Skocz do zawartości


Zdjęcie

Matematycy mają krótsze palce wskazujące


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tacita.

    Ukryty wymiar

  • Postów: 859
  • Tematów: 53
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Długość palców u dzieci może być wskazówką mówiącą o ich wrodzonych zdolnościach matematycznych i językowych - wynika z najnowszych badań brytyjskich.
Chłopcy z palcami wskazującymi krótkimi w stosunku do palców serdecznych szczególnie dobrze wypadali w matematyce. Tymczasem dziewczynki z palcami wskazującym i serdecznym o podobnej długości lepiej wypadały w ustnej części badań.

Liczne, prowadzone ostatnio badania, wykazały, że stosunek długości palca wskazującego do palca serdecznego ma związek ze zdolnościami poznawczymi, pewnymi cechami osobowości, sprawnością fizyczną i ryzykiem określonych chorób.

Naukowcy sądzą, że wyniki ich obserwacji można wyjaśnić działaniem hormonów. Uważa się bowiem, że długość palców określana jest już w życiu płodowym, kiedy płód ma kontakt z testosteronem i estrogenem. Wydaje się, że silniejszy kontakt z testosteronem daje w efekcie nieco krótszy palec wskazujący niż serdeczny, a estrogen prowadzi do większego zrównania ich długości.

Jednocześnie uważa się, że prenatalny kontakt z hormonami wpływa na rozwój mózgu.

- Dowodzono, że testosteron sprzyja rozwojowi tych części mózgu, które mają znaczenie dla umiejętności matematycznych i przestrzennych - podkreśla kierujący badaniami dr Mark Brosnan.

Dla odmiany, jak się uważa, estrogen wpływa na te rejony mózgu, które mają znaczenie dla zdolności językowych - dodaje Brosnan, kierownik wydziału psychologii na brytyjskim University of Bath.

Dlatego długość palców może służyć jako wskaźnik kontaktu płodu z hormonami, a przez to - prawdopodobnie także może być prognostykiem naszych wrodzonych zdolności matematycznych i językowych.

Szczegółowe wyniki opublikowano w piśmie "British Journal of Psychology".

Źródło:
onet.pl

Ja mam krótsze palce wskazujące, a jestem raczej humanistką.
  • 0



#2

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

krotsze palce wskazujace i matematyk ze mnie zaden :lol
  • 0

#3

ziutka5.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja mam równej długości, a jestem kiepska z polskiego... ;)
  • 0

#4

pietrov.
  • Postów: 81
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tez mam krótsze wskazujące i coś nie widzę u siebie zdolności matematycznych. :P
Buuujda (chyba że jestem wyjątkiem potwierdzajacym regułę) :]
  • 0

#5

Green Dog.
  • Postów: 54
  • Tematów: 5
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O ludzie, ja tez mam krótkie palce - jak większość członków mojej rodziny, a jestem skrajną humanistką :lol
  • 0

#6 Gość_Inga

Gość_Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Jestem zdecydowaną humanistką, a co za tym idzie... :) generalnie palce mam długie. ;)
  • 0

#7

Tacita.

    Ukryty wymiar

  • Postów: 859
  • Tematów: 53
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Widzę, że póki co, obalamy tę teorię :D
  • 0



#8

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Generalnie palce mam długie a palec wskazujący jest u mnie identycznej długości jak palec serdeczny a mimo to z matmy jestem bardzo dobra...chociaż w sumie z języków też jestem dobra - szczególnie z angielskiego gdzie trzeba ogicznie myśleć. Natomiast nigdy nie dawałam sobie rady z historią oraz z niektórymi lekturami na polskim a i wiersze były dla mnie katorgą.
W ogólnym ujęciu jestem raczej umysłem ścisłym...więc ich "badania" się na mnie nie sprawdzają. Z takimi palcami powinnam być bardzo dobra z historii i polskiego. Kolejne obalenie teorii :]
  • 0



#9

Shadow.
  • Postów: 77
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jeśli to prawda to a powinienem być dobry z matmy ale średnio na klasówkach wypadam
  • 0

#10

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

a moze my jestesmy dobrzy z scislych nauk, tylko szkola jest taka do kitu? :lol
:)
  • 0

#11

Vivere Parvo.
  • Postów: 238
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mnie takie brednie i bzdury nic nie obchodzą, pachnie mi tu zodiakami i liniami życia na dłoni.. /rofl/ btw. który to jest palec serdeczny, bo wskazujący to wiem?
  • 0

#12

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@up wskazujący to ten drugi od lewej na prawej dłoni a serdeczny drugi od prawej
słyszałem o porównywaniu długości tych dwóch palców ale jako sposób określenia płci :) a tak wogóle to mam krótszy palec wskazujący i jestem lepszy z matematyki niż z polskiego :) ale tabliczki mnożenia nadal nie umiem
  • 0

#13

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ale tabliczki mnożenia nadal nie umiem

To tak jak ja :ojej: :rotfl:
  • 0



#14

TKr.
  • Postów: 141
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Coś mi się zdaje że jako jedyny z was mam krótszy palec wskazujący a matematykę uważam za podstawową naukę ( nie pamiętam żebym sie jej uczył a zawsze 5 w szkole miałem :) ), zresztą inne przedmioty, w tym elektronika i informatyka ( ale nie obsługa excela tylko poważne programowanie ) również są moimi ulubionymi. Tyle że szkołę juz parę latek temu skończyłem :( .
  • 0

#15

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Akurat w moim przypadku się zgadza, bo te palce mam podobnej długości (wskazujący odrobinę krótszy) a jestem skrajnym humanistą. Ale jak widać na większości przykładów teoria się nie sprawdza.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych