Skocz do zawartości
Zdjęcie

Najbardziej tajemniczy manuskrypt średniowiecza…


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#31

stokrotka1
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Profesor Stephen Bax z Uniwersytetu Bedforshire jest o krok od odkrycia treści Manuskryptu Voynicha - XV-wiecznej księgi, której znaczenie do dziś jest zagadką

Kryptolodzy i lingwiści próbują rozszyfrować manuskrypt już od ponad stu lat. Jak do tej pory wszystkie starania mające na celu ujawnienie treści księgi zawierającej tajemnicze ilustracje i tekst nie przynosiły żadnych rezultatów. Wszystko może się jednak zmienić za sprawą badań profesora Stephena Baxa.

Wykorzystując swą szeroką wiedzę z zakresu średniowiecznych tekstów oraz znajomość języków semickich, profesor próbuje odkodowywać tekst znak po znaku. Naukowiec twierdzi, że udało mu się odczytać z XV-wiecznego rękopisu pojedyncze wyrazy, między innymi nazwy roślin.

 Manuskrypt zawiera wiele ilustracji gwiazd i roślin. Byłem w stanie zidentyfikować część z nich i odkryć ich nazwy korzystając dla porównania ze średniowiecznych herbarzy. Na tej podstawie zacząłem rozszyfrowywać całość. Jak na razie wyniki są ekscytujące – powiedział badacz. Dodał, że informuje o rezultatach swojej pracy już teraz, ponieważ chce zmobilizować do pomocy innych lingwistów.

Datę powstania księgi szacuje się na początek XV wieku, a jej autorstwo i znaczenie wciąż pozostają nieodkryte. Swą nazwę zawdzięcza antykwariuszowi Wilfriedowi Voynichowi, który w 1912 roku odkupił go od jezuitów i rozpoczął badania. Wolumin liczy ponad 200 stron i dzieli się na sześć części, nazwanych przez naukowców na podstawie zdobiących je rysunków: zielarską, astronomiczną, biologiczną, kosmologiczną, farmaceutyczną oraz przypisy. Z uwagi na to, że pismo którym wypełniony jest manuskrypt nie przypomina żadnego znanego alfabetu wielu badaczy uznało, iż księga to po prostu pozbawione sensu oszustwo sporządzone wieki temu w celu rentownej sprzedaży. Profesor Bax jest pierwszą osobą, której udało się odszyfrować z niej choć jedno słowo.

link do art. http://nauka.newsweek.pl/manuskrypt-voynicha-rozszyfrowany-nowe-badania-newsweek-pl,artykuly,281182,1.html

 


  • 0

#32

Nick
  • Postów: 1132
  • Tematów: 492
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

b98d875982e9d60244051af1e22f.jpeg

Strona z manuskryptu Wojnicza / Źródło: Domena publiczna

 

 

 

Znaleźli klucz do odczytania tajemniczego manuskryptu Wojnicza. Co skrywa zagadkowa XV-wieczna księga?

 

Naukowcy twierdzą, że są coraz bliżej wyjaśnienia tajemnicy manuskryptu Wojnicza. Profesor Greg Kondrak i jego doktorant Bradley Hauer, pracownicy Uniwersytetu Alberty w Edmonton w Kanadzie ogłosili, że przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji są w stanie poznać sekret jednego z najbardziej zagadkowych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza. Ich metoda przyniosła już pierwsze, obiecujące rezultaty.

 

Rękopis Wojnicza to pergaminowa księga oprawiona w skórę. Na 120 kartach, które przetrwały do dziś, znajdują się rysunki, wykresy i pismo, którego rozszyfrowanie do tej pory nie udawało się naukowcom. Tajemniczy utwór swoją nazwę zawdzięcza Michałowi Wojniczowi, polskiemu odkrywcy, który nabył księgę w 1912 roku od jezuitów z willi Mondragone we Frascati. Zagadkowy rękopis przez lata nurtował naukowców, co zaowocowało licznymi próbami odszyfrowania jego zawartości. Dotychczas jednak nikt nie przetłumaczył zapisów sporządzonych z dużą starannością w nieznanym badaczom języku.

 

Przełom mogą przynieść badania prowadzone przez profesora Grega Kondraka i jego doktoranta Bradleya Hauera, którzy zastosowali metody komputerowe w celu odczytania tajemniczego tekstu, którego datę powstania, według badania metodą datowania radiowęglowego w latach 2009–2011 na University of Arizona, określono na lata między 1404 a 1438 rokiem.

 

Kondrak, ekspert w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego, łączącej zagadnienia sztucznej inteligencji i językoznawstwa, przy pomocy swojego współpracownika, postanowił wykorzystać metody komputerowe w celu ustalenia języka oryginału. Kondrak i Hauer użyli próbek 400 różnych języków z „Powszechnej deklaracji praw człowieka”, by określić, w jakim języku powstał manuskrypt Wojnicza. Początkowo wydawało się, że tekst został napisany w języku zbliżonym do arabskiego, jednak zastosowanie dodatkowych algorytmów pozwoliło naukowcom dojść do wniosku, że manuskrypt został napisany po hebrajsku. – To było zaskakujące – ocenił Kondrak, cytowany w komunikacie Uniwersytetu Alberty. – A stwierdzenie: „To hebrajski”, było tylko pierwszym krokiem. Następnym jest rozszyfrowanie tekstu – tłumaczył naukowiec.

 

Kondrak i Hauer doszli do wniosku, że Manuskrypt Wojnicza został stworzony metodą określoną przez naukowców mianem „alfagramów”, w których jedna fraza używana jest do zdefiniowania kolejnej. Na tej podstawie naukowcy stworzyli algorytm do rozszyfrowania tekstu. – Okazało się, że 80 procent odczytanych słów znajduje się w słownikach hebrajskiego, ale nadal nie wiedzieliśmy, czy razem miały one jakikolwiek sens – tłumaczył Kondrak.

 

Naukowcy postanowili spróbować zrozumieć tekst za pomocą popularnego narzędzia – Translatora Google. Po przepuszczeniu przez tłumacz początkowej frazy tekstu, otrzymali zdanie zrozumiałe gramatycznie i możliwe do zinterpretowania. Zdanie brzmiało: „Ona skierowała zalecenia do kapłana, gospodarza domu, do mnie i do ludu”.

 

Badacze nie chcą jednak poprzestawać na nieprecyzyjnym automatycznym tłumaczeniu Google'a, dlatego zapowiadają, że w celu odszyfrowania pełnego znaczenia tekstu muszą podjąć współpracę ze specjalistami w zakresie starożytnego języka hebrajskiego.

https://www.wprost.p...zna-ksiega.html


Użytkownik Nick edytował ten post 28.01.2018 - 18:51

  • 2
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u