Skocz do zawartości


Zdjęcie

1200 zdjęć Marsa dostępnych dla każdego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

1200 zdjęć Marsa dostępnych dla każdego



Dołączona grafika

Fragment południowo-wschodniej ściany Zunil, krateru uderzeniowego o średnicy 10 km. Wiek krateru ocenia się na mniej niż 10 milionów lat. Źródło: NASA/JPL/University of Arizona.



Każdy chętny może obejrzeć wysokiej rozdzielczości zdjęcia Marsa wykonane przez amerykańską sondę Mars Reconnaissance Orbiter.

Zdjęcia pochodzą z instrumentu o nazwie High Resolution Imaging Experiment (HiRISE). Jest on obsługiwany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Arizony w Tucson w Stanach Zjednoczonych.

Na specjalnej witrynie internetowej tego uniwersytetu udostępniono 1200 zdjęć zajmujących razem 1,7 terabajta. Zdjęcia mają rozdzielczość 6m. Sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter wykonywała je z wysokości od 250 do 316 km nad powierzchnią Marsa w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Do łatwego poruszania się po tak dużej kolekcji marsjańskich zdjęć przygotowano przeglądarkę o nazwie IAS-Viewer. Według twórców pozwala ona na korzystanie ze zdjęć o rozmiarach nierzadko 20 tys. na 50 tys. pikseli nawet przy łączach internetowych o małej przepustowości.

Zdjęcia wchodzą w skład archiwum danych o nazwie Planetary Data System (PDS). Mogą z niego korzystać naukowcy, studenci, dziennikarze i wszyscy, którzych interesują badania Układu Słonecznego. Jego tworzenie NASA rozpoczęła 20 lat temu.

Opisywane zdjęcia można bezpłatnie obejrzeć na stronach Uniwersytetu Arizony.

Archiwum zdjęć (klik!)

Źródło: University od Arizona, www.astronomia.pl
  • 0

#2

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

te zdjęcia są super :) nowe materiały dla poszukiwania marsjańskich tajemnic
  • 0

#3

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdjęcia mają rozdzielczość 6 km. Sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter wykonywała je z wysokości od 250


Skoryguj ten błąd. Zapewne chodzi o 6 metrów, choć MRO przesyła obrazy o rząd wielkości dokładniejsze.
  • 0



#4

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Różne źródła widze podają różne specyfikacje.
http://uanews.org/cg...ArticleID=13928

Czytając polskie opracowania, nie jestem pewien po której stronie leży błąd. Jak narazie poprawione.
  • 0

#5

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Różne źródła widze podają różne specyfikacje.
http://uanews.org/cg...ArticleID=13928

Czytając polskie opracowania, nie jestem pewien po której stronie leży błąd. Jak narazie poprawione.


Wczytałem się w źródło i sam muszę siebie poprawić. Miałeś rację w połowie. Nie chodzi o rozdzielczość 6km lecz o szerokość (wide) fotografowanego terenu kamerą wysokiej rozdzielczości HiRISE. Teraz wszystko jasne.
  • 0



#6

bini.
  • Postów: 163
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

te zdjęcia są super smile1.gif nowe materiały dla poszukiwania marsjańskich tajemnic


Mogę się założyć, że już dawno przefiltrowali te zdjęcia i raczej nikt nie zobaczy tu marsjańskich miast, jaskiń czy statków obcych tylko trochę skał i piachu ;)
  • 0

#7

Rysiek_INFRA.
  • Postów: 71
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jakosc zdjec rzeczywiscie swietna, jest co ogladac :]
  • 0

#8

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mogę się założyć, że już dawno przefiltrowali te zdjęcia i raczej nikt nie zobaczy tu marsjańskich miast, jaskiń czy statków obcych tylko trochę skał i piachu

Nie jestem pewien, ale zdjęć jest na tyle, aby każdy mógł poszukać sobie swój skalny artefakt jako dowód na cokolwiek :)
  • 0

#9

joe_27.
  • Postów: 22
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tych wszytskich zdjęć największe wrażenie na mnie robi to :

http://hirise-pds.lp...RED.abrowse.jpg

Wygląda jak by żywcem wyjęte gdzieś z południa grecji :) !
Wyraźna linia brzegowa,zatoczki różnego rodzaju (małe i duże),wysepki itd..
Tylko nalać wody ,zasadzić roślinność i już mamy sielski wakacyjny krajobraz !
I niech ktoś powie że tam nigdy nie było wody - mórz i oceanów.

Użytkownik +..... edytował ten post 28.04.2008 - 04:24

  • 0

#10

K.....
  • Postów: 60
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

te zdjęcia są super smile1.gif nowe materiały dla poszukiwania marsjańskich tajemnic


Mogę się założyć, że już dawno przefiltrowali te zdjęcia i raczej nikt nie zobaczy tu marsjańskich miast, jaskiń czy statków obcych tylko trochę skał i piachu ;)


Ta... bo wszystko jest ukrywane...

Zdjęcia rzeczywiście są piękne, jest na co popatrzeć i co podziwiać...
  • 0

#11

Double_G.
  • Postów: 59
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O ja cię... kiedy telefony będą cykać takie fotki? :) Chciałbym aby połączyli te wszystkie cyknięte części i udostępnili jako jeden plik a wtedy o jaaa... pół roku mam z głowy a photoshop to by zjadł mi całą pamięć przy byle blurze...

Niesamowite, naprawdę mam nadzieję, że wrzucą je jako texturę w World Wind Mars
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych