Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwna osoba


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#16

może tak może nie.
  • Postów: 504
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja mogę tylko potwierdzić wątpliwości co do wieku i możliwości zapamiętania takiego wydarzenia. Otóż jest to fizycznie niemożliwe. Nazywa się to demencją wieku dziecięcego i ma to związek z budową neurologiczną mózgu. Same jego struktury są troszeczkę inne niż w późniejszym wieku, dlatego nie jesteśmy w stanie odtworzyć z własnej pamięci swojego porodu czy wydarzeń w wieku 3 lat. Oczywiście mózg zapamiętuje takie wydarzenia, jednak porównałbym to (w potwornym uogólnieniu) do zapisu na dyskietkach, zaś w późniejszym wieku nie mamy stacji dyskietek, jedynie cd-rom

Natomiast wielu z nas pamięta takie rzeczy. Często słyszę od swoich znajomych, kiedy opowiadając jak to pamiętają co robili mając 3-4 lata. Jak jest to możliwe? Tu z pomocą przychodzi psychologia poznawcza. Jest to zwykła projekcja, własne wyobrażenia traktujemy jak realnie zaistniałe fakty. Można to bardzo łatwo udowodnić. Jeśli ktoś z nas ma dziecko w wieku nastoletnim wystarczy pokazać mu zdjęcie małego dziecka bawiącego się w ogrodzie, dorobić do tego jakaś chwytną historie jak to uciekło przez psem i przekonamy się, że badany odtworzy tą historie z pamięci... nawet jeśli zdjęciu przedstawia zupełnie inne dziecko. Wykorzystuje się to po cichu w przypadku dzieci adoptowanych, kiedy pod wpływem sugestii można stworzyć dosłownie całe wczesne dzieciństwo spędzone razem z zastępczymi rodzicami, nawet jeśli nigdy jego nie było. Jest to jedna z ciekawszych cech ludzkiego mózgu.
  • 0

#17

szatkus.
  • Postów: 258
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zgadza się, ale od każdej reguły są wyjątki. Zawsze się mogą zdarzyć przypadki, że wspomnienia mózg zakopie znacznie wcześniej albo później niż u innych ludzi, albo nawet w ogóle (własny poród, przerażające). Ja najwcześniejsze wspomnienie mam z wieku ok 4,5 roku (rozmowa z babcią o latkach, więc mam dobre informacje :) ).
  • 0



#18

Amnezja.
  • Postów: 99
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm.. Masz świetną pamięć - żeby pamiętać tak dokładnie wydarzenia, jeśli miało się wtedy 3-4 lata.. Ale nie narzucam Ci ze zmyślasz, bo w każdym kłamstwie jest ziarnko prawdy... :] Kto wie? :cafe:
  • 0

#19

blackmaul.
  • Postów: 49
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja do 3 klasy szkoły podstawowej, pamiętam 3 wydarzenia: pierwszą próbę chodzenia, zakończoną uderzeniem w stół, jakąś wycieczkę gdy miałem 5 lat i rozpoczęcie nauki w podstawówce. Więc bądź co bądź, gratuluję pamięci. ;p
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych