Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy zwierzęta śnią?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1

Galkas.
  • Postów: 69
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sen nie musi oznaczać odpoczynku. W marzeniach sennych lub w koszmarach możemy przeżywać dzikie, wyczerpujące przygody. To, co jest udziałem człowieka, odnosi się również do zwierząt. Istnieje bowiem wiele dowodów świadczących o tym, że także zwierzęta śnią. I że ich sny odzwierciedlają to, co robiły przed zaśnięciem.


Udowadnia to doświadczenie przeprowadzone w Massachusetts Institute of Technology. Badacze zarejestrowali aktywność mózgu czterech szczurów nagradzanych w trakcie biegu w kołowrotku. Okazało się, że później, gdy gryzonie pogrążyły się we śnie, ich mózg wykazywał taką samą aktywność, a gałki oczne poruszały się w podobny sposób. Podczas kolejnych faz snu mózg szczurów funkcjonował tak, jak gdyby nadal trenowały w kołowrotku: naukowcy byli nawet w stanie określić, w jakim punkcie zabawki szczur znajduje się w danej chwili snu.

Nawet u człowieka mechanizm marzeń sennych pozostaje częściowo niewyjaśniony. Interpretacji jest wiele, zależnie od szkoły. Na poziomie fizjologii wydaje się, że sny są „półproduktami” powstającymi w ramach porządków, jakie robi nasz mózg z „nagraniami” zarejestrowanymi w ciągu dnia. Dość długo uważano, że marzenia senne występują jedynie w tzw. paradoksalnej fazie snu (REM), nazwanej tak z tego powodu, że chociaż ciało pozostaje wtedy całkowicie bezwładne, mózg utrzymuje się w stanie wzmożonej aktywności. Obecnie uważa się, że marzenia senne mogą pojawiać się również w fazie snu wolnofalowego.

W przypadku zwierząt uwaga naukowców skupia się na badaniu występowania marzeń sennych w fazie snu paradoksalnego. Każdy właściciel psa lub kota z pewnością zaobserwował nieraz, jak jego czworonożny przyjaciel podczas snu wzdryga się, przebiera nogami, popiskuje. Oznacza to, że śni. Ponownie przeżywa sceny z polowania, swoje lęki, zadowolenie. Jednak nie wszystkie zwierzęta doświadczają paradoksalnej fazy snu. Ryby, gady (prawdopodobnie za wyjątkiem żółwia) i owady odpoczywają nie śniąc. Jeszcze inaczej jest u ptaków: fazy snu paradoksalnego są u nich bardzo krótkie, trwają od kilku sekund do najwyżej jednej minuty, w dodatku znacznie częściej zdarzają się u piskląt niż u dorosłych osobników.

Naukowcy zdołali zarejestrować przebieg snu u prawie setki różnych gatunków ssaków. Doszli do wniosku, że sen paradoksalny występuje u wszystkich gatunków należących do tej grupy zwierząt za wyjątkiem delfina i kolczatki australijskiej. Badania ujawniły również inne zaskakujące fakty: umiemy dziś podać, kto śni więcej, a kto mniej. Choć uważa się, że sen paradoksalny umożliwia rozwój bardziej skomplikowanych funkcji mózgu, okazuje się, że najdłuższy czas trwania tej fazy występuje u najprymitywniejszych ssaków: pancernika i oposa, u których całkowita długość fazy REM wynosi od 5 do 6 godzin na 18 godzin codziennego snu. Ze snem paradoksalnym trwającym przeciętnie 2 godziny w ciągu jednej nocy człowiek sytuuje się między kretem a świnią, zdystansowany pod tym względem przez jeża, kota czy nietoperza.

Podczas odpoczynku fazy snu następują po sobie kilkukrotnie. U różnych gatunków odstęp między fazami snu paradoksalnego bywa różny. U myszy są to 4 minuty, u kota 27 minut, godzina u konia, 90 minut u człowieka i 100 minut u słonia. Ta cykliczność wiąże się prawdopodobnie z metabolizmem podstawowym organizmu, (określającym zużycie tlenu w czasie jednej godziny w przeliczeniu na gram wagi). (…) Poziom metabolizmu podstawowego myszy jest 25 razy większy niż słonia, co oznacza, że zmiana cykli snu paradoksalnego występuje u niej 25 razy szybciej niż u niego – tak więc mysz śni częściej, ale za każdym razem o wiele krócej.

Czas trwania poszczególnych faz snu paradoksalnego jest różny u różnych gatunków. U ptaków trwają one po kilka sekund, u myszy krócej niż minutę, 20 minut u człowieka, około kwadransa u konia (ale tylko wtedy, gdy śpi w pozycji leżącej, a nie stojącej) i pięć minut u kozy. Żółw, nieruchomy przez większą część swojego życia, przejawia nieliczne objawy snu paradoksalnego, tak jak kajman, który w nocy oraz przez większą część pory zimowej jest pogrążony letargu i znajduje się w stanie przypominającym sen paradoksalny od siedmiu do ośmiu minut dziennie.

Dwie kwestie nadal pozostają zagadką. Kto na naszej planecie wyśnił pierwszy sen i kiedy to się stało (niestety w tym przypadku raczej nie możemy liczyć na pomoc skamielin) oraz czy zwierzęta śnią obrazami? Aby poznać odpowiedź na to drugie pytanie, musielibyśmy znaleźć sposób na przełożenie zapisu aktywności mózgu na obrazy... albo nauczyć zwierzęta ludzkiej mowy.

Źródło: Onet.pl
Zacząłem sie nad tym zastanawiać po obserwacji mojego kota który wydawał różne dźwięki przez sen.
Jednak religia katolicka twierdzi że zwierzęta nie mogą śnić ponieważ marzenia senne są darem od Boga a zwierzęta nie mają duszy.
Pozdrawiam
  • 0

#2

Frost.
  • Postów: 104
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moj pies np. jak spi rusza tylnimi lapami jakby biegl lub popiskuje zawsze uwazalem ze wtedy wlasnie mu sie cos sni...
  • 0

#3

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zupełnie jak mój kot. Mądrala potrafi nawet nagle zacząć mruczeć przez sen albo ruszać wąsami :)
  • 0



#4

London.
  • Postów: 225
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mój piesio czasem wzdryga się, ale głównie chrapie (chodź to drugie nijak się ma do tematu) :P .
  • 0

#5

Rastamanek.
  • Postów: 50
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mój pies także coś tam pochrząkuje czasem podczas snu ;p
  • 0

#6

Jummanji.
  • Postów: 41
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podobnie jak z waszymi pupilami, mój pies też czesto kładzie sie
na plecach nogami do góry - śmiesznie to troche wygląda.
Podobnie jak u ludzi, dostaj lekkich drgawek
( to chyba zryw miokloniczny jak się nie myle) i zasypia.
Ludzie jak śpią i coś im się śni to poruszają gałkami ocznymi,
czasem ręką lub nogą i czasami mruczą - podobnie zachowuje
sie mój pies, coś mruczy, czasami mu się szczeknie takim jakby
pozagrobowym głosem i czasem przebiera łapami, jakby za czymś
biegł. Myśle, że mu się coś na pewno śni - ciekawe tylko, co może
się śnić psom?
  • 0

#7

exio.
  • Postów: 492
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

moj pies jak byl maly to mial taka shize raz

wychodze na dwor patrze spi, usiadlem na schodach i zawiazuje buty po cichu, a ona sie nagle zerwala i pobiegla w strone bramy szczekajac przy tym, ale przy bramie nikogo nie bylo lol musialo sie jej cos przysnic xD
  • 0



#8

Snajper88.

       Były moderator           Były 'szef' tłumaczy

  • Postów: 204
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

eh a moj pies czesto jak spi to to wydaje takie dziwne dzwieki, nie wiem jak to napisać. Takie jakby kichniecia z gwizdnieciem kilka razy pod rzad za kazdym razem ciszej. takie cos: " PHIII- Phiii-phiii-phi" i tak z kilka razy. Zawsze myslałem ze cos mu sie sni.
  • 0



#9

metody11.
  • Postów: 317
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jesteście szczęściarzami, moja Zuzanka, jamnik szorstkowłosy miniatura, po 11 latach bycia z nami odeszła do lepszego świata. Była nie zwykła.
  • 0

#10

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A mój Zeusek kiedyś podczas sennych wrażeń spadł z łóżka :lol : Troche trwało zanim ogarnął to co się stało :P
  • 0

#11

może tak może nie.
  • Postów: 504
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A więc zaczynam odpowiadać na pytania postawione w artykule. Ostrzegam że będzie długo ale myślę że powinno być ciekawie. Postaram się chronologicznie:

Na początek wyjaśnię parę pojęć użytych w artykule powyżej, które nie dla wszystkich mogą byc jasne. Zasadniczo wyróżniamy 3 rodzaje snu. Sen behawioralny - a więc bezruch i nagła zmiana pod wpływem bodźca zewnętrznego, jednak brak oznak w zapisie elektrycznej czynności mózgu - tak śpi pszczoła, mucha, motyl, ryby. Sen paradoksalny - termin którym posługuje sie autor, jest to sen przy którym rejestrujemy typowe dla człowieka zmiany fal mózgowych, jednak zwierze z oczywistych powodów nie potrafi nam powiedzieć czy śniło - tak śnią np. ptaki. Na koniec trzeci rodzaj, a więc sen który znamy z życia codziennego, charakterystyczny dla człowieka.

O czym śnią zwierzęta: Na to pytanie potrafimy odpowiedzieć. Ta historyjka o szczurach, wygląda jak z podręcznika z lat 50-tych. Nasza wiedza w tej dziedzinie jest już naprawdę spora. Chirurgicznie potrafimy dziś przerywać drogi nerwowe, hamować działanie motoneuronów rdzenia nerwowego. W ten sposób organizmy śnią bez utraty napięcia mięśniowego. Gdyby zastosować taka neurologiczną sztuczkę na człowieku, biegalibyśmy po pokoju, kiedy śnilibyśmy że gramy mecz. Kot przykładowo w swoich snach, walczy najczęściej z innym kotem. Dla bardziej zainteresowanych polecam książkę P. Laviego "Czy ryby śnią?".

Skąd te różnice w długości snu u zwierząt: nauka wyjaśnia to na wiele sposobów, jednak nam wystarczy znać 2 podstawowe. Po pierwsze - długość snu jest odwrotnie proporcjonalna do tempa metabolizmu. Zwierzęta mające większą liczbę naturalnych wrogów w przyrodzie, śpią krócej. Istnieją jednak niezwykłe wyjątki jak delfin, który musi co jakiś czas zaczerpnąć powietrza, śpi tylko połową mózgu! Kiedy jedna jego półkula śpi, druga steruje czerpaniem powietrza. Półkole "zmieniają" się co 2 godziny.

Kiedy pojawił się pierwszy sen
: Sen zapewne pojawił się na drodze ewolucji, wraz z pojawieniem się przedmózgowia. Z paru powodów sen jaki zna człowiek, sen "typowo ludzki", występować może jedynie u organizmów stałocieplnych. Sen paradoksalny pojawił się jakieś 180 mln lat temu.

Czy zwierzęta śnią obrazami: Trudne pytania. Są nawet ludzie którzy nie śnią obrazami. Niewidomi od urodzenia, w swoich snach nie widząc żadnych obrazów, ich sen składa się jedynie z dźwięków - stąd nie występuje u nich typowy dla REM ruch gałek ocznych. Najprawdopodobniej odpowiedź brzmi tak, zwierzęta śnią obrazami. Dość słynnym eksperyment jest sen małpy, którą nauczono, aby na widok ruchomych obrazków pociągała za rączkę. Małpa w śnie pociągała za rączkę, co może sugerować że małpy śnią za pomocą obrazów.
  • 0

#12

Florek.
  • Postów: 372
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mój królik napewno śni. Kiedy śpi, czasem rusza przednimi łapkami, jakby biegł.
  • 0

#13

Broken.
  • Postów: 178
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moj pies tez na 100%, kiedys sobie podszczekiwal przez sen ;p
  • 0

#14

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie pamiętam gdzie dokładnie, ale spotkałem się z tezą że sny mają nas przygotować do jakiś sytuacji. W śnie możemy bezpiecznie przeanalizować jakąś sytuacje i wyuczyć się zachowania. Na przykład co zrobić gdy ktoś ciebie zaatakuje. We śnie możesz walczyć i nic ci się nie stanie. Sen ma być przygotowanie do walki lub do innych czynności. Gdy stoczysz 10 walk we śnie to na jawie, gdy przyjdzie co do czego to będziesz wiedzieć jak się zachować.

Jednak religia katolicka twierdzi że zwierzęta nie mogą śnić ponieważ marzenia senne są darem od Boga a zwierzęta nie mają duszy.


Oczywiście że zwierzęta muszą być pod nami w religii, bo jak moglibyśmy inaczej wytłumaczyć że je zabijamy dla mięsa, wykorzystujemy jako wierzchowce lub się znęcamy podczas różnych badań? ;)
  • 0

#15

London.
  • Postów: 225
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie pamiętam gdzie dokładnie, ale spotkałem się z tezą że sny mają nas przygotować do jakiś sytuacji. W śnie możemy bezpiecznie przeanalizować jakąś sytuacje i wyuczyć się zachowania. Na przykład co zrobić gdy ktoś ciebie zaatakuje. We śnie możesz walczyć i nic ci się nie stanie. Sen ma być przygotowanie do walki lub do innych czynności. Gdy stoczysz 10 walk we śnie to na jawie, gdy przyjdzie co do czego to będziesz wiedzieć jak się zachować.

No nie za bardzo jestem co do tego przekonany. Zazwyczaj we śnie walczę z jakąś postacią z horroru a sam znam doskonale sztuki walki co w rzeczywistości raczej nie jest prawdą :D . Do tego nie wiem jeszcze jak ma mnie przygotować do jakiejś sytuacji latanie we śnie itp. ;)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych