Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 04.10.2013 - 22:28
  • Aktualizacja: 05.10.2013 - 13:42
  • Wyświetleń: 4971
  • Odnośnik do tematu na forum:
    www.paranormalne.pl/topic/20615-struktura-przejawienia/page_st_465

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
2 Ocen

Wycieczka do Hiszpanii

Napisane przez Marian dnia 04.10.2013 - 22:28
We wrześniu br. odbyliśmy z żoną udaną wycieczkę do Hiszpanii, trasą: Malaga, Sewilla, Madryt, Saragossa, Barcelona, Walencja, Grenada. Nie byliśmy przygotowani na reportaż z tej podróży i nie robiliśmy notatek, czego teraz trochę żałuję. Niemniej chciałbym pokazać kilka zdjęć i pokrótce podzielić się niektórymi spostrzeżeniami. Nie potrafię opisać tła historycznych przemian w tym kraju, jest to bowiem obszar na którym ścierały się różne kultury, szczególnie muzułmańska, chrześcijańska i żydowska, w tym były częste najścia Francuzów. Fascynujące są ślady i przepych pozostawiony w mitach, a przede wszystkim w urbanistyce i w architekturze. Na mnie wywarły wrażenie ślady despotyzmu i „boskiej władzy” człowieka. Gdy kiedyś, na przykład, któraś z żon Maharadży zaszła w ciążę bez kontaktu z nim – w śledztwie wyłowiono kilkunastu nieeunuchów mogących ją spotykać. Nie udało się jednak ustalić konkretnej osoby. W tej sytuacji Maharadża urządził dla nich ucztę po której wszystkich ścięto. Nie wiadomo czy i jak ukarał żonę. Jest to jednak dobry przykład jak, poprzez szerzenie strachu, człowiek ziemski wzmacnia swoją władzę. Gdy natomiast któryś z władców zażyczył sobie zwiedzić wysoką wieżę bazyliki, nie fatygując się zbytnio, postanowił wjechać na nią konno (chyba był prekursorem współczesnej windy). W tym celu schody pokryto pochylnią, która przetrwała do dziś. Innym razem, już w czasach współczesnych, w Walencji wylała rzeka Turia przepływająca przez centrum miasta. Powódź ta spowodowała ogromne zniszczenia. W tej sytuacji władza skazała rzekę "na banicję". Wyżłobiono dla niej koryto na obwodnicy miasta, a stare koryto, i zniszczone przez powódź tereny, pokryto nowoczesną zabudową i ogrodami, nawadnianymi zresztą kanałami z tejże rzeki.

Tak wygląda most, który zachował się nad dawnym korytem rzeki:

Dołączona grafika

A oto super nowoczesne budowle projektu architekta Santiago Calatravy, wzniesione na tym właśnie terenie:

Dołączona grafika

Sale widowiskowe, kino i inne.

Dołączona grafika

Teatr (w oddali, ja w lewym rogu).

Dołączona grafika

Tu jesteśmy oboje, przed pałacem królewskim.

Moją szczególną uwagę przyciągnęło budownictwo sakralne. Oto Katedra w Barcelonie, która od wielu lat jest w przebudowie:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

A to jedno z bocznych ujęć.

Protesty podobno budził wizerunek ukrzyżowanego Jezusa, który jest bez przepaski na biodrach. Najbardziej jednak zainteresowały mnie obiekty poświęcone Matce Boskiej, których zresztą jest tak wiele w chrześcijańskim świecie. Na naszej trasie w Hiszpanii zwróciłem uwagę na główny ołtarz w Katedrze Najświętszej Maryi Panny w Madrycie:

oraz na wizerunek Najświętszej Maryi Panny w Walencji:

Dołączona grafika

Chcę tu zauważyć, że „pierwiastek żeński” w chrześcijaństwie od zarania był pozbawiony boskości. Kościół Katolicki jakby dostrzega ten „brak” i stąd, od czasu ustanowienia dogmatu o wniebowzięciu, a nawet wcześniej, tak bardzo rozpowszechnił się kult maryjny. System dogmatyczny i organizacyjny Kościoła utrwala jednak ten stan. Nawet w modlitwach traktuje się Matkę Boską jako pośredniczkę w słowach „módl się za nami”. Być może jest to zrozumiałe w strefie człowieka ziemskiego, nie na tyle jednak żeby uznać, że Bóg ogarnia obie płcie jednakowo. Na kolejnym zdjęciu pokazałem także mityczny kielich zwany Graalem (katedra w Walencji). Mit głosi, że z kielicha tego pił Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Inny mit mówi, że Józef z Arymatei zebrał do niego krew Jezusa po ukrzyżowaniu. Mity niechrześcijańskie ponoć wiążą Graala z Rycerzami Okrągłego Stołu. A to, w Walencji, w upalny dzień, zupełnie nieoczekiwanie zrobione zdjęcie spragnionego psa.

Dołączona grafika


  • 0