Skocz do zawartości


Zdjęcie

Piach z Sahary przykrył niebo nad Hiszpanią.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Piasek znad Sahary przykrył niebo nad Hiszpanią. Zjawisko było doskonale widać z kosmosu. W Pirenejach stoki pokryły się brunatną barwą. Co ciekawe - tydzień temu saharyjski pył pojawił się w Polsce.

 

 

sand-51.png

 

1133122a-9cc0-4c88-9041-c286bf94a04c.jpg

 

Półwysep Iberyjski zrobił się pomarańczowy od saharyjskiego piachu. Przez kilka dni Hiszpanie doświadczali tego, co w ich języku nazywa się kalima, a po polsku brzmi - warstwa powietrza saharyjskiego.

 

Czym jest calima?

To napływ bardzo suchego powietrza znad Afryki Północnej na wilgotne powietrze blisko powierzchni Oceanu Atlantyckiego. Ta sucha warstwa formuje się nad Saharą, gdzie rozpościera się na kilka kilometrów od powierzchni Ziemi. Zawiera piasek pochodzący z burz piaskowych powstałych nad pustynią. Ten piasek potrafi tak szczelnie przykryć niebo, że ledwo można dostrzec słońce.
Osadza się na budynkach i samochodach. Potrafi powodować problemy z oddychaniem zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Jest też dobra strona calimy. Podnosi temperaturę powietrza i zawiera składniki odżywcze i minerały, które korzystnie wpływają na glebę i wodę morską.

 

sand-1.jpg

sand-2.jpg

 

Tym razem piasek znad Sahary dostał się nie tylko na południe Półwyspu Iberyjskiego, gdzie zazwyczaj kończy swoją wędrówkę, ale widać go było nawet nad Madrytem, a w Pirenejach zabarwił stoki na pomarańczowo.
Świat obiegły zdjęcia zaprószonych saharyjskim piaskiem aut a mieście Albacete w południowo-wschodniej Hiszpanii:

 

Cb4WTPVW8AM0SqS.jpg

sand-4.jpg

 

 

Calima w Polsce

Saharyjski piasek dotarł w zeszłym tygodniu także do Polski. A to za sprawą specyficznego układu ciśnień nad Europą. Dał on szansę na napływ ciepłego powietrza z południa, a z nim również saharyjskiego pyłu.
 

 

 

 

 

żródło

http://eastofmalaga.net/

http://tvnmeteo.tvn2...194359,1,0.html


  • 4



#2

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdzie dokładnie nad Polską? Mieszkam na południu i nic nie zauważyłem.

Są jakieś dane dotyczące rekordowej wędrówki tego piasku? Coś mi się kojarzy, że kiedyś dotarł nad Skandynawię, ale mogę się mylić.


  • 0



#3

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie nie mylisz się Daniel. Takie wędrówki pyłu z nad Sahary były niejednokrotnie obserwowane w Polsce. Szczególnie zimą, były dość widowiskowe, kiedy spadł pomarańczowy śnieg.





#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kilka dni temu na śląsku ludzie zauważyli, że deszcz był zanieczyszczony żółtawym pyłem:

18.02.2016c.png

było to dokładnie18 lutego. jeśli rano ktoś zauważył że samochód jest bardzo brudny, no to właśnie to był saharyjski pył.


  • 2



#5

CzłowiekMutant.
  • Postów: 28
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na śląsku bywam często, byłem w zeszłym tygodniu i po jednej lekko deszczowej nocy miałem właśnie taki pył na aucie oraz zauważyłem, że na wielu samochodach było to samo, śmiałem się nawet z żony (pochodzi ze śląska) że na Śląsku to nie ma sensu auta myć (dzień wcześniej byłem na myjni) bo nawet deszcz jest brudny, a to pewnie był ten pył znad sahary :o Ciekawe.


Użytkownik rikamaru edytował ten post 24.02.2016 - 17:41

  • 0

#6

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie tylko na Śląsku miało to miejsce. U mnie na Mazowszu było to samo, wstaje rano i myślę sobie chemtrails xD czy jaki czort, całe auto żółte. Pierwsze co mi przyszło do głowy to kurz wraz z rosą osadził się na karoserii, ale przecież było wilgotno to nie mogło się kurzyć. Pyłki też nie bo drzewa nie pylą. Później dopiero skojarzyłem że parę lat temu miało już miejsce zjawisko jak z tematu, niebo wtedy przybrało lekko żółtawy kolor.

Dopiero dzisiaj z tego tematu dowiedziałem się, że faktycznie był to pył z Sahary.


Użytkownik Sebastian. edytował ten post 24.02.2016 - 18:52

  • 0



#7

Darken.
  • Postów: 261
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W Radomsku województwo Łódzkie było to samo tyle co umyłem auto, po kilku godzinach padał deszcz, patrzę a auto żółte :D dzięki temu tematowi teraz już wiem czemu tak było.


  • 0

#8

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cóż, jako obywatel śląska, miałem prawo nie zwrócić uwagi, gdyż u mnie brudny deszcz, czarny śnieg czy powietrze tak czyste, że siekierą można ciąć to po prostu normalka i codzienność. :szczerb:

W takiej skali trudno odróżnić czy to piach Sahary czy pyłki ze spalania węgla, szkoda.


  • 0



#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wedle prognozy Skiron jutro wieczorem i pojutrze nad Polskę i Ukrainę dotrze bardzo gęsta chmura pyłu znad Sahary:

054.gif

Pył będzie leciał w warstwie ciepłego powietrza wysoko nad ziemią, jednak część opadnie. Większe opady pyłu spodziewane są na południu i wschodzie kraju wraz z deszczem. Tak że spodziewajcie się, że znowu samochody będą pokryte żółtym pyłem.

http://forecast.uoa.gr/dustindx.php


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 28.02.2016 - 22:49

  • 0



#10

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

Saharyjski piasek przypuszcza atak na Europę. Dziś przykrył większą część Włoch, a w kolejnych dniach ogarnie południowy-wschód kontynentu, zahaczając o Polskę. Brunatny pustynny pył, nazywany "krwawym deszczem", może przykryć nasze auta i ubrudzić nam okna. Dlatego ze świątecznymi porządkami chwilę poczekajmy.

Meteorolodzy przewidują, że piaskowy osad dotrze m.in. do południowej Mołdawii, Rumunii, na Białoruś i Ukrainę, południową Rosję oraz południowo-wschodnią Polskę (głównie Podkarpacie). Ma to nastąpić już jutro, 24 marca. Mieszkańcy południowej części naszego kraju mogą spodziewać się pomarańczowo-brązowych smug na autach czy oknach. Będzie to piach znad Sahary, którego opady nazywane są "krwawym deszczem". Dlatego radzimy, żeby ze świątecznym myciem okien czy aut chwilę poczekać. Wówczas pustynne pozostałości opuszczą na dobre nasz kraj.

http://tvnmeteo.tvn2...197340,1,0.html


  • 0

#11

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzisiaj nawet u mnie w Szczecinie była widać dość sporą warstwę pyłu, która zasłaniała Słońce. Zastanawiałem się wtedy kiedy jakiś chemoludek wpadnie na pomysł aby podciągnąć zdjęcia tego zjawiska pod efekt smug D:


  • 0



#12

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzisiaj nawet u mnie w Szczecinie była widać dość sporą warstwę pyłu, która zasłaniała Słońce. Zastanawiałem się wtedy kiedy jakiś chemoludek wpadnie na pomysł aby podciągnąć zdjęcia tego zjawiska pod efekt smug D:

U mnie mimo czystego nieba było bardzo "mlecznie". To piach z Sahary?


  • 0



#13

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Dzisiaj nawet u mnie w Szczecinie była widać dość sporą warstwę pyłu, która zasłaniała Słońce. Zastanawiałem się wtedy kiedy jakiś chemoludek wpadnie na pomysł aby podciągnąć zdjęcia tego zjawiska pod efekt smug D:

U mnie mimo czystego nieba było bardzo "mlecznie". To piach z Sahary?

 

Podejrzewam, że tak. Wiele osób na fb wrzuca zdjęcia z całej Polski i różne fanpage poświęcone pogodzie o tym wspominały.


  • 0



#14

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Faktycznie, prognoza pyłu podawała, że dziś może się pojawić większe stężenie w związku z układem omega dzięki któremu jest teraz tak ciepło, ale nie sądziłem że to będzie tak widoczne. Choć równie dobrze mogły się dołożyć wysuszone pola. W zeszłym roku gdy wiosna była bardzo sucha to w dniach z większym wiatrem zapylenie powietrza było dobrze widoczne i wyczuwalne.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych