No to zaczyna wyglądać dosyć ciekawie. Najpierw projekt INDECT a teraz pewnie rozwijany równolegle projekt EUROGENDFOR. Partnerem na chwile obecną jest także polska Żandarmeria Wojskowa. A w tym przypadku najświeższa informacjaEuropejskie Siły Żandarmerii (EGF - EUROGENDFOR ) jest inicjatywą 5 państw członkowskich UE - Francja, Włochy, Holandia, Portugalia i Hiszpania - mających na celu poprawę zdolności zarządzania kryzysowego w obszarach wrażliwych. Na międzyresortowym posiedzeniu Komitet (CIMIN) postanowił przyjąć rumuńską Żandarmerię, aby stała się pełnoprawnym członkiem EFG.Dlatego EGD składa się od tego momentu z 6 państw.
EGF jest odpowiedzią na potrzebę szybkiego przeprowadzenia wszystkich aspektów w szerokim spektrum cywilnych działań w zakresie bezpieczeństwa. W postaci samodzielnie prowadzonych działań lub równolegle z interwencją militarną, poprzez zapewnienie międzynarodowej skutecznej formy wsparcia. Fundusz będzie ułatwić obsługę kryzysu, które wymagają zarządzania przez siły policyjne, zwykle w krytycznej sytuacji, także korzystając z doświadczeń zdobytych w danej misji pokojowych.
Siedziba główna zlokalizowana jest w Vicenzy w "Chinotto Generale", Zadaniem HQ jest opracowanie kompleksowego i spójnego systemu operacyjnego, co pozwoli być gotowy w przypadku szybkiego wdrożenia na obszarach kryzysowych. Celem jest zapewnienie społeczności międzynarodowej ważnej i operacyjnie spójnego narzędzia zarządzania kryzysowego, pozostającego przede wszystkim do dyspozycji UE, ale także innych organizacji międzynarodowych, jak NATO, ONZ i OBWE, i koalicji zawiązywanych ad hoc.
Źródło: www.eurogendfor.eu
06.07.2011 06.07.2011
Nowa jednostka Wojsk Specjalnych AGAT
6 lipca w Gliwicach odbyła się uroczystość z okazji rozformowania Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach i sformowania jednostki Wojsk Specjalnych AGAT.
W uroczystości uczestniczyli minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong, komendant główny ŻW gen. bryg. Mirosław Rozmus, dowódca chorwackich sił specjalnych płk Nikola Zupanic, przedstawiciele Sztabu Generalnego WP oraz lokalnych jednostek wojskowych i instytucji. W tym wydarzeniu uczestniczyła także kierownicza kadra Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Specjalnych.
– Coś się kończy, coś nowego się rozpoczyna. Utworzenie jednostki Wojsk Specjalnych AGAT to krok w bardzo dobrym kierunku – powiedział minister Bogdan Klich, podkreślając, że brakowało tej jednostki na mapie Wojsk Specjalnych. Tym samym AGAT dołączył do grona czterech jednostek Wojsk Specjalnych: GROM-u, Formozy, NIL-a i Jednostki Komandosów z Lublińca.
AGAT będzie lekką jednostką szturmową o charakterze powietrznodesantowym, wykonującą akcje bezpośrednie w ugrupowaniu i na tyłach przeciwnika. Ma być również pierwszym miejscem, gdzie trafią żołnierze, którzy w przyszłości, jeśli się sprawdzą, będą mogli przejść do innych jednostek Wojsk Specjalnych.
Zasadniczym zadaniem nowo sformowanej jednostki specjalnej będzie zabezpieczanie kinetyczne operacji specjalnych prowadzonych przez operatorów z GROM-u, Formozy czy Lublińca. Adekwatnie do swojego przeznaczenia AGAT zostanie wyposażany w cięższy sprzęt, m.in. broń przeciwpancerną, maszynową i przeciwlotniczą.
Pomysłodawcą utworzenia jednostki jest gen. dyw. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony, były komendant główny Żandarmerii Wojskowej i twórca trzech Oddziałów Specjalnych Żandarmerii Wojskowej (Warszawa, Mińsk Mazowiecki, Gliwice).
Dokumenty o rozformowaniu Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach i sformowaniu AGAT-u podpisali dotychczasowy dowódca Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach płk Dariusz Siekiera i dowódca AGAT-u płk Sławomir Berdychowski, były oficer GROM-u i Dowództwa Wojsk Specjalnych.
Komendant główny ŻW gen. bryg. Mirosław Rozmus złożył szefowi resortu obrony narodowej meldunek o rozformowaniu Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach, a dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong zameldował sformowanie nowej jednostki AGAT i przejęcie jej w podporządkowanie Dowództwa Wojsk Specjalnych.
Podczas uroczystości dotychczasowy komendant i byli już żołnierze OSŻW w Gliwicach pożegnali sztandar, który trafi do Muzeum Wojska Polskiego.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów. Dotychczasowi specżandarmi po raz pierwszy maszerowali w zielono-czarnych beretach. Oprawę muzyczną zapewniła wojskowa orkiestra reprezentacyjna z Radomia.
Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach powstał z początkiem 2005 r. w miejsce rozformowanego 19 batalionu Obrony Terytorialnej. Powstanie jednostki było związane z wyzwaniami naszych czasów: zagrożeniem światowym terroryzmem, obecnością polskich sił zbrojnych w nowych sojuszach wojskowych oraz znacznym zwiększeniem udziału w misjach pokojowych. Do zadań Oddziału należało zapewnianie wsparcia policyjnego jednostkom Sił Zbrojnych RP biorącym udział w połączonych operacjach, misjach stabilizacyjnych, pokojowych, prowadzonych przez ONZ, NATO, UE, OBWE lub wynikających z innych porozumień międzynarodowych, a także w operacjach ratowniczych i humanitarnych.
Żandarmi z Gliwic uczestniczyli w misjach w: Iraku, Demokratycznej Republice Konga, Libanie, Syrii, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Czadu i Afganistanie.
W 2007 r. policje wojskowe Czech, Słowacji, Chorwacji i polska Żandarmeria Wojskowa powołały Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO (MNMPBAT). OSŻW w Gliwicach wydzielił na potrzeby MNMPBAT część sztabu oraz kompanię manewrową.
W 2006 r. OSŻW w Gliwicach został nadany Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja 2009 r. Oddział został wyróżniony przez Prezydenta RP flagą państwową, zaś 18 marca 2011 r. podczas dorocznej odprawy rozliczeniowo-koordynacyjnej kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP, za szczególne osiągnięcia w 2010 r., gliwicka jednostka została wyróżniona przez Ministra Obrony Narodowej tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”.
Źródło: www.zw.wp.mil.pl
Użytkownik Sentinel edytował ten post 11.07.2011 - 07:32