Skocz do zawartości


Naukowcy rekonstruują życie nastolatki sprzed 3,400 lat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

TOP%20ScalpHair.jpg?itok=S7jD9Lcx

foto / Karin Margarita Frei, Duńskie Muzeum Narodowe

 

 

W roku 1921, archeologowie znaleźli i odkopali w pobliżu duńskiego miasteczka Egtved miejsce pochówku oraz trumnę z ciałem nastoletniej dziewczyny w wieku 16-18 lat. Konkretniej, z ciałem sprzed 3,400 lat. Nazwali ją Dziewczyną z Egtved. Szczątki nastolatki są bardzo dobrze zachowane nawet mimo wpływu środowiska i kwaśnej gleby na terenie pochówku. Ciało posłużyło do badań i analiz naukowców, dokonanych na podstawie badań zębów, włosów, paznokci oraz fragmentów mózgu i oczywiście ubrań oraz samej trumny. Została ona pochowana w wełnianej odzieży, bluzce oraz krótkiej spódnicy, miała ona również dyskokształtną płytę z brązu symbolizującą Słońce. Może to oznaczać, że należała do plemienia wyznającego kult boga Słońca. Obok jej głowy znaleziono pojemniczek ze skremowanymi szczątkami dziecka, którego wiek oszacowano na około sześć lat.

 

Dzięki badaniom biochemicznym i biomolekularnym, zespół złożony z naukowców reprezentujących różne dziedziny naukowe jest w stanie prześledzić pochodzenie znalezionej dziewczyny oraz ustalić niektóre szczegóły z jej życia. Możliwość poznania nawyków i fragmentów codziennego życia nastolatki sprzed tysiącleci stanowi bardzo ważną okazje do nauczenia się czegoś o samych ludziach tamtych czasów oraz o ich codziennej egzystencji lub wierzeniach.

 

Na podstawie proporcji różnych izotopów strontu w szkliwie z zęba trzonowego żuchwy należącej do znalezionej dziewczyny oraz surowców użytych do wytworzenia jej ubrań ustalono, że pochodzi ona spoza Półwyspu Jutlandzkiego w dzisiejszej Danii. Nici z wełny, z której powstały ubrania zmarłej, sugerują, że przed przybyciem do Danii mogła ona mieszkać Schwarzwaldzie, w południowo-zachodnich Niemczech około 800 kilometrów (500 mil) na południe od Egtved.

 

Stront występuje w skorupie ziemskiej, a jego ilość zależy od geologii obszaru. Rośliny, zwierzęta i ludzie absorbują ten pierwiastek z wody (a w związku z tym także z jedzenia roślin i zwierząt), powodując, że stront staje się czymś w rodzaju biologicznego GPS'u. Stront jest srebrzystoszarym metalem, podobnym do wapnia, ale bardziej miękkim. Na jego powierzchni, tak jak w przypadku glinu, tworzy się ochronna warstwa tlenków. ierwiastek ten posiada 32 izotopy i gromadzi się w tkance kostnej.

 

 

Z badań wynika, że wełna została powzięta z owcy pasającej się prawdopodobnie w różnych obszarach geologicznych lub w jednym miejscu wyróżniającym się bardzo złożonymi warunkami geologicznymi.

- Powiedziała lider zespołu badawczego, Karin Margarita Frei z Duńskiego Muzeum Narodowego.

 

 

 

MIDDLE%20COFFIN.jpg

foto / Roberto Fortuna, dzięki uprzejmości Duńskiego Muzeum Narodowego

 

 

Naukowcy zwrócili również uwagę na struktury izotopu Strontu w długich na 23 centymetry włosach odnalezionej nastolatki, co pozwoliło na odtworzenie ostatnich 23 miesięcy jej życia. Ustalono, że przez ten czas podróżowała na spore dystanse, podobne do tych, które dzieliły ją od miejsca jej urodzenia. Sygnatura izotopu w jej skórze głowy wskazywała, że ostatnie 6-8 miesięcy spędziła z dala od Egtved zanim powróciła do osady, w tym samym miesiącu, w którym umarła. Jej włosy wskazują również na stosowanie przez nią zróżnicowanej diety zawierającą niskie ilości białka. 

 

 

W Epoce Brązu, Europa Wschodnia, Południowe Niemcy oraz Dania były głównymi centrami władzy.

- powiedział współautor publikacji, Kristian Kristiansen z Uniwersytetu w Gothenburgu.

 

Moim zdaniem Dziewczyna z Egtved pochodziła z południowych Niemiec i została wydana za mąż za mężczyznę z Jutlandii w ramach układu pomiędzy dwoma potężnymi rodzinami.

- zaznaczył.

 

 

Młoda dziewczyna została pochowana w dniu letnim roku 1370 p.n.e.

 

Tłumaczenie własne.

 

Źródło:
IFuckingLoveScience
logo.png


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 27.05.2015 - 16:35

  • 4

#2

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

 

Obok jej głowy znaleziono pojemniczek ze skremowanymi szczątkami dziecka, którego wiek oszacowano na około sześć lat.

Shocked.png

12-latka... rodząca dziecko? W tym wieku niektóre jeszcze nie mają okresu i wyglądają jak patyczaki o.O


  • -2

#3

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6614
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A jeżeli mają, to mogą urodzić,prawda? Nawet patyczaki.





#4

Wrty.
  • Postów: 193
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

niesamowite czego dzisiejsza nauka może się dowiedzieć na podstawie samych włosów.

 

znalazłem artykuł, według którego ta dziewczyna jednak była z południa Niemiec klik

 

jak też i parę zdjęć dziewczyn w rekonstrukcjach tego stroju, taka tam ciekawostka:

klik

klik (też bym się z chęcią pobawił jej włosami)

klik

klik

klik


Użytkownik Wrty edytował ten post 27.05.2015 - 20:47

  • 1

#5

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wyraziłem swoje zdziwienie. Dostałem minusy. Chodziło mi o to, że dla drobnego organizmu ciąża, poród i karmienie to duże obciążenie. Możecie minusować dalej, jeszcze 109 punktów...


  • 0

#6

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyraziłem swoje zdziwienie. Dostałem minusy. Chodziło mi o to, że dla drobnego organizmu ciąża, poród i karmienie to duże obciążenie. Możecie minusować dalej, jeszcze 109 punktów...

Ja dałem minusa, więc pijesz do mnie.

Twoje wyrażenie zdania, które przypomnę:

12-latka... rodząca dziecko? W tym wieku niektóre jeszcze nie mają okresu i wyglądają jak patyczaki o.O

to przede wszystkim wierutna bzdura, dlatego też dostałeś minusa.

Proponuję zapoznać się:
http://wiadomosci.on...kaja-ojca/rvybh
http://wiadomosci.on...jny-gwalt/zd2yq

A tu jeszcze ciekawostka:

"Młodziutkie mamy znajdują się na drugim biegunie macierzyństwa. Najmłodszą w historii matkę świata nie sposób nazwać nawet nastolatką. Lisa Medina urodziła swojego syna w wieku zaledwie... 5 lat."


  • 0



#7

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To że się da nie znaczy, że to normalne... Onet i Terlikowski? To dla mnie [określenie na przyrząd do mycia], nie osoba, która powinna być cytowana. A Onet to dość niskich lotów serwis, podobnie jak strona pana T. :P

 

Organizm dużo wytrzyma, jak pracę na hali produkcyjnej w hałasie ze snem 6 godzin dziennie, co nie znaczy, że to wskazane. I o to mi chodziło. Gwałt to patologia, a nie świetny dowód na to, że się da. Da się też przeżyć atak maczetą, potrącenie przez samochód, rozszarpanie ręki i inne nieprzyjemne sytuacje.

 

Co jest złego w zdaniu "Niektóre nie mają w tym wieku okresu"? Wg tego, co nam wpajali edukując nas na ten temat dopiero po 16 r.ż. powinien być martwiący brak takowego. Nie wiem też, co jest złego w zdaniu nt bardzo chudych dzieci - serio nie widziałeś mając 9 i 11 lat jak dzieci w tych artykułach jakichś patykowatych dzieci? Wszystkie były takie duże i świetnie odżywione, dojrzałe psychicznie, wprost gotowe, żeby wepchnąć im penisa do pochwy i zmusić do porodu?

 

(niedanie możliwości usunięcia ciąży to jak zmuszenie do jej donoszenia)

 

No i w XXI wieku, bo do tego się odnoszę, dzieci są dziećmi, zajęcie im najbliższych kilkunastu lat dzieckiem ŚWIADOMIE (w gwałty przypadkiem nie wierzę :P ) jest jak dla mnie chore - mają jeszcze mnóstwo czasu przed sobą. Jaki obraz seksu i w ogóle obcowania płciowego ma takie dziecko, które jak te z newsów po gwałcie zachodzi w ciążę, bo SIĘ DA? :facepalm:


Użytkownik McNugget edytował ten post 28.05.2015 - 15:01

  • 0

#8

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobra, ale nie odwracaj kota ogonem, zapytałeś wprost "12sto latka rodząca dziecko?" i zrobiłeś minę jakbyś z krzesła spadł. Akurat dziewczyny w tym wieku to już nie takie patyczaki czy dzieci co się bawią w piaskownicy. Dodaj sobie do tej 12sto latki 2 lata i masz laskę, która wchodzi do klubu na podrabianą legitymacje i pije piwo przy barze.

Naprawdę siedzisz w tym lesie, a potem walisz takie kwiatki jakbyś się wczoraj urodził...


  • 0



#9

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

12 lat miałem 5 lat temu. Mniej-więcej w tym wieku jakieś zaczęły narzekać na rosnące biodra, część nadal była dość drobna. Nawet jeśli dałyby radę w miarę bez konsekwencji pokroju pęknięcia krocza (brrr), to nadal były za młode na wychowanie... Niektórym dzieciom w tym wieku psa nie można dać, a co dopiero dziecko :/

 

 

"12sto latka rodząca dziecko?"

W realu pewnie postawiłbym akcent na "12-latka", a nie na "rodząca". Najwyraźniej jakiś żyjący przed 3,4 tys. lat pan lubił posuwać dzieci, chyba że dziewczyna dziwnie wcześnie była już dojrzała jak 16-20 latka ;)


Użytkownik McNugget edytował ten post 28.05.2015 - 16:26

  • 0

#10

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale to czy ona jest gotowa na wychowanie dziecka to jest odrębna sprawa. Pytanie było "12sto latka rodząca dziecko?!" odpowiedź jest prosta: Tak, nie jest to jakiś cud.

Poza tym nie porównuj z dzisiejszymi czasami, czy z obyczajami w naszym kraju. Są kraje gdzie dziewczyny w wieku 14 czy 15 lat wychodzą za mąż. Liczy się też ile kiedyś żyli lat, w jakim wieku umierali, zakładali rodziny, itp.


  • 0



#11

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja to wszystko rozumiem, tylko zdziwienie wyraziłem z punktu widzenia XXI wiecznego człowieka. Jak dla mnie pedofilia i efebofilia z takimi ledwo co dojrzewającymi dziećmi jest nie do ogarnięcia. Dwóch dorosłych ludzi może nawet nawzajem smarować się błotem, jak chcą, ale dzieci? Eeeee...


  • 0

#12

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Według dawnych zwyczajów obowiązujących aż do średniowiecza, dziewczynka była uważana za kobietę od pierwszej miesiączki. Pan młody, o ile nie był dzieckiem, był praktycznie zmuszony z nią współżyć, nie chcąc się narazić swojej i żony rodzinie. Względy uczuciowe w takiej sytuacji, nie były brane pod uwagę.


  • 0



#13

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mnie się te zwyczaje nie podobają. Jeszcze 109 minusów do dania :D


  • 0

#14

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cóż, w dawnych czasach, niełatwo było być kobietą...


  • 0



#15

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@McNugget

 

 Seks z dwunastolatką-kiem dozwolony jest w Angoli niektórych stanach Meksyku i co ciekawe w Watykanie. W Hiszpanii dopiero osiem lat temu podwyższono "wiek zgody" do lat trzynastu. Trzynaście lat jest zgodny z prawem w całkiem sporej grupie państw na całym świecie, między innymi w Japonii. Dodatkowo większość krajów gdzie wykładnią prawa jest szariat (np. Arabia Saudyjska), nie stosuje się granicy wiekowej a jedynie wymóg zawarcia związku małżeńskiego co w praktyce oznacza  że dziewczynki w wieku nawet ośmiu dziesięciu lat rodzą dzieci. 

  W związku z powyższym nikogo nie powinno dziwić iż dziewczynka żyjąca 3,400-ta lat temu była matką w wieku dwunastu lat. 

 

 Na dokładkę można dodać że nawet współcześnie istnieją plemiona gdzie czterdziestolatek jest starcem na skraju grobu, co determinuje wcześniejsze rodzicielstwo.

 

 Po za tym w szeroko rozumianej kulturze chrześcijańskiej to właśnie 12 lat było granicą dojrzałości płciowej kobiety. 

 

Nie linkuję gdyż piszę z pamięci a wiedza ta jest ogólnie dostępna wystarczy pogadać z wujkiem Google.

 

 Co do tematu, myślę że to na prawdę niesamowite jak wiele można wyczytać z włosów mimo iż tak naprawdę jest to martwa tkanka nawet podczas życia właściciela.


Użytkownik pan juzek edytował ten post 28.05.2015 - 19:39

  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych