Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komunizm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#16

AquaManiac.
  • Postów: 165
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ba, ja tez wspominam z rozrzewnieniem bo to byly czasy mojej mlodosci ale dzisiaj bym w takim systemie nie chcial zyc, wole juz ten dziki kapitalizm z wszystkimi jego wadami.
  • 0

#17

QLIG.
  • Postów: 531
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja bym porównał życie w komunizmie i życie w demokracji do życia chomików w klatce i na wolności..W komunizmie każdy mógł łatwo dostać mieszkanie (jak chomik klatkę,jak go ktoś kupi),każdy miał jedzenie,jak je wystał w kolejce (jak chomik,który czeka aż mu pan nasypie...)Wszyscy zwykli obywatele mieli to samo (jak chomiki-ten sam pokarm,te same karuzele itp)Czyli ogółem było gdzie mieszkać,co jeść itp.Ale było jedno ale...Wszyscy mieszkali jak w niewoli-jak chomiki w klatce-nikt be zezwolenia władzy nie mógł kraju opuścić-jak chomik klatki bez zgody pana...Dlatego ja wolę żyć bez komunizmu,sam szukać schronienia (domu)-jak chomik szukający schronienia-,sam latać za pożywieniem -jak chomik na wolności-Jak mi się nie spodoba jeden kraj,wyjadę do innego-jak chomik,który nie może znależć miejsca na kryjówkę i idzie gdzie indziej nie pytając o zgodę nikogo...Dlatego wolę żyć tak jak teraz...

EDIT

Ale zanudzam :P
  • 0

#18

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja bym porównał życie w komunizmie i życie w demokracji do życia chomików w klatce i na wolności..W komunizmie każdy mógł łatwo dostać mieszkanie (jak chomik klatkę,jak go ktoś kupi),każdy miał jedzenie,jak je wystał w kolejce (jak chomik,który czeka aż mu pan nasypie...)Wszyscy zwykli obywatele mieli to samo (jak chomiki-ten sam pokarm,te same karuzele itp)Czyli ogółem było gdzie mieszkać,co jeść itp.Ale było jedno ale...Wszyscy mieszkali jak w niewoli-jak chomiki w klatce-nikt be zezwolenia władzy nie mógł kraju opuścić-jak chomik klatki bez zgody pana...Dlatego ja wolę żyć bez komunizmu,sam szukać schronienia (domu)-jak chomik szukający schronienia-,sam latać za pożywieniem -jak chomik na wolności-Jak mi się nie spodoba jeden kraj,wyjadę do innego-jak chomik,który nie może znależć miejsca na kryjówkę i idzie gdzie indziej nie pytając o zgodę nikogo...Dlatego wolę żyć tak jak teraz...


podzielam poglad ! :)
  • 0



#19

Bielak.
  • Postów: 287
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja jestem troche za młody żeby pamiętać komune ale z tego co słyszałem w domu nie miała moja rodzina źle.Nie mieli problemów ze sprzętem agt-rtv i żadko stali w kolejkach w sklepie bo dziadek pracował w transporcie i on coś komuś załatwił ktoś jemu i sie jechało.Porównując prl do IIIrp ludzie w prlu byli bardziej zadowoleni nie było tyle przemocu i agresji na ulicach oraz łatwiej o mieszkanie a teraz kogo stać aby za 150-200tys zł kupić mieszkanie?? i to wcale nie takie ekstra.Wolność była ograniczana ale nie wszystkim tylko podejrzanym kludzią i zwolenniką demokracji a mój ojciec dobrze wspomina czasy pracy w polsce czechosłowacji i nrdówku.Teraz musi pracować we francji żeby zapewnić rodzinie byt.Za komuny była większa bieda i prawdopodobnie nie mielibyśmy okazji pisać przez neta ale prawie każde dziecko jeździło na wakacje a teraz tego nie ma.I polacy byli biedniejsi ale szczęśliwsi.poczekajmy jeszcze z 15-20 lat a w polsce płace będą porównywalne z zachodnimi to do polski wrócą rodacy z zachodu i zaczniemy tworzyć nową potężną polske ekonomicznie bo potboje terytorialne nie są na razie możliwe
  • 0

#20

Jocker.
  • Postów: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

w prlu byli bardziej zadowoleni nie było tyle przemocu i agresji na ulicach oraz łatwiej o mieszkanie a teraz kogo stać aby za 150-200tys zł kupić mieszkanie??


z tym że zadowoleni i że nie było agresji ani przemocy mogę się zgodzić ale z tym że łatwiej można było dostać mieszkanie to nie ponieważ na każde mieszkanie trzeba było czekać kilka lub kilkanascie lat ale za to że było tańsze to owszem tez sie musze zgodzić

Ps: chciałbym dodać że uorodziłem się jak komuna została obalona a to co napisałem to wszystko z opowiadań znam
:mrgreen:
  • 0

#21

QLIG.
  • Postów: 531
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jocker, z tymi mieszkaniami to się z Tobą nie zgodzę.Wystarczyło przyjąć się do większego zakadu pracy i dostawało się mieszkanie.Nie spółdzielcze,nie prywatne,tylko pracownicze.Mój Ojciec przyjechał na Śląsk za pracą i po 2 latach pracy dostał mieszkanie,podobnie jego brat,brat mojej Mamy i kilka tysięcy mieszkańców mojego miasta i miast sąsiednich.Nie na darmo się mówiło w tych stronach,że osiedla bloków to "sypialnie" dla górników,hitników itp.Zyłem 10 lat w komunie,to wiem troszkę więcej :) Z mieszkaniami nie było problemu,a nawet jak zakład pracy nie miał lokali,były hotele robotnicze,w których się mieszkało do czasu otrzymanie wasnego "M"
  • 0

#22

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

My czekaliśmy na mieszkanie w Warszawie około 15 lat. Do tego jeszcze jacyś idioci wymyślili, że pracownik otrzymujący mieszkanie lokatorskie musi 3 miesiące robić przy budowie bloku w któym będzie potem mieszkał. I tak elektronicy kolejowi jak mój ojciec musieli układać cegły, jeździć z taczkami itp... (to znaczy kto jeździł to jeżdził... ).

Tak czy inaczej, PRL był systemem chorym, nie dającym możliwości rozwoju jednostki, ale zapewniający wegetację. Teraz nikt nie zapewnia wegetacji, lecz daje możliwość rozwoju. Co lepsze? Oceni każdy sam.
Widzę, że wśród ludzi związanych z paranormalnymi sprawami przeważa sympatia socjalistyczna, lewicowa, a nawet czasem komunistyczna, lecz to jest uleczalne, przeważnie.
  • 0

#23

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak czy inaczej, PRL był systemem chorym, nie dającym możliwości rozwoju jednostki


Tu się zgadzam

Widzę, że wśród ludzi związanych z paranormalnymi sprawami przeważa sympatia socjalistyczna, lewicowa, a nawet czasem komunistyczna, lecz to jest uleczalne, przeważnie.



Oj oj ... to że ktoś ma takie a takie zamiłowania nie znaczy że jest zły. Większość ideii jest dobrych, ludzie tylko je niszczą. Dlaczego uleczalne, czyżby pewne przyjmowane wzorce wg. Ciebie prowadziły do nieodwracalnych zmian źle skutkujących dla innych? Na takim czymś można się grubo przejechać, zapewniam.
  • 0

#24

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Komunizm i socjalizm ma chwytne chasła o dobrobyci, równości ludzi, trosce o potrzeby itp. Ale to utopia, bo nie można tego wprowadzić w praktyce. Nigdzie się to nie udało, każdy kraj socjalistyczny czy komunistyczny był i jest biedny, ludziom żyje się źle.

To więc pokazuje dość dobitnie, że te idee nie są słuszne.

Krwawy kapitalizm nie zakłada równości ludzi, wogle nie porusza tego problemu. Zakłada tylko równość szans. Reszta zależy od ludzi.
I jak widać to się sprawdza.

A że wszędzie nie ma tak, że każdemu się żyje idealnie, to inna sprawa. Tego tak szybko nie zmienimy..
  • 0

#25

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Komunizm i socjalizm ma chwytne chasła o dobrobyci, równości ludzi, trosce o potrzeby itp. Ale to utopia, bo nie można tego wprowadzić w praktyce. Nigdzie się to nie udało, każdy kraj socjalistyczny czy komunistyczny był i jest biedny, ludziom żyje się źle.  

To więc pokazuje dość dobitnie, że te idee nie są słuszne.  

Krwawy kapitalizm nie zakłada równości ludzi, wogle nie porusza tego problemu. Zakłada tylko równość szans. Reszta zależy od ludzi.  
I jak widać to się sprawdza.  

A że wszędzie nie ma tak, że każdemu się żyje idealnie, to inna sprawa. Tego tak szybko nie zmienimy..


To że ludziom nie udało się wprowadzić w pełni ideii w życie nie znaczy że one są złe - nie można tylko ich jako czynnika niszczącego oznawać, gdzie tu pierwiastek ludzki; to że ktoś coś zepsuł to nie znaczy że coś jest złe ... co z ktosiem?
Same idee złę być nie mogą, zakładają rzeczy do zrealizowania, a w jakim stopniu i z jakim skutkiem to nie od nich już zależy. One nie karzą kraść, grabić, brać w łapę itp.
Czy to znaczy że jestem komuchem, lewakiem czy jak tam jeszcze bym był nazwany (pewnie pomyśli parę osób że to się tylko do socjala odnosi)? Nie :) Jak tylko bronię w 70% ideii samej w sobie. Wszak ona trwa wiecznie, od przemijania jest moda :)
  • 0

#26

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Silent--> Jeśli próbowano tego w kilkudziesięciu krajach, o różnych kulturach, i za każdym razem nic z tego nie wyszło, to znaczy, że sam pomysł jest nie do realizacji.

O błdach i wypaczeniach nasłuchałem się dosyć... Ludzie są słabym ogniwem, ale nie aż tak słabym, szczególnie, że społeczeńśtwa z innym ustrojem działają całkiem, całkiem.
  • 0

#27

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale ja nie mówię tylko o samym ustroju socjalistycznym, jego ideii, zaznaczyłem to wcześniej ale cóż.

Co do pewnych spraw, to owszem; same założenia moga być nieważne jak piękne, ale niemożliwe do przeprowadzenia w życiu normalnym. Ale to nie dyskwalifikuje ideii samej w sobie, za to jej formę jak najbardziej, tu się muszę zgodzić.
  • 0

#28

Bielak.
  • Postów: 287
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sam projekt jest możliwy do wprowadzenia ale zauważ że we wszystkich krajach w których powstał ustruj komunistyczny było to przy okoliczności wojen kiedy gospodarka była totalnie zniszczona czyli kraje były biedne.Ale według mnie założenia były piękne ale niesprawiedliwe bo kase dostaje się za prace i powinno być czym efektywniej pracujesz tym więcej zarabiasz oraz czym większa odpowiedzialność to płaca również
  • 0

#29

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Idealny przykład jak działał ten system jest RFN i NRD.
RFN było dość autonomiczną strefą wpływów Zachodu i Ameryki.
NRD było mało autonomiczną strefą wpływu ZSRR.

RFN rozwijało się w duchu kapitalizmu, demokracji.
NRD socjalizmu.

Obie części Niemiec były dotowane z zewnątrz podczas odbudowy po wojnie a także potem.

Efekty chyba znasz.
  • 0

#30

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dajcie jakiś przykład kraju komunistycznego (w pełni, z gospodarką w pełni socjalistyczną) w którym jest dobrze? :) No niestety takiego nie ma. Głosy że pomysł dobry ale wykonanie złe to możecie sobie między bajki włożyć. Zawsze się tak dzieje kiedy rząd nie jest ograniczony przez różne niezalezne instytucje i społeczeństwo. Obejrzyjcie "Folwark ziwerzęcy"

Komunizm z założenia jest zły bo zabija indywidualność, zrównuje wszystkich do najgłupszego - niezaleznie czy jesteś mądry czy głupi, pracowity czy leniwy dostajesz tyle samo. Ktoś się odwarzy powiedzieć że sprawiedliwe jest żeby leń dostawał tyle samo co człowiek pracowity?

Zobaczcie np. Takiego Edisona - nikt mu nie płacił za badania, nikt nie zbudował mu państwowego laboratorium itp. On siedział w swoim garażu, wymyślał różne wynalazki i sprzedawał normalnie na rynku za tyle ile gotowi byli dać klienci. Czerpał zyski ze swojej pracowitości i pomysłowości - był w 100% zależny od siebie, ile pracy włożył tyle zysków zebrał. A w komunie? W komunie to nie miało znaczenia dlatego każdy się opier... obijał, centralne planowanie skutkowało kartkami na wszystko bo nie produkowało się według zasad rynkowych czyli podaż-popyta ale tylko tyle ile ktoś wymyślił ze wystarczy dla społeczeństwa. Oczywiście nie starczało :)

Malutki Tajwan nie dał się potężnym Chinom przez tyle lat bo mimał gospodarkę wolnorynkową i 40 mln ludzi generowało większy dochód nie 1,5 miliarda w ChRL. Teraz Chiny poszły po rozum do głowy i uwolniły gospodarkę pozostawiając jedynie władzę państwową w rękach komunistów.
Wolne społeczeństwa są zawsze bardziej twórcze i produktywne od zniewolonych.
Jak napisał Ferdynand Zweig: "Wolność jest najtańszą, najskuteczniejszą i najlepszą sztuką rządzenia i gospodarowania." I na tym USA zbudowało swoją dzisiejszą potęgę.

Kapitalizm opiera się na wolności. Chcesz żyć w komunizmie? Nie ma problemu, zbierz ochotników i zbuduj sobie komunę ale nie zmuszaj innych żeby żyli tak jak ty chcesz. A komunizm właśnie tak działa - nie daje wyboru, zmusza wszystkich do życia w jednym systemie i walczy z przejawami wolności (czy to wolności myślenia czy też gospodarowania). Komunizm zabił najwiecej ludzi w historii świata - polecam ten tekst
Oto fragment:
"Rzetelnie policzona łączna liczba ofiar komunizmu na świecie może przekroczyć nawet 300 milionów. Mimo, że komuniści wymordowali co najmniej 20 razy więcej ludzi niż wszystkie państwa i ruchy faszystowskie łącznie (nawet gdy "podciągnie się" pod faszyzm militarystów japońskich generała Tojo, Pinocheta, "czarnych pułkowników" w Grecji i reżim w Birmie), mimo że powszechnie są znane makabryczne "osiągnięcia" Pol Pota i Kim Ir Sena, tygrysie klatki Ho Shi Mincha i wyczyny rewolucji kulturalnej Mao Zedonga, do komunizmu ciągle przykładana jest inna miara niż do faszyzmu. Dla czerwonej zbrodni ciągle znajduje się usprawiedliwienia, podczas gdy faszyzm potępiany jest jednoznacznie."
Komunizm, nazizm, faszyzm czy inny totalitaryzm to jest zło. Ludzkość już wypróbowała te systemy.

Poniżej zamieszczam dobry tekst pokazujący czym różni się kapitalizm od pozostałych systemów.

_____________________________________________

Deklaracja Bernsteina

O regułach i możliwościach kapitalizmu

Kapitalizm to jedyny system bazujący na prawie każdego człowieka do dowolnego zarządzania swoim życiem. Kapitalizm to jedyny system społeczny, w którym jednostki są wolne, w którym mogą się w pełni zrealizować, posiadać własność i zbierać zyski ze swoich poczynań. Taki system umacnia prawa poszczególnej osoby, a ogranicza rząd, wzbogaca naszą polityczną, intelektualną i ekonomiczną wolność.

Im więcej kapitalizmu w naszym życiu, tym większa nasza wolność i dobrobyt.

Taki jest wyrok historii. Tylko w ciągu swoich dwustu lat istnienia kapitalizm zdołał podnieść standard naszego życia do poziomów nieznanych w czasach przedkapitalistycznych. Często zapomina się, że w Europie, przed kapitalistyczną rewolucją końca osiemnastego wieku, większość społeczeństw miało niewyobrażalnie trudne życie, porównywalne dzisiaj z biedą krajów trzeciego świata - niszczonych przez głód, ciągłe nawroty zarazy i wprost niewyobrażalną biedę. Na szczęście to się zmieniło. Kiedy ostatni raz zaraza dotknęła jakieś kapitalistyczne państwo? Stany Zjednoczone Ameryki nigdy nie zostały dotknięte żadną zarazą! Kapitalizm stworzył bogactwo nieporównywalne w ludzkiej historii, pozwalając setkom milionów ludzi żyć w takim dostatku w jakim niegdyś żyli tylko królowie.

Mniej kapitalizmu to więcej ludzkiego cierpienia.

Niestety kraje, w których rządy sprawuje faszystowska, socjalistyczna, wojskowa lub religijna dyktatura, z lubością zniewalają swoich obywateli poddając ich bezdennej nędzy. W wielu afrykańskich krajach ludzie muszą się utrzymać za 400 - 800 złotych rocznie. Ludzie w Korei Północnej giną z głodu, toną w wodach wokół Kuby przy próbach dotarcia do USA. Miliony uciskanych pragną się znaleźć w wolnym świecie. A kto w kapitalistycznych krajach chce emigrować do Kambodży?

Czemu kapitalizm jest takim sukcesem?

Jak można wytłumaczyć fakt, że najważniejsze wynalazki ludzkości, jak maszyna parowa, kino, telegraf, telefon, oświetlenie elektryczne, powieść, samochód, symfonia, samolot, radio, telewizja, komputer, internet i tysiące leków na nieuleczalne wcześniej choroby, zostały wynalezione i stworzone w kapitalizmie?

Odpowiedź jest prosta: wolność.

Kiedy ludzie są wolni i mogą podążać za swoimi sprawami nie niepokojeni, kiedy to mogą w dowolny sposób używać swej pomysłowości w poszukiwaniu lepszego życia, wtedy są niezmiernie płodni. Wolność polityczna i ekonomiczna wyzwala najlepsze umysły i najbardziej ambitnych ludzi, pozwala im budować, tworzyć, wprowadzać innowacje, posuwać naprzód całą ludzkość. Największy wynalazca w historii, Thomas Edison, w swoim laboratorium w Menlo Park, baczył właśnie na to aby jego wynalazki przyniosły zysk. On, i tak wielu jemu podobnych wielkich wynalazców i przedsiębiorców, odpowiedzialnych za podwyższanie standardów naszego życia, wszyscy oni żyli w dostatku i cieszyli się swoim bogactwem. Pozostawieni wolno w kapitalizmie, aby tworzyć produkować i budować dla swych osobistych korzyści, konsekwentnie podnosili standard życia dla wszystkich.

Umysł.

Kapitalizm to stan umysłu. Dla człowieka podstawowym narzędziem jest jego umysł, takim jak skrzydła dla ptaka. Jedynie przez racjonalne myślenie i kreatywną pracę człowiek może podnieść poziom swojego życia i wydłużyć je. Jednak nasze umysły nie potrafią pracować pod przymusem. Przymus paraliżuje wszelką kreatywność. Umysł nie może być zniewolony. Kapitalizm rozkwita właśnie dlatego ponieważ jest jedynym systemem wolnych umysłów, wolnych ludzi i wolnego rynku. Najwięksi myśliciele i działacze w historii - od Arystotelesa aż po Johna Lockea, od Thomasa Jeffersona po Adama Smitha, Ludwika von Misesa i Ayn Rand - wszyscy oni uznawali, wychwalali i walczyli o wolność ludzkiego umysłu. Oni zrozumieli, że kiedy ludzie są ciemiężeni, to ich racjonalne umysły są tłumione i nadchodzą dla nich ciemności barbarzyństwa. Tylko wtedy kiedy człowiek może działać i myśleć bez skrępowania, kiedy umysł zostaje wyzwolony, możliwe jest odrodzenie i oświecenie. Wolność jest wolnością umysłu. Niewola jest niewolą umysłu.

Uniwersalny i nieunikniony.

To nie przypadek że okresy największej wolności ludzkiej uświetniają jej największe osiągnięcia. Od Złotego Wieku Aten po włoski Renesans i po wielkie przemysłowe osiągnięcia Stanów Zjednoczonych, wolność ludzkiego umysłu prowadziła go do wspaniałych postępów w sztuce, filozofii i nauce.

To są obietnice i możliwości kapitalizmu. To jest wizja kapitalizmu. To jest nasza wizja.
Uwolnijmy ludzki umysł i podziwiajmy spektakl jego inwencji. Zachwycajmy się pięknem jego malarstwa, rzeźb i symfonii, unośmy się razem z bohaterami powieści, podziwiajmy naukowy i technologiczny postęp. Zachód rozwijał się kulturalnie i ekonomicznie ponieważ posiadał trochę czci dla ludzkiego umysłu i nienaruszalnych praw osobistych. Są to nieuniknione warunki ludzkiego rozwoju. Jeżeli pragniemy odrodzenia kultury to musimy wdrożyć polityczną i ekonomiczną wolność. Kłopotliwe położenie milionów głodujących ludzi w krajach trzeciego świata jest takie samo jakie miało miejsce w feudalnej Europie. Ich umysły i ciała są zniewolone przez politycznych dyktatorów. Dajmy im wolność a damy im życie. To oni mają możliwość oceny co Zachód osiągnął. Tylko kiedy zapanuje tam wolność będą oni mieli możliwość przeniesienia osiągnięć kapitalizmu do swoich domów.

Twoje życie, twój wybór.

Kapitalizm jest największym dobrodziejstwem ludzkości. Nadszedł czas aby ludzie myślący, każdej narodowości, pojęli tę prawdę i w pełni przyjęli ten system, jako stan umysłu i praw jednostek.
Panie i Panowie, obywatele wszystkich krajów, zjednoczmy się i wesprzyjmy kapitalizm i wolny rynek. Możemy wywalczyć świat najwspanialszych osiągnięć!

Andrew Bernstein 2001
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych