Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sonda Phoenix


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1

ravers.
  • Postów: 67
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

:ufo: Na tropie ukrytej na Marsie wody


Czy na Czerwonej Planecie istniało życie? Amerykanie wyślą tam sondę Phoenix, która pozwoli odpowiedzieć na to pytanie


Jeśli życie istniało, to pozostawiło ślady, które instrumenty sondy na pewno wykryją. Okno startowe dla misji Phoenix otworzy się 3 sierpnia. Sonda musi być wysłana w ciągu trzech tygodni od tej daty, aby po podróży liczącej prawie 200 mln kilometrów mogła dotknąć powierzchni Czerwonej Planety w maju 2008 roku.

Robot, który znajduje się na pokładzie sondy, pobierze próbki gruntu. Jak sądzą naukowcy, jest on pełen zamrożonej wody. Przeniesie je do pokładowego analizatora gazów uwalniających się z podgrzewanych próbek gruntu TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyzer). Tam zostanie ustalony skład chemiczny.


Podskórny lód

- Zadaniem misji jest odtworzenie historii lodu na Czerwonej Planecie. Będzie to możliwe poprzez analizę wody po rozpuszczeniu lodu - wyjaśnił Peter Smith, główny badacz misji Phoenix z Uniwersytetu Arizony w Tuscon. - Dodatkowo nasze instrumenty pozwolą na sprawdzenie, czy środowisko marsjańskiego bieguna mogłoby być strefą życia dla prymitywnych mikroorganizmów. Phoenix będzie także monitorował pogodę w tamtej okolicy. W ten sposób powstanie kompletna charakterystyka regionu.

Lądownik sondy osiądzie w okolicy bieguna północnego. Ramię robota wbije się w grunt i pobierze próbki z głębokości kilkudziesięciu centymetrów. Naukowcy wybrali tę okolicę, ponieważ sądzą, że pod powierzchnią zalegają wielkie ilości lodu.

-Lądownik pozostanie aktywny przez blisko sześć miesięcy, ale ze względu na bliskość bieguna północnego może nie przetrwać marsjańskiej zimy -powiedział Wiliam Boynton, odpowiedzialny za program badawczy misji.

- Nasza strategia "podążania za wodą" w eksploracji Marsa jest owocem kolejnych odkryć w ciągu ostatnich kilkunastu lat, związanych z jej istnieniem na planecie, która w przeszłości była znacznie bardziej podobna do Ziemi niż obecnie -powiedział Doug Mc Cuistion, dyrektor Mars Exploration Program.


Mokre dowody

Historia wody na Marsie ma zresztą długą historię, sięga XIX wieku, kiedy to astronom włoski Giovanni Schiaparelli dostrzegł na Marsie kanały wybudowane rzekomo rękoma istot rozumnych.

Dzisiaj wiemy, że napowierzchni Czerwonej Planety nie ma ciekłej wody. Ale kolejne misje na Marsa dostarczały pośrednich dowodów na to, że dawno temu powierzchnia planety obfitowała w płynną wodę, która tworzyła jeziora i oceany.

Danych, które sugerują, że na biegunie północnym Marsa pod powierzchnią zalega lód, dostarczyła sonda Mars Odyssey Orbiter w 2002 roku. Naukowcy sądzą, że pod powierzchnią globu istnieją zbiorniki wody wstanie płynnym dzięki temperaturze i ciśnieniu. Gdyby tak było, z powodzeniem mogłyby tam przetrwać prymitywne mikroorganizmy. Nie ma żadnej pewności, że Phoenix znajdzie wodę. W jego zasięgu będzie bowiem niewielki wycinek powierzchni planety.


Ptak odrodzony z popiołów

Sonda Phoenix wzięła nazwę od mitycznego ptaka, symbolu wiecznie odradzającego się życia. Nazwa dobrana jest nieprzypadkowo: główna struktura sondy to przerobiony korpus Mars Surveyor z 2001 roku, który w końcu nie poleciał.

Projekt Phoenix kosztował amerykańskich podatników około 420 mln dolarów i obciążony jest dość dużym ryzykiem związanym z lądowaniem na Czerwonej Planecie. Sonda wypełniona jest po brzegi aparaturą badawczą. Do wyhamowania prędkości w pobliżu planety użyte będą zarówno silniki, jak i specjalny spadochron. Osiądzie na trzech nogach z prędkością około 10 kilometrów na godzinę.

-Lądowanie na Marsie jest trudne bez względu na to, jaką metodę zastosujemy -ostrzega Barry Goldstein, menedżer projektu Phoenix z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii. -Aby zidentyfikować i wykluczyć wszelkie słabe punkty, nasz zespół testował sposób lądowania od 2003 roku.

Naszpikowany aparaturą badawczą Phoenix to przerobiona sonda, która miała wystartować w 2001 roku:

Mars jest dla naukowców interesującą planetą ze względu na podobieństwo do Ziemi i występującą niegdyś na nim wodę. Dziś pod powierzchnią marsjańskiego gruntu powinien się znajdować lód. Sonda poszuka tam związków organicznych. Według naukowców miliony lat temu na Czerwonej Planecie był ocean wody i mogło istnieć życie, a przynajmniej warunki do jego zaistnienia. Sonda Phoenix ma sprawdzić tę teorię. Misja będzie ryzykowna ze względu na trudności w wylądowaniu na Czerwonej Planecie. Dwie trzecie sond wysłanych dotychczas na Marsa uległo zniszczeniu.
Dołączona grafika

Źródło:
http://www.rzeczposp.../nauka_a_1.html
  • 0

#2

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Amerykański lądownik "Phoenix" już za trzy tygodnie wyląduje w pobliżu północnego bieguna Marsa, tym czasem na obszarze planowanego lądowiska satelita Mars Reconaissance Orbiter (MRO) uchwycił na najnowszych zdjęciach (20.04.2008) zjawisko wirów pyłowych (dust devils). Widać je w postaci białych kresek. Pionowy wir pyłowy podobny do ziemskiej trąby powietrznej lub tornada rzuca cień, rozpoznawalny jako ciemna kreska. Niżej link do strony.
http://www.msss.com/...ges/2008/05/06/
  • 0



#3

machado.
  • Postów: 248
  • Tematów: 35
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Misja sondy Phoenix będzie przełomem. Jeśli jej aparatura wykryje ślady marsjańskiego życia, ludzkość dokona inwazji na Czerwoną Planetę

Szóste w historii lądowanie ziemskiego pojazdu na Marsie z pozoru nie jest niczym ekscytującym. Skoro już tyle razy się udało, to po co robić to jeszcze raz (i wydawać na to 386 mln dolarów)? Powód jest ciągle ten sam: naukowcy chcą rozstrzygnąć, czy na tej planecie jest woda, a jeśli tak, to czy pływały w niej kiedyś choćby mikroskopijne organizmy żywe.

Phoenix ma szansę wreszcie znaleźć odpowiedź, ponieważ – w odróżnieniu od poprzednich lądowników – badać będzie nie jakąś pustynię, ale północny rejon podbiegunowy, gdzie według wszelkich danych powinna występować marsjańska wieczna zmarzlina. Sonda wgryzie się w nią nawet do głębokości pół metra i wykona liczne analizy.

Na ich wyniki naukowcy będą czekać w wielkim napięciu, bo choć zastrzegają, że wykrycie obecności związków organicznych na Marsie niczego nie przesądza (takie substancje można przecież znaleźć w meteorytach czy pyle międzygwiezdnym), to trudno byłoby dziś o lepszą zachętę do dalszych badań, a zwłaszcza do dalszego inwestowania w te badania. I odwrotnie – niepowodzenie tej misji może zaważyć na przyszłości marsjańskich ekspedycji. Dość powiedzieć, że niewiele brakowało, by projekt Phoenix trafił do kosza wskutek cięć budżetowych w NASA

ŻYCIE NIEZANE

W niedalekiej przyszłości uczeni chcą przyjrzeć się Marsowi przez mikroskop, poszukać na nim aminokwasów, a wreszcie – sprowadzić na Ziemię próbki tamtejszej gleby. Wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że jeśli marsjańskie organizmy istnieją, mogą być zupełnie niepodobne do ziemskich (np. możliwe, że ich komórki wypełnia nie zwykła woda, lecz woda utleniona – H2O2) i w związku z tym bardzo trudno będzie je wykryć.

Co więcej – wszyscy chcą, żeby takie właśnie były: dziwaczne, egzotyczne, wymagające nowych technologii badawczych. Odkrycie ich dałoby nowy napęd naukom przyrodniczym, które do tej pory – z oczywistych przyczyn – koncentrowały się na jedynym znanym nam przypadku występowania życia w kosmosie – ziemskim. Mikroby z Marsa mogą rzucić nowe światło na teorię ewolucji, ale niewykluczone są też korzyści praktyczne. Być może któryś z nich potrafiłby np. tanim kosztem wytwarzać paliwo takie jak wodór.

DRUGA ZIEMIA

A nawet jeśli okaże się, że wszyscy Marsjanie (niezależnie od rozmiarów) już dawno wymarli, to też będzie dla nas dobra wiadomość. Skoro bowiem ta planeta sprzyjała kiedyś rozwojowi życia, to można przywrócić ją do tego stanu. Ta idea, zwana terraformowaniem, od lat jest propagowana m.in. przez Roberta Zubrina, założyciela stowarzyszenia Mars Society. „Terraformowanie Marsa stanowi cudowne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń – nie tylko nowy świat dla rozwoju życia i cywilizacji, lecz także przykład, co potrafią osiągnąć ludzie obdarzeni rozumem i odwagą, gdy kierują się porywającą wizją i wyznawanymi ideałami” – pisze w swej książce „Czas Marsa”. Wygląda więc na to, że z tego czy innego powodu Czerwona Planeta po prostu musi zostać przez nas zdobyta.

Jan Stradowski
Focus.pl
  • 0

#4

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ta sada nie musi nic udowadniac bo wszystko jest jasne tylko ukrywano prawde.jest tam duzo wiecej wody niz podawano duzo obszarow zielonych roslin itp slady inteligentnego zycia mam tez watpliwosci co do cisnienia atmosfery na marsie jest duzo wyzsza moja opinia
  • 0

#5

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Stara spiskowa spiewka. A jak powiedza ze nic nie znalezli, to dalej bedziesz mowil ze ukrywaja prawde. Przeciez wy juz od dawna wiecie, ze na marsie jest bujna flora i fauna. Oczywiscie jest to ukrywane "zeby nie wywolac paniki", albo zeby Janek nie zbudowal w piwnicy rakiety i nie polecial zdobywajac wladze nad marsem. Skoro nie ma czegos, co chcial bym zeby bylo, to znaczy ze jest to ukrywane.
  • 0

#6

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Misja sondy Phoenix będzie przełomem. Jeśli jej aparatura wykryje ślady marsjańskiego życia, ludzkość dokona inwazji na Czerwoną Planetę

Szóste w historii lądowanie ziemskiego pojazdu na Marsie z pozoru nie jest niczym ekscytującym. Skoro już tyle razy się udało, to po co robić to jeszcze raz (i wydawać na to 386 mln dolarów)? Powód jest ciągle ten sam: naukowcy chcą rozstrzygnąć, czy na tej planecie jest woda, a jeśli tak, to czy pływały w niej kiedyś choćby mikroskopijne organizmy żywe.

Phoenix ma szansę wreszcie znaleźć odpowiedź, ponieważ – w odróżnieniu od poprzednich lądowników – badać będzie nie jakąś pustynię, ale północny rejon podbiegunowy, gdzie według wszelkich danych powinna występować marsjańska wieczna zmarzlina. Sonda wgryzie się w nią nawet do głębokości pół metra i wykona liczne analizy.

Na ich wyniki naukowcy będą czekać w wielkim napięciu, bo choć zastrzegają, że wykrycie obecności związków organicznych na Marsie niczego nie przesądza (takie substancje można przecież znaleźć w meteorytach czy pyle międzygwiezdnym), to trudno byłoby dziś o lepszą zachętę do dalszych badań, a zwłaszcza do dalszego inwestowania w te badania. I odwrotnie – niepowodzenie tej misji może zaważyć na przyszłości marsjańskich ekspedycji. Dość powiedzieć, że niewiele brakowało, by projekt Phoenix trafił do kosza wskutek cięć budżetowych w NASA

Jan Stradowski
Focus.pl


Już wiele miało być takich przełomów i jak dotąd nic nie wiadomo o jakichkolwiek śladach życia biologicznego na Marsie. Lądowanie sondy PHOENIX - jeśli się powiedzie - będzie siódmym a nie szóstym w historii badań Marsa. Autor zapomniał, że pierwsze udane lądowanie miało miejsce w 1971r, kiedy to dotarł na powierzchnię aparat lądujący statku MARS-3. Niestety, przekaz sygnałów został nagle przerwany po 90 sekundach, być może z powodu panującej wówczas globalnej burzy pyłowej.

PHOENIX jest sondą z tzw. serii niskobudżetowej ale na pokładzie ma bogate wyposażenie badawcze do poszukiwań wody, badań minerałów i gruntu, laserowy analizator składu chemicznego skał, wielospektralne kamery, itd. Szanse na znalezienie żywych organizmów są w tej misji takie same, jak w poprzednich. Nieporozumieniem jest mówienie, że wybrane w pobliżu półn. bieguna miejsce nie jest pustynią. Cały marsjański glob jest jedną, wielką wychłodzoną pustynią, zaś w rejonach polarnych warunki klimatyczne są znacznie surowsze niż w obszarach równikowych.

Misja PHOENIX ma wszelkie szanse powodzenia, natomiast jedyną niewiadomą jest to, czy stwierdzi on obecność jakichś żywych organizmów w marsjańskiej zmarzlinie. Jeśli nie, pod znakiem zapytania stanie koncepcja wysłania tam kiedyś wyprawy załogowej.
  • 0



#7

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już tylko 30 godzin i 30 minut pozostało do lądowania sondy PHOENIX. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, w nocy z niedzieli na poniedziałek (tuż przed godziną drugą) powinny dotrzeć pierwsze dane z miejsca lądowania, które ma przebiegać jak na ilustracji niżej.
http://astro.zeto.cz.../phoenixent.jpg" target="_blank">http://astro.zeto.cz.../phoenixent.jpg

Po kwadransie od lądowania otworzą się panele baterii słonecznych i lądownik przejdzie w fazę zasilania zewnętrznego. Mamy kolejna okazję, by na bieżąco poznawać rezultaty tej wyjątkowej - gdy chodzi o miejsce lądowania - marsjańskiej misji.
  • 0



#8

IO.
  • Postów: 256
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Lądowanie już za chwilę :)
Jeśli ktoś chce oglądać to na żywo, tak jak ja, to proszę:
http://www.nasa.gov/...satv/index.html
  • 0

#9

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

oż... przegapiłem. ;/
teraz już tylko banda jajogłowych szczerzy zęby.
  • 0



#10

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pierwsze obrazy przesłane niedługo po lądowaniu. Są to fragmenty krajobrazu z których sukcesywnie będą składane panoramy. Jak się spodziewano, teren jest zupełnie płaski, pokryty rdzawym pyłem i drobnymi kamieniami o ostrych krawędziach. Pod spodem prawdopodobnie pył jest zmieszany z lodem. Na zdjęciu podpory Phoenixa widać ślady odrzuconego uderzeniem rozdrobnionego gruntu. Czekam na kolejne dane i zdjęcia.

http://img364.images...ackwhitehh9.jpg" target="_blank">http://img364.images...ackwhitehh9.jpg</a>

http://img214.images...rnoncalivt8.jpg" target="_blank">http://img214.images...rnoncalivt8.jpg</a>
  • 0



#11

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kiedy zaczną odwierty?
  • 0



#12 Gość_CriticalErr0r

Gość_CriticalErr0r.
  • Tematów: 0

Napisano

Dager linki które wstawiasz nie działają, jak zamieszczasz linka
to wstawiaj go w code, albo od razu w img.

strona misji:

http://phoenix.lpl.arizona.edu/

  • 0

#13

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No i fajnie że się udało, mam nadzieję, że badania tam przeprowadzone nie będą utrzymywane w jakiejść tajemnicy jeżeli odkryją, że na marsie kiedyś istniało życie. Zobaczymy po odwiertach co znajdą w tym lodzie.
  • 0

#14

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dager linki które wstawiasz nie działają, jak zamieszczasz linka
to wstawiaj go w code, albo od razu w img.


Działają, ale drugi link po blank jest prawidłowy. Tego fenomenu nie rozumiem, dość często spotykam się na forum z takimi popsutymi linkami.

Oho już kupa zdjęć. Ale w zasadzie można oglądnąć jedno na reszcie jest to samo. ;) Odwierty proszę! :)
  • 0



#15

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już widzę, jak na tym zdjęciu niektórzy będą się doszukiwać płyt chodnikowych starożytnego miasta (najlepiej tego, skąd pochodzi Borys):
CHODNIK!
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych