Skocz do zawartości


Zdjęcie

cuda


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

szabla.
  • Postów: 31
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a co sadzicie o tych wszystkich cudach, które się wydarzyła? np:

Św. Franciszek z Asyżu...zapytał Boga "Panie, co chcesz abym uczynił" i dostał odpowiedź " Idź i odbuduj mój kościół bo popadł w ruinę"--> ludzie nie wierzący mogą powiedzieć ze zwyczajnie mu odbiło, poświęcił swe bardzo wygodne życie dla biednych...
a co z jego stygmatami, które otrzymał na górze Alveri?--> ktoś może powiedzieć, nie otrzymał ich od Boga, tylko sam sobie je zrobił...

Objawienie fatimskie można przecież uważać za wymysł dzieci...tylko że cała trojka widziała to samo...

o. Pio tez sam sobie zrobił rany na rekach i nogach, a jego znajomość cudzych grzechów można tłumaczyć telepatią albo innymi zdolnościami.

św. Paweł...zatwardziały prześladowca wczesnego Kościoła, spada z konia rozmawia z Bogiem i staje się wspaniałym przykładem wiary, wspaniałym chrześcijaninem, który dał wspaniałe świadectwo wiary--> zwariował podobnie jak święty Franciszek?
  • 0

#2

Toperz.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem, jakie jest naukowe wyjaśnienie stygmatów i czy w ogóle jest.
Niemniej jednak, nawet jeśli jeszcze takowe nie istnieje, nie znaczy to jeszcze że są dziełem boga. Kiedyś za boską ingerencję uznawano pioruny.

Franciszek? "zapytał", "dostał odpowiedź"... no cóż, nie muszę chyba nawet pisać, że do takich określeń podchodziłbym sceptycznie. Nie wiadomo co sobie wmówił.

Objawień fatimskich dokładnie nie znam, nie wiem na ile możliwa jest ściema dzieciaków, czy może ktoś kazał im tak powiedzieć (wcale niekoniecznie bóg), zbiorowa halucynacja czy inne dziadostwo.

Jeśli chodzi o świętego Pawła, to zacząłbym od poddanie w wątpliwość 'cudowności' tego zdarzenia. Nawrócenia się zdarzają nawet mądrym ludziom. Wątpliwa jest też wiarygodności przekazu w Biblii. Zastanowiłbym się też nad możliwością uszkodzenia mózgu przy upadku, no i wziąłbym pod uwagę możliwość autosugestii (jeśli przyjąć, że tak ścigał chrześcijan, to znał ich religię dość dobrze. Jeśli przydarzyło mu się coś niezwykłego mógł odebrać to za znak od ich boga).

Ciężko jest nam wyjaśnić niektóre zjawiska określane mianami "cudu" co nie znaczy jeszcze, że są dziełami bożków.
Nie można zapominać, że większość dawnych cudów udało się już wyjaśnić naukowo. Tak samo będzie z tymi...tylko może jeszcze nie teraz.
  • 0

#3

DeDeoTrino.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do wiarygodności biblijnego przekazu całkowicie sie zgodzę, zresztą świadectwa żywota świętych, objawienia fatimskiego czy stygmatów też przechodziły z ust do ust, potem z rąk do rąk. Nie mniej jednak każdy z nas, tak jak i autor notujący te zdażenia, inetpretuje je w swój indywidualny sposób, sceptycy opierają się o naukę, inni o religię. Dzisiaj możemy zauważyć zdecydowaną dominację racjonalizmu nad wiarą, wieki temu racjonalne bylo to co oczywiste a to, że słońce zachodzi z jednej a wschodzi po drugiej stronie ziemi graniczyło już z wiedzą tajemną.

Myślę, że kiedyś przyjdzie taki dzień, że uznamy wszelkie dowody i wytłumaczenia za jedyne i ostateczne. Stanie się to kiedy naukowcy i kapłani zobaczą, że każda ze stron, w oparciu o które formułują swoje teorie, należy do jednego i tego samego medalu.
  • 0

#4

szabla.
  • Postów: 31
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wszystkie cuda można próbować wyjaśnić...św Franciszek z Pawłem-->oszaleli...dzieci miały jakieś zwidy, jak bardzo sie tego chce, to znajdzie sie argumenty, ze to nie są cuda...
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych