Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzień mężczyzn, chłopców jednym słowem XY


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystkim mężczyznom życzę wszystkiego najlepszego ^^,





#2

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozebranych do naga mężczyzn zapędzono do stawu, aby zamarzli. Ponieważ przeżyli, połamano im nogi, co przyśpieszyło ich śmierć. Potem wszystkich spalono na stosie. Jedna z wersji tej historii mówi, że gdy jeden z żołnierzy załamał się i wyrzekł wiary, zastąpił go dobrowolnie jeden ze strażników.

 

Dwa dni po Międzynarodowym Dniu Kobiet - 10 marca, w Polsce obchodzimy Dzień Mężczyzn. Nie jest on tak hucznie fetowany, ponieważ wyrósł na bazie kościelnego wspomnienia - 40 Świętych Męczenników. Tradycja mówi, że w 320 roku, w Cesarstwie Wschodnim, cesarz Licyniusz wydał wyrok na 40 żołnierzy XII legionu rzymskiego „Fulminata”, czyli „Błyskawica” za wyznawanie chrześcijaństwa. Pojmano ich w mieście Sebasta leżącym na terenie ówczesnej Armenii, obecnie Sivas w Turcji.

 

Rozebranych do naga mężczyzn zapędzono do stawu, aby zamarzli. Ponieważ przeżyli, połamano im nogi, co przyśpieszyło ich śmierć. Potem wszystkich spalono na stosie. Jedna z wersji tej historii mówi, że gdy jeden z żołnierzy załamał się i wyrzekł wiary, zastąpił go dobrowolnie jeden ze strażników. Wyrok wykonano pod nadzorem namiestnika Agrykolausa.

 

Wspomnienie to kościół rzymskokatolicki obchodził do 1969 roku. Polska tradycja kształtowała się bardzo różnie w rejonach całego kraju, ale na Mazowszu Płockim, już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku 40 Męczenników nazywano popularnie właśnie Dniem Mężczyzn.

 

W innych krajach, Dzień Mężczyzn obchodzi się w innych terminach, np. 19 listopada to termin zaproponowany przez Trynidad i Tobago, a akceptowany przez kilkanaście innych państw. W Rosji jest to 23 lutego, w Rumunii 9 marca, 15 lipca w Brazylii.

 

Czy jest sens obchodzenia tego święta? Jako mężczyzna uważam, że tak i to wcale nie ze względu na walkę płci, ale dlatego, że współcześni mężczyźni nie mają godnych wzorców do naśladowania, które charakteryzowałoby męstwo, heroizm, odwaga czy zapominany już honor. Mam tylko wątpliwości, czy są to cechy, które można sprzedać jak serduszka na Walentynki, albo błyskotki na Dzień Kobiet. Wszak żyjemy w świecie poddanym totalnej komercji.

https://magia.onet.p...e-wzial/zfnln4r

 

 

Cóż, bardzo dziękujemy... :))





#3

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mój Dawid jak mu rano składałam życzenia powiedział że chyba mnie pogięło i mam przestać wymyślać bo nic takiego nie ma. Z tego tez powodu nie będę tu nic pisać ;)





#4

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam podobne odczucia co twój Dawid. :)





#5

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam podobne odczucia co twój Dawid. :)

Bo jesteście normalne chłopy, a nie panienki w rurkach. Za to was kocham panowie ♥





#6

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tez szczerze mówiąc nie wiedziałem ze istnieje takie coś az do dzisiaj i dziękóweczka z mojej strony Aidil, doceniam intencje i pamiec a skoro juz taki temat jest glupio nie podziękować ;)



#7

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do mniej jak pół litra nie siadam. 





#8

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie obchodzę tego święta, po za tym myślałem że to chyba we wrześniu jest dzień mężczyzn.





#9

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rzut okiem na historię;

http://www.paranorma...dzien-mezczyzn/







Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych