Skocz do zawartości


Zdjęcie

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatuje nad Polską


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

PREDATOR.
  • Postów: 67
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Każdy chętny może w najbliższych dniach zobaczyć gołym okiem przelatującą nad Polską Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.


W ostatnich dniach do redakcji portalu Astronomia.pl zaczęły napływać pytania "co to było?", "co takiego widziałem wieczorem?". Jeżeli było to około godziny 22 lub 23 i obiekt się poruszał, to odpowiedź brzmi: prawdopodobnie widzieli państwo stację ISS - powiedział Krzysztof Czart, redaktor naczelny portalu.






Jak się przekonać "na pewno"? Wystarczy wejść na witrynę internetową Heavens Above. Tam można wpisać swoje współrzędne geograficzne albo wybrać z bazy danych Polskę i swoją miejscowość. Następnie można zobaczyć przewidywane przeloty stacji ISS nad naszym miejscem zamieszkania. Podane są dokładne momenty przelotu, jasność stacji, kierunek, w który należy patrzeć oraz wysokość nad horyzontem.

Oprócz danych dla stacji ISS można sprawdzić przewidywane błyski satelitów Iridium. Niektóre błyski są na tyle jasne, że można je zobaczyć nawet w dzień.
zródlo:http://wiadomosci.wp
  • 0

#2

Millowisck.
  • Postów: 257
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Widziałem to z dziadkiem około 5 dni temu , poruszało się bardzo szybko i było bardzo dobrze widoczne , zastanawialiśmy się co to było ale teraz już wiem .
  • 0

#3

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

a ja myślałem że to zwykły satelita! to było w piątek wieczorem. nie pamiętam która godzina była ale miejsce to gawliki koło białegostku :)
  • 0

#4

AlienGrey.

    I know

  • Postów: 639
  • Tematów: 78
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wedle tej strony, w Zielonej Górze ISS będzie widoczna dziś ok. 23:00 ;]
  • 0



#5

freaky_styley.
  • Postów: 63
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nad Łodzią będzie od 23:12 do 23:15..
jak myślicie, czy stacja będzie widoczna na nocnym niebie? :P
  • 0

#6

Martini.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak, będzie :) widziałem zarówno wczoraj jak i przedwczoraj. Szybko poruszający się jasny obiekt.
Próbowałem kilka dni temu dostrzec także prom kosmiczny Atlantis, który miał być widoczny nad polskim niebem, ale przeszkodziły chmury :(
  • 0

#7

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

news to zaden, bo ISS nad polska jest widoczna bardzo czesto juz od lat (od powstania w zasadzie). obecne przeloty sa natomiast bardzo ciekawe ze wzgledu na to, ze w tej chwili do stacji jest zadokowany wahadlowiec Atlantis. warto wiec rzucic okiem i uswiadomic sobie jaki tam teraz jest tlok :>

wrzucam linki pokazujace kiedy nalezy oczekiwac przelotow w ciagu nastepnych 10 dni dla miast:
GDAŃSK
WARSZAWA
KATOWICE


roznice w czasie sa niewielkie, wiec mozna wybrac miasto, do ktorego sie ma najblizej. teoretycznie dobra lornerka o powiekszeniu powiedzmy 20x powinna ukazac stacje jako obiekt niepunktowy, jesli wiec ktos ma taka, moze probowac. ja obserwuje przez teleskop przy powiekszeniu 60x i widze ksztalt stacji (glownie panele sloneczne), ale nie sadze, zeby wiele osob tutaj jeszcze dysponowalo takim sprzetem ;)
  • 0

#8

Fox Mulder.
  • Postów: 67
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ha, ja mam teleskop :D Tylko za cholerę nie mogę rozszyfrować gdzie będzie widoczna stacja. Mieszkam w Świeciu, koło Bydgoszczy i Torunia.
  • 0

#9

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a co to za teleskop?
  • 0

#10

Mariner.
  • Postów: 79
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

widze ze tu sie astronomowie dobrali ja tez mam teleskop
  • 0

#11

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Fox, to ma oznaczać IMO, iż dzisiaj stacja pojawi się na niebie o 23.12, górowanie będzie miała o godzinie 23.15 i wtedy będzie widoczna na niniejszych parametrach:
Azumut 225 stopni
Wysokość 74 stopnie

Co do wysokości jestem pewien, co do azymutu już nie za bardzo - niech mi ktoś powie jeśli się mylę, ale SW będzie oznaczać south west ?
  • 0

#12

freaky_styley.
  • Postów: 63
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak, będzie :) widziałem zarówno wczoraj jak i przedwczoraj. Szybko poruszający się jasny obiekt.
Próbowałem kilka dni temu dostrzec także prom kosmiczny Atlantis, który miał być widoczny nad polskim niebem, ale przeszkodziły chmury :(

no to git, moze sobie zobaczę ISSa jesli chmury nie dadzą znac o sobie. ;]
  • 0

#13

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jak sobie klikniecie w date przelotu na tej stronie co zapodalem to sie wyswietli mapka nieba z zaznaczonym przelotem. jasnosc stacji jest mniej wiecej porownywalna do jowisza (obecnie nisko nad poludniowo-wschodnim horyzontem). raczej nie ma mozliwosci przegapienia.

jesli chodzi o teleskop. zeby byla jasnosc. niestety jakosc optyki najlepiej wyraza sie jej cena. jesli wiec cena nie przekracza 1000zl to nie ma sensu nawet wyciagac, bo nic nie zobaczycie. poza tym prowadzenie teleskopem za stacja wymaga duzego opanowania montazu.
  • 0

#14

PREDATOR.
  • Postów: 67
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Innym sposobem sprawdzenia, kiedy nad naszymi głowami przelatują różne sztuczne satelity, jest skorzystanie z polskiego programu Orbitron. Program jest bezpłatny i można go pobrać ze strony www.stoff.pl. :)
  • 0

#15

tylko tymczasowa.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O tym, że stacja jest dobrze widoczna na naszym niebie usłyszałam wczoraj.
Dzisiaj trafiłam na tą stronę, bo muszę się pochwalić, że ją (chyba ją?) widziałam: w środę, 13.06.2007, ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, krótko po tym, jak Pearl Jam zaczął grać :> Przebieg trasy - z zachodu na wschód (o ile dobrze zapamiętałam kierunki :hmm: ).
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych