Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 31.08.2014 - 00:46
  • Aktualizacja: 31.08.2014 - 19:01
  • Wyświetleń: 5837
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/37667-zmiana-percepcji-czasu/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Zmiana percepcji czasu

Napisane przez Last Sicarius dnia 31.08.2014 - 00:46

Witajcie,

    pewnie każdemu z was zdarzyło się, że w sytuacji stresującej postrzegany czas zatrzymał się lub się spowolnił. Natomiast podczas kiedy dobrze sie bawiliście czas zleciał w mgnieniu oka.

 

51zkunlh8iz2.jpg

fot: domena publiczna

    Percepcją czasu nazywamy przetwarzanie interwałów czasowych przez mózg na podstawie informacji o świecie zawartych w pamięci,  na podstawie wrażeń dostarczanych poprzez narządy zmysłów. Istotną rolę w postrzeganiu czasu mają takie struktury mózgowe jak:

jądra podstawne, droga nigro-striatalna (uważana za prawdopodobny ‘znacznik tempa’, prążkowie (uważane za akumulator), hipokamp, móżdżek, wzgórze oraz prawa część kory przedczołowej.

spe7gkqkz11k.jpg

fot: domena publiczna

    Badania naukowców dowiodły że człowiek pod wpływem strachu(stresu) postrzega czas wolniej natomiast gdy jest podekscytowany czas mija szybciej. Leah Campbell i Richard Bryant z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii aby udowodnić ta hipotezę wykonali na grupie 76 osób test. Mieli oni wykonać skok spadochronowy w tandemie. Przed skokiem każda osoba biorąca udział w badaniach otrzymała ankietę gdzie miała zaznaczyć jak bardzo jest podekscytowana lub przestraszona skokiem.

 

z4jtbtgzw7e7.jpg

fot: domena publiczna

    30 minut po oddanym skoku uczestnicy dostali druga ankietę w której mieli podać jak bardzo byli przestraszeni lub podekscytowani podczas skoku.

Wyniki potwierdziły,że im większy był strach tym czas płynął dłużej a gdy człowiek czerpał przyjemność ze skoku czas płynął szybciej. Chociaż wyniki potwierdziły postawioną przez naukowców hipotezę stwierdzili oni że potrzeba więcej badań nad tym zjawiskiem.

 

    Przeprowadzano tez inne badania w tym też na zwierzętach.

 

Istnieją dwie najpopularniejsze metody badania percepcji czasu, stosowane podczas pomiaru tej zdolności u zwierząt. Metoda momentu szczytowego (ang. peak procedure) oraz metoda wyuczonego przedziału (eng. fixed interval method). Metoda momentu szczytowego polega na warunkowaniu klasycznym konkretnej reakcji po upływie ustalonego czasu. Po zastosowaniu ustalonej liczby prób, do procedury włączone zostają próby nie wzmacniane. Podczas gdy wzmocnienie nie zostaje dostarczone, obserwowana jest liczba reakcji zwierzęcia w jednostce czasu. liczba ta powinna (w warunkach normalnych) być największa w otoczeniu punktu czasowego odpowiadającego założonemu. Metoda ustalonego przedziału zakłada pracę w skrzynce Skinnera. Wzmocnienie jest dostarczane po pierwszym wykonaniu reakcji następującym po upływie ustalonego czasu. Obserwowany jest czas pierwszej reakcji po otrzymaniu wzmocnienia. Najwięcej reakcji (w warunkach normalnych) występuje tuż po wzmocnieniu oraz po upłynięciu ustalonego czasu. Charakterystycznym ograniczeniem dla badań nad zwierzętami jest konieczność wyuczenia reakcji, które pociąga za sobą konieczność zaangażowania procesów pamięciowych, będących zmiennymi, które muszą być uwzględniane w późniejszej analizie.

 

      Inne badania wykonane na ludziach to m.in. :

-porównywanie odcinków czasowych(zazwyczaj o podobnej długości),

-Szacowanie ile czasu trwało dane wydarzenia,

-powtarzanie odcinków czasowych.

 

    Wpłynąć na percepcje czasu można poprzez zażywanie substancji psychoaktywnych np. : kokaina, amfetamina, metamfetamina, MDMA, LSD, PCP lub popularnie wykorzystywana do tego Marihuana.

 

     Niestety ale jak na razie człowiek sam z siebie nie potrafi zmienić swojej percepcji czasu chociaż ludzie zajmujący się medytacją/hipnozą twierdzą że to potrafią.

 

Opracowanie: Ostrzewtlumie

Dla: Paranormalne.pl

W oparciu o:

http://neuroskoki.pl...ku-tandemowego/

http://pl.wikipedia....Percepcja_czasu

 

  • 0

stat4u