Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy osoby które rodzą się niewidome "widzą" sny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#31

asdqwe.
  • Postów: 77
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ehh... a kto powiedzial ze w tych swoich snach
niewidomi musza postrzegac jakies obrazy...?

moim zdaniem caly sen opiera sie na dotyku, dzwiekach itp.
obraz nie wchodzi w gre...
  • 0

#32

Wildens.
  • Postów: 321
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zgadzam sie, ciekawe, czy zostalo to wyjasnione jak to jest mozliwe... jest jeszcze druga kwestia przy malowaniu obrazow przez niewidomych - raz, ze rysuja wszystko zgodnie z tym, jak to wyglada, to jeszcze malujac przeciez musza od czasu do czasu odrywac reke od kartki a potem bezblednie trafiaja w miejsce, w ktore chca trafic.. moze ktos wie czy maja jakies specjalne do tego srodki, czy to wszystko sie odbywa normalnie, na czuja?


Nie na czuja. Posłużę się własnym przykładem. Normalnie widzę ;) Używam tableta. Kiedy rysuję, nie patrzę na obszar roboczy tableta, tylko na ekran. Kiedy odrywam ołówek od tableta i po chwili znowu przykładam, to uwierz mi - na prawdę nie ma problemu z przyłożeniem go w dokładnie tym samym miejscu (chociaż jest trudno, bo to A6 a mam 19-calowy ekran :P )

Pozdrawiam
Olek.
  • 0

#33

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

zgadzam sie, ciekawe, czy zostalo to wyjasnione jak to jest mozliwe... jest jeszcze druga kwestia przy malowaniu obrazow przez niewidomych - raz, ze rysuja wszystko zgodnie z tym, jak to wyglada, to jeszcze malujac przeciez musza od czasu do czasu odrywac reke od kartki a potem bezblednie trafiaja w miejsce, w ktore chca trafic.. moze ktos wie czy maja jakies specjalne do tego srodki, czy to wszystko sie odbywa normalnie, na czuja?


Widzą mózgiem
http://www.wrozka.com.pl/09_02/26.html

O metodzie Bronnikowa
http://www.amida.friko.pl/metoda.html
  • 0



#34

KaśkaK.
  • Postów: 108
  • Tematów: 13
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Wydaje się,że to zależy od tego,kiedy utracili wzrok."Widziałem do dziewiątego roku życia i teraz niemal w pełni widzę podczas snów" mówi Phil Jenkins,recznik Royal National Institute of the Blind."Jednakże,jeśli śnię o kimś kogo znam,lecz nigdy nie widziałem,wiem,że ta osoba jest,ale jej nie widze-na przykład swojej partnerki". U osób niewidomych od urodzenia sprawa ma sie inaczej."Mam doskonałą wyobraźnie i moje sny są zawsze bardzo żywe-mówi Wayne Chapman.-Kiedyś śniło mi się,że byłem koło basenu.Dzieci skakały do wody;ktos grał na gitarze,ktoś inny recytował wiersze.Przypuszczam,że sny sa połączeniem dźwięku,doświadczenia i wyobraźni". Wszyscy snimy,także i niewidomi.Podczas snu występuje przypadkowa symulacja kory mózgowej,w tym obszaru wzrokowego.Powstają wówczas iluzyjne obrazy,dźwięki,zapachy,składające się na marzenie senne.Tak więc,ponieważ u większości osób niewidomych która jest nienaruszona,żadne fizjologiczne przyczyny nie przeszkadzają,by miały one sny (ludzie ci mają problemy z oczami,a nie z mózgiem,choc w niektórych przypadkach ślepoty występuje uszkodzenie kory mózgowej). Niewidomi miewają jednak trudności z opisaniem swoich snów.To,co mówią,w wielkiej mierze zalezy od ich doświadczeń wzrokowych."

:)

http://slimak390227....za-w-snach.html
  • 0

#35

Five Psion.
  • Postów: 117
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widzą na taki sposób jaki widzą świat. Pytałem się kiedyś niewidomego kolegi mojego taty jak to jest i powiedział że widzi tylko kształty które sam sobie wymyślił.
  • 0

#36

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No to sprawa załatwiona. Nigdy bym się tego nie spodziewał.. no cóż, jak to powiedział pan Ferdynand "Są na świecie rzeczy, które się fizjonomom nie śniły" :)
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych