Skocz do zawartości


Zdjęcie

Inteligencja zależy od wieku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

PREDATOR.
  • Postów: 67
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Inteligencja zależy od wieku
Najstarsze dzieci w rodzinie mają wyższy poziom inteligencji od swego rodzeństwa. Do takiego wniosku doszli norwescy naukowcy po przeprowadzeniu zakrojonych na szeroka skale badań. Ich wyniki publikuje w dzisiejszym wydaniu amerykańskiego magazyn Science.
Profesorowie Petter Kristensen i Tor Bjerkedal przestudiowali rezultaty testów na inteligencję 241 tysięcy poborowych, których wcielono do norweskiej armii w latach 1967- 1976. Okazało się, że średni wskaźnik IQ wśród

najstarszych synów w rodzinie wyniósł 103,2. U tych, którzy urodzili się jako drudzy był on o 3 punkty niższy. By przekonać się czy o poziomie inteligencji u kolejnych dzieci decydują czynniki biologiczne, naukowcy przeanalizowali wskaźniki IQ mężczyzn, którym zmarli starsi bracia. Okazało się, że ich wyniki były takie same jak najstarszych synów w rodzinie. To skłoniło naukowców do stwierdzenia, że decydujące były czynniki społeczne.

Jedna z teorii mówi, że młodsi chłopcy z założenia postrzegają starszych braci jako mądrzejszych więc starają się rozwijać inne zdolności; w tym towarzyskie i artystyczne. Możliwe jest też, że starsi bracia spełniając rolę nauczycieli wobec młodszego rodzeństwa muszą porządkować własną wiedzę

co przekłada się na ich inteligencję.

Choć norwescy naukowcy przeprowadzili swoje badania na chłopcach ich ustalenia prawdopodobnie odnoszą się również do dziewczynek. Nie stwierdzono bowiem różnic w poziomie inteligencji pomiędzy przedstawicielami poszczególnych płci.
zródlo:http://wiadomosci.onet.pl/
  • 0

#2

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Inteligencja zależy od wieku

ORLY?

Nie stwierdzono bowiem różnic w poziomie inteligencji pomiędzy przedstawicielami poszczególnych płci.

nie wydaje mi sie.
  • 0

#3

Vivere Parvo.
  • Postów: 238
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Inteligencja zależy od wieku

Nieprawda. No chyba, że inteligencja to nie to, o czym myślimy ;)
  • 0

#4

MatoIto.
  • Postów: 635
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A ja powiem że to racja ja mam 3 braci tak się ostatnio z złożyło ze mój starszy o 5 lat i młodszy o 2 lata zrobili sobie jakiś test na IQ krążył po gg to się chcieli sprawdzić młodszemu wyszło ze ma 108 mi ze 111 a temu starszemu ze ma maj większy ale nie pamiętam wyniku
  • 0

#5

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To nie zależy od wieku. Owszem wiek jest jednym z czynników, ale to głównie zależy od nas. A co z dzieciakami, które mają kilka lat, a są inteligentniejsze i lepsze od przeciętnych ??
  • 0



#6

MałoLat.
  • Postów: 68
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmm....Mi się zdaję że mylicie 2 pojęcia, Inteligencja a poziom IQ to 2 różne sprawy.
Prossty przykład: Doda Elektroda, nie chcę was oszukać ale IQ ma coś koło sto czterdzieści kila, ale nie powiecie mi chyba, że ona jest inteligentna.
  • 0

#7 Gość_Queen Inga

Gość_Queen Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Testy psychometryczne (inteligencji) nie mierzą wiedzy i umiejętności nabytych poprzez uczenie się, ale mierzą aktualną i potencjalną "bystrość" oraz intelektualny potencjał, czyli sprawność umysłową (a Doda posiada bez dwóch zdań). ;)
  • 0

#8

MałoLat.
  • Postów: 68
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Testy psychometryczne (inteligencji) nie mierzą wiedzy i umiejętności nabytych poprzez uczenie się, ale mierzą aktualną i potencjalną "bystrość" oraz intelektualny potencjał, czyli sprawność umysłową (a Doda posiada bez dwóch zdań). ;)


A więc zwracam honor :]
  • 0

#9

MatoIto.
  • Postów: 635
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja wam tylko napisałem ze u mnie się to sprawdziło szkoda ze ja mam przeciętne IQ, hehe :lol
  • 0

#10

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A wg. mnie to prawda ^^ Wiek spełnia tu bardzo dużo rolę jeśli idzie o inteligencję...

Dla mnie bzdurą jest to, że płeć jest wskaźnikiem uzależniającym inteligencję :/ większej bzdury nie słyszałam
  • 0

#11

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Testy na IQ sprawdzają tylko umiejętność rozwiązywania testów na IQ i tyle, można ich się nauczyć jak wszystkiego innego, niema to większego odbicia w prawdziwej inteligencji która wciąż tak na prawdę jest nie do zbadania.
Testy na IQ wymyślili biali i murzyni słabo w nich wypadali i stąd się wzięło przekonanie że są mniej inteligentni, tymczasem pewien profesor czarnoskóry ułożył test zgodnie ze wszystkimi prawidłami i wyniki były odwrotne więc te testy to tylko sposób na podniesienie sobie pewności siebie bo na pewno nie sprawdzają inteligencji ;)

Wobec powyższego inteligencja nie zależy ani od wieku ani od płci.
Lepsze wyniki starszego rodzeństwa mogą wynikać po prostu z tego że znaczna część pytań w tych testach odnosi się do wiedzy a tą zazwyczaj starsi mają większą, a wiedza nie równa się inteligencji.
  • 0

#12

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To nie zależy od wieku. Owszem wiek jest jednym z czynników, ale to głównie zależy od nas.

Niestety, ale na inteligencje czlowiek raczej nie ma wplywu :D
  • 0

#13

Drusilla.
  • Postów: 85
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W Fuckcie (nie kupuje tego szmatlawca, w kiosku czytalam ;) ) jest artykul o dwuletniej (!) Georgii Brown ktora ma IQ 152. Dlatego nie wydaje mi sie, zeby wiek mial wplyw na inteligencje :)
  • 0

#14

NO_NAME.
  • Postów: 614
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

nie no, przecież inteligencja rozwija się z wiekiem, z tego co wiem. wiadomo że 17-latek będzie miał wyższe IQ niż dwu-latek :) chyba że chodzi o inteligencję u dorosłych już ludzi, to ok.
  • 0

#15 Gość_prabab

Gość_prabab.
  • Tematów: 0

Napisano

W Fuckcie (nie kupuje tego szmatlawca, w kiosku czytalam ;) ) jest artykul o dwuletniej (!) Georgii Brown ktora ma IQ 152. Dlatego nie wydaje mi sie, zeby wiek mial wplyw na inteligencje :)

Oj, to nie jest tak :D . Po prostu na podstawie jej dokonań w wieku 2 lat, zakłada się, że jako osoba dorosła będzie miała IQ 152.

A wracając do tematu - u mnie to się nie sprawdza. Mój młodszy o 3 lata brat ma 1 IQ point więcej niż ja. To, czy jest inteligentniejszy czy nie to już inna, subiektywna sprawa (Aczkolwiek bardzo go kocham i przez gardło by mi złe słowo na jego temat nie przeszło) - ważne jest, że swoim istnieniem poważamy prawdopodobieństwo założeń tego "eksperymentu" :) .
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych