Skocz do zawartości
Zdjęcie

Najbardziej tajemniczy manuskrypt średniowiecza…


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#16

darokrol.
 • Postów: 729
 • Tematów: 10
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

w galaktyce autor się pomylił bo nasza ma poprzeczkę...

1. Na pierwszy ogień idzie strona przedstawiająca spora roślinę, której liście przypominają drzewa, jednak u jej podstawy, wyraźne dwie stopy, lekko pocętkowane, zakończone średniej wielkości pazurami, które mogą w jakiś sposób przypominać łapę któregoś z kotowatych, jednak na dole widać jeszcze dodatkowy rząd tych kończyn lub pazurów co sprawia wrażenie, ze „roślina” ta była lub jest mobilna.

ja tu widzę raczej prymitywny system ukorzenienia, podobny jak u mchów...

skoro nawet współczesne komputery nie mogą sobie poradzić z tym językiem, skoro żadna roślina nie występowała na ziemi na przestrzeni kilku tys lat (bo takie znalibyśmy na pewno) to wniosek może być tylko jeden, autor zrobił sobie dowcip, zobaczcie jak często w tekście występujesz coś co przypomina "cze", chyba niema tak zbudowanego języka... a wymyslić nieistniejące rośliny ? co za problem ?

no albo (to fanatycy już pewnie wymyślili wcześniej) autor nie jest z ziemi... tylko z nibiru albo z jakiejś tam innej planety...
 • 0

#17

spatium.
 • Postów: 97
 • Tematów: 11
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Naukowcy potwierdzili autentyczność manuskryptu Voynicha

Wiedeń

Tajemniczy, niezrozumiały, XV-wieczny manuskrypt, który przez dziesięciolecia był zagadką dla wielu naukowców został uznany za autentyczny – ogłosił w czwartek austriacki kanał ORF. Wielu historyków do tej pory było zdania, że tzw. Manuskrypt Voynicha, zawierające w swojej treści ilustracje związane z naukami przyrodniczymi jest fałszywa. Także matematycy oraz inni eksperci nie potrafili go odszyfrować.

Nazwa książki pochodzi od nazwiska polsko-amerykańskiego antykwariusza Wilfrida Voynicha (Wilfrieda Wojnicza), który nabył manuskrypt w 1912 roku we Włoszech. Naukowcy z Uniwersytetu Arizona używając metody datowania radiowęglowego na 246 stronach oszacowali, że pergamin powstał między 1404 a 1438 rokiem – mówi Walter Koehler, producent ORF, który nadzoruje powstający film dokumentalny o manuskrypcie.

Ponadto, eksperci z Instytutu Badań Naukowych McCrone w Chicago ustalili, że atrament nie został dodany w późniejszym okresie. Tekst został prawdopodobnie napisany w północnych Włoszech.

„Przed tymi odkryciami nie było poważnych ekspertów, którzy datowali by ten manuskrypt na czasy przedkolumbijskie, lecz na XVI wiek, kiedy zakodowane teksty były w modzie” – powiedział Koehler. Chociaż twórcy dokumentu nie byli w stanie odgadnąć tajemnicy samego tekstu, datowanie pozwoli naukowcom na skupienie się nad technikami deszyfracji i wdrażaniu nowych pomysłów.

Jednakże, niektórzy eksperci tacy jak Rene Zandbergen z Niemiec uważają, że tajemnicze litery mogą być po prostu znakami ozdobnymi zapożyczonymi z alfabetu arabskiego.

Film dokumentalny o manuskrypcie jest przechowywany na Uniwersytecie w Yale i zostanie wyemitowany 10 grudnia.

Źródło

Użytkownik Kranolt edytował ten post 05.12.2009 - 18:58

 • 0

#18

EpicFail.
 • Postów: 208
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

leonardo da vinci opisywał swoje wynalazki pismem lustrzanym, bo chciał utrudnić ich odczytanie. może autor tego manuskryptu zrobił coś podobnego?
tolkien stworzył m.in. sindarin. gdyby nie LoTR i dodatki do niego, nie umielibyśmy rozszyfrować treści napisanych w tym języku. może w takim razie autor stworzył język/alfabet/czy-jak-to-sie-nazywa na własny tylko użytek?
 • 0

#19

craven.
 • Postów: 164
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ma ktoś może skany od Snear'a? Byłbym wdzięczny za upload, bo niestety link wygasł (już zapewne dawno temu)
 • 0

#20

spatium.
 • Postów: 97
 • Tematów: 11
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Proszę Cię bardzo.

http://commons.wikim...nich_manuscript
 • 1

#21 Gość_Horror

Gość_Horror.
 • Tematów: 0

Napisano

Przeglądnąłem te skany.
W mojej ocenie całość wygląda na projekt kompleksu odnowy biologicznej:)
Te dziewuchy w zielonym błocie i potem schemat oczyszczania. Jakieś ślizgawki, baseniki. Słowem aqua park jak nic:) Do tego jeszcze te wielopoziomowe areny/place/budynki. Smaczku dodaje astrologia. Znaki zodiaku, gwiazdozbiory, etc. Może więc jednym z budynków będzie planetarium. Rzadkie rośliny mają uzupełnić działkę pod ogród botaniczny. Słowem, plany jakiegoś sporego kompleksu. A nie można z tego nic skumać, bo jest to szkic wstępny, wykonany przez kogoś, kto był w tamtym czasie kimś, jakby to ująć – grafikiem. Ot, przygotowanie do „druku”. A i pismo nie do odczytania, bo to tylko ozdobniki. Pewnie jest to okrutnie stare (tak jak opisują) ale wartość w treści jest żadna. To moje zdanie.
 • 0

#22

craven.
 • Postów: 164
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Teoria z kompleksem odnowy biologicznej jest ciekawa, aczkolwiek patrząc na sporą część tych skanów, ciężko było by mi uwierzyć że chodziło o coś takiego. Na wielu rycinach zabiegi którym poddawane były kobiety (i tylko kobiety, co wydaje mi się dziwne) + dodanie do tego ni z gruszki ni z pietruszki astronomii, i to w całkiem sporej dawce względem objętości całego utworu...

Szkoda że nie udało się do tej pory rozszyfrować przypisów, ale jak na mój gust to pachnie tutaj alchemią albo czymś w ten deseń.

Chociaż nie można wykluczyć że po prostu jakiemuś staremu prykowi padło na głowę i spłodził coś takiego z powietrza, bez większego sensu.
 • 0

#23

sharpMarv.
 • Postów: 178
 • Tematów: 14
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dzisiaj jest 10 grudnia, ktos wie gdzie bedzie emitowany ten film dokumentalny i o której?
 • 0

#24

spatium.
 • Postów: 97
 • Tematów: 11
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dokument był wczoraj na ORF-2 o godzinie 21:05. Jeżeli masz ten kanał, to sprawdź sobie tutaj. Może będzie powtórka.

Użytkownik Kranolt edytował ten post 11.12.2009 - 14:55

 • 0

#25 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano


Coraz bliżej wyjaśnienia zagadki najbardziej tajemniczej księgi w historii

Dołączona grafika
Manuskrypt Voynicha - czy kiedyś poznamy prawdę? (fot. mwmedia)

Legendarny Manuskrypt Voynicha od lat fascynuje rzesze naukowców. Pomimo zaangażowania wielu badaczy, do dziś nie udało się rozszyfrować zapisu, który znajduje się w jednej z najbardziej zagadkowych ksiąg. Badacze nie ustają jednak w trudach. Czy istnieje nadzieja, że kiedyś poznamy "prawdę" skrywaną w enigmatycznym rękopisie?
Swoją nazwę tajemniczy manuskrypt zawdzięcza Amerykaninowi polskiego pochodzenia. Wilfried Voynich, który był antykwarystą oraz miłośnikiem i kolekcjonerem zabytków, w 1912 r. nabył go od jezuitów. Do niedawna wielu historyków uważało, że rękopis zawierający liczne teksty i ilustracje dotyczące nauk przyrodniczych, jest świetnie spreparowanym falsyfikatem. Wątpliwości wynikały przede wszystkim z tego, iż zagadkową księgę niezwykle trudno jest odczytać - ilość zakodowanych i niejasnych informacji stała się swoistym przekleństwem dla setek językoznawców i ekspertów od kodów, którzy od lat próbowali rozszyfrować treści tego wiekowego dzieła. Sam Voynich poświęcił aż 18 lat swojego życia na poszukiwaniu znaczenia rysunków roślin, kręgów czy wizerunków rozmodlonych ludzi.

Dołączona grafika

Dzięki przeprowadzonym na przestrzeni ostatnich lat badaniom, można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że księga jest autentyczna - zgodnie z podejrzeniami powstała ona w epoce średniowiecza. Jej wiekowość udało się ustalić dzięki metodzie datowania węglem radioaktywnym. Analiza wykazała, że dzieło zostało stworzone na początku XV w. - przypomniał dziennik "Daily Mail". Wcześniej pojawiały się też hipotezy, że może ona pochodzić z epoki renesansu. Wskazywać na to miały rodzaje użytych tuszów oraz farb.

"Dokument powstał pomiędzy 1404 a 1438 rokiem. Wcześniej sądzono, że dzieło to powstało najwcześniej w wieku XVI, kiedy tworzenie zaszyfrowanych ksiąg było swoistą 'modą'" - potwierdził Walter Koehler, austriacki dokumentalista przygotowujący dokument o manuskrypcie.

Mimo tego, że tajemnicy woluminu wciąż nie udało się rozwikłać, większość naukowców nie kryje entuzjazmu rozprawiając o nim. "Wg mnie to dzieło jest absolutnie fascynujące i należy je traktować jako okno do niezwykle interesującego umysłu. Próba złożenia tego wszystkiego w jedną całość była fantastyczna" - mówił dr Greg Hodgins z University of Arizona, który jakiś czas temu brał aktywny udział w badaniu księgi oraz określaniu jej wieku. "To wielka zagadka, której jeszcze nikt nie rozwiązał. Ale któż nie lubi puzzli."

Dołączona grafika

Istnieją różne hipotezy na temat zapisów zawartych w Manuskrypcie Voynicha. Niektórzy mówią o kodzie lub rodzaju szyfru. Wśród niezliczonych prób odgadnięcia hipotetycznego komunikatu zawartego w rękodziele, większość koncentruje się na analizie statystycznej użytych w przekazie liter oraz słów.

Sam dr Greg Hodgins przyznaje, że udało mu się odnaleźć kilka interesujących właściwości, takich jak powtarzanie się poszczególnych wyrazów oraz znaków, które czasami wymieniają się w ramach pewnych sekwencji.

W czasie badań, wiele uwagi poświęca się też oczywiście rysunkom wplecionym pomiędzy niezrozumiałe wyrazy. Tutaj też nie ma jednak pełnej zgody, co do ich charakteru. "Czy obrazują zagadnienia z zakresu botaniki? Może dotyczą organizmów morskich? A może należy je łączyć z astrologią? Nikt tego nie wie" - przyznaje dr Hodgins.

Do dziś nikt się nawet nie zbliżył do rozwiązania tajemnicy średniowiecznego rebusu. Czy kiedyś komuś się to uda? Nie brakuje sceptyków, którzy uważają, że symbole, dziwaczne konstrukcje słowne czy rysunki są bezsensowną"zbitką", w której nie należy się doszukiwać żadnych znaczeń. Niektórzy badacze przyznają też, że zagadkowe litery mogą być pewnego rodzaju ornamentem, spotykanym dość często w literaturze arabskiej. Uważa tak m.in. pochodzący z Niemiec prof. Rene Zandbergen. Nie ma jednak żadnych faktów, które mogłyby uwiarygodnić tę hipotezę.


http://niewiarygodne.pl/
 • 2

#26

5k18a.
 • Postów: 37
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Coraz bliżej wyjaśnienia zagadki najbardziej tajemniczej księgi w historii"

"Do dziś nikt się nawet nie zbliżył do rozwiązania tajemnicy średniowiecznego rebusu. Czy kiedyś komuś się to uda? Nie brakuje sceptyków, którzy uważają, że symbole, dziwaczne konstrukcje słowne czy rysunki są..."

Chyba najgłupszy tytuł artykułu. Coraz bliżej wyjaśnienia zagadki a potem czytamy że nikt nawet nie zbliżył się do wyjaśnienia. No to kur... gdzie jest to bliżej wyjaśnienia zagadki?!
 • 2

#27

Alexi Arduscoini.
 • Postów: 717
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Pamiętam jak dawno temu czytałam o tym na Paranormalne.pl ;)

http://www.paranorma...=1

Zastanawiałam się czy to nie współczesna próba oszustwa... ciężko jest powiedzieć widząc kolejne spekulacje...

Edit: +.....
Tematy połączone

 • 1

#28

Pisaq.
 • Postów: 283
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wnioskując po 2 rysunku, spodziewałbym się jakiegoś traktatu alchemicznego. Szkoda, że zdjęcia są niewyraźne i nie mogę odczytać tekstu. Jako, że są to czasy działania inkwizycji naszego ukochanego kościoła katolickiego, nie dziwię się, że pisane szyfrem i rysowane symbolicznie.
 • 1

#29

slawek13.
 • Postów: 140
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kolejny artykuł z Niewiarygodne.pl
czytałem coś o tym , te tajemnicze pismo wydaje się być kodem.
 • 1

#30

Data.
 • Postów: 54
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A może jakiś cwany doktorek chciał zapewnić sobie byt? Napisał byle co kompletnie bez sensu, dorysował obrazki a później ludziom wmawiał, że jest to jakaś księga w prastarym języku, z sekretną wiedzą bla bla bla... i tylko on może ją odczytać :D A my się teraz nad tym głowimy. Takie trochę naciągane ale lud wtedy ciemny był a od takich cwaniaczków się aż roiło :D
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u