Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rekord w układaniu kostki Rubika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

takitam.
  • Postów: 271
  • Tematów: 75
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rekord w układaniu kostki Rubika




Dołączona grafika


Dwóch naukowców z Northeastern University udowodniło, że aby ułożyć słynną kostkę Rubika, wystarczy wykonać tylko 26 ruchów. Stwierdzenie to dotyczy jakiegokolwiek ustawienia kolorowych pól. To nowy rekord, poprzedni najlepszy wynik to 27 ruchów.

Niektórym zadanie wydaje się banalne, jednak nic bardziej mylnego. Profesor Gene Cooperman podkreśla, że kostka Rubika to pole testowe dla problemów z zakresu wyszukiwania i enumeracji. [...] Są to kwestie zajmujące badaczy parających się wieloma różnymi dziedzinami nauki: od sztucznej inteligencji poczynając, na operacjach kończąc. Kostka Rubika pozwala wypróbować opracowaną metodę na pojedynczym dobrze znanym problemie.

Cooperman i jego student Dan Kunkle zrobili dwie ważne rzeczy, które umożliwiły im ustanowienie rekordu: 1) użyli 7 terabajtów pamięci wirtualnej (dzięki temu mogli w niej przechowywać duże tabele z danymi) oraz 2) opracowali nową, dużo szybszą, metodę wyliczania ruchów i grup ruchów (posłużyli się teorią grup).

Zebrali wszystkie możliwe konfiguracje kostki (tworząc "rodzinę" warstw, ang. family of cosets). Następnie przyglądali się, jaki skutek będzie miało zastosowanie jednego z możliwych ruchów do wszystkich ułożeń jednocześnie. W ciągu sekundy komputer rozpatrywał 100 mln ruchów.

Dokładnie dziesięć lat temu, bo w maju 1997 roku, profesor Richard Korf z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles ogłosił światu, że odkrył optymalną metodę układania kostki Rubika. Ponieważ w jego badaniach mediana (wartość środkowa) wynosiła 18, uważał, że z każdej konfiguracji kostki Rubika można wybrnąć w nie więcej niż 20 ruchach. Nie potrafił jednak tego dowieść w praktyce i do dziś rekord wynosił 27.

Kunkle wyjaśnił, że Korf napisał program, który długo pracował nad jak najlepszym rozwiązaniem 1 określonej konfiguracji. Natomiast program jego zespołu przeprowadza rozbudowane operacje przedobliczeniowe, a następnie błyskawicznie, w ciągu ok. 1 sekundy, znajduje rozwiązanie dla każdego układu kostki (rozwiązanie obejmuje 26 ruchów lub mniej).


źródło: Physorg
  • 0

#2

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

bardzo ciekawe :) ale pewnie mało kto umiałby tak ułożyć tą kostke
  • 0

#3

rybciu.
  • Postów: 31
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Elkojotle a ty umisz ułożyć kostkę Rubika??????
  • 0

#4

Maru.
  • Postów: 160
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ja umiem ułożyć kostkę Rubika :P co prawda z instrukcją....
  • 0



#5

above.
  • Postów: 509
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

[url="http://www.youtube.com/watch?v=NJz02Nh99Cs"][/url]
  • 0

#6

Maru.
  • Postów: 160
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

hahaha 20 sekund. koleś jest dobry, ciekawe jak on to robi? zapamiętuje schemat?
  • 0



#7

takitam.
  • Postów: 271
  • Tematów: 75
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

umiem w 5minut, oraz kule nitek równiez umiem ułożyć :)
  • 0

#8

grayzon.
  • Postów: 17
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kiedyś się tym bawiłem, bez rewelacji co prawda. Mój rekord to około 2 ...... dni :P
  • 0

#9

Ciszu.
  • Postów: 211
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

z 20 minut mi zajmuje, może nie zbyt genialnie ale dla mnie to coś :) Filmik niezły.
  • 0

#10

sopel.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja w minute :) mam swoją metode :P
  • 0

#11

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak się chwalić to.. :> Są różne metody,schematy w układaniu.Ja swoją wykułem,wyuczyłem i zajmowało mi to ok.3min. +/- 10 sek.Inną metodą jak układałem to zajmowało ok.5-6 min.Ale koleś układający w 20sek. to szacun!A jak dodać do tego,że jedną ręką to x| brak słów..
  • 0

#12

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kostka rubika to jedno, a zapamiętanie składającego się z 324 ruchów schematu otwarcia tego pudełka, to już inna historia :P
http://www.youtube.com/watch?v=C5tc4cYYkYw&feature=player_embedded

Polecam też spojrzeć tutaj. Jak się okazuje, Polacy są mistrzami nie tylko w układaniu znanej wszystkim kostki rubika, ale i innych, bardziej skomplikowanych jej wersji.

Użytkownik Prawdziwy Dla Gry edytował ten post 05.10.2010 - 12:38

  • 0



#13

Ethesen.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kostka Rubika nie jest trudna do ułożenia (oczywiście nie w najmniejszej ilości ruchów...). Wystarczy jakieś 5 algorytmów do ułożenia poniżej minuty. Swoją drogą każde ułożenie kostki można rozwiązać w 20 ruchów lub mniej, a nie w 26 jak napisane jest w temacie.

In 1982, David Singmaster and Alexander Frey hypothesised that the number of moves needed to solve the Rubik's Cube, given an ideal algorithm, might be in "the low twenties". In 2007, Daniel Kunkle and Gene Cooperman used computer search methods to demonstrate that any 3×3×3 Rubik's Cube configuration can be solved in 26 moves or less. In 2008, Tomas Rokicki lowered that number to 22 moves, and in July 2010, a team of researchers including Rokicki, working with Google, proved the so-called "God's number" to be 20. This is optimal, since there exist some starting positions which require at least 20 moves to solve.


Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Rubik's_Cube#Optimal_solutions

@Edit
Nie zauważyłem, że osoby piszące przede mną to archeologowie. :/ Temat napisany został w 2007 roku, więc gdy sądzono jeszcze, że minimalna ilość wymaganych ruchów to 26.

Użytkownik Ethesen edytował ten post 22.10.2010 - 20:37

  • 0

#14

sieka14.
  • Postów: 59
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

o ile wiem to gdzies pół roku temu był jakiś turniej w Polsce(chyba warszawa) w układaniu kostki Rubika.Wie ktoś coś o tym więcej?:P
  • 0

#15

Satisek.
  • Postów: 18
  • Tematów: 4
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

o ile wiem to gdzies pół roku temu był jakiś turniej w Polsce(chyba warszawa) w układaniu kostki Rubika.Wie ktoś coś o tym więcej?:P

Tu masz wszystko o turniejach, polskich rekordach itp.
http://kostkarubika.org/

Tak nawiasem, ułożenie kostki wcale nie jest takie trudne jak sie niektórym wydaje. Nie trzeba wcale praktycznie myśleć jak sie zna algorytmy. Wymagana jest jedynie podstawowa wiedza na temat ruchów sciankami. Wbrew pozorom nawet ułożenie takiej kostki
Dołączona grafika
Nie jest trudne, tylko zajmuje około godziny (Konieczność powtarzania w kółko tego samego algorytmu).

Prawdziwym wyzwaniem są kostki cztero i pięcio wymiarowe.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
A i niektórzy ludzie są nawet w stanie takie ułożyć

Użytkownik Satisek edytował ten post 08.11.2010 - 21:16

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych