Skocz do zawartości
Ruszyła mundialowa Liga Typerów - zapraszamy wszystkich użytkowników do typowania wyników!


Zdjęcie

Stephen Hawking


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#16

Ixprmetw.
 • Postów: 6
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Powierzchnia kuli jest 3-wymiarowa a nie dwu... :D
Zeby toche przyblizyc teorie Hawkinga:
1 wymiar - długośc
2 wymiar - wysokośc
3 wymiar - głębokośc (szerokośc)
4 wymiar - czas
Teraz lecimy od płaszczyzny 2 wymiarowej, bo 1 wymiarową ciężko będzie wytłumaczyc:
2 wymiarową płaszczyzną może byc kartka papieru dla przykladu. Rysujemy sobie na niej kolo. W ktorakolwiek by strone nie isc, do przodu czy do tylu i tak bedziemy krecic sie w kolko chodzac po brzegu kola, czyli z pkt A idac ciagle prosto dojdziemy do tego samego pkt A.
w 3 wymiarowej plaszczyznie wyglada to tak samo, wezmy kule. Idąc ciągle do przodu z wyznaczonego powiedzmy tym razem pkt B dojdziemy znowu do pkt B. Dla zobrazowania kulą może byc ziemia, idąc ciągle prosto po kuli ziemskiej dojdziesz do tego samego miejsca.
Dzieje sie tak, poniewaz wszelkie okregi sa zakrzywiony w swoim wymiarze. kolo jest odcinkiem tak zakrzywionym, ze spotyka sie ze soba koncami. Z kula jest podobnie, jest zakrzywiona w 3 wymiarze. Teraz jezeli chodzi o wszechswiat to teoria ta mowi, ze jest on zakrzywiony w 4 wymiarze czyli czasie (umysł ludzki nie jest sobie w stanie tego wyobrazic). Czyli zakladajac, ze zaczelibyscie sie nagle poruszac w jednym kierunku, po jakims czasie(baaaaaaardzo dlugim czasie) trafilibyscie do tego samego miejsca. :P
Mam nadzieje, ze wytlumaczylem mniej wiecej, jak to wyglada, chociaz zdaje sobie sprawe, ze strasznie zagmatwalem. :)
 • 0

#17

Tiamat.
 • Postów: 3048
 • Tematów: 29
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

(umysł ludzki nie jest sobie w stanie tego wyobrazic)


Mozna probowac to sobie w glowie wyobrazic, ale raczej faktyczny "wyglad" tego, co sobie mozemy wyobrazic niewiele ma wspolnego z rzeczywistoscia :) Jeszcze jedna rzecz, ciekawe czy cos sie znajduje poza naszym "zamknietym" wszechswiatem, bo ze znajduje sie tam "nicosc" raczej ciezko sobie to wyobrazic i sie z tym pogodzic :hmm: Moze poprostu inny swiat 4-wymiarowy ? ze nawet nie jestesmy w stanie tego ogarnac ? chyba nigdy tego nie odkryjemy.
 • 0

#18

Jequon.
 • Postów: 116
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Powierzchnia kuli jest 3-wymiarowa a nie dwu...

Ixprmetw oczywiście powierzchnia kuli jest sferą, która jest trójwymiarowa, mój post był chyba za bardzo uproszczony, chodziło o pozorne odczucie, obiekt poruszający się po sferze, poruszał by się po płaszczyźnie (pozornie płaskiej, pozornie 2 wymiarowej) zniekształconej o 3 wymiar, czyli to co Ty pisałeś.
Zgadzam się z Tobą w 100%. Postaram się następnym razem pisać dokładniej, bo faktycznie mogłem takim skrótem myślowym kogoś wprowadzić w błąd. Dzięki za zwrócenie uwagi.
 • 0#19

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Ludzkości nie udało się poznać rozumu Boga"
Ludzkość ma jeszcze długą drogę przed sobą nim stworzy jedną teorię wyjaśniającą prawa Wszechświata - powiedział Prof. Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych fizyków na świecie w wywiadzie dla programu Today radia BBC.
Hawking stwierdził, że naukowców czeka jeszcze bardzo dużo pracy, zanim będą w stanie oświadczyć, że "ludzkości udało się poznać rozum Boga".

Właśnie tymi słowami określił Hawking w swojej książce "Krótka historia czasu" zrozumienie przez ludzi wszystkich praw rządzących wszechświatem.

Hawking mówił też o zagrożeniach czekających ludzkość. Jego zdaniem, człowiek, aby przetrwać, będzie zmuszony w przyszłości opuścić Ziemię.

"Długoterminowe istnienie naszego gatunku jest zagrożone tak długo, jak długo jesteśmy przywiązani do tylko jednego miejsca we Wszechświecie, jakim jest Ziemia" - powiedział Hawking. "Prędzej czy później takie katastrofy, jak zderzenie z asteroidą czy wojna nuklearna mogą dosłownie zetrzeć ludzi z powierzchni naszej planety" - dodał profesor Uniwersytetu w Cambridge.

Hawking stwierdził, że jeśli chcemy myśleć o istnieniu naszego gatunku w dłuższej perspektywie, to powinniśmy iść w kierunku kolonizowania planet podobnych do Ziemi. Ponieważ obiektów takich nie ma w Układzie Słonecznym, należy szukać ich wokół innych gwiazd.

Obecnie prowadzonych jest kilka programów obserwacji planet pozasłonecznych. Mają one na celu przede wszystkim znajdowanie i badanie innych niż Układ Słoneczny układów planetarnych, ale także i poszukiwanie "drugiej Ziemi", na której panują warunki podobne do ziemskich i gdzie mogło rozwinąć się życie. W przyszłości takie obiekty mogłyby również zostać skolonizowane przez ludzi. Na razie jednak nie ma żadnych możliwości technicznych, by tego dokonać.

Jak mówił, korzystając z rakiet napędzanych paliwem chemicznym, podobnych na przykład do tych z misji Apollo, podróż do najbliższej nam gwiazdy zajęłaby co najmniej 50 000 lat. Oczywiście, ze względów praktycznych taka podróż nie jest możliwa. Autorzy książek i filmów science-fiction wynaleźli w związku z tym inny sposób pokonywania kosmicznych odległości, który pozwala na błyskawiczne przenoszenie się z miejsca na miejsce.

"Niestety, pomysł ten pozostaje niezgodny z podstawowym prawem fizyki, które mówi, że nic nie może poruszać się szybciej niż światło" - zaznaczył Hawking.

Prof. Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku w Oxfordzie w Anglii. Od 22 roku życia cierpi na stwardnienie zanikowe boczne i jest prawie całkowicie sparaliżowany, w związku z czym porusza się na wózku inwalidzkim, a do komunikowania się ze światem wykorzystuje syntezator mowy.

Mimo ciężkiej choroby Hawking pozostaje jednym z największych umysłów dzisiejszej matematyki, fizyki i astronomii. Słynie również z poczucia humoru. Zapytany przez dziennikarza BBC, czy boi się śmierci, odparł: "Nie boję się śmierci. Moim kolejnym celem jest lot w kosmos. Może sir Richard Branson będzie mógł mi w tym pomóc".
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
 • 0#20

reaper.
 • Postów: 532
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Obecnie prowadzonych jest kilka programów obserwacji planet pozasłonecznych. Mają one na celu przede wszystkim znajdowanie i badanie innych niż Układ Słoneczny układów planetarnych, ale także i poszukiwanie "drugiej Ziemi", na której panują warunki podobne do ziemskich i gdzie mogło rozwinąć się życie.

Oglądałem wczoraj na NG program, w którym jakiś profesorek stwierdził, że w latach 2020-2025 będzie można stwierdzić na podstawie obserwacji planet spoza układu słonecznego, czy możliwe jest istnienie życia poza Ziemią. Podobno obserwacja planet w kolejnych latach ma ruszyć na ogromna skalę :wow:
 • 0

#21

Mariush.
 • Postów: 4315
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Myślę, że przypuszczenia naukowców co do znalezienia w przeciągu najbliższych 20 lat dowodów życia poza Układem Słonecznym mają mocne podstawy. Wszystko na pewno ruszy z kopyta po wystrzeleniu przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) teleskopu Darwin.
 • 0#22

reaper.
 • Postów: 532
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wszystko na pewno ruszy z kopyta po wystrzeleniu przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) teleskopu Darwin.

Właśnie o tym teleskopie była mowa w programie. Będzie on poszukiwał planet o wielkości przybliżonej do naszej Ziemi (przy pomocy teleskopów naziemnych niewiele ich można zobaczyć) i analizował ich atmosfery, szukając takiej na, której mogłoby się rozwinąć życie. Teraz trzeba jedynie cierpliwie czekać ;)
 • 0

#23

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niepełnosprawny astrofizyk poleci w gwiazdy

Astrofizyk Stephen Hawking, wybitny uczony od dziesiątek lat przykuty do wózka, poleci w kosmos na pokładzie komercyjnego statku kosmicznego SpaceShipTwo. W ten sposób zrealizuje marzenie życia - pisze DZIENNIK.

Pozaziemską podróż naukowca zorganizuje w 2008 lub 2009 r. firma Virgin Galactics należąca do ekscentrycznego brytyjskiego milionera Richarda Bransona. Dowiedziawszy się o marzeniu Hawkinga, Branson zdecydował się w całości pokryć koszty ekspedycji, które szacuje się na ok. 155 tys. euro.

Na potrzeby niepełnosprawnego pasażera inżynierowie przystosują kabinę statku kosmicznego tak, by nie miał on problemów przy ewentualnej ewakuacji. Podczas lotu Hawkingowi będzie towarzyszył lekarz.

Możliwość wysłania Stephena Hawkinga w kosmos to dla Bransona nie lada zaszczyt, gdyż brytyjskiego fizyka uważa sią za Einsteina naszych czasów. Trwałe miejsce w historii nauki Stephenowi Hawkingowi zapewniły przełomowe odkrycia dotyczące kosmicznych czarnych dziur - zarówno ich budowy, jak tego, w jaki sposób oddziałują na otaczające je gwiazdy i planety. Dzięki badaniom Hawkinga wiemy też, jak wyglądały początki wszechświata - jak doszło do Wielkiego Wybuchu oraz powstania czasu, przestrzeni i wypełniającej ją materii. Hawking jest autorem m.in. "Krótkiej historii czasu", która sprzedała się w 10 mln egzemplarzy.

Naukowiec poinformował o wyprawie w dniu swoich 65. urodzin, chwili, której według lekarzy nie miał prawa dożyć. Gdy w wieku 22 lat zdiagnozowano u niego nieuleczalną chorobę układu nerwowego, dawano mu najwyżej 2-3 lata życia. Mimo że dzisiaj Hawking nie może poruszać prawie żadną częścią ciała ani normalnie rozmawiać, nie daje za wygraną. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu wózkowi inwalidzkiemu oraz syntetyzatorowi mowy uczony nadal wykłada i prowadzi badania naukowe.
http://www.dziennik....ArticleId=27655
 • 0#24

Bukaj™.
 • Postów: 33
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nom człowiek z niego wielki pamiętam mówiono o nim w discavery(czy jak to się pisze :P ) nawet.
 • 0

#25

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lot w stanie nieważkości, czyli spełnione marzenia Stephena Hawkinga


"Badałem grawitację przez całe życie, a teraz cieszę się, że wreszcie będę miał okazję doświadczyć uczucia jej braku" - napisał Stephen Hawking. W przyszłym tygodniu odbędzie on podróż specjalnym samolotem, w którym na kilkadziesiąt sekund zapanuje stan nieważkości.

Dołączona grafika

Lot w stanie nieważkości


Znanemu na niemal całym świecie naukowcowi będą towarzyszyć lekarze i pielęgniarki opiekujące się nim przez całą dobę. Dla przykutego do wózka inwalidzkiego Hawkinga lot będzieprzymiarką do prawdziwej podróży na orbitę Ziemi na pokładzie prywatnego pojazdu kosmicznego. 65-letni dziś Hawking, interesujący się przede wszystkim zjawiskiem grawitacji oraz czarnymi dziurami, jest uznawany za najwybitniejszegofizyka teoretycznego na świecie. Cierpi na nieuleczalną chorobę - stwardnienie zanikowe boczne, jest niemal całkowicie sparaliżowany, a porozumiewa się wyłącznie za pośrednictwem komputera i syntezatora mowy.
http://rzeczpospolit...strona_a_2.html
 • 0#26

redfive.
 • Postów: 339
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mimo wszystko facet ma niezłego świra. Jakiś czas temu potrącił go samochód na przejściu dla pieszych gdy gwałtownie wtargnął swoim. Na dodatek jest psem na baby jak wyraziła się jego pielęgniarka. Słowem swój chłop. Bardzo ciekawie prowadzi wykłady.
 • 0

#27

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hawking: czeka nas wojna jądrowaJedynym sposobem na uratowanie ludzkości jest kolonizacja kosmosu. Tak twierdzi w swojej nowej książce znany brytyjski astrofizyk Stephen Hawking.
Zdaniem Hawkinga Ziemię czeka gigantyczna katastrofa. W publikowanej w tym tygodniu książce "Ukryty Klucz do Wszechświata" brytyjski profesor sugeruje, że ludzie prędzej czy później staną w obliczu wojny jądrowej lub zderzenia z olbrzymią asteroidą. Takie wydarzenie mogłoby zakończyć się śmiercią wszystkich Ziemian - twierdzi profesor.

- Na dłuższą metę przetrwanie rasy ludzkiej jest zagrożone. Prędzej czy później jakaś śmiercionośna katastrofa nastąpi. Ale jeśli skolonizujemy kosmos, nasza przyszłość powinna być bezpieczna - pisze Hawking w swojej książce. Kłopot jednak w tym, że na najbliższą przyjazną człowiekowi planetę przy dzisiejszych technologiach musielibyśmy lecieć 50 tysięcy lat. Hawking sugeruje w związku z tym, że należy skonstruować specjalne silniki napędzane antymaterią, które skróciłyby podróż do sześciu lat.

Zdaniem krytyków najnowsza książka Hawkinga będzie kolejnym bestsellerem - autor jest bowiem znany ze świetnie sprzedających się kilku innych książek o wszechświecie oraz z badań nad czarnymi dziurami. Sceptycy nierzadko krytykują odważne pomysły profesora, twierdzą, że nadmiernie wykorzystuje on swój status niepełnosprawnego geniusza. Hawking porozumiewa się bowiem za pomocą syntezatora mowy. Jego zwolennicy podkreślają jednak, że ma on na koncie wiele wybitnych osiągnięć a na Uniwersytecie Cambridge zajmuje to samo stanowisko, co kiedyś Izaak Newton.
Źródło
 • 0#28

Pandora Tomorrow.
 • Postów: 2
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja się zgadzam, ale z ostatnim akapitem. Hawking zbudował swój image niepełnosprawnego geniusza i teraz czerpie z tego i pewnie dalej będzie czerpał. Ja już wcale go nie słucham.

Gdyby nie jego niepełnosprawność to nie miałby posłuchu. Chociaż wiem, że zaraz się podniesie raban, bo krytyka Hawkinga w środowisku naukowym to jak herezja, niczym krytykowanie JP2 w Polsce.
 • 0

#29

Artur123321.
 • Postów: 17
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W prawdzie ciało ma kiepskie, ale Bóg nie poskąpił mu rozumu .
 • 0

#30

Cashpoint.

  egoism

 • Postów: 641
 • Tematów: 126
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nadzieja dla prof. Hawking

Udało się uzyskać komórki macierzyste od cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne. Z tą nieuleczalną chorobą zmaga się astrofizyk Stephen Hawking

To przełomowe odkrycie – czytamy w piśmie „Science”. Daje nadzieję na opracowanie terapii dla tych chorych, dla których do tej pory nie było ratunku.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) jest nieuleczalną, postępującą chorobą neurodegeneracyjną. Pierwszymi objawami są zaniki mięśniowe rąk i niedowład kończyn. Stopniowo dochodzi do pogarszania się sprawności ruchowej. A w późniejszych etapach do całkowitego paraliżu. Na ALS choruje między innymi znany astrofizyk Stephen Hawking. W 1941 roku zmarł na nie słynny amerykański bejsbolista Lou Gehrig. Dla upamiętnienia tego faktu choroba bywa także nazywana od jego nazwiska.

Autorem najnowszego sukcesu w walce z ALS jest dr Kevin Eggan z New Jork Stem Foundation i Harvard Stem Cell Institute. Jako pierwszemu naukowcowi udało mu się powielić w laboratorium specyficzne komórki ludzkie dotknięte schorzeniem, a następnie uzyskać z nich komórki macierzyste. Uczeni uważają, że osiągnięcie to rozpoczyna nowy rozdział w badaniach nad przyczynami rozwoju ALS. – Dysponujemy obecnie niemal nieograniczonym źródłem komórek, które umierają w wyniku stwardnienia zanikowego bocznego – cieszy się dr Eggan. Zostały one pobrane ze skóry dwóch starszych pacjentów. Możliwość przekształcenia komórek chorego w komórki macierzyste, które mogą dać początek każdemu typowi tkanki, jest szansą dla wielu nieuleczalnie chorych. W tym cierpiących na raka, parkinsona czy cukrzycę.


www.rp.pl

 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u