Skocz do zawartości


 Ruszyła okolicznościowa Liga Typerów z okazji Euro 2024 - zapraszamy do typowania wyników meczów! 


Informacje o artykule

  • Dodany: 09.07.2013 - 10:06
  • Wyświetleń: 3818
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/22700-swiat-moze-sie-nie-ocieplac-mowia-naukowcy/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Świat może się nie ocieplać, mówią naukowcy

Napisane przez antietam dnia 09.07.2013 - 10:06
Świat może się nie ocieplać, mówią naukowcy


Zespół do zmian klimatu przy ONZ musi się zmierzyć z nowym wyzwaniem rzuconym naukowców, którzy poddają w wątpliwość twierdzenie że globalna temperatura wzrasta nieubłaganie w wyniku zanieczyszczeń wytwarzanych przez człowieka.

W swej ostatniej ocenie, Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, (w skrócie IPCC) powiedział, ze dowody iż Ziemia się ociepla są "jednoznaczne". Ostrzega jednocześnie, że gazy cieplarniane podniosły już średnią temperaturę o 0.7 C, oraz że do roku 2100 temperatura może podnieść się o dalsze 5 do 6C, z niszczycielskim skutkami dla ludzkości oraz świata przyrody.

Jednakże nowe badania, włącznie z pracami brytyjskich naukowców, poddają w niepewność takowe twierdzenie. Niektórzy sugerują nawet, że Ziemia może nie ocieplać się w ogóle.
"Zapisy temperatury nie mogą być użyte jako wskaźniki zmian globalnych", powiedział John Christy, profesor nauk o atmosferze na Uniwersytecie Alabam w Huntsville, były wiodący autor raportów dla IPCC. Wątpliwości Christiego oraz wielu innych badaczy skoncentrowały się na tysiącach stacji pogodowych rozsianych dookoła świata, których zadaniem było zbieranie danych na temat temperatury przez ostatnie 150 lat. Jak wierzą, stacje te zostały poważnie upośledzone przez czynniki takie jak urbanizacja, zmiany w użytkowaniu ziemi, oraz wielu przypadkach zostały przemieszczone z miejsca na miejsce.
Christy opublikował dokumenty dotyczące w/w wzmiankowanych efektów w trzech rożnych rejonach świata; wschodniej Afryce, oraz amerykańskich stanów Kalifornia i Alabama.
"Historia jest taka sama dla każdej z nich", powiedział. "Popularne zestawy danych pokazują znaczne ocieplenie, lecz pozorny wzrost temperatury był faktycznie spowodowany czynnikami lokalnymi zakłócającymi odczyty, min. budownictwo"
Podobna krytykę pod adresem IPCC wystosował Ross McKitrick, profesor ekonomii z Uniwesytetu Guelph w Kanadzie, który został poproszony o przegląd ostatniego raportu IPCC. Doświadczenie to wzbudziło w nim mocny krytycyzm, i od tego czasu opublikował on opracowania naukowe kwestionujące metody (badawcze? - przyp. tłumacza) IPCC.

"Doszliśmy do wniosku, z przytłaczającą wymową statystyczną, że dane klimatyczne IPCC są skażone efektami powierzchniowymi wywołanymi industrializacją i problemami z jakością danych. Dodały one dużą odchyłkę wskazująca na ocieplenie", powiedział.

Ostrzeżenia te są wspomagane przez współautora badan dotyczących stacji pogodowych w USA - Anthony'ego Watts'a, amerykańskiego meteorologa, sceptycznie nastawionego do zmian klimatycznych. Jego badania, które nie zostały jeszcze dokładnie zweryfikowane, są ilustrowane fotografiami lokalizacji stacji pogodowych, których odczyty są zniekształcone przez sprzęt generujący ciepło. Niektóre z nich zlokalizowane są naprzeciw klimatyzatorów lub też miejscach składowania odpadów. Na jednym z najbardziej niesławnym zdjęciu, stacja pogodowa zlokalizowana jest naprzeciwko spalarni śmieci. Watts odnalazł również przykłady zagranicą, na przykład stacja pogodowa na lotnisku w Rzymie, która wyłapuje gazy wylotowe emitowane przez startujące odrzutowce.
W Wielkiej Brytanii, stacja pogodowa na lotnisku w Manchesterze została wybudowana w czasach, kiedy otaczające je tereny były głównie polami, lecz na chwile obecna jest otoczona przez emitujące ciepło budynki.
Terry Mills, profesor statystyki stosowanej oraz ekonometrii na Unwerystecie Loughborough, przeglądał te same dane które posiada IPCC. Zauważył on, że trend ocieplający był raportowany przez ostatnie 30 lat, oraz że jest on raczej losową fluktuacją a nie działaniem gazów cieplarnianych. Okrycie Millsa zostanie opublikowane w "Climate Change", czasopiśmie o środowisku.

"Ziemia przeszła przez kolejny okres ocieplenia, jak miało to miejsce dwukrotnie w ciągu ostatniego 1000 lat", powiedział.

Kevin Trenberth, wiodący autor jednego z rozdziałów raportu IPCC, który opisywał zależności zmian klimatycznych z zaobserwowanymi zmianami temperatury, powiedział, że akceptuje iż były problemy z globalnymi zapisami temperatury, lecz zostały one uwzględnione w końcowym raporcie.
"Nie tylko temperatura mówi nam, że świat się ociepla", powiedział. Obserwujemy również zmiany fizyczne, takie jak wzrastający poziom mórz - który podniósł się o 12 cm od 1972 roku, Arktyczna czapa lodowa zmniejszyła się o 40%, zmniejsza się również powierzchnia śniegu na półkuli północnej".

Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (the European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, w skrócie ECMWF), opublikowało niedawno zestaw nowych zapisów temperatur z ostatnich 30 lat, wspomaganych danymi satelitarnymi. Dr. Vicky Pope, szefowa rady do zmian klimatu przy Brytyjskim Met Office, powiedziała: " Nowy zestaw danych potwierdza trend zdąrzający w kierunku podnoszenia się temperatury, oraz sugeruje, że świat ociepla się szybciej niż myśleliśmy".

Tłumaczenie własne na podstawie:
Źródło
  • 0