Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przyspieszenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

MichalMichal.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich!

Zjawisko jakiego doświadczam od jakiegoś czasu do szczególnie paranormalnych nie należy, ale mocno mnie zaciekawiło. Ciekawi mnie czy ktokolwiek doświadcza czegoś podobnego.

 

Ciężko mi jest zasnąć w absolutnej ciszy. Zawsze przed snem włączam cicho coś do oglądania na komputerze (np. Daleko od noszy). Nastawiam też czas po jakim ma się wyłączyć (ok. 2 godziny) i dopiero wtedy kładę się spać.
Zdarza mi się, że budzę się w nocy, jeszcze zanim komputer się wyłączy. Wtedy widzę, że wszystko dzieje się strasznie szybko, wszystkie ruchy są bardzo przyspieszone, wszystko się spieszy. Zawsze przez chwilę nie wiem co się dzieje i potrzebuje kilku sekund, żeby odzyskać pełną świadomość po nagłym wybudzeniu się. Potem obserwuje jak powoli wszystko wraca do normalnego tempa.

 

Bardzo podobnego zjawiska doświadczam, kiedy wstaję rano i włączam jakąś muzykę. Leci ona znacznie za szybko. Kiedyś dokładniej zbadałem zjawisko i spowalniałem muzykę do momentu aż słyzsałem ją normalnie. Potem na podstawie o ile procent ją zwolniłem obliczałem o ile procent za szybko ją słyszałem (dochodziło nawet do 10%). Co ciekawe nigdy nie doświadczam tego kiedy śpię bardzo długo (np. 11 godzin), tylko kiedy śpię np. 6 godzin, a szczególnie kiedy jestem obudzony budzikiem.

 

Ktokolwiek coś takiego doświadcza albo wie o co tu chodzi?

 

Pozdrawiam.


  • 0

#2

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mózg się do końca nie obudził i rzeczywistość wydaje się po prostu "dziwna".

 

Co do ciszy to miałem podobnie, jak byłem mały, pamiętam, może jakaś delikatna fobia?.

 

Co do muzyki - słuchając przed zaśnięciem wydaje mi się, że leci znacznie za szybko - to po prostu kwestia tego, że mózg przygotowuje się do odpoczynku, a Ty bombardujesz go dźwiękami, które musi przetwarzać - i powstaje pewien dysonans. Tak mi się zdaje.


Użytkownik Monolith edytował ten post 28.06.2015 - 11:31

  • 0

#3

MichalMichal.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Co do ciszy to miałem podobnie, jak byłem mały, pamiętam, może jakaś delikatna fobia?.

Fobia to to nie jest. Raczej taki sposób, żeby wyłączyć swoje myśli, a jednocześnie zamaskować dźwięki otoczenia, które przy zasypaniu mnie drażnią w przeciwieństwie do filmu.

 

 

Co do muzyki - słuchając przed zaśnięciem wydaje mi się, że leci znacznie za szybko - to po prostu kwestia tego, że mózg przygotowuje się do odpoczynku, a Ty bombardujesz go dźwiękami, które musi przetwarzać - i powstaje pewien dysonans. Tak mi się zdaje.

Tak może być. O ile w przypadku muzyki można jeszcze na to przymknąć ucho, to film jest zupełnie nienormalny i nie da rady go oglądać, a odchodzi to powoli około dwóch minut od momentu w którym odzyskuję w pełni świadomość.


  • 0

#4

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Fobia to to nie jest. Raczej taki sposób, żeby wyłączyć swoje myśli, a jednocześnie zamaskować dźwięki otoczenia, które przy zasypaniu mnie drażnią w przeciwieństwie do filmu.

 

 

Fakt, ja też czasami mogę zasnąć dopiero po włączeniu jakichś dźwięków. Takie już mamy mózgi, najwidoczniej.

 

Tak może być. O ile w przypadku muzyki można jeszcze na to przymknąć ucho, to film jest zupełnie nienormalny i nie da rady go oglądać, a odchodzi to powoli około dwóch minut od momentu w którym odzyskuję w pełni świadomość.

 

 

No właśnie, "odzyskujesz świadomość" - może masz problemy z ciśnieniem? Krew zbyt wolno dopływa do mózgu, dlatego rozbudzasz się wolniej. Zdarza Ci się zalać tytkę herbaty mlekiem, a płatki wrzątkiem? Pytam serio.


  • 0

#5

MichalMichal.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

No właśnie, "odzyskujesz świadomość" - może masz problemy z ciśnieniem? Krew zbyt wolno dopływa do mózgu, dlatego rozbudzasz się wolniej.

Czasami miewam za niskie ciśnienie. Mam bardzo często bóle głowy (takie na cały dzień), raz silniejsze, raz słabsze, zdarzają się losowo, ale najczęściej jak za długo pośpię.

 

 

Zdarza Ci się zalać tytkę herbaty mlekiem, a płatki wrzątkiem? Pytam serio.

Płatków nie jadam, ale podobne sytuacje mi się nie zdarzają.


  • 0

#6

kalamaga.
  • Postów: 10
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też czasem tak mam, nawet z obrazem, ale to trwa dosłownie 10-30 sekund po przebudzeniu. Jak zadzwoni rano budzik, to włącz ze dwa razy 5-minutową drzemkę. Mi pomaga ;)


  • 0

#7

MichalMichal.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Też czasem tak mam, nawet z obrazem, ale to trwa dosłownie 10-30 sekund po przebudzeniu. Jak zadzwoni rano budzik, to włącz ze dwa razy 5-minutową drzemkę. Mi pomaga ;)

Mi z obrazem to około po dwóch minutach przechodzi, a z muzyką trzyma się nawet pół godziny. A porannej drzemki nie lubię, bo po niej jest mi ciężej wstać, wolę minutę poleżeć z otwartymi oczami i wstać. 


  • 0

#8

D!vine.

    超自然現象調查

  • Postów: 58
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja mam tak samo nie zasne bez włączonego telewizora, w kompletnej ciszy nie mogę
  • 0

#9

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6632
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziwne przebudzenia miewam, kiedy śpię w nowym miejscu. U mnie sam proces działa od spowolnionego rozruchu rozpędzającego się do normalnej prędkości. To tak, jakby ktoś przytrzymał rolkę z taśmą magnetofonową, a kiedy otwieram oczy, to ją puszcza i ona się rozpędza.

Spać i zasypiać mogę w każdym miejscu, nic mi nie przeszkadza, nawet jeżdżący po pokoju czołg. Jest tylko jeden wyjątek, wyjący ludzie po nocy, bez powodu, tak dla jaj. Wtedy szukam strzelby...





#10

MichalMichal.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Spać i zasypiać mogę w każdym miejscu, nic mi nie przeszkadza, nawet jeżdżący po pokoju czołg.

Ja niestety nie, właśnie z tego powodu, że w innych miejsca zazwyczaj nic nie gra.

 

 

Jest tylko jeden wyjątek, wyjący ludzie po nocy, bez powodu, tak dla jaj. Wtedy szukam strzelby...

Na to już nawet film w tle nie pomoże.


  • 0

#11

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widzę, że nie jestem jedyny. Ja też muszę zasypiać przy czymś włączonym, bo jak jest całkiem ciemno i głucho, to po prostu nie mogę się skupić i zasnąć.

Z przyspieszeniem to nie mam, ale jak odpalę tv w środku dnia na 5(głośność) to ledwo słyszę, a jak odpalę tv na 5(głośność) w nocy to tak dudni, że nie da się wytrzymać.


  • 0



#12

MichalMichal.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

jak odpalę tv w środku dnia na 5(głośność) to ledwo słyszę, a jak odpalę tv na 5(głośność) w nocy to tak dudni, że nie da się wytrzymać.

Tak też mam. Nastawiam coś bardzo cicho przed snem, to jak się obudzę i jeszcze gra to słyszę bardzo głośno i wyraźnie i wtedy jeszcze ściszam (czasami ciężko bo suwak jest już tak bliski zera).


  • 0

#13

D!vine.

    超自然現象調查

  • Postów: 58
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiec to normalne zjawisko :-P
  • 0

#14

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przecież to normalne że w nocy jest ogólnie ciszej niż za dnia czyli każdy dźwięk jeśli jest pojedynczy a nie ma innych jest wtedy bardziej słyszalny.


  • 1



#15

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam podobnie z muzyką, wydaje mi się szybsza kiedy jestem zmęczony, to chyba normalne. Co do szybszego obrazu to pewnie spowodowane jest tym, że Twój mózg przez krótki czas po obudzeniu się inaczej przetwarza informacje dochodzące z oczu (wszystko co widzą oczy i wysyłają do mózgu jest jeszcze przez mózg przetwarzane i odpowiednio interpretowane) zanim zdąży się skonfigurować i zoptymalizować pracę. Przyczyna szybszej muzyki pewnie jest podobna. Natomiast z tymi bólami głowy zgłosiłbym się do lekarza, bo tak częste i długie ich występowanie nie jest normalne, a może to mieć związek z krążeniem krwi w mózgu, prawdę mówiąc z tego też mogłaby wynikać intensywność tych opisywanych przez Ciebie wrażeń. A pisałeś, że miewasz niskie ciśnienie więc coś jest na rzeczy.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych