Skocz do zawartości
 Ruszyła Liga Typerów poświęcona Euro 2020 - zapraszamy do obstawiania wyników meczów! 


Zdjęcie

Chiński przełom w komunikacji kwantowej?

Chiny komunikacja kwantowa kwantowa dystrybucja klucza Quantum Key Distribution QKD kryptografia komputer kwantowy

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 962
  • Tematów: 186
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chińczycy oświadczyli, że dokonali przełomu w komunikacji kwantowej. Grupa naukowców z Państwa Środka miała przesłać kod pomiędzy bazami w Chinach i satelitą do komunikacji kwantowej wysłanym w zeszłym roku na orbitę. Komunikacja kwantowa może w teorii doprowadzić do stworzenia odpornych na włamania sieci, które przesyłają informacje z prędkością światła.

 

China1.jpeg

cyberdefence24.pl

 

Chiny zademonstrowały światu możliwość przesłania danych na dużą odległość za pomocą satelity, która potencjalnie jest nie do zhakowania. W ten sposób mogą oni stworzyć fundamenty pod następną generację szyfrowania czyli tzw. kwantowej kryptografii.

 

Technologia ta nazywana jest kwantową dystrybucją klucza (Quantum Key Distribution – QKD). Może to zagrozić istniejącej obecnie kryptologii. Dzięki rozwojowi tej technologii, będziemy mieli do dyspozycji szybsze i potężne komputery, które w teorii nie będą miały problemów ze złamaniem obecnych szyfrów.

 

QKD oferuje również nowe możliwości kryptograficzne. Pozwala ona na stworzenie dwóm stronom losowego tajnego współdzielonego klucza, który może zostać wykorzystany do szyfrowania i deszyfrowania wiadomości. Ważną cechą kwantowej dystrybucji jest możliwość wykrycia podsłuchu ze strony osób trzecich. Każda taka próba wprowadzi zakłócenia, które mogą zostać w łatwy sposób wykryte.

 

Potencjalne skutki dla cyberbezpieczeństwa mogą być ogromne. Zwiększy to bezpieczeństwo danych, ale jednocześnie utrudni rządom włamania i przechwytywanie komunikacji, co może negatywnie rzutować na bezpieczeństwo narodowe. Zdaniem szefa projektu, może doprowadzić to do utworzenia całkowicie bezpiecznej komunikacji telefonicznej czy przesyłania dużych ilości danych bez zagrożenia ich przejęcia przez stronę trzecią.

 

Przewodniczący Chińskiej Akademii Nauk (China Academy of Science) Bai Chunli, zapowiedział, że Chiny zamierzają wystrzelić więcej satelitów do komunikacji kwantowej w przeciągu od 5 do 10 lat. Zdaniem szefa projektu Pana Jianweia, jeden satelita to zdecydowanie za mało, żeby mówić o efektywnej kwantowej transmisji danych.

 

Pierwszego satelitę do komunikacji kwantowej wystrzelono na orbitę 15 sierpnia 2016 r. z użyciem rakiety Chang Zheng-2D (pol. Długi Marsz-2D). Udany start przeprowadzono z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan w prowincji Gansu, ulokowanego na pustyni Gobi w północnej części Chin. Przez ostatnie cztery miesiące trwały próby podzespołów satelity, kanałów komunikacji z urządzeniem oraz obsługującej go infrastruktury naziemnej.

 

Sektor kosmiczny uważany jest za jeden z priorytetów dla chińskiego rządu. Jednym z punktów jest stworzenie globalnej bezpiecznej sieci komunikacji opartej na kryptografii kwantowej.

 

Na czym polega komunikacja kwantowa?

 

Komunikacja kwantowa polega na kodowaniu informacji w oparciu o przypisanie ich do określonych konfiguracji cząstek subatomowych i ich parametrów fizycznych, tzw. stanów kwantowych. Podstawową jednostką zapisu danych jest w tym przypadku bit kwantowy, czyli kubit (ang. quantum bit, qubit), odpowiednik bitu w komunikacji cyfrowej. W wymiarze praktycznym zastosowanie znajduje transmisja z wykorzystaniem fotonów w odpowiednio zakodowanych stanach kwantowych. Wśród podstawowych protokołów kwantowej dystrybucji klucza wyróżnia się metodę opartą na zjawisku splątania kwantowego, w którym występuje współzależność stanów własnych cząstek subatomowych pozostających ze sobą w powiązaniu.

 

System zawdzięcza swoją odporność samej specyfice zjawisk kwantowych, które umożliwiają wykorzystanie cząstek subatomowych w roli nośnika zaszyfrowanej informacji. Próba jej odczytania przez podmiot nieupoważniony powoduje każdorazowo zmianę stanu kwantowego, który prowadzi do utraty pierwotnych danych, stając się zarazem sygnałem niepowołanej ingerencji.

 

 

Źródła: cyberdefence24.pl

cyberdefence24.pl


  • 4


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Chiny, komunikacja kwantowa, kwantowa dystrybucja klucza, Quantum Key Distribution, QKD, kryptografia, komputer kwantowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u