraz przypisy. Z uwagi na to, że pismo którym wypełniony jest manuskrypt nie przypomina żadnego znanego alfabetu wielu badaczy uznało, iż księga to po prostu pozbawione sensu oszustwo sporządzone wieki temu w celu rentownej sprzedaży. Profesor Bax jest pierwszą osobą, której udało się odszyfrować z niej choć jedno słowo.

link do art. http://nauka.newsweek.pl/manuskrypt-voynicha-rozszyfrowany-nowe-badania-newsweek-pl,artykuly,281182,1.html

 


 • 0

#32

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

b98d875982e9d60244051af1e22f.jpeg

Strona z manuskryptu Wojnicza / Źródło: Domena publiczna

 

 

 

Znaleźli klucz do odczytania tajemniczego manuskryptu Wojnicza. Co skrywa zagadkowa XV-wieczna księga?

 

Naukowcy twierdzą, że są coraz bliżej wyjaśnienia tajemnicy manuskryptu Wojnicza. Profesor Greg Kondrak i jego doktorant Bradley Hauer, pracownicy Uniwersytetu Alberty w Edmonton w Kanadzie ogłosili, że przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji są w stanie poznać sekret jednego z najbardziej zagadkowych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza. Ich metoda przyniosła już pierwsze, obiecujące rezultaty.

 

Rękopis Wojnicza to pergaminowa księga oprawiona w skórę. Na 120 kartach, które przetrwały do dziś, znajdują się rysunki, wykresy i pismo, którego rozszyfrowanie do tej pory nie udawało się naukowcom. Tajemniczy utwór swoją nazwę zawdzięcza Michałowi Wojniczowi, polskiemu odkrywcy, który nabył księgę w 1912 roku od jezuitów z willi Mondragone we Frascati. Zagadkowy rękopis przez lata nurtował naukowców, co zaowocowało licznymi próbami odszyfrowania jego zawartości. Dotychczas jednak nikt nie przetłumaczył zapisów sporządzonych z dużą starannością w nieznanym badaczom języku.

 

Przełom mogą przynieść badania prowadzone przez profesora Grega Kondraka i jego doktoranta Bradleya Hauera, którzy zastosowali metody komputerowe w celu odczytania tajemniczego tekstu, którego datę powstania, według badania metodą datowania radiowęglowego w latach 2009–2011 na University of Arizona, określono na lata między 1404 a 1438 rokiem.

 

Kondrak, ekspert w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego, łączącej zagadnienia sztucznej inteligencji i językoznawstwa, przy pomocy swojego współpracownika, postanowił wykorzystać metody komputerowe w celu ustalenia języka oryginału. Kondrak i Hauer użyli próbek 400 różnych języków z „Powszechnej deklaracji praw człowieka”, by określić, w jakim języku powstał manuskrypt Wojnicza. Początkowo wydawało się, że tekst został napisany w języku zbliżonym do arabskiego, jednak zastosowanie dodatkowych algorytmów pozwoliło naukowcom dojść do wniosku, że manuskrypt został napisany po hebrajsku. – To było zaskakujące – ocenił Kondrak, cytowany w komunikacie Uniwersytetu Alberty. – A stwierdzenie: „To hebrajski”, było tylko pierwszym krokiem. Następnym jest rozszyfrowanie tekstu – tłumaczył naukowiec.

 

Kondrak i Hauer doszli do wniosku, że Manuskrypt Wojnicza został stworzony metodą określoną przez naukowców mianem „alfagramów”, w których jedna fraza używana jest do zdefiniowania kolejnej. Na tej podstawie naukowcy stworzyli algorytm do rozszyfrowania tekstu. – Okazało się, że 80 procent odczytanych słów znajduje się w słownikach hebrajskiego, ale nadal nie wiedzieliśmy, czy razem miały one jakikolwiek sens – tłumaczył Kondrak.

 

Naukowcy postanowili spróbować zrozumieć tekst za pomocą popularnego narzędzia – Translatora Google. Po przepuszczeniu przez tłumacz początkowej frazy tekstu, otrzymali zdanie zrozumiałe gramatycznie i możliwe do zinterpretowania. Zdanie brzmiało: „Ona skierowała zalecenia do kapłana, gospodarza domu, do mnie i do ludu”.

 

Badacze nie chcą jednak poprzestawać na nieprecyzyjnym automatycznym tłumaczeniu Google'a, dlatego zapowiadają, że w celu odszyfrowania pełnego znaczenia tekstu muszą podjąć współpracę ze specjalistami w zakresie starożytnego języka hebrajskiego.

https://www.wprost.p...zna-ksiega.html


Użytkownik Nick edytował ten post 28.01.2018 - 18:51

 • 2#33

Konrad_GK.
 • Postów: 408
 • Tematów: 117
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Manuskrypt Wojnicza jest uważany za jeden z najbardziej tajemniczych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza. W Poznaniu po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano jego faksymile, czyli wykonaną ręcznie, dokładną kopię.

 

W 1912 roku amerykański antykwariusz i kolekcjoner pochodzący z Polski - Wilfried M. Voynich (Michał Habdank-Wojnicz) kupił rękopis od jezuitów z Villa Mondragone we Frascati pod Rzymem. Liczący kilkaset stron rękopis na pergaminie pozbawiony jest tytułu, nieznany jest także jego autor. Według specjalistów, pierwotnie manuskrypt zawierał 136 dwustronnie zapisanych kart, czyli 272 strony. Do dziś przetrwało 120 kart - są na nich rysunki przedstawiające niezidentyfikowane rośliny, diagramy astrologiczne i teksty w nieznanym języku, zapisane znakami. Manuskrypt znajduje się na stałe w magazynie biblioteki Beinecke na Yale University.
W piątek w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano faksymile manuskryptu, czyli wykonaną ręcznie, dokładną naukową kopię tego dzieła.
Manuskrypt Wojnicza uważany jest do dziś za jeden z najbardziej tajemniczych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza. Mimo badań prowadzonych zarówno przez amatorów, jak i zawodowo zajmujących się łamaniem szyfrów specjalistów, nadal nie wiadomo, jaka jest jego treść. Dr Rafał T. Prinke zaznaczył, że naukowcy nadal nie są w stanie rozpoznać choćby języka, w jakim zapisana jest treść w manuskrypcie.
Pojawiają się także teorie, które wskazują, że tam nie ma żadnej treści, że to tylko przypadkowe fantazje. Natomiast jeżeli tam rzeczywiście jest jakiś tekst, to nadal nie wiadomo na bazie jakiego języka naturalnego on powstał. Pojawiają się hipotezy - od języków meksykańskich, poprzez łacinę, angielski, flamandzki, hebrajski, staromandżurski. Hipotezy - w dobrej wierze - publikowane były już wcześniej przez wybitnych uczonych, profesorów uniwersyteckich. Niestety doprowadzały one tylko do utraty prestiżu tych uczonych, ponieważ ich hipotezy okazywały się całkowicie nietrafione - podkreślił Prinke.
Jak dodał, "bazując na ilustracjach, wiemy, że połowa dzieła dotyczy zielarstwa - to nie ulega wątpliwości, ponieważ połowa to rysunki roślin opatrzone jakimś opisem. Znajduje się tak również część poświęcona astrologii, są też elementy farmaceutyczne, oraz najdziwniejszy fragment, w którym przedstawione są 'figurki kobiece' jakby w kąpieli".

 

Źródło: https://www.rmf24.pl...nie,nId,2861788

 


 • 0#34

pawaw1.
 • Postów: 604
 • Tematów: 29
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Odkopię temat, bo przypomniałem sobie ten filmik odnośnie tematu Sztuka alchemii i fugi dodanego niedawno przez użytkownika Zaciekawiony. Doszedłem do wniosku, że ten filmik powinien znaleźć się w tym temacie również. Słyszeliście kiedyś o języku czaromylącym ? Pewnie nie, bo w polskim internecie nie ma co szukać takiej frazy. Natomiast po wpisaniu w google frazy чаромутие , otrzymamy całą masę artykułów , lecz w języku rosyjskim. Może kogoś zaciekawi.


 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u