Skocz do zawartości


Zidentyfikowano mumię królowej Hatszepsut?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Queen Inga

Gość_Queen Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Zidentyfikowano mumię królowej Hatszepsut?

Zahi Hawass, najbardziej znany egipski archeolog, ma dzisiaj ogłosić sensacyjne odkrycie mumii Hatszepsut - słynnej kobiety faraona

Dołączona grafika

Koleje losów mumii królowej Hatszepsut męczą naukowców od 1903 roku, gdy Howard Carter odkopał w egipskiej Dolinie Królów jej grobowiec i znalazł w środku dwa puste sarkofagi. W tym samym roku uczony odkrył też grobowiec jej niańki, a w nim dwie kobiece mumie, których nie dało się przekonująco zidentyfikować. Teraz naukowcy twierdzą, że Hatszepsut jest jedną z nich.

Królową poznasz po zębach

Przechowywane w muzeum w Kairze mumie prześwietlono za pomocą doskonałych tomografów komputerowych pozwalających uzyskać trójwymiarowy obraz wnętrza mumii bez jej niszczenia. Według wstępnych informacji przekazanych przez Discovery Channel i anonimowych archeologów mumię kobiety faraona zidentyfikowano, porównując pewne cechy jej budowy anatomicznej ze znanymi przodkami królowej. Decydującym dowodem ma być jednak odłamany ząb znaleziony niegdyś w tzw. urnie kanopskiej z imieniem królowej. Takie urny służyły do przechowywania szczątków zmumifikowanej osoby, które z różnych powodów odłączono od reszty ciała. Według Discovery Channel badania wykazały, że pasuje on idealnie do dziury w uzębieniu jednej z mumii znalezionych w grobowcu niani.

Wyniki tych badań mają jeszcze potwierdzić badania genetyczne, ale już teraz Zahi Hawass mówi o największym odkryciu w Dolinie Królów od czasu odkopania grobowca Tutenchamona, czego w 1922 r. dokonał Howard Carter.

Regentka to za mało

O Hatszepsut świat miał zapomnieć. Gdy zmarła, jej pasierb i następca Tutmozis III kazał usunąć jej imię ze świątyń i zniszczyć wizerunki kobiety, która śmiała uznać się królem Egiptu. Przez 3,3 tys. lat nikt o niej nie wiedział, jej imię nie występowało na żadnej liście królów. Jednak gdy do Egiptu zaczęli przyjeżdżać wścibscy Europejczycy, okazało się, że królewski rozkaz nie został wykonany sumiennie. W pierwszej połowie XIX wieku Francuz Jean - Francois Champollion, który zasłynął odczytaniem hieroglifów, natknął się na kamienny blok z wyrytym imieniem królowej. Od tego czasu kolejne pokolenia badaczy mozolnie odtwarzały dzieje pierwszej kobiety króla.

Hatszepsut była córką króla Tutmozisa I i żoną swego przyrodniego brata Tutmozisa II. Gdy małżonek zmarł, przejęła władzę jako regentka małoletniego Tutmozisa III. Pozycja ta nie satysfakcjonowała jednak ambitnej kobiety. Po kilku latach przyjęła więc tytuł króla, zaczęła nosić strój faraona, a artystom nakazała, by przedstawiali ją jako mężczyznę. Czegoś takiego Egipt jeszcze nie widział.

Triumfalny marsz władczyni

Arystokratom nie podobało się, że mianowała się królem. Otaczała się więc zdolnymi ludźmi z niższych warstw społecznych, których wierności mogła być pewna, bo zawdzięczali jej władzę i bogactwo. By wzmocnić swą pozycję, budowała liczne świątynie. Pokryte jej imieniem przypominały ludowi, kto tu rządzi. Najwspanialszą świątynię zbudowała w dolinie Deir el Bahari pod wysokim malowniczym klifem. To tam naukowcy znaleźli najwięcej inskrypcji i reliefów pozwalających poznać dzieje Hatszepsut.

Władczyni zorganizowała również wyprawę do krainy Punt leżącej gdzieś u wybrzeży Sudanu bądź Somalii. Egipcjanie nie pływali tam już od 400 lat i wielu uznawało opowieści o dawnych wyprawach za legendy. Na polecenie Hatszepsut rozebrane statki przeniesiono znad Nilu nad Morze Czerwone. Gdy wróciły obładowane hebanem, kością słoniową, złotem, drewnem cynamonowym, skórami i innymi egzotycznymi skarbami, królowa zorganizowała w Tebach, najważniejszym mieście Egiptu, triumfalny marsz.

Jednak mimo tych sukcesów jej pozycja słabła. Tutmozis III dorastał i nie chciał żyć w cieniu macochy.

Hatszepsut zmarła w nieznanych okolicznościach po blisko 20 latach rządów.

źródło:Gazeta Wyborcza
  • 0

#2

Princess.
  • Postów: 18
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm... To ciekawe :) Ale Egipt stanie się trochę mniej tajemniczy, jeśli cały czas będą się rozwiązywać kolejne zagadki.
  • 0

#3

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dzielna kobitka :) Jedna z pionierek kobiecego sprawowania wladzy. A jaką piękną ma świątynię (w Tebach?).
Ja się tam cieszę, że w końcu odnaleziono jej mumię. W końcu byla królową. Jej żywot i panowanie próbowano wymazać z kart historii, prawdopodobnie, by kobiety już więcej nie aspirowaly do tronu.
  • 0



#4 Gość_Queen Inga

Gość_Queen Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Ale Egipt stanie się trochę mniej tajemniczy, jeśli cały czas będą się rozwiązywać kolejne zagadki.

Chyba śnisz. Egipt jest jak nigdy do końca nie przeczytana księga. To kraj pełen tylu tajemnic, tylu nie odkrytych znaczeń, że może lepiej skończę pisanie, bo zaczyna mnie porywać miłość do tego kraju. ;)
  • 0

#5

Vivere Parvo.
  • Postów: 238
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Inga... chyba kiedyś się tam razem wybierzemy, bo po przeczytaniu tego artykułu mnie również fascynuje ich kultura i tajemnice :drink:
  • 0

#6

metody11.
  • Postów: 317
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cisz i @Queen Inga w poprzednich wcieleniach były Egipcjankami jedna bardzo ważną druga mniej. Ty Vivere Parvo byłeś nadzorcą okrutnym i podlegałeś tej, co była najważniejsza. Ale nie pytajcie skąd wiem.
  • 0

#7

Reviri.
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli okazało by się prawdą, że znaleźli mumię królowej Hatszepsut to rzeczywiście byłoby to jedno z największych osiągnięć archeologii ostatnich czasów.

Hatszepsut była kobietą o takich zdolnościach przywódczych, charyzmie i ambicji jak mało która królowa Egiptu. No i osiągnęła to co niewielu się udało bo przecież zasiadła na tronie Obu Krajów. To, że wreszcie będzie można podziwiać jej mumię otoczona należytym szacunkiem to naprawdę wielkie wydarzenie...
  • 0

#8 Gość_Queen Inga

Gość_Queen Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Cisz i @Queen Inga w poprzednich wcieleniach były Egipcjankami jedna bardzo ważną druga mniej. Ty Vivere Parvo byłeś nadzorcą okrutnym i podlegałeś tej, co była najważniejsza. Ale nie pytajcie skąd wiem.

A która była ważniejsza? Ja czy cisz? ;)
  • 0

#9

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A która była ważniejsza? Ja czy cisz? ;)


Ja wiem :) On nawet nie musi pisać. Ale niech napisze :P
  • 0



#10

Mangel.
  • Postów: 85
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I niech żyje archeologia! <jupi> Jeśli to prawda to tylko umacnia mnie w przekonaniu iż kiedyś zostane archeologiem (tak wiem że nie od razu pojade do Egiptu i wiem że nie od razu coś odkryje) Strażnik piermid od lat jest moim idolem i wszystko co opubilikuje jest dla mnie literaturą obowiązkową. To co czytam na tym forum jest "rewelacją dnia dzisiejszego" i za to mam ochote pogratulować wszystkim którzy nprzyczynili się do funkcjonowania tego portalu. :D
  • 0

#11

Reviri.
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mam nadzieję, że w przyszłym roku na wykładach z archeologii Egiptu facet będzie o tym wspominał :D

Nie no ale tak poważnie, to mam nadzieję, że to potwierdzą wszystkimi badaniami jak najszybciej.
  • 0

#12

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Odkrycie z pewnością sensacyjne i niebagatelne.
Tutaj krótki filmik przedstawiający zmumifikowaną królową.
  • 0



#13 Gość_Queen Inga

Gość_Queen Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Dzięki panie Jarecki za znalezienie filmu, jest pan bezcenny. :)
Teraz wszystko świetnie się komponuje. :)
Wzruszające sią zwłaszcza te flagi narodowe na gablotach.
  • 0

#14

metody11.
  • Postów: 317
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niesamowita kobieta wielka "Pani" i królowa. Intrygi i podstęp ją zwyciężyły. Gdy zapytałem ją, co było powodem jej śmierci pokazała na gardło przy wyciągniętym języku, zadziałało to na nią jak pawulon. Wogóle niesamowitą historię mógłbym o niej napisać ale nie chcę zmyślać. ;)
  • 0

#15

Princess.
  • Postów: 18
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Już potwierdzono. Podobno nie ma żadnych wątpliwości, że to Hatszepsut :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych