Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sonda Phoenix


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#31

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Inna ciekawa fotografia, która rozbudziła wyobraźnię, wykonana została tuż po lądowaniu na czerwonej planecie:

Dołączona grafika

oficjalne wyjaśnienie NASA: widoczny odcisk (który do złudzenia przypomina odcisk stopy) powstał na skutek odciśnięcia w marsjańskim gruncie mechanicznego ramienia lądownika
  • 0



#32

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cóż, tutaj działa ludzka wyobraźnia. Ja, na przykład, widzę wyżej piłeczkę do golfa. IMO to niżej, co przypomina "piętę", to odcisk ramienia lądownika, który wylądował akurat w pobliżu paru tak, a nie inaczej, ułożonych kamyczków.
  • 0



#33

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W innym miejscu koparka odsłoniła niebieskawą powierzchnię, która może być lodem, choć pojawiają się też opinie, mówiące o jakimś rodzaju osadów solnych. Leżące wokół bryły pokrywa brązowy pył, lecz w rzeczywistości one również mają niebieskawą barwę. Trzeba czekać na rezultaty dalszych badań.

http://www.nasa.gov/...12648-hires.jpg
  • 0



#34

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

istotnie wyglada na muszle tylko ze nie mozna tego jednoznacznie stwierdzic to troszke wyglada tez na srubke ale raczej malo prawdopodobne najlepsze jest te zdjecie wygladajace na stope a pileczki do golfa hehe to ja tam nie widze
  • 1

#35

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

http://www.nasa.gov/mission_pages/phoenix/images/press/rac_scoop_all_focus_color_v3.html

Dołączona grafika

Lepiej żeby były zdjęcia oba kolorowe lub c-b.
Ale czyż to (lód lub coś jak osady solne) po prawej nie jest takie "muszelkowate" tylko w mniejszej ilości i bardziej rozrzucone? ;)
  • 0



#36

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak są zajęci kopaniem w marsjańskim piachu, że brakuje czasu na składanie panoramy okolicy. Jednak 16 dni od lądowania zaczyna się wyłaniać obraz całości, choć brakuje jeszcze trzech istotnych fragmentów.

http://www.fileden.c...sol16_tweak.jpg

http://www.fileden.c...to_mosaic_2.jpg

Użytkownik +..... edytował ten post 14.06.2008 - 22:15

  • 0



#37

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tego chyba jeszcze nie grano - jak myślicie, gdzie podział się cień tej koparki kopiącej dołki pewnie pod sobą, bo śladu po "podjęciu próbek" nie można się jakoś dopatrzyć a mam na względzie ostatnią fotografię.
No ale dwa tygodnie pobytu robi pewnie swoje a ślady mogły zostać już zasypane i do łyżki co nie co mogło się piasku dostać... jednak wiatry muszą tam wiać nie liche, skoro poradziły sobie nawet... z cieniem.
Nie wiem czy jest to typowa wada kosmicznych fotek, bo mam wrażenie że próbnik ten nie zdążył jeszcze wylądować a może stoi na jakimś wielkim wzgórzu, ale sprawa pewnie się wyjaśni jak poskładają te puzzle do kupy.

A wyprzedzając odpowiedzi chciałem zapytać - dlaczego ja ciągle jestem w błędzie, może czegoś ważnego nie dostrzegam ?

ps Ta wielka stopa jest pewnie odciskiem pozostawionym przez ramię w kształcie ludzkiego ramienia - może po Marsie chodzą już roboty na kształt i podobieństwo... stwórcy ?
Ale żeby jaszczury... fuj.
  • 0

#38

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie ma cienia? A skąd świeci światło? Ma ładnie padać z przodu, ale cień ma iść w drugą stronę, żeby nie było dyskusji odnośnie autentyczności?
Jest ono w porządku na moje laickie oko.
  • 0



#39

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mr. Mojo Risin'

Nie ma cienia?

Ano coś go nie widać, może zobaczymy go gdy obrazek zostanie złożony w całość.

A skąd świeci światło?

Z tego co mi wiadomo w US jest tylko jedno naturalne żródło światła i świeci stamtąd, gdzie się znajduje, a wiadomo gdzie ono było, bo pokazują to cienie utworzone przez... głazy na powierzchni Marsa.

Ma ładnie padać z przodu, ale cień ma iść w drugą stronę, żeby nie było dyskusji odnośnie autentyczności?

Może padać ładnie, sprawa gustu i tak jak napisałeś - nie twierdzę że zdjęcia nie są autentyczne, tylko ze wykonane jak na mój gust ze zbyt dużej odległości od powierzchni planety, żeby łyżka koparki mogła jej dosięgnąć.

Jest ono w porządku na moje laickie oko.

A na moje - być może jeszcze laickie - oko, nie zupełnie.
  • 0

#40

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A na moje - być może jeszcze laickie - oko, nie zupełnie.

Czyli nic nowego. Dla Ciebie zawsze coś jest nie w porządku. ;)
  • 0



#41

korba.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kawałek z 2 linka Dagera foto
  • 0

#42

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ten wyróżniający sie kolorem szczegół to sterczący fragment rozbitej kapsuły, która chroniła Phoenixa podczas wytracania prędkości w atmosferze. Leży ona około 150m na południe od lądownika. Dwa razy dalej i trochę bardziej w prawo znajduje się górna połówka tej kapsuły wraz ze spadochronem, lecz nie sposób jej wypatrzeć.

Znalazłem czarno-biały fragment panoramy z łagodnymi wzgórzami na południowym horyzoncie.
http://www.greuti.ch...18_peterpan.jpg

Użytkownik +..... edytował ten post 14.06.2008 - 22:11

  • 0



#43

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

10 listopada 2008
Koniec misji Phoenixa

Dołączona grafika

2 listopada 2008 roku po raz ostatni nawiązano kontakt z lądownikiem Phoenix. Podjęte w kolejnych dniach próby nawiązania łączności zakończyły się niepowodzeniem. Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji, inżynierowie i naukowcy zakończyli misję sondy.

Główną przyczyną utraty kontaktu jest zbyt mała ilość energii elektrycznej niezbędnej do zasilania systemów Phoenixa. Spadek dostępnej mocy spowodowany był coraz krótszym okresem nasłonecznienia baterii słonecznych oraz burzą pyłową (która w ostatnich dniach przyćmiła Słońce). Dodatkowo coraz niższe temperatury (zwłaszcza w nocy) wymagały przeznaczania coraz większej ilości energii na ogrzewanie lądownika. Sytuacja ta nastąpiła trzy tygodnie wcześniej niż przypuszczano z powodu szalejących w rejonach podbiegunowych burz pyłowych. Kierownik projektu Barry Goldstein oświadczył, że podejmowane będą próby przywrócenia łączności z lądownikiem przy pomocy krążących wokół Marsa orbiterów, ale szanse na to są niewielkie. Warunki pogodowe wciąż się bowiem pogarszają.

Phoenix został wystrzelony z Ziemi 4 sierpnia 2007 roku i wylądował na Marsie 25 maja 2008 roku. Funkcjonował przez 152 dni marsjańskie przesyłając wyniki kilkunastu analiz gruntu, dane pogodowe oraz ponad 25 000 zdjęć, wykrył m. in. obecność lodu pod wierzchnią warstwą gleby, zarejestrował opad śniegu i odkrył, że skład chemiczny pyłu marsjańskiego jest podobny do składu wody morskiej na Ziemi.

Pozostaje nam podziękować i pogratulować dobrej roboty.
Dobranoc Pheonix.

Źródło CNN News

Ostatni raz tak się czułem jak zdechł mi pies.
  • 0

#44

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Phoenix odkrył, że skład chemiczny pyłu marsjańskiego jest podobny do składu wody morskiej na Ziemi no niezle teraz wiem o co chodzi
  • 0

#45

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Pamietacie jeszcze tego Feniksa? :)

Dołączona grafika

Zdjecie zamrznietego aparatu wykonane przez MRO

http://uanews.org/node/28314

Użytkownik 22z edytował ten post 05.11.2009 - 19:42

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych