Skocz do zawartości


Zdjęcie

LICZBA FI 1.618


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#16

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obecność liczby fi w naturze nie jest żadna numerologią a konsekwencją prostych zasad rządzących wzrostem organizmów żywych. Zasady te to:

1. Dążenie do wytwarzania form sukcesywnych pozostających ?podobnymi do siebie?
2. Warunek możliwości dodawania następnych elementów bez zmiany zasady kierującej tym wzrostem (warunek addytywności)
3. Stosunek dwóch kolejnych wyrazów jest stały

Jedyny wzrost spełniający te warunki jest to właśnie taki, którego kolejne elementy pozostają w stosunku fi.

Jeden przykład (z bardzo wielu):
Jeżeli prześledzimy rozwój drzewa, to zauważymy, że drzewo rozgałęzia się co roku i w drugim roku ma 2 gałęzie, w trzecim roku ilość gałęzi zazwyczaj dochodzi do 3, w czwartym do 5, w piątym do 8, w szóstym 13, w siódmym 21, w ośmym 34 itd. Dzieląc przez siebie liczby gałęzi w dwóch kolejnych latach:

3/2, 5/3, 8/5, 13/8, 21/13, 34/21, 55/34 itd. otrzymujemy w każdym kolejnym dzieleniu wynik coraz bliższy fi.

--------------------

"Idealna" sylwetka człowieka (a dokładniej mężczyzny) zawiera także wiele zależności wyrażonych przez liczbę fi:

ˇ Odległość od biodra do podłogi / odległość od kolana do podłogi = fi
ˇ Odległość od czubka głowy do podłogi / odległość od pępka do podłogi = fi
ˇ Odległość od czubka głowy do pępka / odległość od ramienia do pępka = fi

W "idealnej" twarzy można znaleźć podobne zależności:

ˇ Wysokość głowy / szerokość twarzy = fi
ˇ Od czubka głowy do oczu / od końca czoła do oczu = fi
ˇ Od oczu do brody / od nosa do brody = fi
ˇ Od końca czoła do oczu / wysokość nosa = fi
ˇ Od oczu do ust / od oczu do nosa = fi
ˇ Od nosa do brody / od ust do brody = fi
ˇ Szerokość twarzy / między zewn. kącikami oczu = fi
ˇ między zewn. kącikami oczu / szerokość ust = fi
ˇ szerokość ust / szerokość nosa = fi

Więcej tutaj (po angielsku):
http://www.mcs.surre...cci/fibnat.html
http://www.mcs.surre...ci/fibnat2.html

Edit: Jeszcze jedna fajna stronka:
http://www.goldenmea...o.uk/index2.htm

Krótko mówiąc: Coś w tej liczbie boskiego jest. :)
  • 0



#17

michciu.
  • Postów: 350
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja jestem jakis nieproporcjonalny mam 187 cm wzrostu a odleglosc od pepka to podlogi do 45,5 cm wycohdzi cos ponad 4 i gdzie tu fi?

Ups ale ze mnie agent, 145,5 do podlogi a nie 45,5 :P ale i tak wychodzi cos kolo 1,28 no niby blisko tej calej fi;p
  • 0

#18

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ups ale ze mnie agent, 145,5 do podlogi a nie 45,5

Za pierwszym razem pomyślałem, że nie masz nóg, ale teraz też wygląda to nie najlepiej.
Masz pępek na wysokości mojej krtani, a jesteś wyższy ode mnie tylko o 10 cm . Musisz bardzo dziwnie wyglądać :o
Na pewno dobrze się pomierzyłeś??? ;)
  • 0



#19

Bomaw.
  • Postów: 231
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja sie pomierzylem i liczba fi mi nie wyszla ;)
  • 0



#20

Broken.
  • Postów: 178
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O, cos mi sie przypomnialo - kiedys chyba w ksiazce od historii mialam napisane, apropo rzezby greckiej, o tym, ze wynalezli oni idealna proporcje;)
  • 0

#21

Szefo.
  • Postów: 425
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O, cos mi sie przypomnialo - kiedys chyba w ksiazce od historii mialam napisane, apropo rzezby greckiej, o tym, ze wynalezli oni idealna proporcje;)


ano było coś takiego :)
i nie jestem pewny ale własnie ta idealna proporcja to fi ;)

w każdy razie stosowano tę liczbę w planach budowy akropolu :D

3/2, 5/3, 8/5, 13/8, 21/13, 34/21, 55/34 itd. otrzymujemy w każdym kolejnym dzieleniu wynik coraz bliższy fi.


taka ciekawostka że te liczby są też elementami ciągu Fibonacciego ;)
1,1,2,3,5,8,13,21,34,55 itd :)
  • 0

#22

Fanatyk.
  • Postów: 131
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bzdura. Wiem, że istniało taki złoty podział, złote cięcie, ale to normalne, rzeźbiarze chcieli aby ich dzieła wyglądały jak najpiękniej i jak najbardziej odwzorowywały prawdziwe wymiary. Pomierzyli różne odległości, powychodziły im takie liczby i co z tego? Każdy rzeźbiarz później korzystał z takich złotych cięć, bo wśród ludzi były one popularne. Co w tym nadzwyczajnego?
  • 0

#23

Mayk3l.
  • Postów: 19
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja też uważam, że niema w tym nic nadzwyczajnego.

PI = (a+b) : a = a : b


Jaki byśmy odcinek nie wzięli pod uwagę ( ludzkie ciało, noga ) zawsze będzie wychodzić 1.68033989

To nie żadna nadprzyrodzona moc tylko magia matematyki ;)
  • 0

#24

Szada.
  • Postów: 486
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

oj złotego podziału używa się w projektowaniu często ponieważ daje on miłe wrażenie estetyczne.
czysta matematyka.
ale coś w tym jest że każdemu odpowiada to co jest na "złotym punkcie" (ustana się go w punkcie przecięcia dwóch prostych powstałych przy złotym podziale w kwadracie)
  • 0

#25

LolWuT.
  • Postów: 171
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

numerologia... najwieksza bzdura na swiecie... pseudo nauka w ktorej zaklada sie ze "ma wyjsc taka i taka liczba" a potem tylko szuka sie jakiegos przypadkowego rownania ktore by te liczbe dało i robi sie z tego cuda nie widy.
  • 0

#26

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie zgodzę się do końca z powyższymi wypowiedziami. W liczbie fi nie ma niczego nadzwyczajnego, ale nie jest to też żadna matematyczna numerologia. Obecność złotego podziału w tworach przyrody nie jest wynikiem przypadkowych zbieżności.
  • 0



#27

Ozzy667.
  • Postów: 88
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

numerologia... najwieksza bzdura na swiecie... pseudo nauka w ktorej zaklada sie ze "ma wyjsc taka i taka liczba" a potem tylko szuka sie jakiegos przypadkowego rownania ktore by te liczbe dało i robi sie z tego cuda nie widy.



ciekawe co by zrobili ci fantastyczni numerolodzy gdyby im zmienić system pozycyjny...
  • 0

#28

jebaćadminacokontnieusuwa.
  • Postów: 42
  • Tematów: 0
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mam około
179cm wzrostu
a do pępka około 110cm
wychodzi 1,6181818.....itd
biorąc pod uwage niedokładność pomiaru wyjdzie liczba fi czyli1,618
  • 0

#29

Blackhorn.
  • Postów: 123
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Iiii tam... Normalna rzecz. Przecież każdy człowiek jest wymiarowo mniej więcej taki sam, więc nie ma co robić ambarasu. Złoty podział? Zawsze znajdą się w człowieku takie wymiary i odległości, że ich iloraz będzie równy liczbie Fi.
  • 0

#30

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciekawe co by zrobili ci fantastyczni numerolodzy gdyby im zmienić system pozycyjny...

akurat zły przykład bo w każdym systemie pozycyjnym matematyka jest ta sama, można policzyć liczbę Fi w systemie dwójkowym, zamienić to na szesnastkowy i na dziesiętny i dalej będzie to Fi

a czy ta liczba musi mieć związek z numerologią, paranauka itd ? może to po prostu uniwersalna wielkość w całym wszechświecie ?
na ziemi można ją znaleźć w wielu miejscach, muszle ślimaków, nasiona w słoneczniku, gałęzie na drzewie
może ramiona galaktyk to złote spirale ? :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych